Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

plani-konspekti-z-chitannya.

...pdf
Скачиваний:
34
Добавлен:
01.03.2016
Размер:
866.59 Кб
Скачать

152

Уроки читання в 3 класі

 

 

—Мисьогоднімаємоможливістьперевіритиценауроці,працюючинад віршами А. Костецького.

VI. Підготовка до сприймання нового матеріалу

Любі діти, погляньте у віконечко: Як лагідно і щиро світить... (сонечко)!

Берізки і тополі гойдаються... (поволі),

Іквіти нахилили голівоньки свої

Ілагідно всміхаються до рідної... (землі).

— Як приємно й радісно бачити таку картину природи! Око милують прекрасні поля й лани, сади й ліси, ставочки, озерця — усе це миле й любе серцю. Який чарівник створив таке диво і все назвав так красиво? Вдивляючись у цю красу, чи у вас не виникало бажання щось змінити або по-іншо- му назвати якісь предмети?

А от герой вірша А. Костецького змінив деякі назви. Ось послухайте.

VII. Робота над віршем «Імена»

1.Виразне читання вірша вчителем.

Яке бажання було у хлопчика?

2.Словникова робота.

3.Самостійне читання.

Чому хлопчик із жалем промовив останні свої слова?

Що б ви могли йому порадити, у чому навіть і запевнити?

4.Вправи на розвиток швидкості читання. 1) Вибіркове читання.

Що дарувала лопатуля для птахів?

Як хлопчикові хотілося назвати бабусю?

2) Відновіть рядки з вірша. І цвіли б любенят

... очі, і ....

гуляли б із ними охоче.

5.Вирізне читання вірша.

Любі дітки, а у вас не було бажання по-своєму назвати якийсь пред- мет.Аджекоженпредметмибачимопо-різному,по-різномуйогосприймає- мо. Давайте підберемо нові імена до слів: мама, котик, дідусь, берізка.

Молодці! Скільки ніжності, ласки я почула у ваших словах! І я впевнена, що в діток, які говорять щиро, лагідно, з почуттям любові та ніжності, добре серце.

VIII. Опрацювання вірша А. Костецького «Не хочу»

1.Робота над заголовком.

— Уважно прочитайте заголовок.

II семестр

153

 

 

Як, на вашу думку, про що йтиметься у цьому вірші: про якісь примхи чи про приємне та повчальне?

У цьому ми переконаємось, коли прочитаємо цей вірш.

2.Читання вірша (мовчки).

Чи підтвердив цей вірш ваші думки?

3.Аналіз змісту прочитаного.

Чому не хотіла дівчинка ловити метелика, не стала рвати квітку?

У чому дівчинка бачила страшенний гріх?

Як ви розумієте вислів «живе тремка живинка»?

4.Виразне читання вірша.

Що ви можете сказати про цю дівчинку?

IX. Підсумок уроку

Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

Що найбільше вас зацікавило?

Які почуття у вас викликали прочитані твори?

Оберігайте ж повсюди Шлях і стежиночу в гаї,— Все те окрасою буде Нашого рідного краю!

— Любі діти! Я хочу, щоб красу уміли Сприйняти серцем люди всі, Щоб цінували, й розуміли, і поклонялися красі!

Урок 25. Наука приймати гостей

Матеріал уроку: А. Костецький «У гостях».

Мета:розглянутигумористичнийхарактервірша,йогоповчальнийзміст; з’ясувати, що таке справжня гостинність та її етичні норми; формувати етику поведінки господаря та гостей; розвивати навички виразного читання гумористичних творів, уміння відстоювати свою думку та погляди.

Обладнання: картки зі словами.

Хід уроку

І. Організація класу

У ч и т е л ь

Сонце ранком розбудило, Підняло і звеселило. Потім чемненько сказало:

— Швидше поспішай, Не лінуйсь, не позіхай. Сонячний заряд візьми, З ним в країну Знань іди!

154

Уроки читання в 3 класі

 

 

— Кожен день ми крокуємо впевнено й радісно країною Знань, відкриваємо все нові й нові таємниці, цікавинки, знайомимось із поетами, творчість яких навчає нас жити чесно, правдиво.

ІІ. Вправи на вдосконалення навичок читання

1. Читання слів у колонках.

Чемність

байдужість

вихованість

грубість

скромність

лукавість

гостинність

скупість

щедрість

жорстокість

2. Гра «Так чи ні».

Я зустріну гостей привітно.

Запропоную зайти в дім.

Буду робити їм зауваження.

Не запропоную сісти.

Буду повчати.

Буду щедрим, із задоволенням покажу свої іграшки.

Не буду звертати на них увагу.

Проведу гостей.

Нагадаю, що гостям вже час іти додому.

3. Утвори слова з розсипаних літер.

 

 

я н

о

е

н

ж

ь д

н

р а

е

(День народження)

ІІІ. Опрацювання вірша А. Костецького «У гостях»

1.Читання вірша учнями (мовчки).

Куди запросили дітей?

Хто їх зустрів?

2.Словникова робота.

Читання колонок слів у різному темпі. Запрошені не мацайте бруднити помчали кришталеву щодуху відповідальна вітальні

3.Колективне читання вірша. Гра «День — ніч». Аналіз змісту прочитаного.

О котрій годині прийшли гості?

Як їх зустріли?

Про що запитала сестричка?

Які поради давала дівчинка?

II семестр

155

 

 

— Чому гості помчалися «геть щодуху»?

4.Вправи на розвиток читання.

Читання колонок слів повільно, а потім — швидко. Народження скиньте запрошені давайте

бруднити

меблі

ходити

справжня

слухати

гості

5.Вибіркове читання.

Що, на думку дівчинки, означає ходити в гості?

Чому гості не слухали дівчинку?

IV. Підсумок уроку

Чи задоволені ви поведінкою дівчинки? Якщо ні, то поясніть чому?

А чи вмієте ви зустрічати гостей?

Як ви поводитесь, коли до вас приходять гості?

Урок 26. Що із загубленого не повертається

Матеріал до уроку: А. Костецький «Бюро знахідок».

Мета: з’ясувати важливість морально-етичних проблем, які вирішує у своїй поезії А. Костецький; формувати вміння визначати важливі питаннятворутапідтверджуватиїхтекстом;сприятивихованнювисокоїлюд­ської моральності кожної особистості.

Обладнання: картки зі словами.

Хід уроку

І. Організація класу

У ч и т е л ь

Як приємно вранці зустрічати друзів, Бачити обличчя радісні такі, І тоді на серці виграє веселка,

Настрій веселковий лине цілий день!

— Любі мої друзі, як приємно, що все гаразд, що ми всі знову разом —

усміхнені та бадьорі. А чи завжди так буває?

Веселкою серденько грає, Про друзів та старших дбає, Менших за себе не ображає Та вчасно і в строк Упевнено робить свій крок.

Скажіть, хто крокує ось так?

Аж ось перед нами якась дивна споруда. Робю хідзнаок (Бюро знахідок)

156

Уроки читання в 3 класі

 

 

— А запросив нас туди поет А. Костецький. Але, щоб потрапити туди, нам потрібно прочитати прислів’я, ідучи за цифровими підказками.

2 чисту 6 спати 3 совість

1 хто

4 має

7 лягає

5 спокійно

Як ви розумієте це прислів’я?

Чи завжди ви лягаєте спокійно спати?

ІІ. Опрацювання вірша А. Костецького «Бюро знахідок»

Сьогодні ми прочитаємо про чарівне місце, де зберігаються загублені речі.

1.Колективне опрацювання вірша. Читання по частинах.

2.Аналіз змісту прочитаного.

Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?

Що це за чарівне бюро знахідок?

3.Словникова робота.

Бюро — зберігання документів, паперів; назва деяких установ або їх від-

ділів.

4.Самостійне читання вірша.

Розкажіть, які незвичайні речі зберігаються тут та хто їх загубив.

Яку знахідку не можна повернути?

З яким закликом звертається господар до людей?

5.Вправи на розвиток швидкості читання.

1) Читання колонок слів.

Заходьте

дивіться

совість

прожити

бери

не губи

проґавив

справи

чемність

страждає

згубили

не соромтесь

2) Гра «Продовж речення».

—Відшукайтеречення,якіпочинаютьсясловами:«Отут»,«Атут»,«Тут», «Там», «А онде».

6.Розвиток зв’язного мовлення.

Аось на поличках Лежать прикриті

Загублені речі кимось давно. Відкрийте, вдивіться, згадайте, Можливо, ви їх зустрічали, І їх терміново потрібно повернути!

Діти згадують про такі речі, які загубились колись.

II семестр

157

 

 

ІІІ. Підсумок уроку

Як, на вашу думку, якою була мета в поета, коли він створив цей

вірш?

Чого хотів він нас навчити?

Ви сьогодні ще раз переконалися, що твори А. Костецького — надзвичайно чудові, повчальні.

Я сподіваюсь, вони вас зацікавили.

Із радістю можу сказати, що твори поета із задоволенням чекають на вас

убібліотеках, на прилавках магазинів, закликаючи: «Читайте, навчайтесь та зростайте справжніми людьми!».

Урок 27. Бути, як Дбайко

Матеріалдоуроку:Т. Коломієць «Дбайкова пісенька в дорозі», «Хто розсипав роси».

Мета: познайомити учнів з популярним дитячим героєм — працьовитим хлопчиком-мізинчиком Дбайком; викликати симпатії до нього, бажання наслідувати його добрі вчинки; повправлятися у дотриманні темпу читання віршів відповідного настрою; розвивати спостережливість та вміння складати опис героя за малюнком.

Обладнання: виставка книжок поетеси, її портрет.

Хід уроку

І. Організація класу

У ч и т е л ь

Доброго ранку, доброго дня! Знову зібралась вся наша рідня.

Сонячний промінь нас скликав до справ, Аби до вподоби кожен справу обрав. Сонячний промінь, як зайчик, стрибав, Читати швиденько усіх він навчав.

ІІ. Вправи на вдосконалення читацьких навичок

1.Гра «Дощик».

Читання слів за цифровою підказкою.

6 добро

 

2 допомога

7 гілка

 

4 природа

 

 

1 бджілка

8 пташина

5 праця

3 маля

2.Читання скоромовки.

Умлиночкові малому Мишеня муку мололо, Мама міряла муку По наперстку у мішку.

158

Уроки читання в 3 класі

 

 

3. Виразне читання вірша.

Дзень-брень! Дзень-брень! Звідки кузня узялась? Дзень-бом! Дзень-бом! Дбайко стука молотком!

Хто стукав молотком?

Цікаве та гарне ім’я — Дбайко! А як воно виникло у нашій мові?

А кого можна так назвати?

Про значення цього слова нам розповідає у своєму вірші Тамара Опанасівна Коломієць.

ІІІ. Розповідь вчителя про поетесу

— Народилась Тамара Опанасівна Коломієць 3 квітня 1935 року в місті Корсуні в сім’ї службовця.

Ушколі Тамара Коломієць мріяла стати лікарем, бо дитяче серце довго ще ятрили рани війни. Але коли надійшов час подумати про життєвий шлях серйозно, то обрала журналістику.

Устудентськірокивидаласвоюпершукнижкупоезій«Проліски»(1956). Наступного року на Всесоюзному фестивалі молоді й студентів у Москві

їїбуло відзначено Золотою медаллю й першою премією.

Вагомий внесок зробила Т. Коломієць у дитячу поезію, зокрема віршами для дошкільнят та молодших школярів. Виступає вона у найрізноманітніших жанрах, створюючи казки, небилиці, лічилки.

IV. Опрацювання вірша Т. Коломієць «Дбайкова пісенька в дорозі»

1.Читання вірша вчителем.

— Якого друга і помічника має Дбайко?

2.Словникова робота.

Далека

путь

марно

голо

кружля-петля

квилить

клопітка

сідло

скати

буйних

квилить

гукніть

Доберіть антоніми до слів: відпочиває, далека.

3.Самостійне читання. Аналіз прочитаного.

Де кружляла дорога?

Кому допомагав Дбайко?

Прочитайте опис велосипеда.

4.Вправи на розвиток швидкості читання.

Гра «Небо і земля».

1) Відновіть рядки з вірша.

З дечгнізка повило шатак і ликвить з пеляреку. 2) Зачитати із тексту тільки дієслова.

II семестр

159

 

 

5.Творча робота.

— Продовжити розповідь про справи, які чекали на Дбайка.

V. Робота на віршем Т. Коломієць «Хто розсипав роси?»

1.Самостійне читання вірша.

2.Аналіз змісту прочитаного.

— Про яких героїв розповідає поетеса?

— Як їхні дії впливали на навколишній світ?

— Чому поетеса вигадала такі імена?

— Які ще імена є в Дбайка?

VI. Підсумок уроку

— Чи сподобалися вам поезії Т. Коломієць? Чим саме?

— Які риси характеру, що притаманні Дбайкові, ви хотіли б розвину-

ти у собі?

Урок 28. Світ такий веселий і химерний...

Матеріал уроку: Т. Коломієць «Чоловічки», «Їжаки».

Мета: спонукати дітей бути уважними й чуйними у довкіллі; вчитися бачити його незвичайну красу; виховувати дбайливе, людяне ставлення до світу природи; удосконалювати навички виразного читання та швидкого запам’ятовування поетичних строф.

Обладнання: картки зі словами.

Хід уроку

І. Організація класу

У ч и т е л ь

Засміялось в небі сонечко привітно,

Іземля квітками усміхнулась діткам,

Ідерева в лісі листям зашуміли,

У діброві птахи враз загомоніли, Ніжно заспівали про красу землі. Ой які щасливі, діточки, ви всі, Що зростаєте в чудесній красі!

— І це так, любі мої діточки! Погляньте: сині небеса, Ось ліс і рідний гай. Повсюди диво і краса — Дивись і пізнавай, Новинки-цікавинки для Себе відкривай!

ІІ. Мовно-лексична розминка

1. Відгадування загадок.

На дереві я родився в кожусі, Кожух розірвався, І я на землю впав. (Каштан)

160

Уроки читання в 3 класі

 

 

Не розбивши горщика, Не з’їси кашки. (Горіх)

Живе один батько й тисячі синів. Всім шапки справляє,

А собі не має. (Дуб і жолуді)

— Доберіть загальну назву до слів-відгадок.

2.Робота над скоромовкою.

Дуб до дуба дріботів:

Дай, дідусю, жолудів!

По мені дощі ходили, Жолудята не вродили.

Але є чарівний дуб, який подарував діткам багато жолудів і попросив помудрувати, перетворити їх у різних веселих героїв.

Мабуть, саме про них і розповідає нам поетеса Т. Коломієць.

ІІІ. Опрацювання вірша Т. Коломієць «Чоловічки»

1.Самостійне читання вірша.

Що вийшло із жолудів?

2.Читання «ланцюжком». Відповіді на питання.

Кому вдалося зробити цих чоловічків?

Яка мрія була в цього хлопчика?

Як, на вашу думку, вона збулась?

3.Вправи на розвиток читання.

Зачитайте опис чоловічків.

Зачитайте розповідь чоловічків.

Читання колонок слів.

Круглі

виходять

руді

вмить

загорілі

лежить

дуби

зігнуть

4.Робота над виразністю читання. Виразне читання вірша.

5.Робота з ілюстрацією до вірша.

— До яких рядків вірша автор намалював цей малюнок?

IV. Опрацювання вірша Т. Коломієць «Їжаки»

1.Відгадування загадки.

По лісі стежинкою дівчинка йшла І раптом клубочок на стежці знайшла. Хотіла торкнутись — Ой! Що ж то за жах!

Увесь в колючках!

Дівча від клубочка відскочило вбік, А він ворухнувсь, розгорнувсь та й утік!

— Ну, хто здогадається, що ж то було? (Їжак)

II семестр

161

 

 

2.Робота з ілюстрацією.

Ось погляньте на малюнок їжачків. Як ви гадаєте чому вони посміхаються? Що ви можете розповісти про цих тварин? (Розповіді дітей.)

3.Словникова робота. Читання слів скоромовкою.

Їжаки

накололи

голки

склали

грибки

наросли

клубки

позгортались

будяки

 

горбки

 

4.Самостійне читання вірша.

Який настрій мали їжачки?

У що вони перевтілювались?

5.Читання вірша вголос («ланцюжком»).

6.Читання «луною».

7.З’єднайте слова лівої колонки із словами правої колонки.

Плащі

клубки

їжаки

грибки

позгортались

золоті

наросли

веселі

8. Виразне читання вірша.

V. Підсумок уроку

— З якими творами Т. Коломієць ми познайомились?

Про що в них розповідається?

Які з них вам найбільше сподобались? Чому?

Гра «Відгадай»

З якого вірша ці рядки?

Нам ручки-ніжки поробив І на віконце підсадив.

Хто аж понад лісом райдугу повісив?

Така робота клопітка, ну як мені без друга!

Накололи на голки всі грибки.

Урок 29. Неповторний поетичний дивосвіт

Матеріал до уроку: А. Качан «Обтрусили яблука», «Ластівки», «Дівчин-

ка і море».

Мета:ознайомитиучнівіздивосвітомвіршівА.Качана;привернутиїхню увагу до мелодійності рим поета, відтворення ним чудового неповторного

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]