Задача № 1.
Розрахуйте величину агрегатів грошової маси, якщо:
готівка поза банками – 100 млрд. грн.;
готівка в касах юридичних осіб – 70 млрд. грн.;
депозити до запитання – 220 млрд. грн.;
строкові вклади – 380 млрд. грн.;
кошти за трастовими операціями – 90 млрд. грн.;
кошти на спеціальних карткових рахунках – 245 млрд. грн.
Розв’язок.
Розрахуємо величину агрегатів грошової маси.
М0 = готівка поза банками + готівка в касах юридичних осіб = 100 + 70 = 170 млрд. грн.
М1 = М0 + депозити до запитання + кошти на спеціальних карткових рахунках = 170 + 220 + 245 = 635 млрд. грн.
М2 = М1 + строкові вклади = 635 + 380 = 1015 млрд. грн.
М3 = М2 + кошти за трастовими операціями = 1015 + 90 = 1105 млрд. грн.
Відповідь: М0 = 170 млрд. грн.;М1 = 635 млрд. грн.; М2 = 1015 млрд. грн.;М3 = 1105 млрд. грн.
Задача № 2.
Розрахуйте величину грошового агрегату М2 за наступними даними:
готівка на руках у населення – 405 млрд. грн.;
строкові депозити – 200 млрд. грн.;
кошти за трастовими операціями – 80 млрд. грн.;
готівка в оборотних касах банків – 370 млрд. грн.
Розв’язок.
Для розрахунку грошового агрегату М2 необхідно розрахувати величини грошових агрегатів М0 та М1.
М0 = готівка на руках у населення = 405 млрд. грн.
М1 = М0 + готівка в оборотних касах банків = 405 + 370 = 775 млрд. грн.
М2 = М1 + строкові депозити = 775 + 200 = 975 млрд. грн.
Відповідь: М2 = 975 млрд. грн.
Задача № 3.
Визначити кількість грошей, необхідних для без інфляційного обігу, за наступними даними:
сума цін реалізованих товарів, робіт, послуг – 5100 млрд. грн.;
сума цін товарів, робіт, послуг, що реалізовані з відстроченням платежу, - 50 % обсягу реалізації товарів, робіт та послуг;
сума платежів по зобов’язаннях, термін оплати яких наступив, – 130 млрд. грн.;
сума платежів, що взаємно погашаються – 20 % загального обсягу реалізації товарів, робіт та послуг;
середня кількість оборотів грошової маси за рік – 7.
Яким чином зміниться обсяг грошової маси, якщо її оборотність росте на 3 оберти?
Яким чином зміниться обсяг грошової маси, якщо не буде проводитись взаємне зарахування боргів?
Розв’язок.
Для знаходження кількості грошей, необхідних для безінфляційного обігу, використовуємо формулу:
Мн = (сума цін реалізованих товарів, робіт, послуг – сума цін товарів, робіт, послуг, що реалізовані з відстроченням платежу + сума платежів по зобов’язаннях, термін оплати яких наступив – сума платежів, що взаємно погашаються) / середню кількість оборотів грошової маси за рік.
Мн1 = (5100 – 0,5*5100 + 130 – 0,2*5100) / 7 = 237,1 млрд. грн.
Якщо оборотність грошової маси зросте на 3 оберти, то:
Мн2 = (5100 – 0,5*5100 + 130 – 0,2*5100) / 7+3 = 166 млрд. грн.
Отже, в результаті пришвидшення обертання грошової маси потреба в ній для забезпечення безінфляційного обігу зменшиться на 237,1 – 166 = 71,1 млрд. грн.
Якщо не буде проводитись взаємне зарахування боргів, то:
Мн3 = (5100 – 0,5*5100 + 130) / 7 = 382,9 млрд. грн.
Отже, якщо буде припинене взаємне зарахування боргів, потреба в грошах для забезпечення безінфляційного обігу зросте на 382,9 – 237,1 = 145,8 млрд. грн.
Відповідь: Мн1 = 237,1 млрд. грн.;Мн2 = 166 млрд. грн.;Мн3 = 382,9 млрд. грн.
Задача № 4.
Визначити як зміниться номінальний обсяг ВВП, якщо швидкість обігу грошей становить 7 оборотів і залишається незмінною, а грошова пропозиція зросте з 310 до 400 млрд. грн.
Розв’язок.
Обсяг ВВП розраховуємо, виходячи з рівняння І. Фішера:
M*V = P*Q,
де М – грошова маса, грн.; V – швидкість обігу грошей, оборотів; Р – середній рівень цін, грн./ум. од.; Q – фізичний обсяг ВВП, ум. од.
Причому,
P*Q = ВВП,
Отже, ВВП = M*V.
Таким чином, залежність між грошовою масою та номінальним обсягом ВВП – прямопропорційна. Розраховуємо номінальний обсяг ВВП до та після зростання грошової маси.
ВВП1 = 310*7=2170 млрд. грн.
ВВП2 = 400*7=2800 млрд. грн.
Зростання номінального обсягу ВВП під впливом зростання грошової маси склало: 2800 – 2170 = 630 млрд. грн.
В ідповідь: ВВП = 630 млрд. грн.
Задача № 5.
Визначити середньоквартальну зміну та річну швидкість обігу грошей за наступними даними:
на 01.04 обсяг ВВП – 260 млрд. грн.; грошова маса – 100 млрд. грн.;
на 01.07 обсяг ВВП – 480 млрд. грн.; грошова маса – 125 млрд. грн.;
на 01.10 обсяг ВВП – 710 млрд. грн.; грошова маса – 115 млрд. грн.;
на 31.12 обсяг ВВП – 950 млрд. грн.;грошова маса – 120 млрд. грн.
Розв’язок.
Для знаходження середньоквартальної швидкості обігу грошей, необхідно розрахувати швидкість обігу грошей за кожний квартал окремо, використовуючи наступну формулу:
V = ВВПi / Мi,
де i – порядковий номер кварталу.
V1 = 260/100 = 2,6 об.;
V2 = (480-260) / 125 = 1,76 об.;
V3 = (710-480) / 115 = 2 об.;
V4 = (950-710) / 120 = 2 об.;
Vскв = (2,6 + 1,76 + 2 + 2) / 4 = 2,09 об.
Розрахуємо річну швидкість обігу грошей за формулою:
V = ВВПр / Мс,
де ВВПр – річний обсяг ВВП; Мс – середній обсяг грошової маси в обороті за рік.
Мс = (100+125+115+120) / 4 = 115 млрд. грн.
V ср = 950/1150 = 8,26 об.
Відповідь: Vскв = 2,09 об.; V ср = 8,26 об.
Задача № 6.
Обчислять агрегатну структуру та середню швидкість обігу грошової маси. А також тривалість одного обороту в днях за наведеними в таблиці даними:
Показники |
На початок звітного року, млрд. грн. |
На кінець звітного року, млрд. грн. |
Готівка поза банками |
58 |
48 |
Кошти на поточних рахунках |
145 |
198 |
Депозити до запитання |
185 |
240 |
Кошти у строкових депозитах |
195 |
250 |
Кошти у трастових операціях |
28 |
20 |
Сума цін реалізованих товарів |
7289 |
9494 |
Товари, продані в кредит |
1200 |
1900 |
Сума платежів по кредитах |
2500 |
100 |
Взаємопогашення платежів |
40 |
38 |