- •Факультет дошкільної освіти та практичної психології
- •Теми семінарських та практичних занять
- •Vі семестр Семінарське заняття № 1, 2.
- •Семінарське заняття № 3.
- •Практичне заняття № 5.
- •Семінарське заняття № 6.
- •Семінарське заняття № 7.
- •Практичне заняття № 8.
- •Теми семінарських та практичних занять
- •Vіі семестр Семінарське заняття № 1, 2.
- •Семінарське заняття № 3.
- •Завдання для самостійної роботи (обов’язкові)
- •Vі семестр (6 год. / 22 б.)
- •Перелік питань до заліку:
- •Завдання для самостійної роботи (обов’язкові)
- •Vіі семестр (6 год. / 24 б.)
- •Розподіл балів, що присвоюються студентам
- •Vі семестр
- •Vіі семестр
- •Основна література:
- •Додаткова література:
Семінарське заняття № 3.
Тема: Теорія і практика соціального виховання в епоху європейського середньовіччя та Відродження (2 год.).
Мета: познайомити студентів з тенденціями розвитку та основними рисами соціально-педагогічної практики у даний період, витоками зародження гуманістичних ідей, поглибити знання на основі вивчення літератури та першоджерел, формувати вміння та навички публічного виступу.
Хід заняття:
Провідні риси освіти та виховання у країнах середньовічної Європи. Форми та методи соціального виховання.
Гуманістичні ідеї у педагогічних вченнях Відродження (В.Фельтре, Ф.Рабле, Е.Роттердамський, М.Монтень).
Педагогічний аспект соціальних утопій Т.Мора та Т.Кампанелли.
Практичні завдання:
1. Підготувати міні-реферат про одного з педагогів-гуманістів з виокремленням соціально-педагогічних ідей.
2. Скласти тези за питаннями плану заняття.
Оцінювання: 1 б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2 – за виконання практичного завдання.
Практичне заняття №4.
Тема: Соціальне виховання на території України у козацьку добу (ХІV – І пол. ХVІІ ст.) (2 год.).
Мета: розкрити особливості та тенденції розвитку соціально-педагогічної практики у добу українського Відродження, визначити специфіку соціалізації дітей та молоді, надання соціальної підтримки та допомоги населенню; поглибити знання про внесок українських просвітителів у розвиток соціальної педагогіки.
Хід заняття:
Соціальна діяльність з виховання й освіти дітей та молоді у козацьку добу. Феномен козацької педагогіки.
Ступені козацького навчання та виховання. Кодекс лицарської честі та козацької звитяги.
Форми благодійності та соціальної допомоги.
Розвиток соціально-педагогічної думки.
Практичні завдання:
Опрацювати та зробити конспект статті Ю.Руденка «Українська козацька педагогіка» (Рідна школа. – 1994. – № 5).
Підготувати міні-реферат «соціально-педагогічні ідеї видатних українських просвітителів ХVІ – ХVІІ ст.
Оцінювання: 1б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2 – за виконання практичного завдання.
Практичне заняття № 5.
Тема: Початковий етап у розвитку соціальної педагогіки (2 год.)
Мета: Узагальнення та систематизація знань за змістом першого модулю, розвиток аналітичних вмінь та критичного мислення.
Хід заняття: виконання поточної контрольної роботи за темами ЗМ І, які обговорювалися на попередніх семінарських заняттях (тема 1, 2, 3, 4).
Практичне завдання: на основі лекційних матеріалів, матеріалів навчальних посібників, результатів виконання самостійної роботи підготуватися до письмової відповіді на контрольні питання.
Оцінювання: 5 б. – за виконання контрольної роботи.
Семінарське заняття № 6.
Тема: Ідеї соціального виховання у педагогічній думці ХVІІ ст. (2 год.)
Мета: формувати у студентів уміння виокремлювати та аналізувати соціально-педагогічні ідеї у змісті праць видатних педагогів-класиків, порівнювати різні педагогічні позиції, узагальнювати; виховувати інтерес до пошукової діяльності.
Хід заняття:
Педагогічна діяльність та особливості світоглядних позицій Я.Коменського.
Ідея всезагальної та універсальної освіти у педагогічній системі Я.Коменського (за матеріалами р.6, 9 «Великої дидактики»).
Я.Коменський про особливості соціалізації дітей та молоді на різних вікових етапах.
Програма виховання та навчання джентльмена – входження у реальне життя за Д.Локком.
Практичне завдання: опрацювати р. 6, 9 «Великої дидактики» та вибірково матеріали праці Д.Локка «Думки про виховання», вміщені у хрестоматії.
Оцінювання: 1б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2б. – за виконання практичного завдання.