Новая папка_1 / ереддипл / 11,02 / 11.02 читання
.docПредмет: читання
Затверджую:
Тема.Звуки [ц], [ц']; позначення їх буквою «це». Звуко-буквений аналіз слів. Скоромовка. Опрацювання тексту « Циркова залізниця».
Мета: навчити розрізняти в мовленнєвому потоці звуки[ц], [ц']; читати слова з новою буквою;розвивати фонематичний слух, дикцію, розширювати кут зору;виховувати дбайливе ставлення про свійських тварин.
Обладнання: фішки на позначення голосних і твердих м`яких приголосних звуків; таблиця з друкованими великою і малою буквами Цц, ылюстрації, ноутбук
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
-
Повторення вивчених букв.
-
Подивіться на букви, надруковані на дошці. Назвіть їх. Слідкуйте за правильною назвою букв приголосних звуків. А Б В Г Д Е Ж З И І Й К Л М Н О П Р С Т У Х Ч Ш Ь Я
-
Назвіть букви, що позначають голосні звуки.
-
Яка буква позначає один приголосний м`який звук?
-
Назвіть букви, що позначають м`якість приголосного звука.
-
Читання з вивченими буквами.
Учні читають слова, надруковані на дошці. З окремими словами, за вибором учителя, діти складають речення.
Вухо- вушко пішки - трішки
Муха- мушка дошка – чашка
Прочитайте речення,надруковані на дошці. Чи можна це назвати скоромовкою?
Мчить машина за машинами,
Шелестить машина шинами.
-
Звуко – буквений аналіз слова
-
Що робить машина, про яку йдеться у скоромовці?
-
Зробіть звуковий аналіз слова МЧИТЬ. Скільки в ньому складів? Назвіть послідовно звуки слова, схарактеризуйте їх, викладіть звукову схему слова фішками на парті.
-
Позначте звуки буквами. Скільки букв вам знадобиться для позначення м`якого приголосного звука [т'].
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку
Сьогодні на уроці ми будемо вивчати нові звуки і букву, що їх позначає. А допоможуть нам у цьому домашні улюбленці.
IV. Вивчення нового матеріалу
-
Виділення звуків [ц],[ц'] зі слів.
-
Послухайте вірш. Про яких тваринок у ньому розповідається?
Цуценятко на танок
Кицю запросило-
Жвавий вийшов гопачок
Глядачам на диво.
-
Хто влаштував танок?
-
Кого запросило цуценя?
-
Зробіть звуковий аналіз слів ЦУЦЕНЯ, КИЦЯ. Яким звуком позначається другий склад у кожному слові?
-
Вимовте звуки парами [ц], [ц']. Схарактеризуйте їх.
-
Упізнавання звуків [ц],[ц'] у мовленні.
-
Послухайте, яка пригода трапилась одного разу з цуценятком. Хто налякав малого?
Цап забрів у двір рогатий-
Цуценя втекло до хати.
Цілу ніч йому не спалось.
Цапа цуценя боялось.
-
Чому цап для цуценятка виявився таким страшним?Який вигляд має ця свійська тварина?
-
Розвиток звуковимовних умінь учнів.
Сонце – це – це – це
Криниця – ця – ця – ця
Горобці – ці – ці – ці
Віконце – це – це- це
Водиця – ця – ця – ця.
-
Ознайомлення з буквою Ц.
Учитель повідомляє, приголосні звуки [ц], [ц'] на письмі позначаються великою і малою буквами Ц.
У зошитах із читання друкують великі і малі букви Ц.
-
Читання складів з буквою Ц
ЦА ЦЯ
ЦО ЦІ
ЦЕ ЦЬО
ЦУ
-
Фізкультхвилинка
-
Читання складів із вивченими буквами
-
Розгорніть буквар. Роздивіться малюнки.
-
Що зображено у верхній частині сторінки?
Чи відповідають звукові схеми цим словам?
Прочитайте склади в двох будиночках.
-
Читання слів із буквою Ц
Учні читають слова у стовпчиках , вибірково перечитують їх за завданням учителя.
-
Знайдіть і прочитайте слова зі злиттям ЦА. Який звук у них позначає буква Ц.?
-
Прочитайте слова з твердим приголосним звуком [ц], назвіть злиття з буквою Ц.
-
Опрацювання вірша про цапка
Учні роздивляються малюнок унизу і з`ясовують , що на ньому зображено казкового цапа, який одягнений у сорочку та шаровари.
Пропонується послухати вірш про цапка й запам`ятати слова з м`яким приголосним звуком Ц`. ( Копитця, криниця, працьовитим, водиці).
-Куди йде цапок?Що таке криниця?(Викопана й захищена від обвалу яма для добування води;)
10. Опрацювання тексту « Циркова залізниця»
-Послухайте текс т про циркову виставу. «Увімкніть» свою фантазію, уявіть, що ви зараз у цирку.
Читання тексту « Циркова залізниця» вчителем.
-Роздивіться малюнок над текстом. Хто на ньому зображений? Що роблять білочки, лисичка, цап і зайчик?
-Хто працює машиністом на цирковому поїзді?
-Яких тваринок художник намалював у вагончиках?
-Чи всіх учасників циркової вистави тут намальовано?
Учні читають текст самостійно пошепки, а потім уголос» ланцюжком».
V. Закріплення знань і вмінь учнів
1. Складання і читання слів із буквою Ц
-Розгорніть зошити з читання. Надрукуйте букву Ц велику і маленьку.
Учні друкують слова РЕМІНЕЦЬ, ГРЕБІНЕЦЬ, КАМІНЕЦЬ
2. Опрацювання скоромовки
Учні читають і друкують скоромовку.
Очиці у вовчиці наче блискавиці.
Після запису вправляються у чіткому вимовлянні слів цієї скоромовки.
3.Розвиток аудіативних умінь учнів.
- Сьогодні на уроці цуценя вже поділилося з вами розповіддю про свої пригоди з цапом. А тепер послухайте, що трапилося з кицею.
Учитель читає текст народної забавлянки « Пішла киця по водицю». Після прослуховування діти відповідають на запитання.
VI. Підсумок уроку
-
Із якими звуками ми працювали на уроці?
-
Якими буквами вони позначаються?
-
Пригадайте і назвіть слова зі звуками [ц],[ц'] в різних позиціях.
-
А кумедне цуценя ще просить вивчити і швидко вимовити скоромовку про нього.
КУЦЕ ЦУЦЕНЯ ПОЦУПИЛО ЦУКЕРКУ