Задача 15
Визначити планову потребу в матеріальних ресурсах в натуральному вираженні
-
Сировина
Норма витрат сировини на 1т, кг
Плановий обсяг виробництва, т
Залишок сировини на початок планового періоду, т
Кількість сировини, необхідної для створення запасів, т
Кількість сировини, отриманої за рахунок скорочення втрат від браку, т
А
25
15000
200
150
Б
30
26000
190
200
100
В
55
30000
50
180
Визначимо планову потребу в матеріальних ресурсах для сировини А:
Знайдемо витрати сировини на плановий обсяг виробництва 15000*25= 375000кг – 375т
375-200=175 тон
175+150=325 тон - планова потреба в матеріальних ресурсах для сировини А
Планову потребу в матеріальних ресурсах для сировини Б:
26000*30= 780 000 кг – 780тон
780 – 190=590 т
590+200= 790т
790 – 100=690 т
Планову потребу в матеріальних ресурсах для сировини В:
30000*55= 1 650000кг – 1650т
1650-50=1600
1600+180=1780 тон
Планову потребу в матеріальних ресурсах = А+Б+В= 325+690+1780= 2795 тон
Задача 16.
Протягом звітного року підприємство виробило і реалізувало товарної продукції на суму 9000 тис. грн. Середньорічний залишок оборотних коштів становив 1800 тис. грн. У наступному розрахунковому році обсяг реалізованої продукції має бути збільшений на 14 %. Крім того, розроблені організаційно-економічні заходи з підвищення ефективності виробництва дадуть можливість скоротити оборотність оборотних коштів приблизно на 12 днів. На підставі наведених даних обчислити показники оборотності оборотних коштів підприємства.
Розв’язання
1. Коефіцієнт оборотності
Коб=ОРП/Ō, де Ō – середній залишок нормованих обігових коштів
Коб зв.=9000000/1800000=5 - стільки обертів було здійснено оборотніми коштами за рік
2. Знайдемо плановий обсяг реалізованої продукції у наступному розрахунковому році
ОРПрозр.=9000000*1,14=10260000 грн.
3. Знайдемо тривалість одного обороту за звітний рік
Тр.об.зв.=Д/Коб=360/5=72 дні.
4 Знайдемо тривалість одного обороту у розрахунковому році
Тр.об.розр=72-12=60 днів
5. Знайдемо Коб.розр у розрахунковому році
Коб.розр =360/60=6
6. Знайдемо Ōрозр. у розрахунковому році
Ōрозр=10260000/6=1710000 грн.
7. Розрахуємо Кзакр. =Ō/ОРП оборотних коштів у звітному та розрахунковому роках
Кзакр. зв=1800000/9000000=0,2 грн- стільки коштів потрібно у звітному році для вир-ва і реалізації продукції варт. 1 грн.
Кзакр. розр.=1710000/10260000=0,17 грн, що свідчить про зниження витрат оборотних коштів у розрахунковому році
8. Знайдемо відносну економію обігових коштів
Qвідн=Ōзв/ОРПзв*ОРПрозр-Ōрозр
Qвідн =1800000/9000000*10260000-1710000=342000 грн. – економія обігових коштів у розрахунковому році порівняно із звітнім
Задача 17.
Повна первісна вартість технологічного устаткування 12500 грн. очікуваний термін корисного використання 2 роки. Ліквідаційна вартість 1350 грн. використовуючи систему зниження залишкової вартості визначити: річну норму амортизаційних відрахувань, річну суму амортизаційних відрахувань та місячну суму амортизаційних відрахувань.
Розвязання:
АВ=ПВ(ЗВ)*NA
NA=1-(сверху над корнем написать Ткв)ЛВ/ПВ=1-0,329=0,671
АВ 1р=12500*0,671=8387,5 грн
АВ міс=229,96 грн; АВ міс=698,96 грн(?!)
АВ 2р=(12500*8387,5)*0,671=2759,49