TOE_NAU_ChASTINA_I_Siry_D_T
.pdf51
I1=(U12+E1 )/R1=(-4+18)/6=2,33 A; I6=U21 /R6=4/12=0,33 A.
7.Зробимо перевірку за балансом потужностей:
åРдж = åРсп ,
åPдж = Е1І1 + Е2 І 2 +U13 J ,
U13=І4 R4+ І5 R5 = 14 B,
åPдж = Е1 І1 + Е2 І 2 + U13 J =184 Вт,
åPсп = R1 І12 + R2 І 22 + R3 I32 + R4 I 42 + R5 I52 + R6 I 62 =184 Вт.
Задача № 7
Розрахувати електричне коло постійного струму(рис. Р2.7) методом контурних струмів, якщо Е1 = 12 В, Е2 = 16 В, Е3 = 10 В, R1= 1 Ом, R2= 4 Ом, R3= 2 Ом, R4= 7 Ом, R5= 7 Ом, R6 = 7 Ом. Визначити напругу між точками a і b. Результати розрахунків перевірити методом балансу потужностей.
Uab
Рис. Р2.7
Рішення Вибираємо незалежні контури, задаємо напрями контурних струмів та
співпадаючі з ними напрями обходу контурів.
За другим законом Кірхгофа складаємо контурні рівняння для трьох незалежних контурів:
ІІ (R1+R2+R4) – IІІ R2 – IІІІ R4 = E1 – E2,
-IІ R2+ ІІI (R3+R2+R6)– IІІІ R6 = E3 + E2,
-IІ R4 – IІІ R6 + ІІII (R6+R4+R5) = 0.
Після підстановки числових значень одержимо:
12ІІ – 4IІІ – 7IІІІ = -4, -4ІІ + 13IІІ – 7IІІІ = 26,
Сірий Д.Т. Теоретичні основи електротехніки. Курс лекцій. НАУ. 2008.
52
-7ІІ – 7IІІ + 21IІІІ = 0.
Вирішимо цю систему рівнянь методом визначників:
ІІ = |
|
|
|
1 /Δ |
|
ІІI = |
2 / |
|
|
|
ІІII = |
3 / . |
|||||||||||||
Підрахуємо головний |
та часткові |
1, |
2, 3 визначники: |
||||||||||||||||||||||
= |
|
|
|
R11 - R12 - R13 |
|
= |
|
|
12 - 4 |
- 7 |
|
= 1323, |
|||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||
|
- R21 |
R22 |
- R23 |
|
|
|
- 4 |
13 |
- 7 |
|
|||||||||||||||
|
|
- R31 - R32 R33 |
|
|
|
|
|
- 7 - 7 21 |
|
|
|
||||||||||||||
1 = |
|
|
|
EI |
- R12 - R13 |
|
|
= |
|
- 4 - 4 |
- 7 |
|
|
|
= 2562, |
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||
|
|
|
EII |
R22 |
- R23 |
|
|
|
26 |
13 |
- 7 |
|
|
|
|||||||||||
|
|
|
|
EIII |
- R32 |
R33 |
|
|
|
|
|
0 |
- 7 |
21 |
|
|
|
|
|
|
|
||||
2 = |
|
R11 EI |
- R13 |
|
|
= |
|
12 - 4 |
- 7 |
|
|
= 4746, |
|||||||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
- R21 |
EII |
- R23 |
|
|
- 4 |
26 |
- 7 |
|
|
|||||||||||||||
|
|
|
|
- R31 EIII |
R33 |
|
|
|
|
- 7 |
0 |
21 |
|
|
|
|
|
|
|
||||||
3 = |
|
R11 - R12 EI |
|
|
= |
|
12 - 4 - 4 |
|
|
= 2436. |
|||||||||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
- R21 |
R22 |
EII |
|
|
- 4 |
13 |
26 |
|
|
|||||||||||||||
|
|
|
|
- R31 - R32 EIII |
|
|
|
|
- 7 |
- 7 |
0 |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
Знаходимо контурні струми: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||
ІІ = 2562 / 1323 = 1,94 А, |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||
ІІI = 4746 / 1323 = 3,58 А, |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||
ІІII = 2436/ 1323=1,84 А. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||
Знаходимо дійсні струми |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||
I1 = ІІ = 1,94 А, |
I2 = ІІ - III =1,94 - 3,58 = - 1,64 А, I3 = III = 3,58 А, |
||||||||||||||||||||||||
I4 = IIII - ІІ = 1,84 - 1,94 = - 0,1 А, |
I5 = - IIII = - 1,84 А, |
||||||||||||||||||||||||
I6 = |
|
ІІIІ - III = 1,84 - 3,58 = - 1,74 А. |
|
|
|
|
|
|
Визначимо напругу між точками a і b.
Із контуру, утвореного Uab-b-E2-R2-a, за ІІ законом Кірхгофа маємо:
Uab –І2 R2= E2, звідки Uab = E2+І2 R2=16 – 6,56 = 9,44 В.
Перевірка за балансом потужностей
åРдж = åРсп ,
åРдж = Е1І1 – Е2І2 + Е3І3 =88 Вт,
åРсп = І1 2 R1+ І2 2 R2 + І32 R3+ І4 2 R4 + І5 2 R5 + І6 2 R6,=88 Вт.
Сірий Д.Т. Теоретичні основи електротехніки. Курс лекцій. НАУ. 2008.
53
Задача № 8
Розрахувати електричне коло постійного струму(рис. Р2.8) методом вузлових потенціалів, якщо Е1 = 12 В, Е2 = 16 В, Е3 = 10 В, R1= 1 Ом, R2= 4 Ом, R3= 2 Ом, R4= 7 Ом, R5= 7 Ом, R6 = 7 Ом. Визначити напругу між
точками 2 і 4. Результати розрахунків перевірити методом балансу потужностей.
Рішення Візьмемо 3 вузол за базисний і приймемо потенціал цього вузла рівним
нулю, тобто φ3 = 0.
U24
Рис. Р2.8 Для визначення потенціалів інших вузлів складемо систему вузлових
рівнянь:
φ1(q5 + q1 + q4) – φ2q4 – φ4q1 = E1q1,
-φ1q4 + φ2(q2 + q4 + q6) – φ4q2 = E2q2,
-φ1q1 – φ2q2 + φ4(q1 + q3 + q2) = E3q3 - E1q1 - E1q1.
Тут: q1 = 1/R1 = 1См, q2 = 1/R2 = 0,25См, q3 = 1/R3 = 0,5См,
q4 = 1/R4 = 0,14См, q5 = 1/R5 = 0,14См. q6 = 1/R6 = 0,14См.
Після підстановки числових значень одержимо:
1,28φ1 – 0,14φ2 – 1φ4 = 12, -0,14φ1 + 0,53φ2 – 0,25φ4 = 4, -1φ1 – 0,25φ2 + 1,75 φ4 = -11.
Вирішимо цю систему рівнянь методом визначників:
φ1 = 1/Δ |
φ2 = 2/ |
φ4 = 4/ . |
Головний та часткові визначники відповідно дорівнюють:
Сірий Д.Т. Теоретичні основи електротехніки. Курс лекцій. НАУ. 2008.
|
|
|
|
|
|
|
54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1,28 |
|
- 0,14 |
-1 |
|
|
|
|
12 |
|
- 0,14 |
-1 |
|
|
|
|
= |
- 0,14 |
|
0,53 |
- 0,25 = 0,476, |
|
1 = |
4 |
|
0,53 |
- 0,25 |
= 5,645, |
|
||||
|
-1 |
|
- 0,25 |
1,75 |
|
|
|
|
-11 |
|
- 0,25 |
1,75 |
|
|
|
|
|
1,28 |
|
12 |
-1 |
|
|
|
|
1,28 |
|
- 0,14 |
12 |
|
|
|
|
2 = |
- 0,14 |
4 |
- 0,25 |
= 6,145, |
|
4 = |
- 0,14 |
|
0,53 |
4 |
= 1,38. |
|
||||
|
-1 |
|
-11 |
1,75 |
|
|
|
|
-1 |
|
- 0,25 |
-11 |
|
|
|
|
Потенціали вузлів дорівнюють: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
φ1 = 6,145 / 0,476 = 12,91 В |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
φ2 = 5,84 / 0,476 = 12,27 В |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
φ4 = 1,38 / 0,476 = 2,9 В |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
Знаходимо струми в гілках за законом Ома: |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
I1 = (φ4 - φ1 + E1)\ R1 = 2А, I2 = (φ2 – φ4 - E2)\ R2 = - 1,66А, |
|
|
||||||||||||||
I3 = (φ3 - φ4 + E3)\ R3 = 3,55А, I4 = (φ2 – φ1)\ R4 = - 0,1 А, |
|
|
|
|||||||||||||
I5 = (φ3 - φ1)\ R5 = - 1,84 А, |
I6 = (φ3 - φ2)\ R6 = - 1,75 А. |
|
|
|
||||||||||||
Напруга між вузлами 2 і 4: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
U24 = φ2 - φ4 = 12,27 - 2,9= 9,37 В |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
Перевірка за рівнянням балансу потужностей |
|
|
|
|
|
|
||||||||||
åРдж = åРсп , |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
åРдж = Е1І1 – Е2І2 + Е3І3 =88 Вт, |
|
2 R5 + І6 |
2 R6,=88 Вт. |
|
|
|||||||||||
åРсп = І1 |
2 R1+ І2 |
2 R2 + І32 R3+ І4 |
2 R4 + І5 |
|
|
|||||||||||
|
|
|
|
|
|
Задача № 9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||
Розв’язати методом вузлових потенціалів електричне коло, схема якого |
||||||||||||||||
зображена на рис. Р2.8. Параметри елементів кола: Е2=10 В; Е3 =24В; J1=3 A; |
||||||||||||||||
J6=5 A; R1=4 Oм; R3=R4=2 Ом, R5=1 Oм. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
|
|
Розв’язання |
|
|
|
|
|
|
|
|
||
1. В |
колі 4 вузли, але |
наявність |
гілки |
з |
ідеальним |
джерелом |
ЕРС |
|||||||||
дозволяє скоротити на одиницю число вузлових рівнянь, складених за |
||||||||||||||||
|
|
|
2 |
|
|
|
методом вузлових потенціалів. |
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
Приймаємо |
V4=0. |
|
|
||||||
|
I16 |
|
I3 |
I3 |
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
Тоді |
|
|
V3=E2=10B |
і |
для |
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
J1 |
|
|
|
Е2 |
|
Е3 |
визначення |
|
потенціалів |
решти вузлів |
||||||
|
R1 |
|
|
|
|
|
досить скласти два рівняння. |
вузлових |
||||||||
|
R4 |
|
R5 |
R3 |
|
2. Складемо |
систему |
|||||||||
|
|
|
|
|
|
рівнянь: |
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
1 |
I4 |
|
J6 |
I5 |
3 |
|
(G1+G4)V1 - G1V3 = - J1+ J6 , |
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
Сірий Д.Т. Теоретичні основи електротехніки. Курс лекцій. НАУ. 2008. |
|
|
|
||||||||||||
|
|
|
Рис. Р2.5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
55
(G3+G5)V2 - G3V3 = - E3G3 - J6.
Підставивши відомі величини, отримаємо:
(1/4+1/2)V1= - 3+5+10/4; (1/2+1)V2 = - 24/2 -5+10/2.
3. Визначаємо потенціали вузлів:
3/4V1 |
= 9/2; V1 = 6 В; |
|
3/2V2 |
= - 12; |
V 2= - 8 B. |
4. Обираємо позитивні напрямки струмів в гілках і визначаємо їх за законом Ома, а для гілки без опору – за першим законом Кірхгофа:
I1 =(V2 - V1)/R1=(10-6)/4= 1 A; |
I3=(V2-V3+E3)/R3=(-8 -10+24)/2=3 A; |
|
I4=(V1 - V4)R4=6/2=3 A; |
I5 =(V4 - V2)/R5=8/1=8 A. |
Для вузла 4:
I4 - I2 - I5=0.
Звідки I2=I4 - I5=3 – 8 = - 5 A
Дійсний напрямок струму I2 протилежний вказаному на схемі. 5. Перевіримо розрахунок за балансом потужностей:
ΣPдж = ΣPсп. ΣPдж=(V3-V1)J1+E2I2+E3I3+(V1-V2)J6=104 Вт.
åPсп = R1 І12 + R3 І32 + R4 I 42 + R5 I52 =104 Вт
Баланс |
потужностей |
виконується, отже |
розрахунок |
виконаний |
правильно. |
|
|
|
|
Задача № 10
Визначити струм гілки з опоромR6 (рис. Р2.10,а), якщо Е1=150 В,
Е6=40 В, R1=R2=R3=30 Ом, R4=10 Ом, R5=20 Ом, а R6 приймає значення 3; 18
та 28 Ом.
Для розрахунку
|
|
|
|
R1 |
|
|
|
|
|
|
E1 |
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
R2 |
|
|
|
|
|
R3 |
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
R5 |
|
|
|
|
Е6 |
R4 |
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
І6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
R6 |
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Рис. Р2.10,a
Рішення
струму шостої гілки скористаємося мето еквівалентного генератора, відповідно якому
|
I = |
U x |
. |
|
|
|
RВ + R6 |
|
|
||
|
|
|
|
|
|
1. |
Накреслимо |
розрахункову |
схему |
||
холостого |
ходу (рис. |
Р2.10,б) і |
визначимо |
||
напругу |
холостого ходуUx. Схему |
холостого |
ходу одержуємо з початкової схеми шляхом виключення резистора R6 , струм в якому треба розрахувати.
Сірий Д.Т. Теоретичні основи електротехніки. Курс лекцій. НАУ. 2008.
56
Напруга Ux визначається з рівняння, яке складається за другим законом Кірхгофа для контуру, в який входить розірвана гілка, наприклад, контур з елементами R2, R5 та Е6. Для цього обираємо напрямок обходу контуру, позитивний напрямок напруги Ux (в напрямку І6) і складаємо рівняння:
|
R2 I 2 x +U x - R5 I5 x = E6 , |
|
звідки |
U x = E6 - R2 I |
2 x + R5 I5 x . |
|
|
В схемі холостого ходу треба визначити струмиІ2х та, І5х , що можна зробити в даному випадку на підставі закону Ома:
|
|
|
|
|
|
R23 = R2 + R3 = 30 + 30 = 60Ом; |
|||||||||||||
R |
= R + R =10 + 20 = 30Ом; |
R |
|
= |
|
R23 × R45 |
= |
60 ×30 |
= 20Ом; |
||||||||||
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||
45 |
4 |
5 |
|
|
|
|
2345 |
|
|
R23 + R45 |
60 + 30 |
|
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
R = R + R |
= 30 + 20 = 50Ом; |
I |
1x |
= |
E1 |
= |
150 |
= 3 А; |
|||||||||||
|
|
||||||||||||||||||
e |
1 |
2345 |
|
|
|
|
|
|
Re |
50 |
|
|
|
|
|||||
|
|
I1x × R45 |
|
3×30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
I2 x |
= |
= |
= 1 А; |
I5 x = I1x - I2 x = 3 -1 = 2 A. |
|||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||
|
|
R23 + R45 |
60 + 30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
Отже |
|
U x = E6 - R2 I2 x + R5 I5 x |
= 40 - 30 ×1 + 20 × 2 = 50 B. |
2. Для визначення Rв використовуємо розрахункову схему в вигляді пасивного двополюсника, підключеного до клем видаленого резистора. Для
R1 |
І1X |
E1 |
|
R1 |
|
|
|
|
|
|
|
R7 |
R8 |
R2 |
І2X |
R3 |
R2 |
R3 |
|
R9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Е6 |
|
|
R5 |
R4 |
|
|
|
R4 |
|
|
|
R5 |
|
R5 |
|
|
|
|
|
R4 |
|
|
|
|
|
І5X |
|
UX |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Рис. Р2.6,б |
Рис. Р2.6,в |
Рис. Р2.6,г |
||||
|
|
|||||
|
|
|
|
цього виключимо зі схеми холостого ходу джерела ЕРС, замкнувши їх клеми накоротко (рис. Р2.10,в). Rв визначаємо відносно клем видаленої гілки.
Для визначення Rв перетворимо „трикутник” R1, R2, R3 (рис. Р2.10,в) в еквівалентну „зірку” (рис. Р2.10,г):
R7 |
= |
|
|
R1 × R2 |
|
= |
|
30 ×30 |
|
=10 |
Ом; |
R8 |
= R9 |
= R7 =10Ом; |
||
R1 |
|
|
30 + 30 + |
30 |
||||||||||||
|
|
+ R2 + R3 |
|
|
|
|
|
|||||||||
R57 = R5 + R7 = 20 +10 = 30Ом; |
|
R48 = R4 + R8 =10 +10 = 20Ом; |
||||||||||||||
R |
|
= |
|
R57 × R48 |
= |
|
30 × 20 |
= 12Ом; |
|
R = R + R =10 +12 = 22Ом. |
||||||
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
5748 |
|
|
R57 + R48 |
30 + 20 |
|
|
|
|
в |
9 |
5748 |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сірий Д.Т. Теоретичні основи електротехніки. Курс лекцій. НАУ. 2008.
57
3. Визначаємо струм в резисторі R6 :
при |
R6=3 Ом: |
I6 |
= |
U x |
= |
50 |
= 2 A, |
||||
Rв |
+ R6 |
22 |
+ 3 |
||||||||
|
|
|
|
|
|
||||||
при |
R6=18 Ом: |
I6 |
= |
|
50 |
|
= 1,25 A, |
|
|||
22 +18 |
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
при |
R6=18 Ом: |
I6 |
= |
|
50 |
|
=1 A. |
|
|||
22 + 28 |
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
Сірий Д.Т. Теоретичні основи електротехніки. Курс лекцій. НАУ. 2008.
58
Розділ ІІ. Лінійні електричні кола однофазного синусоїдного струму в усталених режимах
Тема 3. Теорія та розрахунок лінійний електричних кіл однофазного синусоїдного струму
3.1.Основні визначення
|
|
Змінним струмом і (ЕРС – е, напругою – |
u) називається струм (ЕРС, |
||||
напруга), який змінюється за часом. |
|
|
|||||
|
|
Таким чином |
і, е, u =ƒ(t). |
|
|
||
|
|
Змінний |
струм |
може |
змінювати не тільки величину, але і |
напрямок |
|
(рис. 3.1). |
|
|
Значення |
електричного |
струму |
||
|
|
|
|
|
|||
|
i |
|
i1 = ¦1(t) |
|
довільний момент часу називається миттєвим |
||
|
|
|
|
|
струмом. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
i2 = ¦2(t) |
|
i = ƒ1 (t) – миттєвий струм, |
|
|
|
|
|
|
|
u = ƒ2 (t) – миттєва напруга, |
|
|
|
|
|
i3 = ¦3(t) |
t |
e = ƒ3 (t) – миттєва ЕРС. |
|
|
0 |
|
Електричний |
струм, миттєве |
значення |
Рис. 3.1 |
якого повторюється |
через рівні проміжки |
|
часу, називається періодичним |
|||
|
|||
|
i = ƒ(t) = ƒ(t + kT), |
Т – період. |
Періодом електричного струму називається найменший інтервал часу, по скінченні якого миттєві значення періодичного електричного струму
повторюється (рис. 3.2). |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
Величина, обернена |
періоду |
електричного |
струму, називається, |
|
||||||
|
|
|
|
частотою електричного струму ƒ = |
1 |
[Н, Гц] |
|
||||
|
|
|
|
|
|
||||||
i |
|
|
|
|
|
|
|
|
T |
|
|
|
|
|
В |
техніці |
найбільшого |
|
використання |
||||
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
набув синусоїдний |
періодичний |
електричний |
|
||||
|
|
|
|
струм. |
|
|
|
|
|
|
|
|
T |
|
|
Періодичний електричний струм, який є |
|
||||||
|
|
|
|||||||||
0 |
|
|
t |
синусоїдною |
функцією |
часу, називається |
|
||||
|
|
синусоїдним струмом. |
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
Промислова |
частота |
|
синусоїдного |
||||
|
Рис. 3.2 |
струму – 50Гц, в |
авіації |
використовується |
|
||||||
|
синусоїдний |
|
струм |
|
змінної |
ча |
|||||
|
|
|
|
400…900Гц та стабільної частоти 400Гц. |
|
3.2. Одержання синусоїдної ЕРС
Нехай в однорідному магнітному полі постійного магніту з постійною кутовою швидкістю ω в напрямку проти годинникової стрілки обертається незамкнутий виток АС (рис. 3.3).
Сірий Д.Т. Теоретичні основи електротехніки. Курс лекцій. НАУ. 2008.
|
|
|
|
59 |
|
|
|
|
|
|
|
ω |
|
АС – |
початкове |
положення |
|||
|
|
a |
|
витка (рамки). |
|
|
|
|
|
|
A1 |
A |
|
При |
|
обертанні |
вит |
||
|
|
|
магнітний |
потік Ф=BS |
, |
що |
|||
|
|
С2 |
|
||||||
N |
A2 |
S |
пронизує |
площу |
|
витка, буде |
|||
|
|
С1 |
|
змінюватись за законом косинуса: |
|||||
|
В |
С |
|
- положення |
АС: |
t=0, |
α=0, |
||
|
|
|
|
ф=Фm; |
|
|
|
|
|
|
|
Рис. 3.3 |
|
- положення А1С1: t=t1, α=ωt, |
|||||
|
|
|
|
ф=Фm cos α <Фm; |
|
|
|
|
-положення А2С2: t=t2, α=90о, ф=0;
-положення СА: t=t3, α=180о, ф = - Фm;
де α=ωt – кут між напрямком вектора магнітної індукціїВ площиною витка S.
Таким чином
ф = Фm cos α = Фm cos ωt,
тут ф – миттєве значення магнітного потоку,
Фm – максимальне значення магнітного потоку.
За законом електромагнітної індукції у витку буде наводитись ЕРС самоіндукції
е = - |
dф |
= - |
d |
(Фm cos α) = Фm sin α |
da |
= ω Фm sin α = Em sin ωt, |
|
|
|
||||
|
dt dt |
|
dt |
де Em = ω Фm - амплітуда ЕРС в одному витку; якщо в магнітному полі обертається не один виток, а w, то :
Em =w ω Фm.
da = ω – кутова частота (швидкість зміни кута α). dt
Так як за період Т рамка робить повний оберт в 2p радіан, то
|
ω= |
2p |
= 2p ƒ [ |
рад |
]. |
|
|
|
|
|
|||
|
|
T |
сек |
e =.Em sin ωt. |
||
Отже, у витку наводиться синусоїдна ЕРC |
||||||
Якщо при t = 0 виток вже був повернутий від вертикалі на кутψе, то |
||||||
весь кут дорівнює |
α= ωt+ψе , а ЕРС буде: |
|
|
|
e =.Em sin(ωt+ψе) – це аналітичний вираз миттєвої ЕРC.
На такому принципі працюють генератори синусоїдного струму.
3.3. Синусоїдна напруга і струм. Часова діаграма. Зсув фаз
Якщо до обмотки(котушки) генератора (або до витку на рис. 3.3) приєднати споживач, то потече синусоїдний струм і, який на ньому створить синусоїдну напругу u:
i =.Im sin(ωt+ψi), u = Um sin(ωt+ψu),
Сірий Д.Т. Теоретичні основи електротехніки. Курс лекцій. НАУ. 2008.
|
|
60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
де: |
Im, Um, Em – амплітуди |
синусоїдних і, u, e – це |
максимальні |
їх |
|
||||||
значення; |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ωt+ψi(е,u) – фаза струму і (e, u) – це аргумент синусоїдної функції; |
|
|
|||||||||
ψi , ψu , ψе – початкові фази – це значення фази при t = 0. |
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
Початкові |
|
|
|
|
|
||
i, |
|
|
відраховуються |
|
|
від |
початку |
||||
u |
ψi >0, ψu<0 |
|
синусоїди |
при |
її |
|
переході |
від |
|||
|
|
|
|||||||||
|
|
|
від’ємних до додатних значень до |
|
|||||||
|
|
u |
початку |
координат. |
Додатна |
|
|||||
|
i |
початкова |
|
фаза |
|
відкладається |
|||||
|
|
|
|
||||||||
|
|
вліво |
від |
початку |
координат, |
|
|||||
|
|
|
|
||||||||
0 |
yu |
ωt |
від`ємна – вправо. |
|
|
|
|
|
|||
|
Побудуємо |
часові |
діаграми |
|
|||||||
yi |
|
|
|
|
|||||||
|
|
u та i (рис. 3.4). |
|
|
|
|
|
|
|||
j |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
Різниця |
|
початкових |
|
фаз |
||||
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
напруги |
і |
струму |
називається |
|||||
|
Рис. 3.4 |
|
зсувом |
фаз |
|
між |
|
напругою |
|||
|
|
|
струмом: |
φ = ψu - ψi. |
|
|
|
|
|||
|
3.4. Векторні діаграми |
|
|
|
|
|
|
|
Синусоїдну величину можна графічно зобразити не тільки в вигляді синусоїди, але і вектором, що обертається. Це можливо тому, що проекція
вектора, який обертається навколо початку координат, |
вісь |
ординат |
|||||||||||||||
змінюється в часі за законом синуса. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
Покажемо це для ЕРС |
e =.Em sin(ωt+ψе). |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
Зобразимо систему координат і відкладемо під кутом ψе |
до осі абсцис |
||||||||||||||||
|
|
|
вектор |
|
|
|
=Em (рис. |
3.5). |
Домовимося |
||||||||
y |
|
|
|
OA |
|||||||||||||
|
|
додатні початкові фази відкладати від осі |
|||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||
a |
A' |
ω |
абсцис |
|
|
|
проти |
годинникової |
|
стрілки, а |
|||||||
від`ємні – за годинниковою стрілкою. |
часуt=0, |
||||||||||||||||
|
|
A |
Далі, |
|
починаючи |
з |
моменту |
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ωt |
будемо обертати вектор OA навколо початку |
|||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||
|
|
|
координат |
|
проти |
|
|
годинникової |
|
стрілки. |
|||||||
a |
|
ψе |
Частота |
|
|
|
обертання ω |
|
|
|
дорівнює |
|
кутовій |
||||
0 |
|
x |
частоті |
синусоїдної |
ЕРС. |
На |
момент |
часуt |
|||||||||
|
вектор |
|
|
|
|
повернеться |
|
на |
кутωt |
|
і |
буде |
|||||
|
OA |
|
|
|
|||||||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||||||
Рис. 3.5 |
розташований під кутомα=ωt+ψе |
|
до |
осі |
|||||||||||||
|
|
|
абсцис. Його проекція на вісь ординат |
|
|
Оа = ОА sinα, але OA= Em , α=ωt+ψе, тоді
Оа= e =.Em sin(ωt+ψе).– це миттєве значення синусоїдної ЕРС. Векторна діаграма – це сукупність векторів, які зображають синусоїдні
ЕРС, струми та напруги однакової частоти.
Сірий Д.Т. Теоретичні основи електротехніки. Курс лекцій. НАУ. 2008.