- •I. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- •Iі. Оголошення теми і завдань уроку.
- •План-конспект уроку на тему: Різноманітність тварин, їх класифікація. Роль тварин у природі й житті людини.
- •V Підсумки уроку
- •План-конспект уроку з теми: Основні процеси життєдіяльності тварин.
- •Хід уроку
- •План-конспект уроку з теми: Клітинна будова тварин. Особливості тваринної клітини. Клітинна будова тварин. Особливості тваринної клітини.
- •Хід уроку
- •План-конспект уроку з теми: Тканини тварин, їх функції.
- •Хід уроку
- •V. Підсумки уроку
- •План-конспект уроку з теми: Органи та системи органів тварин, їх функції.
- •Хід уроку
- •V. Підсумки уроку
- •План-конспект уроку з теми: Поведінка. Середовище проживання тварин. Тварини, як компонент екосистеми.
- •Хід уроку
- •Рефлекси
- •Середовище існування тварин
- •Форми співіснування тварин
- •V. Підсумки уроку
- •План-конспект уроку з теми: Різноманітність способів життя тварин. Зв’язки тварин з іншими компонентами екосистеми.
- •Хід уроку
- •Тематичне оцінювання з теми: Будова і життєдіяльність тварин. Варіант 1
- •Тематичне оцінювання з теми: Будова і життєдіяльність тварин. Варіант II
V. Підсумки уроку
Домашнє завдання прочитати параграф 5 і дописати лабораторну роботу.
План-конспект уроку з теми: Органи та системи органів тварин, їх функції.
Мета : навчальна: сформувати в учнів уявлення про загальну будову, регуляцію і функції органів та систем органів тваринних організмів.
розвиваюча: розвиток пізнавального інтересу, уваги, самостійності, вміння аналізувати і узагальнювати, робити висновки.
виховна: продовжити формувати в учнів науковий світогляд, формування природо - охоронного виховання.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Дидактична знати особливості будови органів і систем органів, їх основні функції та значення
мета: для організму.
Основні трахеї, глотка, наскрізна та ненаскрізна травна система, мальпігієві судини,замкнена
терміни: та незамкнена кровоносна система, обмін речовин, кровообіг, мозок, нервова регуляція, опорно-рухова система, порожнина тіла.
Методи та словесний (бесіда, розповіді, пояснення), робота з підручником, наочний (таблиці,
методичні малюнки,схеми).
прийоми:
Обладнання: підручник, таблиці, малюнки, схеми .
Хід уроку
І. Актуалізація чуттєвого досвіду
Перевірка домашнього завдання.
Який розділ біології ми вивчаємо?
Яке царство живого вивчає зоологія?
Назвати всі складові частини тваринної клітини і показати їх на малюнку.
Що таке тканина?
Які типи тваринної тканини ми знаємо?
Які тканини забезпечують рухи тварин?
З яких клітин складається нервова тканина?
Назвіть функції епітелію.
Яка спільна ознака у різних видів сполучної тканини?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Тема уроку: Органи та системи органів тварин, їх функції.
ІІІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
Особливістю будови багатоклітинних тварин є наявність у них систем органів.
Орган – це складова частина організму, що має певну форму, будову, виконує певні функції та займає певне місце в організмі.
Сукупність органів, які виконують спільні функції називають системою органів.
Травна : тварини є гетеротрофами вони споживають готові органічні сполуки, а рослини є автотрофами вони самі синтезують органічні сполуки з неорганічних речовин.
Порожнина тіла - простір заповнений речовиною, в якому розташовані внутрішні органи.
Є такий вид травлення, як позакишкове у павуків.
Серце – це м’язовий пульсуючий орган, він забезпечує рух крові по судинах.
Мозок – це головний центр нервової системи.
Системи органів |
Органи |
Функції |
Опорно-рухова |
Скелет: зовнішній і внутрішній; м’язи, сухожилки, зв’язки |
|
Дихальна |
У водних – зябра У комах – трахеї У хордових → дих. шляхи: носова порожнина, глотка, трахея, бронхи. Органи дихання - легені |
|
Травна → наскрізна ↓ ненаскрізна |
Рот – глотка – стравохід – шлунок – кишечник - анальний отвір |
|
Кровоносна замкнена незамкнена |
Серце – артерії – вени - капіляри |
|
Видільна |
Нирки – сечоводи – сечовий міхур - сечівник |
Виведення з організму кінцевих продуктів обміну ( води, солей ) |
Нервова
Органи чуття: |
Нервова система Центральна Периферійна
|
Регуляція роботи всіх органів та систем ( командир ). Забезпечують зв'язок з навколишнім середовищем. |
Ендокринна |
Залози, що виробляють гормони |
Регуляція роботи органів та систем |
Статева залози клітини |
чоловічі жіночі сім’яники яєчники сперматозоїди яйцеклітини |
Забезпечують розмноження тварин |
У деяких організмів твердого скелета немає. Проте, опору тіла створює рідини всередині організмів, яка перебуває під певним тиском (гідроскелет). Це черви, медузи, слимак тощо.
ІV. Узагальнення та закріплення знань
Висновок: клітини утворюють тканини, тканини формують органи, органи – системи органів, а системи – організм у цілому.