- •Методичні вказівки до виконання практичних робіт
- •1 Семестр
- •5. 05040106 “Обробка металів тиском”
- •Контрольні питання.
- •Практична робота № 2.
- •Контрольні питання.
- •Практична робота № 3.
- •Приклад розрахунку.
- •Практична робота № 4.
- •Порядок виконання роботи.
- •Контрольні питання.
- •Практична робота № 5
- •Мета: “Навчитися вести розрахунок за системою калібрів “овал - квадрат”
- •Фактичне поширення металу в калібрі 3:
- •Фактичне поширення металу в калібрі 3:
- •Практична робота № 6
- •Мета: “Навчитися вести розрахунок за системою калібрів “шестикутник - квадрат”
- •Методика розрахунку.
- •Фактичне поширення металу в калібрі 3:
- •Фактичне поширення металу в калібрі 3:
- •Фактичне поширення металу в калібрі 1:
- •Теоретичне обґрунтування
- •Фактичне поширення металу в калібрі 1:
- •Фактичне поширення металу в калібрі 3:
- •Фактичне поширення металу в калібрі 1:
- •Фактичне поширення металу в калібрі 1:
- •Ромбічний калібр. (ширина b, висота h)
- •Овальний калібр: (ширина b, висота h)
- •Круглий калібр: (діаметр d)
- •Тема: «Розрахунок продуктивності блюмінга». Мета: «Навчитися призводити розрахунок продуктивності обтискних станів».
Порядок виконання роботи.
Загальні вихідні дані:
ао, мм |
а4, мм |
D0, мм |
S, мм |
35 |
25 |
350 |
5 |
1. Вибираємо схему прокатки.
Малюнок 3 - Калібрування валків за системою „ромб - квадрат”.
2. Розрахунок ведемо проти ходу прокатки. Визначаємо площу перетину готового квадрату, враховуючи заокруглення в калібрі: при при а < 100 мм:
F4 = (а4)2 = 252 =625 мм2;
3. Визначаємо діаметр валків, що катає:
Dк4 = Dо – h4/2 + S.
4. 4. Визначаємо розміри квадратного калібру 4:
hк 4 = bк 4 = 1,41*а4 = 1,41*25 = 35,25 мм;
Аналогічно визначаємо розміри квадратного калібру 2.
Для цього знаходимо розміри проміжного квадрату 2, як середнє арифметичне:
hк 2 = bк 2 = 1,41*а2 = 1,41* 30 = 42,3 мм;
F2 = (a2)2 = 302 = 900 мм2;
5. Визначаємо сумарний коефіцієнт витягування металу в клітях 3, 4:
6. Визначаємо коефіцієнти витягування в клітях 3, 4:
µкв4 = µр3 = = =
7. Площа перетину смуги після прокатки в кліті 3:
F2 = F4 · µкв 4 = 625•1,2 = 750 мм2;
8. Поширення ромбічної смуги в квадратному калібрі визначаємо по графікам Чекмарьова (мал. 18 в додатку):
Δ b4 = f (D0,а4, µкв4), Δb4 = f (350,25, 1,2)= 3 мм;
21. Визначаємо розміри ромбічного калібру:
висота: hр3 = bк4 – Δb4 = 42,3 – 3 = 39,3 мм;
Ширина: bр3 = 2 Fр3 / hр3 = 2· 750/ 39,3 = 38,2 мм;
Малюнок 4 - Квадратний калібр з ромбічною заготовкою
Обтиск в квадратному калібрі 4:
Δ hк4 = bр3 - hк 4 = 38,2 – 35,25 = 2,95 мм;
23. Обтиск в ромбічному калібрі 3:
Δ hр3 = bк2 – hр3 = 42,3 – 39,3 = 3 мм;
24. Робимо перевірку.
Простір на поширення металу в ромбічному калібрі:
Δ bр3 = bр3 - hк2 = 38,2 – 30 = 8,2 мм;
Фактичне поширення квадратної смуги в ромбічному калібрі:
Порівнюємо фактичне поширення металу в калібрі з простором на поширення
та робимо висновок: - в разі переповнення калібру: Δ bр3' < Δ bр3, тобто розміри
проміжного квадрату вибрані вірно, переповнення металу в калібрі не відбудеться.
25. Діаметр валків, що катає для кліті 3:
26. Кути захвату метала валками в клітях 3,4:
Dк4 = Dо – h4 = 350 – 35,25 = 315 мм;
Dк3 = Dо – h3 = 350 – 32,25 = 318 мм;
Для клітей 1 і 2 :
а2 = 30 мм; h2 = b2 = 42,3 мм ; F2 = 900 мм2 ;
1. Визначаємо площу перетину готового квадрату, враховуючи заокруглення в калібрі: при при а < 100 мм:
F0 = (а0)2 = 352 =1225 мм2;
Визначаємо діаметр валків, що катає:
Dк2 = Dо – h2/2 + S.
Аналогічно визначаємо розміри квадратного калібру 0:
hк0 = bк0 = 1,41 * а0 = 1,41*25 = 49,4 мм;
Визначаємо сумарний коефіцієнт витягування металу в клітях 1, 2:
Визначаємо коефіцієнти витягування в клітях 1, 2:
µкв2 = µр1 = = =
Площа перетину смуги після прокатки в кліті 1:
F0 = F2 · µкв2 = 900•1,17 = 1053 мм2;
Поширення ромбічної смуги в квадратному калібрі визначаємо по графікам Чекмарьова (мал. 18, 19, 20): Δb2 = f (D0,а2, µкв2), Δb2 = f (350,30, 1,17)= 4 мм;
Визначаємо розміри ромбічного калібру:
висота: hр1 = bк2 – Δb2 = 42,3 – 4 = 38,3 мм;
Ширина: bр1 = 2 Fр1 / hр1 = 2•1053/ 38,3 = 55 мм;
Обтиск в квадратному калібрі 2:
Δ hк2 = bр1 - hк2 = 55 – 42,3 = 12,7 мм;
Обтиск в ромбічному калібрі 1: Δ h1 = bк0 – hр1 = 49,4 – 38,3 = 11,1 мм;
Простір на поширення металу в ромбічному калібрі:
Δ bр1 = bр1 - hк0 = 55 – 49,4 = 5,6 мм;
Фактичне поширення квадратної смуги в ромбічному калібрі:
Порівнюємо фактичне поширення металу в калібрі з простором на поширення та робимо висновок: - в разі переповнення калібру: Δ bр3' < Δ bр3, тобто розміри проміжного квадрату вибрані вірно, переповнення металу в калібрі не відбудеться.
Діаметр валків, що катає для кліті 1:
Кути захвату метала валками в клітях 1,2:
Dк2 = Dо – h2 = 350 – 42,3 = 308 мм;
Dк1 = Dо – h1 = 350 – 38,3 = 312 мм;