Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Korektsiya_zayikannya олефір.doc
Скачиваний:
140
Добавлен:
11.02.2016
Размер:
724.48 Кб
Скачать

3. Закріплення матеріалу. Заучування вірша напам'ять.

III. Заключна частина

  1. Підсумок заняття.

  2. Домашнє завдання.

Повторити вірш, вимовляти його чітко, виразно.

ЗАНЯТТЯ 12

Тема. Робота над приголосними звуками. Мета: формування навичок вільної вимови приголосних звуків [п—б], (т—д], [в—ф] у складах, словах, коротких фра­зах.

Обладнання: розрізна азбука, роздаткові картки, таблиця складів.

Хщ заняття

І. Підготовча частина

    1. Організаційний момент.

    2. Зарядка:

  • вправи на розслаблення;

  • дихальні вправи (заняття 11 на с. 44);

  • голосові вправи;

  • артикуляційні вправи — для вимови звуків [т—д], [в—ф].

  1. Перевірка домашнього завдання. Декламування хором вірша (заняття 11) про павучка.

II. Основна частина

    1. Бесіда.

      1. Ознайомлення з новим матеріалом:

а) робота з таблицею складів і розрізною азбукою. Читання складів за логопедом, потім самостійно (голосні звуки вимов­ляти протяжно):

  • па-ба, та-да, ва-фа;

  • по-бо, то-до, во-фо;

  • пу-бу, ту-ду, ву-фу;

  • пе-бе, те-де, ве-фе;

  • пи-би, ти-ди, ви-фи;

  • па-ба-па, та-да-та, ва-фа-ва;

  • по-бо-по, то-до-то, во-фо-во;

  • пу-бу-пу, ту-ду-ту, ву-фу-ву;

  • пе-бе-пе, те-де-те, ве-фе-ве;

  • пи-би-пи, ти-ди-ти, ви-фи-ви;

  • па-ба-ба-па, та-да-да-та, ва-фа-фа-ва;

  • по-бо-бо-по, то-до-до-то, во-фо-фо-во;

  • пу-бу-бу-пу, ту-ду-ду-ту, ву-фу-фу-ву;

  • пи-би-би-пи, ти-ди-ди-ти, ви-фи-фи-ви; б) читання слів з карток:

  • пакет, вулик, будинок;

  • палата, виделка, факел;

  • погода, весна, фокус;

  • письмо, вагон, футбол;

  • багаж, бензин, ферма.

3. Закріплення нового матеріалу:

а) повторення чистомовок за логопедом:

[п-б]

  • па-па-па — розсипана крупа;

  • бе-бе-бе — полюби себе;

  • по-по-по — річка Лімпопо;

  • ба-ба-ба — старезна верба.

[т~д]

  • та-та-та — нагрілася плита;

  • ду-ду-ду — крикливий какаду;

  • ту-ту-ту — стежку я мету;

  • де-де-де — Дениско іде.

[в~ф]

  • ва-ва-ва — вазочка нова;

  • фе-фе~фе — затишне кафе;

  • ве-ве-ве — весело живе;

  • фа-фа-фа — новесенька софа;

б) придумування слів зі складами: па, ба, та, да, ва, фа.

III. Заключна частина

  1. Підсумок заняття.

  2. Домашнє завдання.

Придумати і навчитися виразно читати речення з такими сло­вами: палка — балка, пити — бити, там — дам, сумка — думка, вата — фата, весело — фестиваль.

ЗАНЯТТЯ 13

Тема. Робота над приголосними звуками [г—х], [м—н], [л-р].

Мета: формування навичок вільної вимови зазначених при­голосних звуків у складах, словах, коротких фразах.

Обладнання: таблиці складів, предметні малюнки, роздаткові картки.

Хід заняття

І. Підготовча частина

    1. Організаційний момент.

    2. Зарядка:

а) дихальні вправи:

  • вдих, нахилитися вниз, на видиху — с-с-с;

  • вдих, нахилитися вліво, на видиху — ш-ш-ш;

  • вдих, нахилитися вправо, на видиху — х-х-х;

  • вдих, колові рухи тулуба, на видиху — ф-ф-ф;

б) усний рахунок:

  • рахунок від 20 до І, витримуючи паузу;

  • рахунок від 1 до 20, кожне число вимовляти на одному видиху;

  • вдих, рахунок на видиху до 5;

  • вдих, рахунок на видиху до 6,

II. Основна частина

  1. Бесіда.

  2. Ознайомлення з новим матеріалом: а) робота з таблицею складів.

Читання складів за логопедом (голосні звуки вимовляти протяжно):

  • га-ха, го-хо, гу-ху, ге-хе, ги-хи;

  • ка-ха-га, ко-хо-го, ке-хе-ге;

б) утворення слів шляхом добору складів і їх плавне читання: ка-вун, ха-та, го-луб, ко-за, хо-кей, ге-рань, ки-лим, ху-дий, та-раж;

в) читання складів за таблицею:

  • ма-на, ла-ра, ме-не, ле-ре, му-ну-лу-ру;

  • мо-но, ло-ро, ми-ни, ли-ри, ми-ни-ли-ри;

  • му-ну, лу-ру, ма-на-ла-ра;

г) читання слів із карток:

  • малина, миша, метелик;

  • нота, нитка, нудьга;

  • левада, лимон, лебідь;

  • ромашка, ранець, ремесло.

3. Закріплення матеріалу:

а) повторення чистомовок за логопедом:

  • ма-ма-ма — холодна зима;

  • но-но-но — зібране зерно;

  • гу-гу-гу — сміявся на бігу;

  • ха-ха-ха — спіймали ховраха;

  • ки-ки-ки — цікаві малюки;

  • ле-ле-ле — стерня ноги коле;

  • ра-ра-ра — висока гора;

б) складання речень зі словами — назвами малюнків, плавна вимова цих речень.

Малюнки: лимон, морква, ґанок, гуси, радіо, ноги, хом'як, коза.

III. Заключна частина

  1. Підсумок заняття.

  2. Домашнє завдання.

Вивчити вірш і підготуватися до його виразного декламу­вання. Вибрати один із наведених нижче віршів і записати в зошит.

***

Ховрашки хотіли хліба — Ховрашкам давали рибу. Ховрашки халви хотіли, Та просити не уміли.

***

Гуси гучно ґелґолтали — Горобці зерно клювали. Гонять гуси горобців, Голубок на ґанок сів.

***

Качечка кряче — Каченят не баче. Кличе качечка курчат: «Чи не бачили качат?»

Лиска лащить лисеня, А лосиха — лосеня, Лев ласкаво лапою Левеня поляпує.

***

Рве Маринка у торбинку Подорожник, материнку. Петрик, Рая і Дем'янко Рвуть у кошик валер'янку.

Біля паркану котик крутився: В мишачу нірку м'ячик вкотився. Котику хочеться й м'ячик дістати, Й мишку собі на обід вполювати.

ЗАНЯТТЯ 14

Тема. Робота над свистячими звуками [с], [з], [ц]. Мета: формування навичок вільної вимови вказаних приго­лосних звуків у складах, словах, коротких фразах.

Обладнання: предметні малюнки, дидактичний матеріал А. Малярчук, таблиці складів, картки зі словами.

Хід заняття

І. Підготовча частина

    1. Організаційний момент,

    2. Зарядка:

  • дихальні вправи;

  • голосові вправи.

На набірному полотні виставлені малюнки, назви яких по­чинаються голосними звуками:

  • [е] — етажерка;

  • ІУІ — учень;

  • [о] — огірок;

  • [а] — айстра.

Учні мають називати тільки перший звук на одному видиху. Кількість звуків додавати поступово: а, ао, аоу, аоуе, аоуеи. Повторити декілька разів зі зміною сили голосу;

  • артикуляційні вправи.

Виконати вправи з підготовки до вимови свистячих звуків.

II. Основна частина

  1. Бесіда.

  2. Ознайомлення з новим матеріалом:

а) читання складів з опозиційними звуками (вимовляти про­тяжно на одному видиху):

  • са-за-са, са-за-за-са, са-ца-ца-са;

  • со-зо-со, со-зо-зо-со, со-цо-цо-со;

  • су-зу-су, су-зу-зу-су, су-цу-цу-су;

  • се-зе-се, се-зе-зе-се, се-це-це-се;

  • си-зи-си, си-зи-зи-си, си-ци-ци-си;

б) називання слів за дидактичним матеріалом А. Малярчук. Наприклад, слова: сани, сокира, сухарі, сейф, сито; зал, зо­зуля, зубр, зерно, зима; цап, цукор, цибуля, цегла;

в) складання речень зі словами з карток:

  • сад, слива, абрикос, смородина;

  • зоопарк, зубр, зебра, заєць, базар;

  • яйце, цибуля, цукерка;

г) читання спочатку односкладових, потім двоскладових і далі трискладових сіів: сито, ананас, квас, овес, пес, лис, сова, сода, висота; зал, ваза, зуби, земля, бузок, береза, цап, цифра, цар, целофан, абзац, цуценя, офіцер, цех.

Діти самостійно роблять складовий аналіз.

3. Закріплення матеріалу:

а) повторення чистомовок за логопедом:

  • си-си-си — сумку неси;

  • су-су-су — заплети косу;

  • зи-зи-зи — великі вози;

  • це-це-це — тепленьке сонце;

  • за-за-за — дідова коза;

б) виразне читання віршів, записаних на картках (індивіду­ально):

***

Сонячний зайчик спати лягає, Скраю подушки світло дрімає. Сам прокидається, скочить із хати Сонечку-мамі сон розказати,

Цап до цапа в гості йшов. Цап дороги не знайшов, А за цапом цапеня Бігло зразу навмання,

***

Зажурився заєць-тато — Знов пустують зайченята. Злий, зухвалий лис близенько.

  • Зайченята, в дім хутенько!

*»*

У Параски гарна праска, Попрасує все Параска: Сукні синії — лялькам, А нові хустинки — нам.

***

Зухвалий зайчик засміявся:

  • Ха-ха! А я замаскувався! Знайти у зелені зумій: Тут зозумінець, звіробій,

Золототисячник зірчатий, Це зілля — ліки для зайчати.

жж*

Цапок водицю п'є з цеберка, Скубе травицю у садку. Солодкий цукор чи цукерка — Це теж цапкові до смаку.

III. Заключна частина

  1. Підсумок заняття.

  2. Домашнє завдання.

Вивчити вдома один із віршів, які читали на занятті.

ЗАНЯТТЯ 15

Тема. Робота над шиплячими звуками [ш], [ж], [ч], [щ]. Мета: формування навичок вільної вимови шиплячих звуків у складах, словах, реченнях.

Обладнання: предметні малюнки, таблиці складів, картки зі словами.

Хід заняття

    1. Підготовча частина

      1. Організаційний момент.

      2. Зарядка:

  • дихальні вправи;

  • голосові вправи;

  • артикуляційні вправи — з підготовки до вимов шиплячих звуків.

  1. Основна частина

    1. Бесіда.

    2. Ознайомлення з новим матеріалом:

а) читання складових рядів з опозиційними звуками:

  • ша-жа-ша, шу-жу-жу-шу;

  • шо-жо-шо, шо-жо-жо-шо;

  • шу-жу-шу, шу-жу-жу-шу;

  • че-ше-че, че-ще-ще-че;

  • чи-щи-чи, чи-щи-щи-чи;

б) утворення множини від поданих слів:

  • шапка, шуба, шеф, шинель, шофер;

  • жаба, жолудь, журнал, живіт, жердина;

  • чайка, чобіт, черевик, число, чутка;

  • щеня, щука, щит, шогла;

в) читання прислів'їв:

  • де багато пташок, там немає комашок;

  • як дбати, так і мати;

  • узявся за гуж — не кажи, що не дуж;

  • Під лежачий камінь вода не тече.

3. Закріплення матеріалу:

а) повторення чисгомовок:

  • ша-ша-ша — пригоріла каша;

  • шок-шок-шок — великий мішок;

  • жи-жи-жи — неправди не кажи;

  • же-же-же — жито стереже;

  • щу-щу-щу — ложка до борщу;

  • ча-ча-ча — вкусити калача;

  • че-че-че — вуглинка пече;

б) з поданих слів вибрати і прочитати спочатку назву рослин, потім тварин і птахів:

  • груша, вишня, пташка, кішка, шпинат, ромашка, шовко­виця;

  • журавель, жайворонок, жаба, жито, їжак, журавлина, жи­рафа;

  • чапля, чайка, гречка, курча, черепаха, чай, часник;

  • щавель, плющ, лящ, щеня, щука.

III. Заключна частина

  1. Підсумок заняття.

  2. Домашнє завдання.

Навчитися плавно і виразно читати вірш (на вибір).

***

Шматок сальця шукає мишка, У нашій шафі шарудить. Як шугоне на мишку кішка, А мишка — шусть у шпарку вмить!

Журавель шукає броду, Жабенятко — скік у воду, Жук до жаби: «Жу-жу-жу! Журавлеві розкажу!»

***

Чисто-чисто у «чайній», У «чайній» у чарівній. Черепаха чаювала, Чаплю чаєм напувала.

***

Чубата чапля чваньковита

Через болото йде одна. Чомусь з журавликом дружити Не хоче чапелька чудна!

***

Дощ хлющить на зелен хлющ. Під дощем сховався хрущ. Каже щиро хрущ плющу:

  • Не боюся я дощу.

***

  • Шишкарику-пташино, Що ти довбеш щоднини?

  • Шишечки із сосоночки, Шишки з ялини!

ЗАНЯТТЯ 16

Тема. Бесіда за малюнками.

Мета: формування навичок правильного ритмічного мов­лення при відповідях на заняттях за знайомими предметними малюнками.

Обладнання: прапорці, м'ячі, тематичні предмети, малюнки (транспорт, тварини).

Хід заняття

І. Підготовча частина

  1. Організаційний момент.

  2. Зарядка:

а) вправи на розслаблення;

б) дихальні вправи;

в) усний рахунок: один, два, не зіб'юсь, три, чотири, не зіб'юсь тощо (супроводжувати ударами м 'яча об підлогу

г) вправи на узгодження слів із рухами:

Мій прапорець хитається — ось так, ось так, ось так.

Тепер він піднімається — ось так, ось так, ось так.

Я прапорцем своїм махну — ось так, ось так, ось так.

Тепер його я опущу — ось так, ось так, ось так.

II. Основна частина

    1. Бесіда.

    2. Ознайомлення з новим матеріалом.

Бесіда «Що нас оточує?»

Діти, ви навчилися спокійно і правильно називати малюнки, складати речення, а з сьогоднішнього дня будете вчитися плавно відповідати на запитання. Огляньте наш кабінет, подивіться, що нас оточує, що знаходиться біля вікна?

  • Скільки в кабінеті дверей?

  • Що в нашому кабінеті стоїть? (Далі — аналогічні запитання про логопедичний кабінет).

Гра «Транспорт»

На набірне полотно виставлені малюнки із зображенням різних видів транспорту. Догопед називає малюнки, діти хором за ним повторюють. Потім малюнки роздають дітям і дають завдання відповісти на запитання: хто на чому їде (логопед запитує кожну дитину індивідуально):

  • Ваню, на чому ти їдеш?

  • Я іду на автобусі.

  • Марійко, на чому ти ідеш?

  • Я їду на велосипеді.

Гра «Кого бачимо в зоопарку?»

Діти розглядають малюнки диких тварин, повторюють їхні назви хором за логопедом.

Потім усі учні отримують малюнки і відповідають на запи­тання: «Кого ти бачиш у зоопарку?». Відповідати слід повним реченням,

У кінці кожна дитина дає відповідь на запитання:

  • Які тварини живуть у зоопарку?

  • У зоопарку живуть дикі тварини.

Бесіда «Свійські тварини»

Діти розглядають малюнки свійських тварин, повторюють їхні назви хором за логопедом. Потім відповідають на запитання:

  • Хто нам дає молоко?

  • Хто несе яйце?

  • Хто возить людей?

  • Хто стереже будинок?

  • Які тварини приносять людям користь?

3. Закріплення матеріалу. Рухлива гра з м'ячем

М'яч підкидається догори при відповіді. Логопед показує на малюнок і запитує:

  • Хто це?

  • Це лев (м 'ян підкинути). І т. д,

III. Заключна частина

  1. Підсумок заняття.

  2. Домашнє завдання.

Повторити назви диких і свійських тварин,

ЗАНЯТТЯ 17

Тема. Бесіда за малюнками.

Мета: закріплення навичок правильного мовлення; ви­ховання правильного мовленнєвого дихання при відповідях на запитання за знайомими малюнками. Обладнання: предметні малюнки, лото.

Хід заняття

І. Підготовча частина

    1. Організаційний момент.

    2. Зарядка:

  • вправи на розслаблення;

  • дихальні вправи;

  • лічильні вправи;

  • декламування кожним учнем короткого знайомого вірша.

II. Основна частина

  1. Вступна бесіда.

Діти, ви, мабуть, усі помітили, що коли залишаєтеся самі в кімнаті, то можете багато, навіть голосно, розмовляти (до себе). І у вашому мовленні немає затримок, воно плавне. Це так?

А ось до кімнати хтось заходить, і ви починаєте з ним го­ворити. Поспішаєте, хвилюєтеся, навіть якщо це мама чи тато, і в мовленні одразу ж з'являються зупинки. Проте перед цим ви переконалися, що можете наодинці говорити плавно, що ваш мовленнєвий апарат абсолютно здоровий. Значить, вам заважа­ють хвилювання і квапливість. Тому, щоб говорити правильно, завжди пам'ятайте правила. Повторимо їх хором. Я буду почи­нати, а ви — закінчувати:

~ Перш ніж говорити... (треба подумати, що казати).

  • Перш ніж сказати вголос... (треба вимовити про себе).

  • Перед тим, як сказати... (треба зробити вдих).

  • Говорити треба... (видихаючи повітря).

  • Коли говориш... (не поспішай і не хвилюйся).

  • Якщо дотримаєшся правил... (то будеш говорити правильно).

~~ Ваше мовлення залежить від вас.

Зараз ми перевіримо, як ви користуєтеся цими правилами, бо сьогодні на занятті будете відповідати повними реченнями.

  1. Закріплення матеріалу.

Гра «Кого забрали?»

На дошці виставлено 5—6 малюнків із зображенням тварин. Діти їх по черзі називають.

  • Хто це? ,

  • Це лисиця тощо.

Потім діти заплющують очі, а логопед забирає один малюнок. Діти мають угадати, який малюнок забрав логопед. Наприклад, ви забрали лисицю.

Так граються з усіма малюнками.

Гра «Хто живе в наших лісах?»

Діти відгадують загадки і за відгадками складають таке ре­чення:

— У нашому лісі живе... (назва тварини).

Загадки

— Що воно за дивна птиця? Світла денного боїться, Дзьоб гачком, великі очі, їй не спиться серед ночі. —■ Ху-хухху! — кричить, співа, Відгадали? Це...

(сова).

***

Влітку медом ласував, Досхочу малини мав. А як впав глибокий сніг, Позіхнув і спати ліг. Бачив чи не бачив сни, А проспав аж до весни.

(Ведмідь.)

***

У полі, в лісі, навкруги, Скрізь у мене вороги. Часом лізу я у шкоду, їм капусту на городах, Моркву, ріпу, буряки. Відгадайте, хто такий?

(Заєць.)

«**

Довге хвостище, Руде волосище, Хитре хитрище.

(Лисиця.)

Зайцю — валянки на лапки, А для вовка — теплу шапку. І собі пошив піджак, Хто кравець такий?..

(їжак.)

Гра «Чий хвіст?»

Лото оТварини та їхні хвости»

  • Хто тут зображений?

  • Чого не вистачає тваринам і птахам?

Учні добирають необхідні малюнки і, знайшовши, говорять:

  • Я знайшов хвіст лисиці.

III. Заключна частина

  1. Підсумок заняття.

  2. Домашнє завдання.

Вивчити вірш для мовленнєвої зарядки: Виростем великими, Яблук нарвемо. В кошики великі Ми їх складемо.

ЗАНЯТТЯ 18

Тема. Бесіда за малюнками.

Мета: закріплювати навички плавного мовлення, виховувати правильне мовленнєве дихання при відповідях на запитання за знайомими малюнками.

Обладнання: предметні сюжетні малюнки, казка «Лисиця і журавель».

Хід заняття

І. Підготовча частина

    1. Організаційний момент.

    2. Зарядка:

« вправи на розслаблення;

  • дихальні вправи;

  • голосові вправи:

1) подовжена вимова останнього голосного у словах: несу, везу, беру, веду, плачу, кричу;

2) злита вимова голосних: аоу, аоуе, аоуеи\ • логоритмічні вправи (вірш із домашнього завдання): Виростем великими (діти стають на пальці ніг, руки вгору), Яблук нарвемо (імітація зривання яблук двома руками). В кошики великі (розводять руками у сторони) Ми їх складемо (присідають, імітуючи складання яблук).

II. Основна частина

  1. Бесіда.

  2. Ознайомлення з новим матеріалом. Відповіді на запитання за сюжетними малюнками

Логопед читає казку «Лисиця і журавель». Потім діти розглядають малюнки і відповідають на запи­тання:

  • Кого лисиця запросила в гості?

  • Куди поклала кашу?

  • Хто з'їв кашу?

  • Хто залишився голодним?

  • Хто вирішив провчити лисицю?

  • Кого запросив журавель у гості?

  • Куди журавель поклав кашу?

  • Хто залишився голодним?

Діти дають відповіді за зразком (запитання) з додаванням одного слова. Висновок казки робить логопед.

  1. Закріплення матеріалу. Відгадування загадок і відповіді на запитання

На дошці — малюнки. Діти відгадують загадки логопеда і просять дати малюнок-відгадку.

  • Дайте, будь ласка, малюнок... (відгадка).

Загадки

Стоять у лузі сестрички милі, Золотенькі очі, білії вії.

(Ромашки.)

Білі горошини на зеленій стеблинці.

(Конвалії.)

***

Стала на поляні в жовтім сарафані, Підросте, всміхнеться, для вітрів вбереться. Суконька легенька, пишна та біленька.

(Кульбаба.)

***

Стоять красуні на воді, Вінки в них білі й золоті.

(Лілеї.)

***

Цвіте синьо, лист зелений, Квітник прикрашає. Хоч мороз усе побив — Його не займає.

(Барвінок.)

***

Запалали в чистім полі, Наче полум'я червоне. То палає в полі так Польовий, червоний...

(мак).

Потім діти називають свої малюнки за зразком, який про­понує логопед:

  • У мене є малюнок, на якому намальовані... айстри. Після того, як усі діти скажуть про свої малюнки, логопед запи­тує:

  • Про шо ви відгадували загадки? (Ми відгадували загадки про квіти.)

III. Заключна частина

  1. Підсумок заняття.

  2. Домашнє завдання.

Повторити вірш для логоритмічної зарядки; повторити про­фесії. Запитати батьків про їхні професії.

ЗАНЯТТЯ 19

Тема. Бесіда за малюнками.

Мета: закріплення навичок плавного мовлення; виховання мовленнєвого дихання при відповідях на запитання за знайо­мими малюнками; вчити відповідати на запитання, в які ще не включені всі слова, необхідні для відповіді.

Обладнання: м'ячі, предметні й сюжетні малюнки.

Хід заняття

І. Підготовча частина

    1. Організаційний момент.

      1. Зарядка:

  • вправи на розслаблення;

  • дихальні вправи;

  • голосові вправи.

Гра «Ой, як пахне!»

Діти нюхають квітку (яблуко, одеколон), роблячи глибокий вдих, і, видихаючи, протяжно, вимовляють: «Ой, як пахне!».

Гра «Хто витягне довше?»

Діти роблять вдих і на видиху протяжно вимовляють голос­ний звук, одночасно відводячи руки в сторони. Виграє той, хто довше протягне звук (вимовляти звуки [а], [о], [у], [є], [и]).

Усний рахунок із м'ячем

Діти кидають м'яч одне одному й одночасно рахують. На ко­жен кидок вимовляється одне число- Рахують до 20 і назад.

Логоритмічні вправи (заняття 18 на с. 60)

II. Основна частина

  1. Бесіда.

  2. Ознайомлення з новим матеріалом. Бесіда про професії

Логопед читає вірш. Усі для всіх Муляр житла мурує,

Відгадування загадок

Діти відгадують загадки і складають речення з відгадками,

вживаючи слова — назви професій.

***

Я не їм вівса, ні сіна, Дайте випити бензину — Всіх коней я обжену, Куди хочеш, побіжу.

(Автомобіль.)

***

Я блискуча, гостренька, Маю вушко маленьке. За собою несу Довгу-довгу косу.

(Голка.)

***

Вмостивсь на ніжку м'яч великий, Гляньте, на ньому — гори і ріки. Бачу країни, моря, острови... З м'ячиком цим покрутіться і ви...

(Глобус.)

***

Дає електрику країні Ця чарівниця-станція. І здогадатись ви повинні, Що це...

(електростанція). ***

Дуже я потрібна всім — І дорослим, і малим. Всіх я розуму учу, А сама завжди мовчу.

(Книжка.)

Для збирання урожаю Я на поле виїжджаю. 1 за декілька машин Там працюю я один.

(Комбайн.)

III. Заключна частина

    1. Підсумок заняття.

    2. Домашнє завдання.

Вивчи™ вірш для мовленнєвої зарядки:

Раз — підняти руки вгору,

Два — нагнутися додолу.

Не згинайте, діти, ноги,

Як торкаєтесь підлоги.

Три, чотири ~ прямо стати,

Будем знову починати.

Хто зуміє присідати

І ногам роботу дати?

Раз — піднялись, два — присіли,

Хай мужніє ваше тіло!

ЗАНЯТТЯ 21

Тема. Відповіді на запитання за зразком. Мета: закріплення навичок плавного спокійного мовлення і правильного мовленнєвого дихання у відповідях на запитання за знайомими малюнками. Обладнання: малюнки, лото.

Хід заняття

І. Підготовча частина

      1. Організаційний момент.

      2. Зарядка:

  • вправи на розслаблення;

  • дихальні й голосові вправи;

  • логоритмічні вправи (вірш із домашнього завдання);

  • називання днів тижня, місяців;

  • усний рахунок (заняття 19 на с. 63) з м'ячем.

II. Основна частина

  1. Бесіда про правила мовлення, акцент на правильне ди­хання.

  2. Ознайомлення з новим матеріалом. Відгадування загадок

Діти відгадують загадки і визначають узагальнююче слово

для відгадки, Наприклад: яблуко — це фрукт.

***

Латка на латці, Та ніколи голки не було.

(Капуста.)

***

Шкір має сім, А сльози випускає всім.

(Цибуля.)

***

Що то за голова, Що лиш зуби й борода?

(Часник.)

Весною — цвіт, восени — плід, На дереві гойдається, Червонобоким називається.

(Яблуко.)

***

Сам червоний, а чуб — зелений.

(Буряк.)

***

Червоний колір, солодкий смак, Кам'яне серце. У кого це так?

(Вишня.)

Гра «Ботанічне лото»

Називання малюнків з лото за логопедом і самостійно. — Це яблуко.

  • Що цє? І т. д.

Малюнки з лото роздають дітям. Діти відповідають на за­питання:

  • Що в тебе е?

  • У мене є картопля.

  • Де вона росте?

  • Вона росте на городі. 1 т. д.

3. Закріплення матеріалу. Підбір означень до малюнка

  • Це капуста. Капуста велика.

  • Це помідор. Помідор червоний і т. д.

Вправа «Утворення множини»

Діти повторюють фрази за логопедом і самостійно утворюють множину. Наприклад:

  • Яблуко впало.

  • Яблука впали.

  • Вишні достигли.

Розучування вірша Я беру своє відерце

Я беру своє відерце І біжу мерщій по воду, Бо чекають на городі Помідори й огірки. Цілу ніч вони не спали — Раннє сонце виглядали. Хочуть їсти, хочуть пити, Та не вміють говорити. Ні очей, ні вух не мають, Та мене вони впізнають, їх щоранку напуваю, їм я пісеньку співаю. Помідори червоніють, Бо подякувать не вміють, А зелені огірки Тулять листя до руки. (Г. Чубам.)

III. Заключна частина

  1. Підсумок заняття.

  2. Домашнє завдання.

Повторити вірш, розповісти його виразно вдома своїм рід­ним.

ЗАНЯТТЯ 22

Тема. Поширені відповіді за сюжетними малюнками. Мета: вчити дітей відповідати на складні запитання плавно, спокійно.

Обладнання: сюжетна картина.

Хід заняття

І. Підготовча частина

    1. Організаційний момент.

    2. Зарядка:

  • вправи на розслаблення;

  • дихальні вправи;

  • голосові вправи.

Гра «Прогулянка»

Діти, уявімо, що ви пішли на прогулянку до лісу. Було тихо, аж ось тихенько зашумів вітер. Покажіть, як?

  • У-у-у (тихо).

Вітер усе голосніше: у-у-у (голосно). Прилетіла бджілка, сіла на квітку: ж-ж-ж, прилетів комарик і заспівав: з-з-з, повзе змія й шипить: ш-ш-ш.

Щоб не заблукати, будемо кликати одне одного: ау-ау.

Логоритмічні вправи (підкидання м'яча)

  • Яка зараз пора року?

  • Які місяці осені ви знаєте?

  • Повторимо хором назви місяців.

  • Які дерева восени?

  • Яке повітря восени?

  • Куди відлітають пташки?

Повторення вірша «Я беру своє відерце»

  1. Основна частина

    1. Бесіда.

    2. Ознайомлення з новим матеріалом. Робота з віршем

Логопед читає вірш. Восени

Дні все коротшають, міняться, Гляне сонечко й знову захмариться... Журить осінь-сухітниця сонечко, Бо нема в ній весняних надій. Заховалось за горами сонечко, З гір повіяло холодом, вогкістю, Сиві хмари на небо насунули. «Ось я йду!» — обізвалась зима. (Леся Українка.)

Логопед читає вірш удруге, діти повторюють за ним кожен рядок (відображена вимова).

Відповіді на запитання за сюжетною картиною «Осінь» Розгляньте уважно картину.

  • Яка пора року зображена на картині?

  • Якого кольору листя на деревах?

  • Яке небо восени?

  • Кого ви бачите в небі?

  • Куди відлітають пташки?

  • Яким одягом користуються восени?

  1. Закріплення матеріалу.

  2. Відповіді на запитання. Логопед забирає картину. Діти відповідають на запитання до картини з пам'яті.

    1. Заключна частіша

      1. Підсумок заняття.

      2. Домашнє завдання.

Дібрати вірш до теми «Осінь» і навчитися виразно читати його.

ЗАНЯТТЯ 23

Тема. Переказ оповідання «Сини» за запитаннями та планом. Мета: виховання навичок плавного мовлення під час пере­казу прочитаного.

Обладнання: текст оповідання В. Осєевої «Сини» (дода­ток 8 на с. Ill), м'яч.

Хід заняття

І. Підготовча частина

        1. Організаційний момент.

        2. Зарядка:

  • дихальні вправи;

  • голосові вправи;

  • усний рахунок із м'ячем;

  • виразне читання віршів про зиму (домашнє завдання).

II. Основна частина

  1. Бесіда про правила мовлення.

  2. Ознайомлення з новим матеріалом. Переказ оповідання В. Осеєвої «Сини»

Читання логопедом оповідання В. Осєєвої «Сини». Переказ оповідання за запитаннями:

  • Де жінки брали воду?

  • Хто сидів поруч?

  • Що сказала перша жінка?

  • Що сказала друга жінка?

  • Що сказала третя жінка?

  • Хто зустрів жінок, коли вони йшли додому?

  • Що робив перший син?

  • Що робив другий син?

  • Як вчинив третій хлопець?

  • Як оцінив хлопців дідусь?

  • Чому він так сказав?

  1. Закріплення матеріалу.

Переказ оповідання «Сини» за планом (на дошці).

    1. Розмова біля криниці.

    2. Шлях додому.

    3. Зустріч із синами.

    4. Слова дідуся.

III. Заключна частина

      1. Підсумок заняття.

      2. Домашнє завдання.

Переказати оповідання «Сини» вдома своїм рідним.

ЗАНЯТТЯ 24

Тема. Переказ оповідання «Втрачений день» за планом. Мета: виховання навичок злитого мовлення під час переказу прочитаного.

Обладнання: текст оповідання В. Сухомлинськош «Втрачений день» (додаток 8 на с. 111), м'яч.

Хід заняття

І. Підготовча частина

        1. Організаційний момент.

        2. Зарядка:

  • дихальні вправи;

  • голосові вправи.

Усний рахунок із м'ячем

Замість непарних чисел діти вимовляють: «Не зіб'юся».

Відповіді на запитання:

  • Яка зараз пора року?

  • Яка сьогодні погода?

  • Який сьогодні день тижня?

  • Який день був учора?

  • Який день буде завтра?

II. Основна частина

  1. Повторення правил мовлення.

  2. Ознайомлення з новим матеріалом.

Переказ оповідання В. Сухомлинського «Втрачений день»

Читання логопедом оповідання В. Сухомлинського «Втраче­ний день». Перед читанням логопед дає завдання:

  • Слухайте уважно й думайте, які запитання можна буде поставити до оповідання.

Відповіді на запитання оповідання. Учні запитують одне одного.

Переказ оповідання за планом.

  1. Запитання батька.

  2. Відповіді синів.

  3. Батькова оцінка.

3. Закріплення матеріалу. Бесіда:

  • Чому батько так оцінив день Петрика?

  • Що ви робите вдома у вільний від уроків час?

  • Як ви допомагаєте батькам?

III. Заключна частина

  1. Підсумок заняття.

  2. Домашнє завдання.

Переказати вдома оповідання «Втрачений день».

ЗАНЯТТЯ 25

Тема. Переказ оповідання «По волосинці» за планом. Мета: виховання навичок злитого мовлення під час переказу прочитаного.

Обладнання: м'яч, текст оповідання В. Сухомлинського «По волосинці» (додаток 8 на с. 112).

Хід заняття

І. Підготовча частина

    1. Організаційний момент.

    2. Зарядка:

  • дихальні вправи;

  • голосові вправи;

  • усний рахунок (заняття 24 на с. 73) з м'ячем; « розповідь вірша під м'яч.

Діти розповідають будь-який раніше вивчений короткий вірш.

II. Основна частина

  1. Бесіда.

  2. Ознайомлення з новим матеріалом.

Переказ оповідання В. Сухомлинського «По волосинці» Читання оповідання В. Сухомлинського «По волосинці». Читання логопедом оповідання ланцюжком дітьми.

Переказ оповідання за планом.

    1. Збори до лісу.

    2. Праця пташки.

    3. Здивування Петрика.

    4. Рішення Петрика,

3. Закріплення матеріалу. Бесіда:

  • Що здивувало Петрика?

  • Чому?

  • Чому Петрик вирішив допомогти бабусі?

  • Як ви вважаєте, про що думав Петрик?

III. Заключна частина

  1. Підсумок заняття.

  2. Домашнє завдання.

Розповісти вдома своїм близьким оповідання «По воло­синці».

ЗАНЯТТЯ 26

Тема. Читання й переказ в особах української народної казки «Лисиця та рак».

Мета: виховання навичок злитого мовлення під час читання та переказу прочитаного.

Обладнання: українська народна казка «Лисиця та рак» (до­даток 8 на с. 112).

Хід заняття

І. Підготовча частина

    1. Організаційний момент.

    2. Зарядка (заняття 25).

II. Основна частина

      1. Переказ оповідання «По волосинці» за частинами.

      2. Ознайомлення з новим матеріалом.

Переказ української народної казки «Лисиця та рак»

Читання казки «Лисиця та рак» із логопедом. Розподілити ролі казки і прочитати за ролями.

3. Закріплення матеріалу. Переказ казки за ролями.

III. Заключна частина

        1. Підсумок заняття.

        2. Домашнє завдання.

Розповісти казку «Лисиця і рак» удома. Принести на наступ­не заняття читанки.

ЗАНЯТТЯ 27

Тема. Переказ тексту, прочитаного на уроці читання. Мета: виховання навичок злитого мовлення у процесі пере­казу оповідання, прочитаного на уроці читання.

Обладнання: м'яч, тексти, прочитані дітьми на уроці читання.

Хід завдання

І. Підготовча частина

          1. Організаційний момент.

          2. Зарядка:

  • дихальні вправи;

  • голосові вправи;

  • усний рахунок із м'ячем.

Гра «Назви слово»

Діти стають у коло. У центрі — ведучий. Він кидає комусь із учнів м'яча і вимовляє будь-який звук. Той, хто зловив, має назвати слово на запропонований звук і повернути м'яч.

  1. Основна частина

    1. Повторення правил мовлення. Бесіда:

  • Які тексти ви читали у школі?

  • Прочитайте їх ще раз про себе і приготуйтеся переказувати.

  1. Переказ текстів, прочитаних на уроках читання.

    1. Заключна частина

      1. Підбиття підсумків.

      2. Домашнє завдання. Дібрати і вивчити вірш про зиму.

ЗАНЯТТЯ 28

Тема. Переказ оповідання «Синичка». Мета: закріплення навичок плавного злитого мовлення у бесіді за картиною і під час переказу оповідання.

Обладнання: картина «Ліс узимку»; текст оповідання П. Панча «Синичка» (додаток 8 на с. 113); м'яч.

Хід заняття

І. Підготовча частина

        1. Організаційний момент.

        2. Зарядка (заняття 27);

          1. Основна частина

            1. Бесіда.

            2. Ознайомлення з новим матеріалом. Переказ оповідання П. Панча «Синичка»

Діти розглядають картину «Ліс узимку». Проводиться бесіда за картиною:

  • Що ви бачите на картині?

  • Які дерева взимку?

  • А які дерева не змінили кольору?

  • Чим покрита земля?

  • Як би ви назвали зимовий ліс?

Читання логопедом оповідання П. Панча «Синичка». Читання дітьми оповідання. Відповіді на запитання до тек­сту.

  1. Закріплення матеріалу. Переказ оповідання частинами.

    1. Заключна частина

      1. Підсумок заняття.

      2. Домашнє завдання.

Розповісти вдома оповідання «Синичка».

ЗАНЯТТЯ 29

Тема. Переказ оповідання «Руденький». Мета: закріплення навичок плавного злитого мовлення під час переказу оповідання.

Обладнання: м'яч, текст оповідання В. Нестайка «Руденький» (додаток 8 на с. 114).

Хід заняття

І. Підготовча частина

        1. Організаційний момент.

        2. Зарядка (заняття 27 на с. 76).

          1. Основна частина

            1. Бесіда.

            2. Ознайомлення з новим матеріалом. Переказ оповідання В. Нестайка «Руденький»

Читання логопедом оповідання В. Нестайка «Руденький». Відповіді на запитання:

  • Хто грався на майданчику?

  • Що трапилося з дівчинкою?

  • Що зробив руденький хлопчик?

  • Про що говорили хлопчик і дідусь?

  1. Закріплення матеріалу.

Переказ оповідання «Руденький» частинами.

    1. Заключна частина

      1. Підсумок заняття.

      2. Домашнє завдання.

Розповісти вдома оповідання «Руденький».

ЗАНЯТТЯ ЗО

Тема. Переказ-інсценування оповідання «Гості». Мета: закріплення навичок плавного мовлення під час пе­реказу; формування навичок виразності мовлення. Обладнання: текст оповідання «Гості», іграшки.

Хід заняття

І. Підготовча частина

        1. Організаційний момент.

        2. Зарядка (заняття 27 на с. 76).

          1. Основна частина

            1. Бесіда.

            2. Ознайомлення з новим матеріалом.

Переказ-інсценування оповідання «Гості»

Розповідь логопеда.

Ця історія трапилася з одним хлопчиком. Він захворів. До нього в гості прийшли друзі, щоб провідати. Хлопчик дуже зрадів, коли побачив гостей. Йому було сумно самому вдома.

Коли один із гостей хотів подивитися нову іграшку, хлоп­чик крикнув: «Не займай! Вона моя!». «Я тільки хотів по­дивитися», — тихо сказав гість. «Усе одно не дам. Це моя іграшка!» — вперто повторив хлопчик. Друзям стало соромно за нього, вони швидко зібрались і пішли додому. А хлопчик знову залишився сам. Проте гратися іграшкою йому чомусь зовсім не хотілося...

Бесіда за текстом:

  • Про кого розповідь?

  • Хто прийшов до хлопчика в гості?

  • Чому він зрадів?

  • Чому так швидко пішли гості?

  • Як вчинив хлопчик?

  • Як має поводити себе господар?

  • Як повинні поводитися гості?

Переказ оповідання з придумуванням власної кінцівки.

  • Діти, я пропоную вам придумати іншу кінцівку цієї історії та розказати її по-своєму.

  1. Закріплення матеріалу.

Інсценування оповідання.

  • А тепер давайте придумаємо всім дітям імена, розподілимо ролі й зіграємо цю історію.

  1. Заключна частина

    1. Підсумок заняття.

    2. Домашнє завдання.

Розповісти вдома оповідання. Вивчити вірш про весну.

ЗАНЯТТЯ 31

Тема. Інсценування української народної казки «Рукавич­ка».

Мета: закріплення навичок плавного самостійного виразного мовлення.

Обладнання: текст казки «Рукавичка».

Хід заняття

І. Підготовча частина

      1. Організаційний момент.

      2. Зарядка:

  • дихальні вправи;

  • голосові вправи;

  • усний рахунок;

  • декламування вивчених самостійно віршів про весну.

  1. Основна частина

    1. Бесіда.

    2. Ознайомлення з новим матеріалом. Інсценування української народної казки «Рукавичка»

Читання казки «Рукавичка» логопедом. Читання казки в особах.

    1. Закріплення матеріалу. Інсценування казки «Рукавичка».

  1. Заключна частина

    1. Підсумок заняття.

    2. Домашнє завдання.

Розповісти казку вдома. Прочитати статтю з підручника «Природознавство». Принести цей підручник із собою на на­ступне заняття.

ЗАНЯТТЯ 32

Тема. Переказ статті з підручника «Природознавство». Мета: закріплення навичок плавного самостійного мов­лення.

Обладнання: картина «Пори року», підручник «Природо­знавство».

Хщ заняття

І. Підготовча частина

      1. Організаційний момент.

      2. Зарядка (заняття 31).

        1. Основна частина

          1. Повторення правил мовлення.

          2. Ознайомлення з новим матеріалом. Бесіда на тему «Пори року»:

  • Які ви знаете пори року?

  • Назвіть місяці зими (потім весни, літа, осені).

Далі логопед пропонує розказати про кожну пору року. Діти доповнюють одне одного. Логопед стежить за мовленням, до­триманням пауз, диханням.

Бесіда за картиною «Пори року». Діти розглядають картину, діляться своїми враженнями, відповідають на запитання.

  1. Закріплення матеріалу.

Переказ прочитаної вдома статті з підручника «Природо­знавство».

    1. Заключна частіша

      1. Підсумок заняття.

      2. Домашнє завдання. Підготуватися до бесіди на тему «Школа».

ЗАНЯТТЯ 33

Тема. Школа.

Мета: виховання плавного мовлення в бесіді про шкільне життя.

Хід заняття

І. Підготовча частина

        1. Організаційний момент.

        2. Зарядка.

II. Основна частина

1. Бесіда з елементами психотерапії.

  • Ви вже навчилися правильного мовленнєвого дихання, вивчили основні правила мовлення, знаєте, як треба говорити, щоб мовлення було гарним, спокійним, плавним. До цього заняття ви виконували конкретні завдання логопеда: відповіда­ли на запитання, описували картини, переказували прочитане. А тепер будете вчитися говорити самостійно. Наші подальші заняття будуть присвячені темам із вашого повсякденного життя: спорт, бібліотека, магазин, лікарня тощо.

  1. Ознайомлення з новим матеріалом.

Бесіда про школу

  • Сьогодні ми поговоримо про школу. Будь ласка, кожен із вас розкажіть нам про:

  • свій клас;

  • своїх товаришів;

  • своїх учителів;

  • улюблений предмет;

  • те, як ви проводите час після уроків;

  • останній шкільний тиждень, який вам запам'ятався.

Фізкультхвилинка

Вправи з м'ячем, рухи під музику.

  1. Закріплення матеріалу.

Загадки-описи

  • А зараз я кожному на вухо назву слово. Це буде щось, пов'язане зі школою. Ваше завдання: описати цей предмет, а тим, хто слухає, — відгадати.

Слова: парта, ручка, олівець, підручник, портфель, лінійка.

Складання дітьми розповіді на тему «Ідеальний учитель»

III. Заключна частина

  1. Підсумок заняття.

  2. Домашнє завдання.

Підготувати розповідь «Мій найкращий друг».

ЗАНЯТТЯ 34

Тема. Сім'я.

Мета: виховання плавного мовлення в бесіді про сім'ю.

Обладнання: чайний сервіз, печиво.

Хід заняття

І. Підготовча частина

    1. Організаційний момент.

    2. Перевірка домашнього завдання. Розповіді дітей про найкращого друга.

      1. Основна частина

        1. Подача нового матеріалу. Розповідь про сім'ю

Вступна бесіда:

  • У кожного з нас є найближчі люди. Це члени нашої сім'ї: мама, тато, бабуся, дідусь, сестри, брати. Давайте розповімо про свої сім'ї.

Діти розповідають про сім'ю:

  • склад сім'ї;

  • опис квартири;

  • чим займається кожен член сім'ї;

  • як сім'я проводить вихідний день;

  • допомога мамі.

Гра «Де були — не скажемо, що робили — покажемо» (фіз- культхвилинка)

  1. Закріплення матеріалу.

Сюжетно-рольова гра «До нас прийшли гості»

  • Діти, давайте уявимо, що ми — члени однієї родини, роз­поділимо ролі й розіграємо сценку про прихід гостей.

Далі йде обговорення сюжету гри, підготовка необхідного обладнання, гра.

  1. Заключна частина

    1. Підсумок заняття.

    2. Домашнє завдання.

Підготувати розповідь про свої обов'язки вдома. ЗАНЯТТЯ 35

Тема. Магазин.

Мета: виховання плавного самостійного мовлення. Обладнання: набір матеріалів для гри в «Магазин».

Хід заняття

І. Підготовча частина

      1. Організаційний момент.

      2. Перевірка домашнього завдання. Розповіді дітей про свої домашні обов'язки.

        1. Основна частина Вступна бесіда

  • Багатьом із вас, виконуючи мамині доручення, доводилося бути в магазині?

  • Які магазини ви знаєте?

  • Що продають у гастрономі?

  • Що продають в овочевому магазині?

  • Як слід звертатися до продавця?

Гра «Гастроном» (відділи: хлібний, молочний, бакалійний)

Розподіл ролей, сюжетно-рольова гра.

Логопед виступає в ролі мами, яка дає доручення про покупки.

Гра «Іграшковий магазин»

  • У кожного з вас є улюблена іграшка, розкажіть про неї.

  • А тепер купимо іграшки для своїх друзів. Розподіл ролей, гра.

        1. Заключна частина

          1. Підсумок заняття.

          2. Домашнє завдання.

Згадати, які ще магазини чи відціли є, що в них продається. ЗАНЯТТЯ 36

Тема. Лікарня.

Мета: виховання плавного самостійного мовлення. Обладнання: набір матеріалів для гри в лікарню.

Хід заняття

І. Підготовча частина

            1. Організаційний момент.

            2. Перевірка домашнього завдання.

Бесіда «Магазин»

  • В якому магазині (чи відділі) можна купити шкільне приладдя?

  • Де купити посуд (меблі, взуття, одяг)?

  • За якими покупками можна йти на базар?

  1. Основна частина

    1. Подача нового матеріалу. Бесща про лікарів:

  • В яких випадках ми звертаємося до лікарів?

  • Яких лікарів ви знаєте?

  • Яка різниця між поліклінікою та лікарнею?

  • А коли звертаються до «швидкої допомоги»?

  • Як дізнатися в поліклініці, де приймає необхідний лікар?

Вправи під музику або на рахунок (фізкультхвилинка)

  1. Закріплення матеріалу. Інсценування дітьми ситуацій:

  • Виклик лікаря додому і розмова з ним.

  • Бесіда в реєстратурі.

  • Візит до лікаря в поліклініку.

  • Покупка ліків у аптеці.

  1. Заключна частина

    1. Підсумок заняття.

    2. Домашнє завдання.

Підготувати розповідь про улюблену книжку, вивчити вірші. ЗАНЯТТЯ 37

Тема. Бібліотека.

Мета: виховувати плавне самостійне мовлення. Обладнання: дитячі книжки, лото, українські народні казки.

Хід заняття

І. Підготовча частина

      1. Організаційний момент.

        1. Перевірка домашнього завдання. Декламування дітьми віршів.

II. Основна частина

1. Подача нового матеріалу.

Бесіда про бібліотеку:

  • Що таке бібліотека?

  • Для кого створені бібліотеки?

  • Що зібрано в бібліотеках?

  • Які книжки ви брали у бібліотеці?

  • Як треба ставитися до книжки і чому? Розповіді дітей про свою улюблену книжку.

Фізкультхвилинка

Читання вірша під ритмічну ходьбу з рухами рук.

2. Закріплення матеріалу. Сюжетно-рольова гра «Бібліотека»

Розподіл ролей, гра.

Лото

Гра в лото за змістом українських народних казок.

III. Заключна частина

  1. Підсумок заняття.

  2. Домашнє завдання.

Взяти в бібліотеці українську народну казку «Котигорошко» і підготуватися до переказу її на занятті.

ЗАНЯТТЯ 38

Тема. Кінотеатр.

Мета: виховання плавного самостійного мовлення. Обладнання: фільмоскоп або відеомагнітофон (діафільм або мультфільм).

Хід заняття

І. Підготовча частина

    1. Організаційний момент.

    2. Перевірка домашнього завдання.

Переказ дітьми казки «Котигорошко» (за частинами).

II. Основна частина

1. Подача нового матеріалу. Бесіда про культурні заклади міста:

  • Що таке театр (будинок культури)?

  • Для чого люди туди ходять?

  • Що таке музей?

  • Які музеї ви знаєте?

  • Для чого створені кінотеатри?

Гра «Кінотеатр»

Інсценування купівлі білетів, заходу в зал. Демонстрація фільму. Вихід із залу.

Фізкультхвилинка Вправи й рухи під музику.

2. Закріплення матеріалу.

  • Який фільм ви подивилися?

  • Про що він?

  • Я не була в кінотеатрі, тому перекажіть мені фільм, який ви дивилися.

III. Заключна частина

  1. Підсумок заняття.

  2. Домашнє завдання.

Підготувати розповідь про спортсмена, вивчити вірш про спорт.

ЗАНЯТТЯ 39

Тема. Спорт,

Мета: виховання плавного самостійного мовлення. Обладнання: скакалки, прапорці, м'яч.

Хід заняття

І. Підготовча частина

    1. Організаційний момент.

    2. Перевірка домашнього завдання. Декламування віршів про спорт.

II. Основна частина

1. Подача нового матеріалу. Бесіда про спорт:

  • Які види спорту ви знаєте?

  • Які спортивні заклади є в місті?

Розповіді дітей про спорт:

  • ставлення до уроків фізкультури;

  • хто проводить урок фізкультури;

  • що роблять учні на уроках фізкультури;

  • який вид спорту найбільше подобається;

  • які секції є у школі;

  • яких спортсменів знаєте.

Фізкультхвилинка

Гра «Урок фізкультури»

Вправи з м'ячем, прапорцями, скакалками.

2. Закріплення матеріалу.

Бесіда про спортивні телепередачі.

Розповіді дітей про улюбленого спортсмена.

III. Заключна частина

  1. Підсумок заняття.

  2. Домашнє завдання.

Підготувати розповідь про новини якогось виду спорту. ЗАНЯТТЯ 40

Тема. Фантазування.

Мета: виховання плавного самостійного мовлення у розмо­вах на вільні теми.

Обладнання: оповідання М. Носова «Фантазери».

Хщ заняття

І. Підготовча частина

    1. Організаційний момент.

    2. Перевірка домашнього завдання. Розповіді дітей про новини спорту.

II. Основна частина

1. Подача нового матеріалу:

а) читання оповідання М. Носова «Фантазери»;

б) переказ дітьми оповідання.

Гра «Відгадайте, хто ми»

Діти діляться на 2 групи: одні — виконують рухи, інші — від­гадують. Потім групи міняються.

2. Закріплення матеріалу. Гра «Фантазери»

Розповіді дітей про свої бажання щодо майбутніх професій.

III. Заключна частіша

      1. Підсумок заняття.

      2. Домашнє завдання.

Придумати розповідь на тему «Якби я був чарівником...».

ЗАНЯТТЯ 41

Тема. Телефонна розмова.

Мета: виховання плавного самостійного мовлення у теле­фонних розмовах.

Обладнання: телефон, м'яч.

Хід заняття

І. Підготовча частина

        1. Організаційний момент.

        2. Перевірка домашнього завдання.

Розповіді дітей на тему «Якби я був чарівником...».

II. Основна частина

і. Подача нового матеріалу. Телефонна розмова

Вступна бесіда про телефон:

  • Для чого людям телефон?

  • Які бувають телефони?

  • Куди можна зателефонувати?

  • Як розмовляти по телефону?

  • Як замовити телефонну розмову з дому (з пошти)?

  • Які номери телефонів термінових служб?

  • Коли ними користуватись?

Інсценування коротких телефонних розмов

Виклик «швидкої допомоги». Замовлення міжміської розмо­ви. Довідка про прибуття поїзда.

Гра з м'ячем

2. Закріплення матеріалу.

Інсценування телефонних розмов із мамою, другом, учи­телькою.

III. Заключна частина

  1. Підсумок заняття.

  2. Домашнє завдання.

Поговорити з другом (однокласником) по телефону.

ЗАНЯТТЯ 42

Тема. Розмова з незнайомими людьми. Мета: підготуватися до вільного володіння власним мовлен­ням у незнайомому оточенні.

Хід заняття

І. Підготовча частина

    1. Організаційний момент.

    2. Перевірка домашнього завдання. Переказ дітьми своїх телефонних розмов.

      1. Основна частина

        1. Подача нового матеріалу. Розмови з незнайомими людьми

Бесіда із психотерапевтичною метою про вміння володіти власним мовленням за межами логопедичного кабінету.

Створення й озвучення ситуацій-розмов із незнайомими людьми:

  • знайомство на прогулянці;

  • довідка у перехожого про час;

  • довідка у перехожого про певну вулицю;

  • довідка про зупинку автобуса.

  1. Закріплення матеріалу.

Проведення учнів школою. По дорозі учням потрібно за­питати, де спортзал, актовий зал тощо.

    1. Заключна частина і. Підсумок заняття.

2. Домашнє завдання. Повторити всі правила мовлення.