Добавил:
Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Уроки Хімії / Старовойтова І. Ю. Хімія. Розробки уроків для 8 клас

.pdf
Скачиваний:
20
Добавлен:
21.09.2023
Размер:
870.28 Кб
Скачать

І семестр

Клас

Дата проведення уроку

 

 

 

Урок 21

тема. Контроль рівня навчальних досягнень з теми «Фізичні й хімічні властивості оксидів і кислот»

Цілі уроку: узагальнити й систематизувати знання учнів про класифікацію неорганічних сполук, фізичні й хімічні властивості оксидів і кислот; визначити рівень навчальних досягнень учнів з цієї теми.

Тип уроку: контроль і коригування знань. Форми роботи: письмова самостійна робота.

Обладнання: картки-завдання, Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Проведення контрольної роботи

Учитель нагадує учням зміст завдань, час виконання, розподіляє варіанти, наголошує на ключових моментах оформлення відповідей і системи оцінювання: yy завдання 1–6 — тестові, кожне завдання оцінюється в 0,5 бала, у сумі перші

шість завдань — 3 бали;

yy завдання 7–9 оцінюються по 2 бали, разом за дев’ять правильно виконаних завдань — 9 балів;

yy завдання 10 пропонується виконувати учням, які претендують на оцінку 12 балів, оцінюється в 3 бали.

Отже, максимальна оцінка за правильно виконану роботу становить 12 балів. Час на виконання роботи — 40 хв.

Варіант І

1.Оксиди — це… речовини, що складаються з…

2.Установіть відповідність:

1.

Оксиди

а) NaCl

 

2.

Основи

б) LiOH

 

3.

Кислоти

в) CuSO4

 

4.

Солі

г) SO2

 

 

 

д) Ca(OH)

 

 

е) HNO3

2

ж) CaО

з) H2CO3

3.Дайте назви солям із завдання 2.

4.Укажіть оксид, розчин якого забарвить лакмус у рожевий колір:

а) CO2; б) CaО; в) Na2O.

5. Виберіть метали, що взаємодіятимуть із розчинами кислот:

а) Zn;

б) Hg;

в) Ba;

г) Co;

д) Au.

 

6.Укажіть, з якими з нижчеперелічених оксидів узаємодіятиме сульфатна кислота:

а) літій оксид;

б) хром(III) оксид;

в) фосфор(V) оксид.

 

7.Для однієї з кислот із завдання 2 напишіть рівняння реакції з основами із завдання 2.

8.Для обраних вами в завданні 2 оксидів запишіть рівняння взаємодії з водою. Назвіть продукт реакції.

9.Дано речовини: кальцій, сульфатна кислота, ферум(III) оксид, карбон(IV) оксид, срібло, аргентум нітрат. Які з цих речовин реагуватимуть із хлоридною кислотою? Напишіть рівняння хімічних реакцій.

41

10.У реакцію із сульфатною кислотою вступив магній масою 6 г. Обчисліть: а) кількість речовини сульфатної кислоти, що вступила в реакцію; (0,25 моль) б) об’єм водню, що виділився (н. у.); (5,6 л)

в) масу солі, що утворилася. (30 г).

Варіант ІІ

1.Кислоти — це… речовини, що складаються з…

2.Установіть відповідність:

1.

Оксиди

а) Na2CO3

2.

Основи

б) Li2O

 

3.

Кислоти

в) K2SiO3

 

4.

Солі

г) HI

 

 

 

д) N2O3

 

 

 

е) Al(OH)

 

 

ж) NaOH

3

з) H2SO4

3.Дайте назви солям із завдання 2.

4.Укажіть оксид, розчин якого забарвить метиловий оранжевий у червоний колір:

 

а) SO2;

б) FeО;

 

в) SnO2.

 

5.

Виберіть метали, що взаємодіятимуть із розчинами кислот.

 

а) Mg;

б) Al;

 

в) Ag;

г) Hg;

 

д) Sn.

 

6.

Укажіть, з якими з нижченаведених оксидів узаємодіятиме нітратна кислота:

 

а) силіцій оксид;

б) купрум(II) оксид;

 

в) натрій оксид.

 

7.Для однієї з кислот із завдання 2 напишіть рівняння реакції з основами із завдання 2.

8.Для обраних вами в завданні 2 оксидів запишіть рівняння взаємодії з водою. Назвіть продукт реакції.

9.Дано речовини: золото, барій гідроксид, фосфор(V) оксид, вода, калій оксид, залізо. Які із цих речовин реагуватимуть із сульфатною кислотою? Напишіть рівняння хімічних реакцій.

10.У реакцію з хлоридною кислотою вступив алюміній масою 2,7 г. Обчисліть: а) кількість речовини хлоридної кислоти, що вступила в реакцію; (0,3 моль) б) об’єм водню, що виділився (н. у.); (3,36 л)

в) масу солі, що утворилася. (13,35 г).

ІІІ. Домашнє завдання

Повторити фізичні та хімічні властивості оксидів та кислот.

42

І семестр

Клас

Дата проведення уроку

 

 

 

Урок 22

тема. Фізичні властивості основ. Хімічні властивості лугів Цілі уроку: ознайомити учнів з фізичними властивостями основ; закрі-

пити знання про класифікації основ на розчинні й нерозчинні; розширити знання учнів про хімічні властивості класів неорганічних сполук на прикладі основ; показати дію лугів наіндикатори;розвиватинавичкискладаннярівняньхімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей основ.

Тип уроку: поглиблення й розширення знань.

Форми роботи: розповідь учителя, демонстраційний експеримент, лабораторні досліди, робота з опорною схемою.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, таблиця «Правила техніки безпеки в кабінеті хімії», ряд активності металів, хімічні реактиви.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Аналіз тематичного оцінювання

Робота з класом зі з’ясування типових помилок, індивідуальна робота над помилками.

ІІІ. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності

yy Який клас неорганічних сполук називається основами?

yy На які дві групи поділяються основи? (Розчинні (луги) й нерозчинні (мало-

розчинні))

yy З допомогою таблиці розчинності наведіть приклади розчинних і нерозчин-

них основ. (П’ятеро-шестеро учнів по ланцюжку виписують на дошці формули основ.)

yy Назвіть записані основи за сучасною українською номенклатурою. (По лан-

цюжку наступні учні називають основи.)

yy З допомогою таблиці «Взаємозв’язок між класами неорганічних сполук», що є у вас у зошитах, припустіть, які хімічні властивості проявлятимуть основи.

1)Взаємодія з кислотами.

2)Взаємодія з кислотними оксидами. Додаємо:

3)Взаємодія із солями.

І за цим планом будемо вивчати властивості основ.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Лабораторна робота № 3. Дія лугів на індикатори

Акуратно в перший ряд капаємо по дві краплі натрій гідроксиду, у другий ряд — по дві краплі кальцій гідроксиду. Далі в перше заглиблення з кислотами додаємо одну краплю метилового оранжевого, у друге — одну краплю лакмусу, у третє — одну краплю фенолфталеїну.

На основі спостережень заповнюємо таблицю.

 

Метиловий

Лакмус

Фенолфталеїн

 

оранжевий

 

 

 

 

 

 

 

Нейтральний

Оранжевий

Фіолетовий

Безбарвний

 

 

 

 

NaOH

Жовтий

Синій

Малиновий

 

 

 

 

Ca(OH)2

Жовтий

Синій

Малиновий

43

Висновок. У розчинах лугів метиловий оранжевий набуває жовтого забарвлення, лакмус — синього, фенолфталеїн — малинового. Отже, розчини лугів можна визначити з допомогою індикатора.

2. Демонстрація 7. Хімічні властивості основ

На початку уроку ми припустили, які властивості повинні мати основи. Подивимося практично.

Дослід 1. Взаємодія лугів з кислотними оксидами

Збираємо прилад для одержання вуглекислого газу. Одержаний газ пропускаємо крізь розчин кальцій гідроксиду.

— Яку ознаку реакції спостерігаємо? (Випадіння осаду) Записуємо рівняння реакції.

CO2 +Ca(OH)2 → CaCO3 +H2O

Укажіть тип реакції. (Реакція обміну)

Дослід 2. Взаємодія лугів з кислотами

yy Як називається ця реакція? (Нейтралізації)

yy Яка речовина допоможе побачити, що реакція відбулася? (Індикатор)

У дві пробірки наливаємо NaOH і Ca(OH)2 , додаємо фенолфталеїн. А потім по краплях знебарвлюємо розчин хлоридною кислотою. Пропонуємо учням записати рівняння реакцій:

NaOH +HCl →NaCl+H2O

Ca(OH)2 +2HCl → CaCl2 +2H2O

Дослід 3. Взаємодія лугів із солями

У дві пробірки наливаємо CuSO4, Al2 (SO4 )3 , потім по краплях додаємо розчин їдкого натру.

— Які ознаки реакції спостерігаємо? (Утворення нерозчинного осаду) Запишемо рівняння реакції:

CuSO4 +2NaOH →NaSO4 +Cu(OH)2

Al2 (SO4 )3 +6NaOH →2Al(OH)3↓ + 3Na2SO4

Усі наші припущення про властивості лугів підтвердилися практично. (Роз-

глядаємо відповідно до пунктів плану.)

На основі цього вносимо доповнення в таблицю «Взаємозв’язок між класами неорганічних сполук».

V. Закріплення вивченого матеріалу

Завдання 1. Здійснити перетворення:

CaO → Ca(OH)2 → CaSO4 ←H2SO4 ←SO3

Знання властивостей класів неорганічних сполук дозволяє нам припустити, з допомогою яких реакцій можна одержати ту чи іншу речовину.

Два учні з двох боків:

CaO +H2O → Ca(OH)2

Ca(OH)2 +H2SO4 → CaSO4 +2H2O

SO3 +H2O → H2SO4

H2SO4 +Ca(OH)2 → CaSO4 +H2O

Завдання 2. Здійснити перетворення:

а) Mg → MgO → Mg(NO3 )2 → Mg(OH)2

б) Ba → BaO → Ba(OH)2 → Ba(NO3 )2

VI. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.

Здійснити перетворення:

BaO → Ba(OH)2 → BaCO3 ←H2CO3 ←CO2

44

І семестр

Клас

Дата проведення уроку

 

 

 

Урок 23

тема. Реакція нейтралізації. Розкладання нерозчинних основ у процесі нагрівання

Цілі уроку: закріпитизнанняучнівпрохімічнівластивостіоснов;розвивати вміння й навички проведення хімічного експерименту, складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей лугів і нерозчинних основ.

Тип уроку: формування вмінь і навичок, урок-дослідження. Форми роботи: лабораторна робота, робота з опорною схемою.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, хімічні реактиви, плакат «Правила техніки безпеки в кабінеті хімії».

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань

1. BaO +H2O → Ba(OH)2

2. CO2 +H2O → H2CO3

3, 4. Ba(OH)2 +H2CO3 → BaCO3 +2H2O

Робота з опорною схемою «Хімічні властивості основ»

yy На основі знань про хімічні властивості основ заповнимо опорну схему «Хімічні властивості основ».

yy Згадаймо, яких правил необхідно дотримуватися в хімічній лабораторії. (Звертаємося до таблиці «Правила техніки безпеки в кабінеті хімії».)

ІІІ. Формування навичок і вмінь

Лабораторна робота № 4. Взаємодія розчинів лугів з кислотами

У дві пробірки наливаємо по 1 мл NaOH і по одній-дві краплі фенолфталеїну. Потім в одну з них по краплях додаємо хлоридну кислоту, у другу — сульфатну кислоту. Заносимо результати до протоколу.

Реагенти

Що спостерігаєте?

Рівняння реакції

Висновок

 

 

 

 

 

NaOH

HCl

 

 

 

 

 

 

 

 

NaOH

H2SO4

 

 

 

 

 

 

 

 

Cu(OH)2

HCl

 

 

 

Лабораторна робота № 5. Взаємодія нерозчинних основ з кислотами

Нам необхідно одержати купрум(II) гідроксид. Як це зробити? Яку властивість основ для цього можна використати?

CuSO4 +2NaOH → Cu(OH)2↓ + Na2SO4

До одержаного осаду по краплях додаємо хлоридну кислоту.

— Які ознаки хімічної реакції спостерігаємо? Запишіть результати досліду до протоколу.

Лабораторна робота № 6. Розкладання нерозчинних основ у процесі нагрівання

Нерозчинні основи за нагрівання розкладаються на оксид і воду. Перевіримо це на практиці.

Одержіть купрум(II) гідроксид, закріпіть пробірку в пробіркотримачі. yy Як правильно нагріти пробірку?

yy В якій частині полум’я необхідно нагрівати пробірку? (У верхній, найбільш гарячій)

45

yy Що спостерігаємо? Запишемо рівняння реакції:

Cu(OH)2 → CuO +H2O

Укажіть тип реакції. (Реакція розкладу)

Висновок. З якими властивостями основ ми познайомилися на цьому уроці? yy Реакція нейтралізації.

yy Розклад нерозчинних основ.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Керована практика Завдання 1. Обчисліть кількість речовини води, що утвориться внаслідок

нагрівання алюміній гідроксиду масою 15,6 г.

 

Дано:

 

Розв’язання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

m(Al(OH)3 ) =15,6 г

 

 

0,2

моль

х моль

 

 

 

 

 

15,6

г

 

 

 

 

 

 

 

2Al(OH)3

→ Al2O3 +H2O

 

 

ν(H2O) −?

 

 

 

 

 

 

2 моль

3 моль

 

 

 

 

1) Обчислимо кількість речовини Al(OH)

за формулою ν =

m

:

M

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ν(Al(OH) ) =

15,6 г

 

= 0,2 моль.

 

 

78 г моль

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2) Складемо пропорцію й обчислимо кількість речовини води: 0,2 моль : 2 моль = х моль : 3 моль

ν(H2O) = 0,22 3 = 0,3 (моль).

Відповідь: 0,3 моль.

Завдання 2. Здійсніть перетворення:

Cu(OH)2 → CuO → CuSO4 → Cu(OH)2

1)Cu(OH)2 → CuO +H2O

2)CuO +H2SO4 → CuSO4 +H2O

3)CuSO4 +2NaOH → Cu(OH)2 +2H2O

V. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника, виконати завдання до нього. Творче завдання. Підготувати повідомлення про використання основ.

46

І семестр

Клас

Дата проведення уроку

 

 

 

Урок 24

тема. Поняття про амфотерні основи Цілі уроку: розглянути поняття амфотерності як здатності сполук про-

являти двоїсті властивості: і кислот, і основ; розширити знання учнів про властивості основ і кислот на прикладі амфотернихсполук;формувативмінняйнавичкискладання рівнянь хімічних реакцій на прикладі амфотерних основ.

Тип уроку: поглиблення й систематизації знань.

Форми роботи: розповідь учителя, демонстраційний експеримент, робота з опорною схемою.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, хімічні реактиви.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Ми знаємо, що кислоти й основи реагують між собою. Як називається така реакція? (Реакція нейтралізації)

Демонстрація 8. Доказ амфотерності цинк гідроксиду

Здійснимо таку реакцію з цинк гідроксидом.

— Як одержати цей гідроксид з реактивів, наведених на дошці? ZnSO4, NaOH, HCl, CuSO4

ZnSO4 +2NaOH = Zn(OH)2↓ + Na2SO4

Zn(OH)2 — нерозчинна основа, желеподібний осад. Розділимо одержаний осад на дві пробірки.

Який реактив слід додати, щоб провести реакцію нейтралізації? (Розчин хлоридної кислоти)

Zn(OH)2 +2HCl = ZnCl2 +2H2O yy Що спостерігаємо? (Осад розчинився)

А тепер у другу частину осаду доллємо розчин натрій гідроксиду. yy Що спостерігаємо? (Осад розчинився)

yy Чому?

Запишемо рівняння реакції:

Zn(OH)2 +2NaOH = Na2ZnO2 +2H2O

натрiй цинкат

Висновок. Цинк гідроксид — амфотерна основа.

Амфотерність — це здатність речовин проявляти властивості й кислот, і основ залежно від природи речовин, з якими вони взаємодіють.

Наприклад, Zn(OH)2 під час узаємодії з кислотами проявляє властивості основ, а під час узаємодії з основами — властивості кислот.

До таких основ також належать Al(OH)2 , Be(OH)2 , Cr(OH)3 та ін.

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

Керована практика

Заповнимо опорну схему «Хімічні властивості основ».

Завдання 1

У трьох пробірках без етикеток містяться нерозчинні гідроксиди Цинку, Купруму й Магнію. Як дослідним шляхом розпізнати, в якій із пробірок міститься амфотерний гідроксид? Укажіть, яким зі способів може скористатися лаборант:

а) за забарвленням виявити Cu(OH)2 ;

47

б) до порцій гідроксидів долити кислоту, розчиняться всі гідроксиди; в) до порцій гідроксидів долити розчин лугу, розчиниться тільки амфотерний

гідроксид; г) виділивши за забарвленням купрум(ІІ) гідроксид, до решти додати розчин

лугу, розчиниться амфотерний гідроксид.

Завдання 2

Доведіть амфотерність Be(OH)2 .

Be(OH)2 +2HCl = BeCl2 +2H2O

Be(OH)2 +2NaOH →Na2BeO2 +2H2O

Завдання 3

У лабораторії знаходяться набори реактивів різного складу. Укажіть, який із наборів речовин можна використати для одержання найбільшої кількості амфотерних гідроксидів:

а) ZnCl2, ZnSO4, Al(NO3 )3 , КОН; б) NаОН, Mg(OH)2 , КОН, CuCl2; в) AlCl3, CrCl3, FeCl3, NаОН;

г) ZnCl2, MgCl2, BaSO4, КОН.

Завдання 4

На лотку після експерименту залишилися реактиви: Na2CO3, КОН, СаО, Pb(OH)2 , Сu, BaCl2, Cu(OH)2 , NаCl, Al(OH)3 , H2O, SO2. Виберіть із перелі-

чених речовин ті, які можна нейтралізувати сульфатною кислотою. Запишіть рівняння можливих реакцій, назвіть солі.

Завдання 5

Лаборант злив розчини калій гідроксиду й сульфатної кислоти, що містять КОН і H2SO4 однаковою кількістю речовини — 1 моль. Визначте реакцію середовища одержаного розчину. Якого забарвлення набуде лакмус у розчині, що утворився?

IV. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання. Творче завдання. Підготувати повідомлення про використання амфотерних

основ.

Додаток до уроку 25

48

І семестр

Клас

Дата проведення уроку

 

 

 

Урок 25

тема. Техніка безпеки під час роботи з лугами. Використання основ

Цілі уроку: закріпити й поглибити знання про хімічні властивості класів неорганічних сполук на прикладі властивостей основ; розвивати навички й уміння складання рівнянь хімічних реакційнаприкладіхімічнихвластивостейоснов,виконання розрахунків за хімічними рівняннями; повторити правила техніки безпеки під час роботи з лугами; ознайомити учнів з галузями використання основ.

Тип уроку: розвитку вмінь і навичок.

Форми роботи: самостійна робота, групова робота, робота з підручником і додатковими джерелами інформації.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, таблиця «Техніка безпеки в кабінеті хімії», опорні схеми, картки-завдання.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань

Групова робота з карткою-завданням Завдання 1. Дано речовини:

Речовини

 

 

1

Cu(OH)2 , Na2O, P2O5, HNO3, Al2 (SO4 )3 , KOH, HCl

2

Fe(OH)2 , CaО, SO3, H3PO4, MgCl2, NaOH, H2S

3

Fe(OH)3 , K2O, CO2, HCl, Zn3 (PO4 )2 , Ba(OH)2 , HNO3

4

Al(OH)3 , MgО, Cl2O7, H2SO4, Ba(NO3 )2 , LiOH, H2S

5

ZnО, H2SO3, CO2, Al(OH)3 , AgNO3, KOH, HBr

6

K2O, HCl, P2O5, Cu(OH)2 , Ca3 (PO4 )2 , Ba(OH)2 , H2SO4

1.Виберіть серед наведених речовин формули лугів і назвіть їх.

2.Напишіть рівняння одержання цих лугів шляхом гідратації відповідного оксиду металу. (Гідратація — процес узаємодії речовини з водою.) До якого типу реакцій належать ці реакції?

3.Виберіть серед наведених речовин формули нерозчинних основ і назвіть їх.

4.Напишіть рівняння одержання цих нерозчинних основ шляхом узаємодії розчинної солі й лугу. Згадайте, коли реакції обміну протікають до кінця.

5.Розташуйте наведені основи в ряд у міру збільшення їх відносної молекулярної маси.

6.Розташуйте наведені основи в ряд у міру зменшення масової частки металу в них.

7.Напишіть рівняння нейтралізації цих основ:

yy хлоридною кислотою; yy сульфатною кислотою.

8.Обчисліть масу й кількість ортофосфатної кислоти, необхідної для цілковитої нейтралізації цієї трикислотної основи кількістю речовини 0,5 моль.

9.Наведіть приклади використання солей ортофосфатної кислоти.

Для виконання завдання учні об’єднуються в шість груп. На виконання за-

вдання дається 15 хвилин. Потім групи представляють свої відповіді, учні виправляють помилки, учитель коментує відповіді.

49

ІІІ. Самостійна робота з карткою-завданням

Завдання 2. Напишіть рівняння взаємодії натрій гідроксиду з речовинами за схемою:

Завдання 3. Виберіть серед записаних реакцій реакції нейтралізації.

Завдання 4. Напишіть рівняння реакцій, з допомогою яких із кальцій гідроксиду можна одержати речовини, наведені в Додатку до уроку на с. 48.

Завдання 5. Для реакції нейтралізації взяли 0,5 моль кислоти. Обчисліть:

1)кількість речовини основи, що прореагувала;

2)масу солі, що утворилася.

Варіант

Кислота

Основа

 

 

 

1

HCl

Mg(OH)2

2

H2SO4

LiOH

 

 

 

3

H2CO3

Ba(OH)2

4

H2SO3

NaOH

 

 

 

5

HBr

Ca(OH)2

6

H3PO4

KOH

 

 

 

IV. Групова робота з підручником

Завдання 6. Використовуючи матеріал підручника й підготовлені вами повідомлення, складіть схему використання основ. Після закінчення роботи розглядаємо схеми учнів.

V. Підбиття підсумків уроку

Учитель ще раз нагадує учням про правила роботи з лугами, підсумовує результати учнівських досліджень про використання основ, виставляє оцінки.

VI. Домашнє завдання

Повторити відповідний параграф підручника, виконати завдання. Творче завдання. Здійснити перетворення:

ZnO → ZnSO4 → Zn(OH)2 →Na2ZnO2

50