Задача 19.
Очікувані доходи (надходження) і витрати коштів від реалізації інвестиційного проекту наведені в таблиці. Витрати першого року інвестиційні, наступні - експлуатаційні ставка дисконтування прогнозується 10% для всіх років життя проекту.
|
1 рік |
2 рік |
3 рік |
4 рік |
5 рік |
Надходження. тис. грн. |
- |
3000 |
1000 |
1000 |
800 |
Витрати, тис. грн. |
2000 |
400 |
300 |
350 |
200 |
Визначити чисту теперішню вартість (NPV) проекту
Рішення
I0 = 2000
CF2= 3000-400=2600
CF3= 1000-300=700
CF4=1000-350= 650
CF5=800-200=600
PV= 2600/(1+0.1)2+ 700/(1+0.1)3 + 650/(1+0.1)4+ 600/(1+0.1)5= 2600/1.21+700/1.33+650/1.46+600/1.61 = 2148.8+526.3+445.2+372.7= 3493
NPV = PV - I0 = 3493-2000 = 1493
Задача 20.
Визначите мінімальний обсяг реалізації продукції в місяць, який забезпечує окупність інвестицій в 72000 грн. за 12 місяців. Ціна 1 од. продукції - 50 грн. (без ПДВ), Змінні витрати на 1 од. продукції - 35 грн. Умовно-постійні витрати на виробництво - 12000 грн. в місяць.
Рішення
Сума окупності інвестицій в місяць = 72000 / 12 = 6000
Виручка = Змінні витрати + Постійні витрати + прибуток
Нехай х – мінімальних обсяг реалізації, тоді
6000=50х-12000-35х
15х = 18000
х = 1200 шт.
Відповідь: Мінімальний обсяг реалізації продукції в місяць становить 1200 шт.
Задача 21
Визначити вартість підприємства методом капіталізації очікуваних доходів, якщо середньозважена вартість капіталу дорівнює 15%, а середньорічний грошовий потік складається з: Чистого прибутку від виробничої діяльності - 300 тис. грн. - Позареалізаційних доходів - 100 тис. грн. Амортизаційних відрахувань - 150 тис. грн.
Рішення
PV=Середньорічний гр.потік/WACC = (300+100+150)/0,15 =3666,67(тис.грн.)
Задача 22.
Визначити показники ефективності проекту (чисту теперішню вартість і термін окупності). Вихідні дані:
Рік |
Інвестиції грн. |
Обсяг реалізації грн. |
Витрати на виробництво грн. |
Ставка дисконту, % |
1-й |
80000 |
80000 |
50000 |
15 |
2-й |
5000 |
90000 |
40000 |
10 |
3-й |
|
100000 |
40000 |
10 |
Рішення
Визначимо грошовий потік для кожного року
NPV=(30000/(1+0,15)1+50000/(1+0,1)2+60000/(1+0,1)3)-(80000+5000/1,15)=28139,44
28139,44>0
Оскільки сума дисконтова них грошових потоків за 3 роки більше початкових інвестицій,то термін окупності більше 2х років,але менше 3років.
Задача 23.
Рентабельність реалізації (відношення чистого прибутку до виручки від реалізації) за звітний рік склала 10%, а рентабельність активів 25%. Чому дорівнювала оборотність активів (кількість обертів).
Рішення
Рентабельність реалізації = ЧП/Середня вартість активів
Рентабельність активів = ЧП/ Чиста виручка
Оборотність активів = Чиста виручка/ Середні активи
Оборотність активів = (1/Рентабельність реалізації) *Рентабельність активів = 1/10*25 = 2,5
Відповідь: Оборотність активів складає 2,5 рази
Задача 24.
Рентабельність реалізації (відношення чистого прибутку до виручки від реалізації) за звітний рік склала 12%, оборотність активів (кількість обертів) - 2,5; власний капітал складає 65% від загальної суми активів. Чому дорівнює рентабельність власного капіталу?
Рішення
Оборотність активів = Виручка / активи = 2,5
Рентабельність реалізації = чистий прибуток / виручка = 12 %
Рентабельність власного капіталу = чистий прибуток / власний капітал = чистий прибуток / 0,65 активів
Виручка = 2,5 активів
Виручка = ЧП/0,12
2,5 активів =ЧП/ 0,12
Чистий прибуток = 2,5 активів * 0,12
Рентабельність власного капіталу = 2,5 активів * 0,12 / 0,65 активів = 0,46 або 46%
Відповідь: рентабельність власного капіталу = 46 %
Задача 25.
Розрахувати плановий прибуток, якщо прогнозується, що в плановому році запас фінансової міцності підприємства (різниця між плановою виручкою та "порогом" рентабельності (точкою беззбитковості) складає 30000 грн., а частка змінних витрат в виручці складає 70%.
Рішення
Плановий прибуток = ЗФМ*(1 – частка змінних витрат в обсязі реалізації)
Плановий прибуток = 30000*(1-0,7) = 30000*0,3 = 9000грн
Задача 26.
Виручка від реалізації в звітному році - 400000 грн., змінні витрати - 230000грн., умовно-постійні витрати -120000 грн. Визначити силу впливу операційного важеля. Як зберегти прибуток в розмірі 50000 грн., якщо виручка зменшиться на 8%.
Рішення
Вкладений доход = виручка – змінні витрати = 400000 – 230000 = 170000 грн.
Чистий прибуток = вкладений доход – постійні витрати = 170000 – 120000 = 50000 грн.
Операційний важіль = вкладений доход / чистий прибуток = 170000 / 50000 = 3,4
Виручка = 400000 – 8 % = 368000 грн.
∆ Виручка = 400000 – 368000 = 32000 грн.
Щоб зберегти прибуток в розмірі 50000 грн., якщо виручка зменшиться на 8% постійні витрати потрібно скоротити на 32000 грн.