матан 3 курс 2013 / практика / Невизначений інтеграл / практическое занятие № 2
.docМІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
ГОРЛІВСЬКИЙ ТЕХНІКУМ ДОНЕЦЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 2
з теми: «Інтегрування ірраціональностей.»
Модуль КЗН-02. ПР.О.03.07 Невизначений інтеграл.
Дисципліна: «Математичний аналіз»
Розглянуто та схвалено на засіданні циклової комісії інформаційних технологій та прикладної математики
протокол № ____ від _______20__ р.
Голова циклової комісії ПМ О.В. Велікодна
|
Розробив викладач Велікодна О. В.
|
ПЛАН ЗАНЯТТЯ
Дата: курс: ІІI
Викладач: Велікодна Ольга Володимирівна.
Тема: Інтегрування ірраціональностей.
Мета:
-
Дидактична: напрацювати вміння обчислювати первісну, застосовувати основні методи інтегрування, знаходити первісну раціональних функцій, трансцендентних та ірраціональних функцій.
-
Виховна: розвивати логічне мислення, усне мовлення студентів.
-
Методична: вдосконалювати методику проведення практичних занять з використанням технології проблемного та проектного навчання.
Тип: практичне заняття
Вид: практичне заняття – дослідження.
Методи та форми проведення заняття: практичні, дедуктивні, проблемно – пошукові, фронтальна, групова робота.
Наочні посібники: -
Роздавальний матеріал: тестові завдання до актуалізації знань, картки - завдання до самостійного виконання студентами.
Обчислювальні засоби: -
Література:
-
Кудрявцев Л.Д. Курс математического анализа: Учебник. Для студентов университетов и вузов. В 3 т. - М.: Высшая школа,1998.
-
Кудрявцев Л.Д. Сборник задач по математическому анализу: Учебник для вузов. В 3 т. - М.: Наука. Гл. ред. физ. - мат. лит.,1989.
-
Берман Г.Н. Сборник задач по курсу математического анализа: Учеб. пособие для вузов. - М.: Наука. Гл. ред. физ. - мат. лит.,1975.
-
Марон А. И. Дифференциальное и интегральное исчисление функции одной переменной в примерах и задачах. – М.: Наука, 1973.
ХІД ЗАНЯТТЯ
-
Організаційна частина:
-
відсутні;
-
підготовка до заняття;
-
перевірка д/з.
-
Мотивація навчальної діяльності студентів: вивчити основний математичний апарат – невизначений інтеграл, що дає змогу розв’язувати прикладні задачі в різних галузях науки та техніки.
-
Актуалізація опорних знань: методи інтегрування деяких ірраціональностей: , , перша, друга, третя підстановки Ейлера.
-
Контроль за підготовкою студентів до практичного заняття.
-
Інструктаж щодо виконання практичної роботи.
-
Видача завдань для виконання роботи.
-
Виконання студентами практичної роботи.
-
Оформлення індивідуальних звітів виконаної роботи, захист практичної роботи.
-
Підведення підсумків. Оцінювання.
-
Домашнє завдання.
Конспект практичного заняття № 2.
Тема: «Інтегрування ірраціональностей.»
-
Інструктаж до виконання практичних завдань.
Методичні вказівки.
Розглянемо інтеграл . Будемо вважати, що числа r, …, rраціональні та записані з однаковим знаменником: , m – натуральне число, pі – цілі числа, визначник (якщо визначник дорівнює 0, то функція приводиться до раціональної). Зробимо в інтегралі заміну змінної , звідки отримаємо . Функція ρ(t) – раціональна функція, ρ′(t) – також раціональна функція. . = , де R٭(t) – раціональна функція. Таким чином, заміна змінного зводить інтеграл до інтегралу від раціональної функції.
Розглянемо інтеграл виду ; його підінтегральний вираз називається диференційним біномом. Будемо вважати, що α, β, γ – раціональні числа, a, b – вільні дійсні числа.
Зробимо в інтегралі заміну змінного x = t, тоді , та відповідно = . Таким чином, інтеграл за допомогою заміни зводиться до інтегралу виду , де a та λ – раціональні числа, .
Розглянемо три випадки.
-
α – ціле число. λ = m/n, m та n > 0 – цілі числа. Тоді робимо заміну u = t, яка зведе інтеграл до інтегралу від раціональної функції.
-
λ – ціле число. α = m/n, m та n > 0 – цілі числа. Тоді робимо заміну u = (a + bt), яка зведе інтеграл до інтегралу від раціональної функції.
-
α + λ – ціле число. α = m/n, m та n > 0 – цілі числа. Тоді маємо: , далі інтеграл заміною зводиться до інтегралу від раціональної функції.
Інтеграли виду , де R – багаточлен чи раціональний алгебраїчний дріб, приводяться до інтегралу від раціональної функції за допомогою підстановки Ейлера.
Розглянемо три випадки.
-
Перша підстановка застосовується у випадку, коли а > 0. Вважаємо, що . Далі, підводимо обидві частини до квадрату, отримаємо . З рівності для змінної х отримаємо: . При підстановці цих виразів в даний інтеграл він зведеться до інтегралу від раціонального алгебраїчного дробу відносно змінної t.
-
Друга підстановка застосовується у випадку, коли с > 0. Вважаємо, що . Далі, підводимо обидві частини до квадрату, отримаємо . З рівності для змінної х отримаємо: . При підстановці цих виразів в даний інтеграл він зведеться до інтегралу від раціонального алгебраїчного дробу відносно змінної t.
-
Третя підстановка застосовується у випадку, коли багаточлен має різні дійсні корені , тобто може бути представлений у вигляді . Тоді, вважаємо . Далі, підводимо обидві частини до квадрату, отримаємо . З рівності для змінної х отримаємо: . При підстановці цих виразів в даний інтеграл він зведеться до інтегралу від раціонального алгебраїчного дробу відносно змінної t.
Приклади виконання практичних завдань.
1) Знайти інтеграл .
Загальний знаменник показників ступеня дорівнює 6, тому вводимо заміну (2х + 1) = t, тоді . Далі маємо:
. Повертаючись до старої змінної х, маємо .
2) Знайти інтеграл .
В даному інтегралі m = -4, n = 2, p = -1/2, (m+1)/n + p = -2 – ціле число. Тому маємо третій випадок інтегрування диференційного біному. Положимо, . Спростимо інтеграл таким чином:
= .
-
Знайти інтеграл .
= .
-
Виконати практичне завдання.
-
Домашнє завдання.
Б. П. Демидович. Сборник задач и упражнений по математическому анализу.
Стор. 187, №№1926 – 1932.
Стор. 190, №№1966 – 1968.
Стор. 188, №№1937 – 1942.
Стор. 192, №№1981 – 1989.