Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Lektsiya_3_-_Suchasni_modeli_mas-media.doc
Скачиваний:
4
Добавлен:
06.02.2016
Размер:
134.66 Кб
Скачать

17

проф. Холод О.М.

Цикл лекцій

з навчальної дисципліни «Масові комунікації»

Лекція 3

Сучасні моделі мас-медіа

Питання до обговорення

 1. Особливості медіатизації інформаційного простору

 2. Моделі мас-медіа.

 3. Типові риси сучасних італійських і американських мас-медіа.

 4. Французька модель мас-медіа.

 5. Двоступенева модель комунікації.

 6. Модель “ко-орієнтації”.

 7. Моделі мас-медіа в сучасній Україні.

Список використаних джерел

 1. Дедюхина А. Три модели СМИ [Електронний ресурс] / А. Дедюхина // DV-Reclama.ru. – Режим доступу до сторінки : http://www.dv-reclama.ru/others/articles/media/8303/tri_ modeli_smi/ (дата зверення – 14.09.2013)

 2. Іванов В. Основні теорії масової комунікації і журналістики : навч. посіб. / В. Іванов. – К.: Центр Вільної Преси, 2010. – С. 11.

 3. Квіт С. Масові комунікації : підручник / С. Квіт. – К. : КМА, 2008. – С. 12.

 4. Мак-Квейл Д. Теорія масової комунікації / Д. Мак-Квейл. – 4-те вид. [пер. З англ. Оля Возьна, Галина Сташків]. – Львів: Літопис, 2010. – 537 с.

 5. Макєєв С.О. Соціологія [Електронний ресурс] / С.О. Макєєв. – Режим доступу : http://books.br.com.ua/39390)

 6. Медаітизація [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://uk.wikipedia.org/wiki/Медіатизація_(медіа)#cite_note-6

 7. Одегова А.В. Особенности французской модели масс-медиа в начале ХХI века: учебн. пособ. / А.В. Одегова.. – М.: Компания Спутник+, 2008. – 275 с.

 8. Одегова А.В. Французская модель масс-медиа ХХI века (особенности развития аудиовизуальных, сетевых и мобильных СМИ) [Електронний ресурс] : автореферат дис... канд. филол. н. : 10.01.08 – журналистика / Одегова Анна Владимировна ; Московский государственный университет имени М.В. Ломоносова. – Москва, 2009. – Режим доступу до сторінки : http://mediascope.ru/node/44 (дата звернення 14.09.2013).

 9. Підгорна В. Особливості функціонування мас-медіа в Україні [Електронний ресурс] / В. Підгорна. – Режим доступу : old.niss.gov/Table/Ostrog/012.htm (дата звернення – 14.09.2013)

 10. Шарков Ф.И. Основы теории коммуникации: учебн. для вузов / Ф.И. Шарков. — М.: Социальные отношения, Перспектива, 2003. — 248 с.

 1. Особливості медіатизації інформаційного простору

(джерело – http://uk.wikipedia.org/wiki/Медіатизація_(медіа)#cite_note-6)

За даними електронної енциклопедії «Вікіпедія», медіатизація (англ. mediatization) — «зростання обсягів і ролі процесів поширення й отримання опосередкованої інформації, яка замінює безпосередній досвід людей; посилення ролі фокусування ЗМІ на молодому поколінні, явищах і персонах, залежність їхнього статусу від уваги медіа».

Дослідники вважають, що медіатізация є «підпроцесом інформатизації, призначення якого полягає в створенні і розповсюдженні новітніх систем колективного й особистого зв'язку, що забезпечує доступ будь-якого індивіда до всіх джерел інформації, до всіх рівнів особового, міжособового і групового спілкування».

Автори енциклопедії схильні до думки про те, що відносно своїх наслідків, «медіатізація може розглядатися як глобальний і інтенсивний процес дії ЗМІ на суспільну свідомість, який призводить до «внутрішньої колонізації», «фрагментації», «зубожіння» ментальних уявлень людини, руйнування багатоконститутивних елементів у традиційній структурі людського досвіду». Разом із тим, такі деструктивні наслідки спричиняє «специфічне отримання інформації сучасною людиною, яке порушило біологічно заданий спосіб її засвоєння. У психіці людини XXI ст. почався процес формування віртуального світу, який замінює реальний до якого пристосована її психофізіологія». Дослідники стверджують, що «сучасні ЗМІ успішно «ліквідовують» досвід і ставлять під контроль мислення індивіда».

На думку авторів статті про медіатизацію, «однією з найважливіших сфер життєдіяльності для соціуму є політика». Тому і не дивно, що «медіатізація політичного процесу в сучасному світі, за словами М.К. Гюллі, «досягла межі». Як показали українські події 2004-2006 рр., медіатізация політики в Україні досягла критичної маси».

Вважається, що за своїми наслідками медіатизація є достатньо важким процесом, оскільки несе в собі негативні зміни суспільства, або інмутують суспільство. Свою думку ми доведемо, посилаючись на приклад висвітлення подій осені-зими 2004 року в Україні. Про згадані події як приклад також повідомляє автор статті в енциклопедії, який пише: «Київський Майдан 17 днів поспіль (з 22.11. по 08.12.2004 р.) не сходив з екранів телевізорів практично в кожній сім'ї України. Засідання круглого столу (серпень, 2006 р.), на якому лідери партій і фракцій, що пройшли до парламенту, на чолі з Президентом вирішували долю чергової коаліції, міг дивитися в прямому ефірі кожен громадянин України». Автор продовжує: «Згідно з даними фахівців Всесвітнього центру охорони здоров'я (США), з червня по серпень 2006 р. за кількістю психічних розладів, різних форм психозів і інших форм душевних захворювань, які пов'язуються хворими з політичними подіями в країні, Україна поставила світовий рекорд. Висновок очевидний: громадяни України опинилися в медіазалежності».

На думку дослідників, «вже два роки поспіль українці можуть спостерігати реалізацію однієї з моделей дії мас-медіа на соціальному рівні, описану М. Л. де Флером і С. Болл-Рокешем — моделі медіазалежності. Ця модель припускає, що в сучасному соціумі залежність індивідів від ЗМІ безперервно зростає, її рівень пов'язаний із стабільністю або нестабільністю в суспільстві. В її рамках дія на реципієнта ведеться в когнітивному і афектному напрямах».

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]

Калькулятор

Сервис бесплатной оценки стоимости работы

 1. Заполните заявку. Специалисты рассчитают стоимость вашей работы
 2. Расчет стоимости придет на почту и по СМС

Нажимая на кнопку, вы соглашаетесь с политикой конфиденциальности и на обработку персональных данных.

Номер вашей заявки

Прямо сейчас на почту придет автоматическое письмо-подтверждение с информацией о заявке.

Оформить еще одну заявку