Добавил:
Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Уроки Хімії / Старовойтова І. Ю. Хімія. Розробки уроків для 8 клас

.pdf
Скачиваний:
20
Добавлен:
21.09.2023
Размер:
870.28 Кб
Скачать

ІІ семестр

Клас

Дата проведення уроку

 

 

 

Урок 43

тема. Періодичнийзаконіперіодичнасистемахімічнихелементів Д. І. Менделєєва

Цілі уроку: ознайомити учнів зі структурою Періодичної системи хімічнихелементівД.І.Менделєєва(малійвеликіперіоди,групи й підгрупи), з довгою й короткою формами періодичної системи хімічних елементів; продовжити формування уявлень учнівпроперіодичнузмінувластивостейхімічнихелементів, виходячи з їх положення в періодичній системі; показати загальну залежність і розвиток неорганічної природи; продовжити формування знань про загальні закони природи.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форми роботи: розповідь учителя, індивідуальна робота з періодичною системоюхімічнихелементів,фронтальнароботазперіодичною системою, демонстрація.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва (коротка і довгоперіодна форми).

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань

Завдання класу

(Четверо учнів працюють біля дошки.)

1.Дати порівняльну характеристику лужних металів.

2.Дати порівняльну характеристику галогенів.

3.Здійснити перетворення:

1) К → KOH → KCl → KNO3

2) Cl2

→ HCl → ZnCl2 → Zn(OH)2

2K +H2O →2KOH

Cl2

+H2 →2HCl

KOH +HCl → KCl+H2O

2HCl+ZnSO4 → ZnCl2 +H2SO4

KCl+AgNO3 → KNO3 +AgCl ↓

ZnCl2 +2KOH → Zn(OH)2 +2KCl

Фронтальна бесіда

yy Які вчені вдавалися до спроб класифікувати хімічні елементи? yy Як змінюється валентність у вищому оксиді в елементів:

від Li до С;

від Na до Сl?

yy Як змінюється характер оксидів цих елементів?

Висновок. Властивості елементів та їхніх сполук повторюються. Періодична залежність означає, що властивості елементів повторюються.

yy Яку властивість атомів поклав в основу класифікації Д. І. Менделєєв? yy Як Д. І. Менделєєв сформулював періодичний закон?

Властивості простих тіл, а також форма і властивості сполук елементів перебувають у періодичній залежності від величини атомних мас елементів.

IІІ. Вивчення нового матеріалу

Спробуємо з’ясувати, що із цього вийшло, у чому суть відкриття Д. І. Менделєєва. Розглянемо таблицю сучасної Періодичної системи хімічних елементів Д. І. Менделєєва.

Горизонтальні ряди елементів, у межах яких властивості елементів змінюються послідовно (наприклад, ряд з восьми елементів від Літію до Неону або від Натрію до Аргону), Д. І. Менделєєв назвав періодами.

Періоди бувають великі й малі. Малі періоди складаються з одного ряду (1, 2, 3); великі періоди — з двох рядів (4, 5, 6).

81

Група — це вертикальний ряд подібних за властивостями елементів. Група поділяється на підгрупи: головну й побічну. Головна підгрупа містить елементи й малих, і великих періодів, побічна — елементи виключно великих періодів.

Завдання для закріплення

1)Де в періодичній системі розташований елемент № 20? Складіть формулу його оксиду й гідроксиду: (CaО, Ca(OH)2 — II група, 4 період)

2)Назвіть елементи:

а) 4 період, IV група, головна підгрупа; (Ge) б) 5 період, III група, побічна підгрупа. (Y)

yy Як змінюються металічні й неметалічні властивості елементів і характер їх оксидів у малих періодах?

yy Як змінюються металічні властивості лужних металів і неметалічні властивості галогенів залежно від відносної атомної маси?

yy Як змінюється максимальна валентність елементів у вищому оксиді?

yy Як змінюється валентність елементів неметалів у сполуках з Гідрогеном?

3)Складіть формулу вищого оксиду й укажіть його характер для елементів № 23, 30, 34. (V2O3 (основний), ZnО (амфотерний), SeO3 (кислотний))

4)Складіть формули летких сполук із Гідрогеном для елементів № 15, 35. (PH3, HBr)

5)Назвіть елементи 5 періоду, які мають формулу вищого оксиду R2O3. (Y, In)

6)Назвіть елемент 3 періоду, що має формулу сполуки з Гідрогеном H3R. (P)

7)Назвіть елемент, розташований у V групі, відносна молекулярна маса вищого оксиду якого дорівнює 108. (N)

8)Назвіть елемент, розташований у IV групі, відносна молекулярна маса сполуки якого з Гідрогеном дорівнює 32. (Si)

ІV. Самостійна робота на закріплення вивченого матеріалу з узаємоперевіркою

Учні індивідуально письмово за варіантами працюють із періодичною системою, після закінчення часу обмінюються варіантами з метою взаємоперевірки.

Варіант І

1.Назвіть елемент 4 періоду, VI групи головної підгрупи.

2.Складіть формулу вищого оксиду елемента № 32.

3.Назвіть елемент 4 періоду, що має формулу сполуки з Гідрогеном HR.

4.Назвіть елемент, розташований у II групі, відносна молекулярна маса гідроксиду якого дорівнює 58.

Варіант ІІ

1.Де в періодичній системі розташований елемент № 26?

2.Складіть формулу леткої сполуки з Гідрогеном для елемента № 8.

3.Назвіть елемент 5 періоду, що має формулу вищого оксиду RO3.

4.Назвіть елемент, розташований у IV групі, відносна молекулярна маса сполуки з Гідрогеном якого — 211.

Варіант ІІІ

1.Назвіть найактивніший метал 4 періоду.

2.Складіть формулу вищого оксиду елемента № 3.

3.Назвіть елемент 5 періоду, що має формулу сполуки з Гідрогеном HR.

4.Назвіть елемент, розташований у III групі, відносна молекулярна маса вищого оксиду якого дорівнює 102.

V. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника і відповісти на запитання. Творче завдання. Підготувати повідомлення про відкриття радіоактивності.

82

ІІ семестр

Клас

Дата проведення уроку

 

 

 

Урок 44

тема. Будова атома: ядро й електронні оболонки. Склад атомних ядер

Цілі уроку: продовжити знайомство з періодичною системою хімічних елементів Д. І. Менделєєва; на основі знань про будову атома розкрити фізичний зміст порядкового номера елемента; розширитизнанняучнівпрорадіоактивністьібудовуатома; підвести учнів до сучасного формулювання періодичного закону; формувати вміння характеризувати хімічні елементи за положенням у періодичній системі хімічних елементів, обчислювати кількості протонів, нейтронів і електронів у атомі; формувати уявлення про матеріальну єдність світу й можливість його пізнання.

Тип уроку: засвоєння знань, умінь і навичок.

Форми роботи: розповідьучителя,індивідуальніповідомленняучнів,фронтальна робота.

Обладнання: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, плакат зі схемами ядерних реакцій.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань

Завдання класу (фронтальна бесіда)

1.Що називається періодом? Що мають спільного й чим відрізняються великі періоди від малих?

2.Що називається групою?

3.Розкажіть про структуру періодичної системи хімічних елементів.

4.Як змінюються властивості хімічних елементів у періодах і головних підгрупах?

5.Порівняйте неметалічні властивості елементів: О і С; F і В; Si і S.

6.Порівняйте металічні властивості елементів: Al і Ga; Rb і Mo; Ca і Ba.

7.Назвіть елемент V групи, відносна молекулярна маса оксиду якого дорівнює

142. (Р)

8.Назвіть елемент VI групи, відносна молекулярна маса сполуки з Гідрогеном якого дорівнює 81. (Se).

IІІ. Засвоєння знань, умінь і навичок

Вступне слово вчителя

Періодичний закон і періодична система хімічних елементів вплинули на розвиток науки й техніки: вони послужили теоретичним фундаментом спрямованого пошуку й відкриття за минуле століття 46 нових елементів зі 111 відомих сьогодні. Крім того, закон Д. І. Менделєєва став поштовхом до досліджень будови атома, які змінили наші уявлення про закони мікросвіту й привели до практичного втілення ідеї використання ядерної енергії.

Розповідь учителя про відкриття радіоактивності П. Кюрі й М. СклодовськоїКюрі.

Повідомлення учнів

1.Відкриття радіоактивності.

2.Досліди Резерфорда.

3.Роботи П. Кюрі та М. Склодовської-Кюрі.

Розповідь учителя про дію радіоактивного випромінювання на людину.

83

Умови випромінювання

Доза

Ефект

 

 

 

Хронічне: упродовж

0,5 Зв (50 Бер)

Хронічна променева хвороба (катаракта —

кількох років

 

захворювання очей)

 

 

 

Гостре одноразове

>1 Зв (100 Бер)

Гостра променева хвороба

 

 

 

Гостре одноразове

>450 Бер

Смерть

 

 

 

ГДД для людей: 0,1 Бер на рік.

Норми для продуктів харчування: від 50 до 100 Бк на 1 кг (кількість атомів, що розпадаються за одиницю часу).

У1911 р. англійський учений Е. Резерфорд довів з допомогою досліду, що

вцентрі атома є позитивно заряджене ядро. Ядра атомів складаються з протонів і нейтронів (загальна назва — нуклони). Кількість протонів у ядрі дорівнює порядковому номеру елемента, а сума чисел протонів і нейтронів відповідає його масовому числу. Навколо ядра замкненими орбітами обертаються електрони. Їх число дорівнює позитивному заряду ядра. Атом у цілому електронейтральний.

Нейтрон — нейтральна частинка, що не має електричного заряду.

Протон — позитивно заряджена частинка. Заряд протона дорівнює заряду електрона, але протилежний за знаком. І ті, й інші мають масу, що приблизно дорівнює 1 а.о.м.

Порядковий номер = заряд ядра атома = кількість протонів = кількість електронів n = Ar p

ІV. Практика на прикладах

Завдання 1. Складіть схему будови атома Карбону, обчисліть число протонів і нейтронів:

126 C +6)) 6e, np = 6, nn = 6, ne = 6

Завдання 2. Дайте характеристику будови атома елементів а) № 13, б) № 15 за їх положенням у періодичній системі.

Приклад. № 13. Al — 3 період, ІІІ група, головна підгрупа, p =13, e =15, вища валентність — ІІІ, вищий оксид — Al2O3, амфотерний гідроксид — Al(OH)3 або HAlO2.

Біля дошки один учень виконує аналогічне завдання для хімічного елемента з № 15.

Р — 3 період, V група, головна підгрупа, p =15, e =15, n =31−15 =16, вища валентність — V, вищий оксид — P2O5, кислота — H3PO3.

V. Самостійна робота

Заповніть таблиці (див. Додаток до уроку на с. 112).

VІ. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника й відповісти на запитання.

84

ІІ семестр

Клас

Дата проведення уроку

 

 

 

Урок 45

тема. Сучасне формулювання періодичного закону. Ізотопи Цілі уроку: розширити знання про періодичний закон і періодичну

систему хімічних елементів Д. І. Менделєєва; формувати поняття про ізотопи (стабільні й нестабільні); дати уточнене визначення поняття «хімічний елемент» виходячи зі знань періодичного закону — фундаментального закону природи; дати сучасне формулювання періодичного закону.

Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь і навичок.

Форми роботи: розповідь учителя, фронтальна робота з навчальною літературою.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Перевірка домашнього завдання, мотивація навчальної діяльності

Завдання класу (фронтальна бесіда)

— Чому явище радіоактивності було сприйняте як катастрофа періодичного закону й періодичної системи?

У результаті розпаду атомів радіоактивних елементів утворювалися атоми вже відомих елементів, але з іншими атомними масами.

IІІ. Засвоєння знань, умінь і навичок

У результаті експериментальних досліджень було встановлено, що, наприклад, у природному кисні, крім атомів Оксигену з масою 16, є також атоми Оксигену з масою 17 і 18. Їх співвідношення таке:

n(168 O):n(178 O):n(188 O) = 3000:1:6

Виявилося, що інші елементи також складаються з атомів з різною масою. Так, у природній воді, крім атомів Гідрогену з масою 1, є також атоми Гідрогену з масою 2; співвідношення чисел цих атомів таке:

n(11H):n(21H) = 7000:1

Вядерних реакціях також одержано Гідроген з атомною масою 3: 31H. Причому «важка вода» шкідлива для живих організмів. Тож притчі про «живу»

і«мертву» воду мають реальне наукове пояснення.

Учні розглядають таблицю «Ізотопи деяких елементів, виявлених у земній корі».

Назва елемента

Число ізотопів

Масові числа

 

 

 

Гідроген

3

1, 2, 3

 

 

 

Оксиген

3

16, 17, 18

 

 

 

Хлор

2

35, 36

 

 

 

Кальцій

6

40, 42, 43, 44, 46, 48

 

 

 

Ферум

4

54, 56, 57, 58

 

 

 

Уран

3

234, 235, 238

 

 

 

Різновиди атомів того самого хімічного елемента, що мають однакове число протонів у ядрі, але різну масу, називають ізотопами.

«Ізотоп» означає «той, що займає те саме місце».

У природі існують хімічні елементи ізобари — атоми, що мають однакове атомне число, але різні величини зарядів ядра, наприклад:

4018 Ar і 4019 K.

85

Атомні маси елементів у періодичній системі є середнім значенням масових чисел природних сумішей ізотопів. Тому вони не можуть, як пропонував Д. І. Менделєєв, служити головною характеристикою атома, а отже, й елемента. Такою характеристикою, як ми тепер знаємо, є заряд ядра. Він визначає число електронів у нейтральному атомі, які розподіляються цілком визначено навколо ядра. Характер же розподілу електронів визначає хімічні властивості атомів. Зазначені міркування дозволили дати нове визначення хімічного елемента:

Хімічний елемент — це сукупність атомів з однаковим зарядом ядра. А також уточнити формулювання періодичного закону:

Властивості елементів, а також властивості й форми їхніх сполук перебувають у періодичній залежності від заряду ядра атома елемента.

Чому ж атомні маси більшості елементів дробові? З'ясувалося, що слід розмежовувати поняття «відносна атомна маса» і «відносна атомна маса елемента».

Елемент Хлор складається з двох ізотопів з відносними атомними масами, дуже близькими до 35 і 37. Ізотопу 1735 Cl в природній суміші міститься 75 %, а ізотопу 1737 Cl — 25 %. Звідси середня відносна атомна маса елемента Хлору дорівнює

Ar =35 0,75+37 0,25 =35,5

Отже, атомна маса елемента тим більша, чим більше важких ізотопів входить до складу елемента.

Можна пояснити аномалію в положенні в періодичній системі Калію й Аргону, розрахувавши їх відносну атомну масу з урахуванням природних ізотопів:

ω(40Ar) = 99,6 %, ω(38Ar) = 0,06 %, ω(36Ar) = 0,34 %;

Ar (Ar) =38,9852.

ω(41K) = 6,88 %, ω(40K) = 0,02%, ω(39K) = 93,1%;

Ar (K) =39,1378.

Ізотопи поділяються на стабільні й радіоактивні. Натрій, Алюміній, Флуор не мають стабільних ізотопів. У Стануму їх десять.

Розрізняють природні радіоактивні ізотопи (Уран) та ізотопи штучного походження — радіонукліди. Небезпечні ізотопи: 3890 Sr (заміщає в кістках Са), 13755 Cs, 11353 I. Радіоактивні ізотопи в процесі радіоактивного випромінювання розпадаються на атоми інших елементів, унаслідок чого відбувається ядерна реакція, що супроводжується шкідливим випромінюванням:

27789 Ac →24He +(22387 Fe)

22688 Ra →24He +(22286 Rn)

Швидкість радіоактивного випромінювання характеризується періодом напіврозпаду й може тривати від частки секунди до мільярдів років. У хімічних реакціях радіоактивні перетворення атомів не відбуваються.

ІV. Закріплення знань, умінь і навичок

Практика на прикладах

(Учні отримують аркуш із завданнями.)

Завдання 1. Знайдіть серед елементів такий, відносна атомна маса якого — 23, а число протонів — 18:

а) 5123 V;

б) 118 B;

в) 2311Na;

г) 1224 Mg.

Завдання 2. Знайдіть серед елементів такий, відносна атомна маса якого — 40, а число протонів — 11.

а) 18 F;

б)

40 Ca;

в)

91Zr;

г)

40Ar.

9

 

20

 

40

 

18

V. Підбиття підсумків уроку

1.Чим формулювання періодичного закону, запропоноване Д. І. Менделєєвим, відрізняється від сучасного формулювання цього закону?

2.Як можна перетворити свинець на золото?

3.Що таке ізотопи? Як вони розміщаються в періодичній системі хімічних елементів?

4.Чому елементи з великою атомною масою в природі трапляються нечасто?

5.Що ще ви хотіли б дізнатися в цій темі?

VІ. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника й відповісти на запитання. Повторити будову атомів хімічних елементів І–ІІІ періодів.

86

ІІ семестр

Клас

Дата проведення уроку

 

 

 

Урок 46

тема. Стан електронів у атомі Цілі уроку: ознайомити учнів з рухом електронів у атомах; увести нові

поняття(електроннаорбіталь,енергетичнийрівень,квантові числа, напрямок орбіталі в просторі, спін); показати учням двоїступриродуелектрона,утворенняорбіталейпідчасруху електронів навколо ядра; пояснити істотну відмінність між хімічною та ядерною реакціями.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форми роботи: фронтальне опитування, розповідь учителя, робота з навчальною схемою.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, проектор, навчальна схема.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань, постановка завдання

Звернемося до сучасного формулювання періодичного закону. (Учні наво-

дять формулювання.)

Положення кожного елемента в періодичній системі суворо регламентовано будовою атома.

Фронтальне опитування

(На проекторі або на дошці наведено незаповнену таблицю, така ж таблиця знаходиться на парті кожного учня. Учні відповідають на запитання і поступово заповнюють таблицю.)

Зв'язок періодичної системи й будови атома

Поняття в періодичній

Визначення

Зв’язок з будовою

системі

атома

 

 

 

 

Порядковий номер

 

 

елемента

 

 

 

 

 

Період

 

 

 

 

 

Група

 

 

 

 

 

Відносна атомна маса

 

 

 

 

 

Поняття в періодичній

Визначення

Зв'язок з будовою

системі

 

атома

 

 

 

Порядковий номер

Число, що визначає положення еле-

Заряд ядра, число про-

елемента

мента в періодичній системі

тонів, число електронів

 

 

 

Період

Горизонтальний ряд хімічних еле-

?

 

ментів у періодичній системі

 

 

 

 

Група

Вертикальний ряд хімічних елемен-

?

 

тів у періодичній системі

 

 

 

 

Відносна атомна маса

Фізична величина, що показує,

Сума протонів і ней-

 

у скільки разів маса атома більша,

тронів

 

ніж маса атома 12 C

 

Утаблиці залишилися два питання, які ми заповнимо протягом уроку.

Адля цього нам необхідно розглянути, як поводиться електрон в атомі.

IІІ. Виклад нового матеріалу

Електрон — це частинка, маса спокою якої — me = 9,1 10−31 кг, заряд — qe = −1,6 10−19 Кл.

87

У теорії будови атома Резерфорда передбачалося, що рух електрона навколо ядра відбувається за певною траєкторією — орбітою, і в кожен момент часу ми можемо знайти його. Але насправді це було помилкою. Виявилося, що рух електрона значно складніший. Швидкість його обертання навколо ядра настільки велика, що в масштабах атома поняття траєкторії втрачає зміст. Тому не можна розглядати електрон як частинку, що рухається та положення якої в просторі точно відоме в будь-який момент часу. Можна лише вказати деяку частину простору навколо ядра, в якому перебування електрона є найбільш імовірним. Ця частина простору навколо ядра називається електронною хмариною, або електронною орбіталлю. (Проектуємо на екран або показуємо на плакаті зображення електронної хмарини атома Гідрогену.)

Електронна орбіталь — це простір навколо ядра атома, в якому найбільш імовірне перебування електрона.

Електронні орбіталі різняться за формою й напрямком у просторі. (Проек-

туємо на екран або показуємо на плакаті форми електронних орбіталей.) Ці електронні орбіталі різної форми позначаються літерами s — сферична, p — ган-

телеподібна, d, f.

Електронні орбіталі, що є більш складними, ніж f-орбіталі, в атомах, описаних у періодичній системі на сьогодні, не використовуються.

На s-підрівні така квантова комірка лише одна, умовно позначається або _.

На р-підрівні їх три

 

 

 

 

або _ _ _.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На d-підрівні їх п’ять

 

 

 

 

 

або _ _ _ _ _.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На f-підрівні їх сім

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Кожна квантова комірка може розмістити лише два електрони. Крім руху навколо ядра, електрон має ще і власний обертовий рух навколо своєї осі. Цей рух описує спінове квантове число (або спін, від слова «веретено»). Набуває два

значення: + 12 або − 12 . Для запису ми використовуємо умовну позначку елек-

тронів ↑ або ↓.

У квантовій комірці можуть знаходитись або один електрон, або два електрони, але з протилежними спінами ↑↓.

yy Чому негативні електрони не падають на позитивно заряджене ядро? (Тому що електрони обертаються навколо ядра з величезною швидкістю)

yy Що необхідно електрону, щоб обертатися з такою швидкістю й утримувати-

ся біля ядра, а не полетіти? (Відповідний запас енергії)

Моделі атомів передбачають розташування електронів на різних відстанях від ядра. Електрони з більшими чи меншими запасами енергії розташовуватимуться ближче до ядра?

Енергія розподіляється між електронами порціями. Тому розташування електронів навколо ядра обмежується енергетичними рівнями. Кількість енергетичних рівнів у атомі описується головним квантовим числом n і дорівнює номеру періоду, в якому знаходиться атом.

Наприклад: 126 C +6 )2)4

Дописуємо в таблицю, що заповнювали на початку уроку, фізичний зміст номера періоду.

ІV. Узагальнення й систематизація

1.Як визначити кількість електронів у атомі?

2.Де розподіляються електрони в атомі?

3.Які форми мають електронні орбіталі?

4.Як розподіляються електрони в атомі на різних енергетичних рівнях?

5.Якими квантовими числами описується стан електронів у атомі?

V. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника й відповісти на запитання. Скласти таблицю квантових чисел за матеріалами уроку.

88

ІІ семестр

Клас

Дата проведення уроку

 

 

 

Урок 47

тема. Будова електронних оболонок атомів. Енергетичні рівні й підрівні

Цілі уроку: розширитиуявленняучнівпробудовуатомів;навчитискладати електронні формули, схеми розподілу електронів по квантовихкоміркахдляелементівI–IIIперіодів;формувати вміння учнів визначати електронну будову атома за його положеннямуперіодичнійсистемі;формуватиуявленняучнів про єдину природу матеріального світу.

Тип уроку: засвоєння вмінь і навичок.

Форми роботи: розповідь учителя, фронтальна бесіда, індивідуальна робота. Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань

Фронтальна бесіда

yy Як визначити кількість електронів у атомі?

yy Чому атоми електронейтральні, адже вони складаються з позитивних протонів, негативних електронів і нейтральних нейтронів?

yy Чому говорять, що електрон має двоїсту природу? yy Чи всі електрони в атомі однакові?

yy Чим вони відрізняються? yy Що таке орбіталь?

yy Які форми може мати електронна хмарина?

yy Яка максимальна кількість електронів може перебувати: yy на s-підрівні;

yy на р-підрівні; yy на d-підрівні?

yy Як розподіляються електрони в атомі?

yy Яка кількість енергетичних рівнів може бути в атомі?

yy Як визначити їх кількість за положенням у періодичній системі?

yy Як визначити кількість електронів на зовнішньому енергетичному рівні? yy Як розподіляються електрони по енергетичних рівнях?

IІІ. Формування вмінь і навичок

На енергетичних рівнях розташовуються електрони з близьким значенням енергії.

На кожному енергетичному рівні може перебувати суворо визначене число електронів. Максимальна кількість електронів на кожному рівні обчислюється за формулою: N = 2n2.

Разом з учнями заповнюємо таблицю.

Номер рівня

Максимальна кількість електронів

Підрівні

 

 

 

1

2

s

 

 

 

2

8

s, p

 

 

 

3

18

s, p, d

 

 

 

4

32

s, p, d, f

 

 

 

5

50

s, p, d, f, g

 

 

 

Можна подати розподіл електронів за енергією у вигляді схеми для перших чотирьох рівнів.

89

ІV. Закріплення

Практика на прикладах Завдання 1. Побудуйте схему будови атома Гідрогену Н, запишіть електрон-

ну формулу, розподіл електронів по квантових комірках.

11H0 +1)1 1s1 1

s

Завдання 2. Побудуйте схему будови атома Гелію Не, запишіть електронну формулу, розподіл електронів по квантових комірках.

24 He2 +2 )2 1s2 1 ↓↑ s

Завдання 3. Побудуйте схему будови атомів елементів ІІ періоду, запишіть електронну формулу, розподіл електронів по квантових комірках.

Біля дошки учні по черзі будують електронні формули Літію, Берилію, Бору, Карбону, далі під керівництвом учителя самостійно будують електронні формули Нітрогену, Оксигену, Флуору, Неону. Учитель під час виконання завдання дає учням індивідуальні консультації.

V. Підбиття підсумків уроку

Звертаємо увагу учнів на такі ключові моменти складання електронних схем:

1)Загальне число електронів у атомі дорівнює номеру елемента в періодичній системі хімічних елементів.

2)Число енергетичних рівнів у атомі дорівнює номеру періоду, в якому знаходиться елемент.

3)Число електронів на зовнішньому енергетичному рівні дорівнює номеру групи, в якій знаходиться хімічний елемент.

4)Заповнення електронами р-підрівня здійснюється відповідно до правила максимального сумарного спіну.

5)Відповідно до принципу Паулі, в атомі не може бути двох однакових електронів. Вони відрізняються розташуванням на енергетичних рівнях за запасами енергії, на підрівнях за формою орбіталі, усередині підрівнів орієнтацією орбіталі в просторі, в одній квантовій комірці можуть розташовуватися тільки два електрони з протилежними спінами.

VІ. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника й відповісти на запитання. Побудувати схеми будови атомів елементів ІІІ періоду, записати електронну

формулу, розподіл електронів по квантових комірках.

Творче завдання. Скласти для подальшої роботи таблицю будови електронних оболонок атомів елементів І–ІІІ періодів.

90