- •Урок № 21.
- •Структура уроку
- •Хід уроку
- •II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
- •III. Вивчення нового матеріалу
- •1. Утворення Священної Римської імперії.
- •2. Імперія папства.
- •3. Німецький «наступ на Схід».
- •4. Як виникла Швейцарія? Утворення Швейцарського союзу.
- •IV. Узагальнення й систематизація навчальних знань іш і вмінь учнів
- •VI. Домашнє завдання
Урок № 21.
Тема. Німеччина.
Мета: ознайомитися з особливостями політичного розвитку середньовічної Німеччини; удосконалювати навички учнів встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, навички роботи в групах, розвивати критичне мислення; сприяти формування цілісного уявлення про тенденції розвитку держав у середні віки.
Очікувані після цього уроку учні зможуть:
результати: називати час боротьби німецьких імператорів з папством, німецького «наступу на Схід», утворення Священної Римської імперії, Ґрюнвальдської битви, утворення Швейцарії; визначні історичні постаті (Оттон І, Фрідріх І Барбаросса), характерні риси взаємовідносин імператорів із папством; показувати на карті територію Священної Римської імперії, Швейцарії, напрямок німецького «наступу на Схід";пояснювати поняття «наступ на Схід»; наводити приклади взаємодії світської влади папством;висловлювати судження щодо особливостей розвитку Німеччини у середні віки.
Основні поняття: Священна Римська імперія, курфюсти, «наступ ні Схід».
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
-
Утворення Священної Римської імперії. .
-
Імперія й папство.
-
Італійська політика німецьких Імператорів.
-
Німецький «наступ на Схід».
-
Зміцнення територіальних князівств. Німеччина в XIV— XV ст.
-
Утворення Швейцарського союзу.
-
Узагальнення й систематизація навчальних знань і вмінь учнів
-
Підсумки уроку
-
Домашнє завдання
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Робота зі схемою.
Учитель пропонує двом-трьом учням відтворити на дошці схем «Англійський парламент», із допомогою інших учнів аналізує її
Зразок схеми
Парламент (уперше скликаний у 1265 р.) |
||
1 |
|
1 |
Верхня палата (палата лордів) — із середини XIV ст. |
Нижня палата (палата общин) -— з середини XIV ст. |
|
Складали рицарі й міщани. Представники рицарства обиралися на зборах у графствах. Для виборців був установлений ценз у сорок шилінгів річного прибутку від нерухомої власності. Депутати від міст або обиралися, або призначалися місцевою владою |
||
Складали герцоги, графи, барони, які отримали від короля право спадкового перства, представники вищого духівництва |
Фронтальна бесіда .
-
Які зміни відбулися в Британії із приходом туди германців?
-
Якою була Англія за часів Альфреда Великого?
-
Коли і яким чином Англію завоювали нормандці?
-
Які наслідки мали для Англії завоювання її території нормандцями?
-
За допомогою яких заходів Генріху II вдалося зміцнити королівську владу?
-
За яких обставин була ухвалена Велика хартія Вольностей?
-
Чиї інтереси вона відображала?
-
Як виник англійський парламент? (Аналіз схеми на дошці.)
-
Які зміни відбулися в англійському суспільстві в XIV-XV ст.?
-
Чому розпочалася війна Червоної та Білої троянд?
-
Які наслідки вона мала?
-
Як можна визначити характер цієї війни?