Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Документ Microsoft Word

.docx
Скачиваний:
106
Добавлен:
27.05.2015
Размер:
33.85 Кб
Скачать

Математика. Квадрат теңдеулерді шешу

Жарияланды 27-04-2012, 17:51 Категориясы: Математика 

Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар ауданы Шаховское орта мектебі математика мұғалімі Касенова Мәриям Нұржанқызы 8-сынып алгебра Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеулерді шешу. Сабақтың мақсаты.: 1.Білімділік:квадрат теңдеулерді шешудің жолдарын, әдіс-тәсілдерін меңгерту. 2.Дамытушылық:өз бетімен ойлау қабілеттерін арттыру,әр оқушының білім деңгейлерін ескере отырып,тақырыпты қайталау. 3.Тәрбиелік:Математика пәнінің нақтылығына көз жеткізу,оқушының пәнге деген қызығушылығын арттыру,математикалық мәдениетке тәрбиелеу.Жүйелі түрде жұмыс істеуге ,өз ойын тиянақты жеткізе білуге үйрету. 4.Практикалық:Алған білімдерін өмірлік практикада пайдалана білуге машықтау. Сабақтың түрі:білімдерін жинақтау,жүйелеу,қорытындылау сабағы. Сабақтың типі: практикалық сабақ. Көрнекілігі:сызбалар, деңгейлік тапсырмалар жазылған үлестірме қағаздар. Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру. 2.Үй тапсырмасын тексеру. а) Сұрақтар арқылы өтілген материалды қайталау: 1.Квадрат теңдеулердің түбірлерін табатын формуланы жаз. 2.Толымсыз квдрат теңдеулердің түбірлерінің формуласы қандай? 3.Келтірілген квадрат теңдеулердің түбірлерінің формулаларын жаз. 4. Виет теоремасын жаз. 5. Түбірі бірден аспайтын квадрат теңдеудің мысалын келтір. 6. Қандай жағдайда квадрат теңдеудің түбірлері болмайды? Мағынасын түсіндір. 7. Түбірі болмайтын толымсыз квадрат теңдеуге мысал келтір. 8. Квадрат теңдеудің коэффтциенттерінің қосындысы 1-ге тең болғандағы түбірлерінің формуласы қандай? 9. Квадрат теңдеудегі а+с=в болғанда түбірлерінің формулалары қандай? 10. Квадрат теңдеуді графиктік тәсілмен шешудің мысалын келтір. ә)Тақтаға 4 оқушы шығып, теңдеулерді әртүрлі тәсілдермен шығарып, нәтижесін Виет теоремасымен тексереді: а) 3х2-5х-2=0 ә)х2-9х+14=0 б)7х2+2х-9=0 в) 4х2+7х+3=0  Оқушыларға теңдеулерді шығарудың әртүрлі тәсілдерін үйрету өте маңызды, өйткені ҰБТ-ге дайындалғанда квадрат теңдеуді шешудің ең тиімді тәсілдерін қолдану арқылы оқушылар уақыттарын тиімді пайдалана алады. 3. Жаттығу есептерін шығару.(үлестірме қағаздар)  1 деңгей.  а) теңдеуді формуланың көмегімен шеш:  2х2+5х-12=0  1,2х2-0,3=0 2,3х2=0 ә) түбірлері х1=0,9 және х2=- 11 болатын ах2+вх+с=0 түріндегі теңдеуді жаз. 2 деңгей. а) теңдеуді ах2+вх+с=0 түріне келтіріп, түбірлерін тап:(4х+3)(5-х)-х2=8х+19 ә)Виет теоремасының көмегімен шеш: -х2-7х+8=0 9х2-24х+16=0 3 деңгей. а) теңдеуді шығармай-ақ түбірлерінің таңбасын тап: х2+9х-22=0 2х2 +5х =-2 ә) коэффициенттерінің қосындысы 0-ге тең болғанда түбірлерін анықтайтын формуланың көмегімен шеш: х2+4х-5=0 б) х12+х12=13,мұндағы х1 және х2 сандары х2+ах+6=0 теңдеуінің түбірлері. а-ның мәнін табыңдар. 3.Кітаппен жұмыс № 163, №168, №170. 4. Сабақты қортындылау. 5. Үйге тапсырма № 164, №166,қосымша №172

Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері

Жарияланды 16-04-2014, 04:02 Категориясы: Математика 

Алгебра 8 сынып Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері (слайд) Сабақтың мақсаты: А) білімділік: Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері тақырыбынан алған білімдерін жалпылап тиянақтау, квадрат түбірлер туралы қосымша ғылыми мағлұматтар беру, оқушылардың білімдерін байқау; Б) тәрбиелік: Оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын, белсенділіктерін арттыру, өзара жолдастық көмек көрсете білуге, ойын тиянақты дәл айта білуге үйрету; шапшаңдыққа тәрбиелеу; В) дамытушылық: ой - өрісін дамыту, білуге тиісті міндетті деңгейдегі есептерді шығару, іскерліктерін дамыту, теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.

Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату

Жарияланды 8-01-2015, 09:23 Категориясы: Математика 

Алгебра 8 сынып Сабақтың тақырыбы: Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату Сабақтың мақсаты: • білімділік: Бөлшектің бөлімің иррационалдықтан босату туралы түсінік беру • Дамытушылық: оқушылардың топпен жұмыс істеуін, ойлау қабілеттерін дамыту, іскерлік дағдысын қалыптастыру.; • тәрбиелік: алған біліміне жауапкершілікпен қарауға, өз мүмкіндігіне сенуге, өзін және жолдасын бағалай білуге үйрету. Сабақта қолданылатын тех/я: деңгейлеп оқыту, СТО техникасының элементтері Көрнекілік: Слайд, үлестірме карточкалар, тест тапсырмалары, бағалау парағы, түрлі қағаздар. Мұғалімнің іс-әрекеті Мұғалім: 1. Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру. Сыныпты топқа бөлу.(Ұзындық бірліктері, масса бірліктері және уақыт бірліктері) Үй тапсырмасын тексеру"Математикалық диктант" 2. "Ойлан, тап!"Сөзжұмбақ шешу.(топпен жұмыс) Стратегия. «Тақырыптың түйінді сөздері» Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады. Сөзжұмбақ «Математика» Көлденеңінен: 1. Ұзындық бірлігі. 2. Бір түзуде жатпайтын, бір - бірімен қиылыспайтын түзулер. 3. Дәлелдеуді қажет ететін тұжырым. 4. Бұрышты қақ бөлетін сәуле. 5. Барлық қабырғалары тең параллелограмм. 6. Тік бұрышты координат жазықтығын енгізген ғалым. 7. Санауда қолданылатын сандар. 8. Кез келген шексіз периодты емес ондық бөлшек қандай сан? 9. Түзудің екі нүктемен шектелген бөлігі. 10. «Математика – ғылымдар патшасы, ал арифметика математика патшасы» сөзінің авторы

Екі айнымалысы бар теңдеу және оның графигі 8-сынып

Жарияланды 28-03-2014, 22:57 Категориясы: Математика 

Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар теңдеу және оның графигі Мақсаты: Білімділік: Өткен функциялар мен графиктерін еске түсіре отырып, функцияны теңдеуге айналдыру және график - теңдеудің шешімдерінің геометриялық орны болатынына көз жеткізу. Тәрбиелік: Параболаларды соғыс техникасында, космос игеруде және құрылыста қолдану – ғылымның қайнар көзі табиғат дәлелдейтіндігін көрсету. Дамытушылық: Білетін білім дағдыларын санада жаңғырту арқылы жаңа материалды ойлау дағдысын дамыта отырып меңгеруге баулу. Сабақтың әдісі: проблемалық әдіс Көрнекілігі: Слайдтар, үлестірмелі карточкалар. Сабақтың құрылымы: I. Ұйымдастыру бөлімі II. Сабаққа кіріспе - өткен материалдарға шолу III. Негізгі бөлім IV. Бекіту V. Үйге тапсырма VI. Бағалау VII. Қорытындылау Сабақтың жүрісі: 1. 1. Ұйымдастыру бөлімі: Оқушылармен танысу, түгендеу, құралдарын (сызғыш, циркуль, қарындаштарын тексеру) 2. Үй жұмысын тексеру: - Оқушылар биыл қай елде олимпиада жүріп жатыр? - Сочиде - Ендеше, бүгін сабағымызды кішігірім олимпиада ұйымдастырайық. Арамызда олимпиада жеңімпазы жүрген шығар. Сол оқушыны анықтайық. Ойынды бастауға келісеміз бе? - Олимпиаданың эмблемасын білеміз бе? - Бес сақинадан тұрады. - Осы бес сақинадағы ұпайлар санын әр тур бойынша жинаймыз. Бағалау бетшесінен ұпай саны бойынша бағаны есептейміз. Бағалау межесі: "3" - 40 - 60 "4" - 61 - 70 "5" - 71 -... • I тур. Квадрат функция тарауын аяқтап отырмыз. Жалпы осы күнге дейін қандай функциялармен таныстыңдар. Сәйкестендіру тесті: а) у = √х; в) у=kx; е) у = х3; б) у =х2; г) у=k/х; Кілті: 1) Б 2) А 3) С 4) Д 5) Е • II тур. Білгенімізді дәлірек еске түсіру үшін мынадай математикалық диктант жазайық: 1. у = x2+3 2. y = - x2 - 1 3. y = (х - 4) 2 + 4 3. Жаңа сабаққа ену: - Осы функциялардың графигін қалай салдық? - График деген не? - y= f(х) - функциясын қанағаттандыратын сандар жұбының геометриялық орны. у= х2+4 функциясының графигіне (0; 4) нүктесі тиісті, (1; 4) нүктесі тиісті емес. Олай болса, функция деп қарастырғанда біз неше айнымалымен жұмыс жасағанбыз? - Екі айнымалымен; - Графикті жасап тұрған нүктелер осы теңдеудің шешімі болатын сандар жұбының геометриялық орны екен. Олай болса, у=x2 - дегеніміз у - x2=0 - теңдеуі деуге болады екен. y=ax+в ax+в - у=0 теңдеуі. х - ке тәуелді у - ті өрнектейтін функцияны - х пен у айнымалысы бар теңдеулер деп те қарастыруға болады. 3. Жаңа сабақ: Сонымен жаңа тақырыпты дәптерімізге жазайық: Екі айнымалысы бар теңдеу және оның графигі. y=ax2 - теңдеуі y - ax2=0 y=ax2+вх+с - ах2+вх+с=0 y=ax - түзу - I дәрежелі y=ax2 - парабола - II дәрежелі у2+х2 = r2 тұйық қисық - III дәрежелі Олай болса, айнымалы дәрежесі байланысты екен. Оқулықты ашып, тақырыптың екінші абзацын оқиық. - Екі айнымалысы бар теңдеу дегеніміз не? - Екі айнымалы арасындағы тәуелділікті көрсететін функция. Олай болса, оның шешімі – бір сан емес, 2 сан емес, шексіз көп. Ол сандардың геометриялық орны график құрайды. у2+х2 = 0, у2+х2 = - 4 теңдеулерінің графиктік бейнесі қандай фигура болады? - Нүкте, графиктік бейнесі жоқ. - Теңдеудің түріне қарап графигі түзу ме, қисық па, үзік қисық па, тұйық қисық па, ажыратуға бола ма? №27 сурет көрсетіледі. Атмосферада сырт кеңістікте 11км/с жылдамдықпен қозғалған дененің қозғалыс сызығы (траекториясы) парабола болады. Автомобиль фарасы, прожектер, телескоп тәрелкесі параболоид пішінді. Табиғат беріктікке, әсемдікке бейімделгіш, сондықтан ондай формалар табиғатта жиі кездеседі. Соғыс техникасында, құрылыста, аспалы көпірлер құрылысында қолданылады. 4. Бекіту сұрақтары • III тур № 410 есептің 5 - еуін орындаймыз. 1. Кілті: 1) 2 2) 1 3) 4 4) 2 5) 4 • IV тур № 412 есептің 5пунктін орындаймыз. Жауабы ауызша оқылады: 1) шеңбер 2) түзу 3) парабола 4) гипербола 5) шеңбер - Сабағымызды қорытындылап жіберейік: - Сонымен біз не білдік? - Екі айнымалысы бар теңдеудің неше шешімі болуы мүмкін? - Екі айнымалысы бар теңдеудің шешімдерінің геометриялық орнын не деп атаймыз? - Екі айнымалысы бар теңдеудің графигінің түзу, қисық болуы неге байланысты? 5. Үйге тапсырма: 6. Бағалау 7. Қорытындылау: Олимпиада жеңімпазын анықтау, марапаттау. Жақсы сабақ үшін рахмет айту.