матан 3 курс 2013 / практика / Частинні похідні і диференціали / практичне заняття № 19
.docМіністерство освіти і науки України
Горлівський технікум Донецького національного університету
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 19
з теми: «Частинні похідні та диференціали функції багатьох змінних. Геометричний зміст, похідна за напрямом.»
Модуль КЗН-02.ПР.О.03.13 Частинні похідні і диференціали
Дисципліна: «Математичний аналіз»
Розглянуто та схвалено Розробив викладач
на засіданні циклової циклової комісії ПМ
комісії «Прикладна математика». Велікодна О. В.
протокол № ____ від _______200__ р.
Голова циклової
комісії ПМ І. П. Сошина
ПЛАН ЗАНЯТТЯ
Дата: курс: ІІI
Викладач: Велікодна Ольга Володимирівна.
Тема: Частинні похідні та диференціали функції багатьох змінних. Геометричний зміст, похідна за напрямом.
Мета:
-
Дидактична: виробити вміння диференціювати функції багатьох змінних – знаходити частинні похідні, дотичну площину до поверхні в заданій точці, знаходити похідну функції за наданим напрямом.
-
Виховна: підвищити рівень засвоєння навчального матеріалу, розвивати наукове мислення, усне мовлення студентів.
-
Методична: вдосконалювати методику проведення практичних занять з використанням технології проблемного та проектного навчання.
Тип: практичне заняття
Вид: практичне заняття – дослідження.
Методи та форми проведення заняття: практичні, дедуктивні, проблемно – пошукові, фронтальна, групова робота.
Наочні посібники: -
Роздавальний матеріал: тестові завдання до актуалізації знань, картки - завдання до самостійного виконання студентами.
Обчислювальні засоби: -
Література:
-
Кудрявцев Л.Д. Курс математического анализа: Учебник. Для студентов университетов и вузов. В 3 т. - М.: Высшая школа,1998.
-
Кудрявцев Л.Д. Сборник задач по математическому анализу: Учебник для вузов. В 3 т. - М.: Наука. Гл. ред. физ. - мат. лит.,1989.
-
Берман Г.Н. Сборник задач по курсу математического анализа: Учеб. пособие для вузов. - М.: Наука. Гл. ред. физ. - мат. лит.,1975.
ХІД ЗАНЯТТЯ.
-
Організаційна частина:
-
відсутні;
-
підготовка до заняття;
-
перевірка д/з.
-
Мотивація навчальної діяльності студентів:
-
Актуалізація опорних знань:
-
Контроль за підготовкою студентів до практичного заняття:
-
Інструктаж щодо виконання практичної роботи.
-
Видача завдань для виконання роботи.
-
Виконання студентами практичної роботи.
-
Оформлення індивідуальних звітів виконаної роботи, захист практичної роботи.
-
Підведення підсумків. Оцінювання.
-
Домашнє завдання:
Конспект практичного заняття № 19.
Тема: «Частинні похідні та диференціали функції багатьох змінних. Геометричний зміст, похідна за напрямом.»
Інструктаж щодо виконання практичного завдання.
Нехай функція визначена в деякім околі точки . Тоді , наприклад, частинною похідною в точці називається звичайна похідна в точці функції, отримана з даної фіксуванням всіх аргументів, окрім першого.
Нехай , тоді - приріст функції в точці по змінній . Далі, користуючись визначенням похідної отримаємо: .
Аналогічно визначаються похідні функції по іншим змінним. Існування у функції всіх частинних похідних в точці не означає неперервність функції в цій точці.
Визначення. Функція z = ƒ(х, у) називається диференційованою в точці , якщо існують два числа А та В, що .
Якщо функція z = ƒ(х, у) диференційована в точці , то лінійна функція змінних називається диференціалом функції в точці та позначається dz: .
Теорема 1. Якщо функція диференційована в деякій точці, то вона неперервна в цій точці.
Теорема 2. Якщо функція z = ƒ(х, у) диференційована в точці та - її диференціал в цій точці, то у функції ƒ в точці існують частинні похідні по х та по у, причому . Таким чином, диференціал можна записати у вигляді .
Теорема 3. Якщо функція має в околі точки частинні похідні та вони неперервні в цій точці, то функція диференційована в ній.
Розглянемо композицію функції двох змінних та функції однієї змінної.
Теорема 4. Якщо функції х = х(t) та у = у(t) диференційовані в точці , а функція z = ƒ(х, у) диференційована в точці , де , то складна функція диференційована в точці та в цій точці .
Якщо функції х = х(u, v) та у = у(u, v) диференційовані в точці та мають в цій точці частинні похідні , а функція z = ƒ(х, у) диференційована в точці , де , то в точці існують частинні похідні складної функції z = ƒ(х(u, v), у(u, v)) та , .
Запис диференціалу функції багатьох змінних має один й той самий вигляд як відносно незалежних, так і відносно залежних змінних.
Теорема 5. Якщо функції хі = хі(t), і =1,…, n мають в точці неперервні частинні похідні, а функція у = ƒ(х) – неперервні частинні похідні в точці , де , то складна функція ƒ(х(t)) диференційована в точці та - інваріантність форми першого диференціалу.
Розглянемо функцію двох змінних z = ƒ(х, у). Нехай в точці функція має частинну похідну , де α за геометричним змістом похідної функції однієї змінної є кутом нахилу дотичної до графіку цієї функції, тобто до кривої z = ƒ(х, у), у = у0, в точці (х0, у0, z0), де z0 = ƒ(х0, у0). В цьому й є зміст частинної похідної.
Площина, що визначається рівнянням називається дотичною площиною до графіку функції z = ƒ(х, у) в точці (х0, у0, z0). Якщо аплікату дотикання позначити z0, то , z = ƒ(х, у). Також, . Таким чином, диференціал функції дорівнює приросту аплікати дотичної площини до графіку функції.
Нехай функція ƒ(х, у, z) визначено в околі точки (х0, у0, z0) та заданий вектор l, l ≠ 0. Позначимо через його напрямні косинуси, тобто координати одиничного вектору . Розглянемо композицію функцій ƒ(х, у, z) та , тобто . Права похідна цієї функції в точці t=0 називається похідною функції ƒ(х, у, z) в точці (х0, у0, z0) за напрямом вектору l, та позначається .
Користуючись формулою диференціювання складної функції, отримаємо , де . Далі будемо мати: - похідна функції ƒ(х, у, z) в точці (х0, у0, z0) за напрямом вектору l.
Вектор називається градієнтом функції ƒ(х, у, z) та позначається . Градієнт функції не залежить від вибору системи координат, якщо , то напрямок градієнту є єдиним напрямом, за яким похідна за напрямом в даній точці має найбільше значення, а довжина градієнту дорівнює цьому найбільшому значенню. Якщо ж , то в даній точці похідні за всіма напрямами дорівнюють нулю.
Завдання для студентів.
Кудрявцев Л.Д. Сборник задач по математическому анализу: Учебник для вузов. В 3 т. – Том 3. - М.: Наука. Гл. ред. физ. - мат. лит.,1989.
Стор. 65, № 1 – 3, стор. 66, № 13, стор. 68, № 21, стор. 71, № 39, стор. 72, № 48.