Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Історія соціальної педагогіки 2011.doc
Скачиваний:
6
Добавлен:
10.06.2015
Размер:
188.42 Кб
Скачать

Семінарське заняття № 3.

Тема: Зарубіжний соціально-педагогічний досвід поч. ХХ ст. (2 год.).

Мета: ознайомлення студентів з популярними авторськими зарубіжними концепціями соціалізації особистості, виявлення їх гуманістичної спрямованості та співзвучності соціально-педагогічними проблемам сьогодення, обґрунтування можливостей та умов запровадження кращих ідей.

Хід заняття:

  1. Соціалізація дитини в системі М.Монтессорі.

  2. Розвиток соціальних здібностей дитини в педагогіці С.Френе.

  3. Концепція соціалізації у вальдорфській педагогіці.

  4. «Педагогіка доброти» Я.Корчака.

Практичне завдання: підготувати реферативні повідомлення за відповідними питаннями до участі у дискусії.

Оцінювання: 1б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2б. – за виконання практичного завдання.

Семінарське заняття № 4.

Тема: Сімейне виховання та домашня освіта в історії вітчизняної соціальної педагогіки (2 год.).

Мета: поглибити знання студентів щодо поглядів вчених педагогів про виховання дитини у сім’ї, про принципи, умови, напрямки та методи сімейного виховання; формувати вміння коректно і самостійно працювати з першоджерелами, творчо і критично мислити.

Хід заняття:

  1. «Домострой», педагогічна пам’ятка ХVІ ст.. про сім’ю та родинне виховання.

  2. Просвітителі ХVІІІ ст.. про роль і значення сімейного виховання, його сутність (Г.Сковорода, О.Радищев).

  3. Представники педагогічної думки ХІХ ст.. про сімейне виховання (В.Бєлінський, К.Ушинський, М.Пирогов, М.Манасеїна).

  4. Праця П.Лесгафта «Сімейне виховання дитини та її значення».

  5. Досвід навчання і виховання дітей у різних типах сімей у ХІХ ст.. (П.Флоренський, Т.Шевченко, М.Лунін).

Практичне завдання: підготувати доповідь (користуватися матеріалами навчальних посібників з соціальної педагогіки – Ю.Василькова, В.Нікітін, - та хрестоматій) про педагогічні погляди будь-якого педагога з означеної проблеми.

Оцінювання: 1б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2б. – за виконання практичного завдання.

Семінарське заняття № 5.

Тема: Теорія і практика вільного виховання у вітчизняній педагогіці на поч.. ХХ ст. (2год.).

Мета: поглибити та систематизувати знання студентів у сфері потенційних і реальних можливостей вільного виховання, ознайомити з досвідом та його наслідками; формувати гуманістичне мислення, творчий підхід до сучасних проблем педагогіки ненасильства.

Хід заняття:

  1. Передумови виникнення та сутність вільного виховання.

  2. Вільна школа у досвіді Л.Толстого.

  3. Концепція вільного виховання К.Вентцеля та експериментальне втілення цих ідей у практику.

  4. Реалізація ідей вільного виховання у виховних закладах С.Шацького.

Практичне завдання: репрезентувати у вигляді власного творчого проекту теоретичний і практичний досвід будь-якого представника цього напрямку.

Оцінювання: 1б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2б. – за виконання практичного завдання.

Семінарське заняття № 6, 7.

Тема: Досвід соціального виховання особистості у колективі (4 год.).

Мета: розширити та поглибити знання студентів про педагогічну спадщину А.Макаренка, В.М.Сороки-Росинського, зокрема про досвід соціалізації особистості у колективі, формувати творче ставлення до нього, переконання у можливості використання плідних ідей у сучасній соціально-педагогічній діяльності.

Хід заняття:

  1. Основні етапи педагогічної діяльності А.Макаренка.

  2. Вчення про колектив і проблеми соціального виховання особистості.

  3. Значення педагогічної спадщини А.Макаренка для сучасного соціального педагога.

  4. «Республіка ШКІД» - досвід соціального виховання.

Практичне завдання: опрацювати статті А.Макаренка («Про мій досвід», «Конституція країни ФЕД», «Мета виховання», «Методика організації виховного процесу»), працю В.Сороки-Росинського «Дитячий будинок…», зробити виписки згідно плану, підготуватися до засідання круглого столу.

Оцінювання: 1б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2б. – за виконання практичного завдання.

Практичне заняття № 8.

Тема: Досягнення теорії і практики соціального виховання у період наукової революції ХХ ст. (2 год.).

Мета: узагальнення та перевірка знань студентів зі змістового навантаження третього модулю, підготовка до екзаменаційного випробування.

Хід заняття: виконання підсумкової контрольної роботи за темами ЗМ ІІ, які обговорювалися на попередніх семінарських заняттях.

Практичне завдання: на основі лекційних матеріалів, матеріалів навчальних посібників, результатів виконання самостійної роботи підготуватися до письмової відповіді на контрольні питання.

Оцінювання: 5б. – за виконання контрольної роботи.