Добавил:
Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Уроки Хімії / Старовойтова І. Ю. Хімія. Розробки уроків для 8 клас

.pdf
Скачиваний:
20
Добавлен:
21.09.2023
Размер:
870.28 Кб
Скачать

ІІ семестр

Клас

Дата проведення уроку

 

 

 

Урок 38

тема. Узагальненняйсистематизаціязнаньзтеми«Основнікласи неорганічних сполук»

Цілі уроку: узагальнити, систематизувати й скоригувати знання учнів з теми «Основні класи неорганічних сполук»; з’ясувати рівень засвоєння знань, умінь і навичок про класи неорганічних сполук на прикладі оксидів, основ, кислот і солей, їх фізичних і хімічних властивостей, способи одержання, рівеньрозумінняосновнихпонять,уміннявикористовувати їх на практиці.

Тип уроку: узагальнення й систематизація знань, умінь і навичок.

Форма роботи: гра-аукціон.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, карткизавдання.

Хід уроку

І. Організація класу

Учні об’єднуються в чотири команди з умовними назвами «Оксиди», «Основи», «Кислоти», «Солі» для спільної роботи. У кожній команді вибирають капітана.

ІІ. Узагальнення й систематизація знань, умінь, навичок

Лот 1 «Бліц-турнір»

Гравці кожної команди по черзі відповідають на запитання вчителя. Закінчіть фразу.

1)Оксиди класифікуються на кислотні, амфотерні й… (Основні)

2)Складна речовина, що складається з атомів металу й кислотного залиш-

ку, — … (Сіль)

3)Кислотні оксиди не взаємодіють з… (Кислотами)

4)Реакція взаємодії між кислотами й основами називається… (Нейтралізація)

5)За кількістю атомів Гідрогену кислоти поділяються на… (Одно-, дво-, триос-

новні)

6)У лужному середовищі фенолфталеїн набуває кольору… (Малинового)

7)Складні речовини, що складаються з атомів металу й Оксигену, називають-

ся… (Оксидами)

8)У результаті взаємодії кислотного й основного оксидів утворюється… (Сіль)

9)Розчинні у воді основи називаються… (Лугами)

10)Основні оксиди не взаємодіють з… (Основами)

11)За вмістом Оксигену кислоти поділяються на безоксигенові й… (Оксигено-

вмісні)

12)Складні речовини, що складаються з атомів металу й однієї або кількох гідроксильних груп, називаються… (Основами)

13)Унаслідок розчинення кислотних оксидів у воді утворюється… (Кислота)

14) Нерозчинні основи внаслідок нагрівання розкладаються на… (Оксиди

й воду)

15)Метиловий оранжевий набуває червоного кольору в середовищі… (Кислому)

16)Унаслідок розчинення основних оксидів у воді утворюється… (Основа)

17)Хімічні реакції, з допомогою яких можна визначити речовини, називають-

ся… (Якісними реакціями)

18)Гідроксиди, що взаємодіють і з кислотами, і з основами, називаються… (Ам-

фотерними)

Асистент роздає по одному аурумчику за кожну правильну відповідь і ста-

вить оцінку в протоколі гри.

71

Лот 2 «Сем бед — один ответ»

Кожна команда одержує аркуш формату А3 з назвою класу неорганічних сполук: «Оксиди», «Основи», «Кислоти», «Солі». За 5 хвилин гравці команди записують на аркуші способи одержання сполук цього класу, вивішують на дошці, захищають свої відповіді.

Лот 3 «Поле чудес»

Кожна команда одержує аркуш А3 з формулами речовин.

Завдання. З’єднайте стрілочками із центральною речовиною тільки ті речовини, що можуть із нею взаємодіяти, запишіть рівняння хімічних реакцій (див.

Додаток до уроку на с. 68).

Команди представляють свої схеми на обговорення класу, мотивують свій вибір і підтверджують відповідним рівнянням реакції.

Лот 4 «Один за всіх»

Кожен учень одержує картку-завдання і працює індивідуально. Завдання 1. Здійсніть перетворення.

Завдання 2. Обчисліть масу кінцевого продукту за масою вихідної речовини.

Лот 5 «Гонитва за лідером»

На дошці вивішуються незакінчені рівняння реакції.

Команда І

 

 

1.

CaCO3

2.

SO2 +Na2O →

3.

ZnSO4 +NaOH →

4.

KOH+H2SO4

5.

BaCl2 +Na2SO4

6.

HgNO3 +Na2S →

7.

K2SO3 +H3PO4

8.

Fe(OH)3

Команда ІІ

 

 

1.

CrCl3 +NaOH →

2.

AgNO3 +AlCl3

3.

Ca(OH)2 +HCl →

4.

MgCO3

5.

P2O5 +K2O →

6.

CaCO3 +H2SO4

7. Al(OH)3

8. Pb(NO3 )2 +K2S →

Команда ІІІ

 

 

1.

K2CO3 +CaCl2

2.

Cr(OH)3

3.

FeSO3

4.

SO3 +CaO →

5.

H2SO4 +Mg(OH)2

6.

AgNO3 +K3PO4

7.

CuSO4 +NaOH →

8. Na2CO3 +HCl →

Команда IV

 

 

1.

CO2 +NaOH →

2.

CuCO3

3. AlCl3 +Na3PO4

4.

Ba(NO3 )2 +CuSO4

5.

NaOH +H3PO4

6.

FeCl3 +KOH →

7.

Na2SO3 +H2SO4

8.

Fe(OH)2

Записані на дошці рівняння перевіряють капітани команд-суперниць.

ІІІ. Підбиття підсумків уроку

Тепер підіб’ємо особисті підсумки. Виставляємо оцінки за урок.

IV. Домашнє завдання

Повторити матеріал теми, підготуватися до контролю знань з теми «Класи неорганічних сполук».

72

ІІ семестр

Клас

Дата проведення уроку

 

 

 

Урок 39

тема. Контрольрівнянавчальнихдосягнень зтеми«Основнікласи неорганічних сполук»

Цілі уроку: узагальнитийсистематизуватизнанняучнівзтеми«Основні класи неорганічних сполук»; визначити рівень навчальних досягнень учнів з теми, розуміння основних понять, уміння використовувати їх на практиці.

Тип уроку: контроль і коригування знань, умінь і навичок. Форми роботи: письмова контрольна робота за варіантами.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Письмова контрольна робота

Учитель нагадує учням зміст завдань, час виконання, розподіляє варіанти, називає ключові моменти оформлення відповідей й систему оцінювання:

yy завдання 1–6 — тестові, кожне завдання оцінюється в 0,5 бала, у сумі перші шість завдань дають 3 бали;

yy завдання 7–9 оцінюються по 2 бали, разом за дев’ять правильно виконаних завдань — 9 балів;

yy завдання 10 пропонується виконувати учням, які претендують на оцінку 12 балів, оцінюється у 3 бали.

Таким чином, максимальна оцінка за правильно виконану роботу становить 12 балів.

Час на виконання роботи — 40 хв.

IІІ. Домашнє завдання

Повторити з курсу фізики й хімії за 7 клас будову атома.

Варіант І

1.Укажіть рівняння реакції, що є якісною реакцією на хлоридну кислоту та її

солі:

а) BaCl2 +Na2CO3 → BaCO3 +2NaCl б) NaCl+AgNO3 → AgCl+NaNO3 в) ZnCl2 +Na2CO3 → ZnCO3 +2NaCl

2.Укажіть ряд, в якому наведено формули сульфатів:

а) CaSO4, Na2SO4, Al2 (SO4 )3 ;

б) K2S; ZnS, MgS;

в) BaSO3, K2SO3, CaSO3.

 

3. Дано рівняння реакції:

 

NaCl+KOH → KCl+NaOH

Ця реакція не можлива, тому що:

а) усі вихідні реагенти та продукти реакції розчинні; б) випадає осад; в) змінюється колір розчину.

4.Маса купрум(II) сульфату, що утворюється в результаті взаємодії сульфатної кислоти масою 9,8 г з надлишком лугу, дорівнює:

 

а) 10 г;

б) 14 г;

 

в) 16 г.

 

5.

Унаслідок узаємодії солей з кислотами утворюються:

 

а) нова сіль і нова кислота;

б) основа й нова кислота;

 

в) нова сіль і основа.

 

6.

З розчином купрум(II) сульфату не реагують метали:

 

а) Mg, Zn, Fe;

б) Na, K, Ca;

 

в) Au, Pt, Ag.

 

73

7.На нейтралізацію калій гідроксиду витратили нітратну кислоту масою 18,9 г. Обчисліть масу солі, що утворилася. (303 г)

8.Здійсніть перетворення:

S→ SO2 → H2SO3 → K2SO3 → CaSO3

9.Складіть рівняння хімічних реакцій послідовних перетворень для одержання цинк оксиду із сульфатної кислоти.

10.Двовалентний метал масою 4 г розчинили у воді. При цьому виділився водень об’ємом 2,24 л (н. у). Визначте цей елемент. (Са)

Варіант ІІ

1.Укажіть рівняння реакції, з допомогою якої можна одержати луг:

а) CuCl2 +2NaOH → Cu(OH)2 +2NaCl б) Ba +H2O → Ba(OH)2 +H2

в) Fe(NO3 )2 +2KOH → Fe(OH)2 +2KNO3

2.Укажіть пару солей, в якій обидві солі нерозчинні:

а) BaCl2, NaNO3;

б) KCl, Na2SiO3;

в) AgCl, BaSO4.

 

3. Дано рівняння реакції:

 

Cu +2AgNO3 → Cu(NO3 )2 +2Ag

Ця реакція можлива, тому що:

а) менш активний метал витісняє з розчину солі більш активного металу; б) більш активний метал витісняє з розчину солі менш активного металу; в) мідь реагує з нітратами.

4.У результаті взаємодії аргентум(I) нітрату масою 17 г із хлоридною кислотою випадає осад масою:

 

а) 12,5 г;

б) 14 г;

 

в) 14,35 г.

 

5.

Унаслідок сильного нагрівання нерозчинних у воді основ утворюються:

 

а) нова основа й вода;

б) луг і вода;

 

в) оксид і вода.

 

6.

Гідроксиди складу Me(OH)3

утворюються металами:

 

а) Al, Fe, Cr;

б) Na, Mg, Ca;

в) K, Zn, Ag.

7.Який об’єм газу (н. у.) виділиться в результаті остаточного розчинення кальцій карбонату масою 20 г у хлоридній кислоті? (4,48 л)

8.Здійсніть перетворення:

Ca → CaO → Ca(OH)2 → Ca3 (PO4 )2

Ca(NO3 )2

9.Складіть рівняння хімічних реакцій послідовних перетворень для одержання ортофосфатної кислоти з фосфору.

10.Двовалентний метал масою 1,2 г без залишку розчинився в хлоридній кислоті. При цьому витратилася кислота масою 3,65 г. Визначте цей елемент. (Mg)

Варіант ІІІ (див. Додаток до уроку на с. 100)

74

ІІ семестр

Клас

Дата проведення уроку

 

 

 

Тема 3. Періодичний закон і періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва. Будова атома

Урок 40

тема. Історичні відомості про способи класифікації хімічних елементів

Цілі уроку: проаналізувати тематичне оцінювання та здійснити коригування знань учнів з теми «Класи неорганічних сполук»; розкрити необхідність наукової класифікації хімічних елементів і показати недосконалість перших спроб класифікації елементів; розширити знання про хімічні елементи, характерні ознаки простих речовин, утворених металами й неметалами.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форми роботи: розповідь учителя, фронтальна евристична бесіда, робота з навчальною літературою.

Обладнання: ПеріодичнасистемахімічнихелементівД.І.Менделєєва,плакат «Приклади спроб класифікації хімічних елементів».

Хід уроку

І. Організація класу

Вступне слово вчителя, загальні відомості про місце досліджуваної теми в курсі хімії в школі, оголошення теми, плану й основних цілей теми.

II. Актуалізація опорних знань

Фронтальна бесіда за основними поняттями хімії

yy Як називається найменша неподільна частинка хімічного елемента, що входить до складу молекул простих і складних речовин? (Атом)

yy Що таке хімічний елемент? yy Що таке молекули?

Згадаймо класифікацію хімічних елементів і речовин.

Дайте визначення оксидів, основ, кислот, солей. Доповніть визначення:

yy відносна атомна маса;

yy відносна молекулярна маса; yy валентність.

Завдання 1

Обчисліть відносні молекулярні маси таких речовин:

Mr (CuSO4 ) = Ar (Cu) + Ar (S) + 4Ar (O) = 64+ 32+ 4 16 = 160.

Mr (Ca(NO3 )2 ) = Ar (Ca) + 2Ar (N) + 6Ar (O) = 40+ 2 14+ 6 16 = 164.

Mr (Al2O3 ) = 2Ar (Al) + 3Ar (O) = 2 27+ 3 16 = 102.

Завдання 2

Визначте валентність атомів хімічних елементів у молекулах: MgО, HCl, Na2O, Al2O3, H2S.

75

Завдання 3

Запишіть формули сполук Калію, Кальцію, Сульфуру з Оксигеном.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Евристична бесіда з учнями

Важливу роль у розвитку хімії як науки відіграли філософи Давньої Греції.

— Які елементи-стихії виділяли давні греки?

Давні греки вважали, що основними елементами є вода, земля, повітря й вогонь.

Спочатку вчені намагалися розділити всі хімічні елементи на дві групи — метали й неметали.

Які елементи називаються металами? неметалами?

Доведіть, що кальцій оксид — основний оксид. CaO +H2O → Ca(OH)2

Доведіть, що сульфур(IV) оксид — кислотний оксид. SO3 +H2O → H2SO4 Метали реагують із кислотами, як правило, заміщуючи в них атоми Гідро-

гену, з утворенням солей. Для неметалів реакція з кислотами не характерна. Згодом з’ясувалося, що класифікація хімічних елементів на метали й неме-

тали є неповною. Виявляється, існують хімічні елементи й відповідні їм речовини, що проявляють двоїсту природу.

— Як називаються такі елементи та їхні сполуки?

Цинк гідроксид Zn(OH)2 має властивості основи (реагує з кислотами) і кислоти (реагує з лугами), тобто має двоїсту природу.

— Доведіть амфотерність цинк гідроксиду.

Із сильною кислотою, наприклад із хлоридною, цинк гідроксид реагує як основа:

Zn(OH)2 +2HCl → ZnCl2 +2H2O

Із сильною основою, наприклад з натрій гідроксидом, цинк гідроксид реагує як кислота:

Zn(OH)2 +2NaOH t°→Na2ZnO2 +2H2O

Такі ж двоїсті властивості характерні й для цинк оксиду: ZnO +2HCl → ZnCl2 +H2O

ZnO +2NaOH →Na2ZnO2 +2H2O

натрiй цинкат

Оксиди й гідроксиди, здатні реагувати й з кислотами, і з лугами, називають амфотерними (від грецьк. амфотерос — «обидва», «той і інший»).

2. Поняття про групи подібних елементів

Учені-хіміки робили також спроби класифікувати хімічні елементи, об’єднуючи їх в окремі групи відповідно до їхніх властивостей.

За якими ще ознаками можна об’єднати хімічні елементи та їхні сполуки

вгрупи?

Завдання 4

Розподіліть запропоновані хімічні елементи на чотири групи: Гелій, Натрій, Хлор, Калій, Купрум, Меркурій, Бром, Аргон.

Група 1. Натрій, Калій — активні метали, тверді, валентність І, розчинні у воді, легко окиснюються на повітрі — лужні метали.

Група 2. Хлор, Бром — неметали, валентність змінна, розчинні у воді, не окиснюються на повітрі — галогени.

Група 3. Купрум, Меркурій — малоактивні метали, валентність змінна, нерозчинні у воді, не окиснюються на повітрі.

Група 4. Гелій, Аргон — не взаємодіють з іншими речовинами, не утворюють сполуки з іншими хімічними елементами — інертні елементи.

ІV. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника і відповісти на запитання. Творче завдання. Підготувати інформацію про одну з груп хімічних елемен-

тів: «Галогени», «Лужні метали», «Інертні елементи». Скласти ребуси з назвами цих елементів.

76

ІІ семестр

Клас

Дата проведення уроку

 

 

 

Урок 41

тема. Поняття про лужні метали, інертні елементи, галогени Цілі уроку: розширитизнанняучнівпрохімічніелементитаїхнівласти-

востінаприкладіприроднихродинхімічнихелементів(лужніметали,інертніелементи,галогени);розкритизалежність властивостей усередині груп лужних металів і галогенів від порядкового номера елемента.

Тип уроку: узагальнення й систематизація знань.

Форми роботи: розповідьучителя,роботазнавчальнимитаблицями,демонстраційний експеримент.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів; для демонстрації:кристалізатор,фільтрувальнийпапір,дистильована вода, ніж; розчини: фенолфталеїн, металевий натрій, кальцій, магній, запаяна ампула з бромом, ампула з кристалічним іодом.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Перевірка домашнього завдання, мотивація навчальної діяльності

Розглядаємо ребуси з назвами хімічних елементів, які підготували учні, і на дошці розділяємо їх на три групи: лужні метали, галогени, інертні елементи.

Наскільки схожі ці елементи за фізичними й хімічними властивостями всередині родини? Чим відрізняються один від одного? Який зв’язок існує між елементами різних груп? Спробуємо відповісти на ці питання на сьогоднішньому уроці.

ІІІ. Узагальнення й систематизація знань

1. Лужні метали

— Назвіть хімічні елементи, що утворюють групу лужних металів. Li, Na, K, Rb, Cs, Fr

Учні одержують для роботи таблицю 1 із властивостями лужних металів.

— В якій групі періодичної системи вони розташовані?

Лужні метали — це хімічні елементи з різко вираженими металевими властивостями.

Розповідь про історію відкриття лужних металів, порівняння властивостей

(див. табл. у Додатку до уроку на с. 68).

°

°

зменшуються (зі збільшенням атомної

У ряді Li, Na, K, Rb, Cs, Fr tкип

і tплавл

маси), густина збільшується, активність підвищується (щодо кисню й води). Li, Na, K загоряються на повітрі лише за нагрівання, а метали з більшою

атомною масою без нагрівання:

4Li +O2 →2LiO2

Зводою літій реагує повільно, натрій значно швидше, а калій так швидко

йвиділяє стільки тепла, що водень, виділяючись, загоряється.

Демонстрація 13. Взаємодія натрію, кальцію, магнію з водою

Запишемо на дошці рівняння реакцій:

Ca +2H2O → Ca(OH)2 +H2↑ 2Na +2H2O →2NaOH +H2

2. Галогени

Галогени — типові неметали, у періодичній системі розташовані в VII групі головної підгрупи. Їх назва походить від слів галос — «сіль» і ген — «той, що народжує».

77

Назвіть їх.

F, Cl, Br, I, At

Учні одержують для роботи таблицю 2 із властивостями галогенів.

Властивості галогенів

Характеристики

Флуор

Хлор

Бром

Іод

Астат

 

 

 

 

 

 

Символ

F

Cl

Br

I

At

 

 

 

 

 

 

Атомна маса

19,00

35,45

79,90

126,90

[210]

 

 

 

 

 

 

Порядковий номер

9

17

35

53

85

 

 

 

 

 

 

Валентність

І

І

І

І

І

 

 

 

 

 

 

Радіус атома, нм

0,071

0,099

0,114

0,133

 

 

 

 

 

 

 

Густина, г/см3

1,11

1,56

3,12

4,94

 

Температура плавлення,

–220

–101

–7

114

 

°С

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Температура кипіння, °С

–188

–34

59

186

 

 

 

 

 

 

 

Агрегатний стан (н. у.)

Газ

Газ

Рідина

Твердий

 

 

 

 

 

 

 

Колір

Зеленкувато-

Жовто-

Червоно-

Темно-

 

 

жовтий

зеленкуватий

бурий

фіолетовий

 

 

 

 

 

 

 

Флуор — газ ясно-зеленого кольору, дуже отруйний. Багато вчених, які працюють із ним, постраждали від цього. Найбільш активний неметал (у флуорі навіть вода горить), реагує з воднем за значного охолодження в темряві.

Хлор — важкий газ зеленого кольору з різким запахом, отруйний, за звичайних умов реагує з воднем дуже повільно, а за температури або на світлі —

з вибухом:

 

 

 

H2 +Cl2 →2HCl

°

°

збільшуються, активність зменшується

У ряді: F, Сl, Br, I, At tкип

і tплавл

(найбільш активний — Флуор).

Запишемо кілька рівнянь, що характеризують хімічні властивості галогенів. 2Al+3Br2 →2AlBr3 +Q

2Na +Cl2 →2NaCl

2Al+3I2 →2AlI3 +Q (kat H2O)

3. Інертні елементи

Інертні елементи — це елементи головної підгрупи VIIІ групи періодичної системи. Назвіть їх:

He, Ne, Ar, Kr, Xe, Rn

Розповідь учителя про відкриття інертних елементів

Інертні гази

 

Інертні гази

 

 

 

 

 

 

 

He

Ne

Ar

Kr

Xe

Rn

 

 

 

 

 

 

Безбарвні гази без запаху і смаку, помірно розчинні у воді, за значного охолодження

°

°

збільшуються

переходять у рідкий і твердий стани. Густина, tкип

і tплавл

Хімічні сполуки Не та Nе не відомі, тому їх називають інертними, у тoй час як Кr і Хе утворюють хімічні сполуки. Аr, Кr і Хе утворюють також клатрати.

IV. Підбиття підсумків уроку

Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

Які природні родини хімічних елементів ви вивчили? Чим відрізняються ці три родини?

Учитель узагальнює відповіді учнів, відзначає, що така класифікація хімічних елементів не є універсальною. Спроби класифікації хімічних елементів тривали багато років аж до відкриття періодичної системи хімічних елементів Д. І. Менделєєвим у 1869 році.

V. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на питання. Під керівництвом учителя підготувати повідомлення з теми.

78

ІІ семестр

Клас

Дата проведення уроку

 

 

 

Урок 42

тема. Історіявідкриттяперіодичногозаконуйперіодичноїсистеми хімічних елементів Д. І. Менделєєва

Цілі уроку: ознайомити учнів з історією відкриття періодичного закону йперіодичноїсистемихімічнихелементівД.І.Менделєєвим; розкрити роль російського хіміка Д. І. Менделєєва у створенні універсальної класифікації хімічних елементів — періодичноїсистеми;розширитизнанняпрохімічніелементи, історію їх відкриття.

Тип уроку: засвоєння нових знань. Форми роботи: навчальний семінар.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, саморобні таблиці класифікації хімічних елементів.

Хід уроку

І. Організація класу

Учні об’єднуються в групи відповідно до підготовлених завдань. На дошці — тема уроку, план семінару:

1)Вступне слово вчителя

2)«Правило тріад» німецького хіміка Й. В. Деберейнера

3)Класифікація елементів американського хіміка Дж. Ньюлендса

4)«Гвинтовий графік» французького геолога О. Е. Шанкуртуа

5)«Хвильовий графік» німецького хіміка Ю. Л. Мейєра

6)Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва

7)Підбиття підсумків семінару

ІІ. Семінар

1. Вступне слово вчителя

Не всі елементи укладалися в природні родини, тому класифікація елементів залишалася актуальною. Багато хіміків: німецькі вчені Деберейнер і Мейєр, англієць Ньюлендс, француз Шанкуртуа та інші, пропонували різні варіанти класифікації хімічних елементів. Учні заздалегідь одержали завдання підготувати повідомлення про спроби класифікації хімічних елементів.

Надаємо слово першій групі учнів.

2. «Правило тріад» німецького хіміка Й. В. Деберейнера

Виділив тріади елементів. Середній має середні (проміжні) властивості. Визначаємо переваги та недоліки.

Надаємо слово для доповіді другій групі.

3. Класифікація елементів американського хіміка Дж. Ньюлендса

Повторюваність властивостей через сім елементів — октави. Учні наводять переваги та недоліки класифікації Ньюлендса.

Третя група представляє нам доповідь про роботу О. Е. Шанкуртуа.

4. «Гвинтовий графік» французького геолога О. Е. Шанкуртуа

П’ята група підготувала нам повідомлення про роботу Ю. Л. Мейєра.

5. «Хвильовий графік» німецького хіміка Ю. Л. Мейєра

Більш щасливим виявився німецький хімік Юліус Лотар Мейєр (1830– 1895). Графічна залежність атомних об’ємів елементів від їхніх атомних мас виражається у вигляді низки хвиль, що підносяться гострими піками в точках, що відповідають лужним металам.

Переваги та недоліки класифікації.

Учитель. Ми впритул підійшли до досліджень Д. І. Менделєєва.

Такі вчені, як Дж. Ньюлендс і Ю. Л. Мейєр, близько підійшли до відкриття періодичного закону, помітивши залежність властивостей елементів від їхніх

79

атомних мас, але не зуміли піднятися від спостережуваних ними фактів до сміливих узагальнень. Закон, що об’єднує всі знання про хімічні елементи в струнку природну систему, був відкритий російським ученим Д. І. Менделєєвим.

Слово надається групі учнів, які розкажуть нам про відкриття періодичного закону Д. І. Менделєєвим.

6. Періодична система Д. І. Менделєєва

Д. І. Менделєєв виходив з переконання, що в основу класифікації має бути покладена фундаментальна кількісна характеристика елементів — атомна маса.

На відміну від усіх своїх попередників, російський учений зіставив між собою подібні елементи, розташувавши всі відомі елементи в порядку зростання атомних мас. Розглядаємо «дослід системи хімічних елементів», коментуємо окремі моменти.

7. Завершальне слово вчителя

Виявлена Д. І. Менделєєвим і названа ним законом періодичності закономірність, була сформульована так:

Властивості простих тіл, а також форма і властивості сполук елементів перебувають у періодичній залежності від величини атомних мас елементів.

Відкритий закон періодичності Д. І. Менделєєв використав для створення періодичної системи елементів. «Днем народження» системи Д. І. Менделєєва зазвичай вважають 18 лютого 1869 р., коли був складений перший варіант таблиці. У таблиці 63 елементи були розташовані в порядку зростання атомних мас. Це розташування відбивало також періодичність зміни властивостей елементів.

Закон періодичності й періодична система елементів відіграли важливу конструктивну роль у перевірці й уточненні властивостей багатьох елементів. Однак справжній тріумф періодичної системи Д. І. Менделєєва був пов’язаний з відкриттям передбачених ним елементів 45, 68, 70 і 180.

IІІ. Підбиття підсумків семінару

Складання опорного конспекту

Д. І. Менделєєв поклав у основу класифікації атомну масу:

Властивості простих тіл, а також форма і властивості сполук елементів перебувають у періодичній залежності від величини атомних мас елементів.

Для складання таблиці Менделєєв (на відміну від попередників):

1)змінив атомні маси ряду елементів;

2)під час визначення положення елементів керувався в першу чергу хімічними властивостями;

3)для деяких елементів, що ще не були відкриті, залишив порожні клітинки — під Si — Екасиліцій (Ge);

4)передбачив наявність великих періодів.

ІV. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання.

80