Конспект уроку читання 2 клас
.docxКонспект уроку читання 2 клас
Тема: Т. Шевченко – співець краси рідного краю
Матеріал до уроку. „ Тарас Шевченко” Дмитро Красицький.
Мета: розширити знання учнів про життя і творчість Т. Г. Шевченка; удосконалювати навички правильного, виразного, швидкого читання; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовлення, критичне мислення, творчі здібності дітей; сприяти національному вихованню учнів.
Обладнання. Портрети Т. Г. Шевченка і Д. Ф. Красицького, книга „ Кобзар”, кросворд, плакат, читанка 2 клас (2 частина), картки для читання, асоціативний кущ.
Хід уроку
І.Організація класу до уроку.
- В нас зараз почнеться цікавий урок –
Про це повідомив веселий дзвінок.
Сказав з переривом на ноті високій:
«Вітаю вас, друзі, з початком уроку!»
ІІ.Мотивація учнівської діяльності.
-Дітки,сьогодні у нас незвичайний урок, а урок-подорож. Ми мандруватимемо країною «Мультландією» і зустрічатимемо різних цікавих героїв,які допомагатимуть нам отримувати нові знання.
ФІНІШ
СТАРТ
-Погляньте на карту нашого уроку,спочатку ми зустрінемось із Незнайком,який ознайомить нас із темою уроку і допоможе вивчити нові слова, далі на своєму шляху побачимо Пізнайка, який буде читати з нами текс і відповімо на запитання, які він підготував для нас і на кінець познайомимось із Всезнайком. Він теж підготував для вас чимало цікавих завдань. Отож,часу не гаймо і в подорож вирушаємо!
ІІІ.Актуалізація опорних знань.
-Подивіться на дошку, хто зображений на портреті? (Тарас Шевченко)
-Давайте поглянемо, які завдання підготував Незнайко нам на цьому етапі уроку.
-Перше-це«Мозковий штурм». Він запитує вас, що ви знаєте про Тараса Шевченка? (Відповіді дітей)
-Народився Тарас Григорович Шевченко 9 березня 1814 р. у с. Моринцях Черкаської області. Перша книга віршів молодого поета називалася «Кобзар». Згодом Тараса Григоровича Шевченка стали називати кобзарем українського народу.
Помер великий Кобзар 10 березня 1861р. у м. Петербурзі.
-Друге-складання «Асоціативного куща».
Підберіть якнайбільше слів, які асоціюються у вас з Тарасом Шевченком.
-Ви справді молодці.
ІV. Оголошення теми уроку.
-Давайте витягнемо наступне повідомлення від Незнайка,за допомогою якого ми дізнаємось тему уроку.
-Він повідомляє,що ми сьогодні вивчатимемо статтю «Тарас Шевченко» , автором якої є Дмитро Красицький. Подивіться на його портрет. Він був правнуком сестри Т. Шевченка Катерини. Це автор біографічних повістей, оповідань і нарисів про Т. Шевченка, серед яких, окрім сьогоднішнього є ще такі: "Дитинство Тараса", "Юнiсть Тараса", "Тарас - художник" "Смерть i
похорони Шевченка" , "Великий Кобзар у пам'ятi народнiй" , "Тарасова земля" , "Дiтям про Шевченка" , "Тарасовi свiтанки" та ін.
V. Вивчення нового матеріалу.
1.Підготовка до сприймання твору
(вправи на розширення поля читання)
-Дітки, давайте виконаємо вправу,яка допоможе вам швидше і краще читати. Ви всі отримали картки і маєте прочитати слова,але не зводьте своїх оченят з центральної лінії і не водіть ними.
Ма ти Но чі
Гір ко Тяж ко
Виш няк Крі пак
Пан ський Благе нький
- Дітки давайте прочитаємо ці слова хором. А тепер ланцюжком.
2.Словникова робота
-Під час читання статті нам зустрінуться незнайомі або малознайомі слова,тому я пропоную ознайомитись з ними.
Хура-великий віз або сани для перевезення вантажів; (малюнок)
Вишняк – вишневий садок.(малюнок)
Свита – верхній одяг.(малюнок)
- До поданих слів доберіть близькі за значенням слова, користуючись довідкою. З’єднайте стрілками
Панщина |
Неабищо |
Кріпак |
Плекають |
Довідка:
• доглядають, пестять;
• робота, яку виконували для пана;
• щось незвичайне;
• людина, яка була власністю пана.
-Давайте усі разом прочитаємо нові слова,правильно розтравляючи наголос.
3.Читання статті вчителем.
-Діти,ось ми і дійшли до Пізнайка. Він пропонує вам послухати текст, який має назву «Тарас Шевченко». Поміркуйте, про що або про кого в ньому може розповідатися? (Читаю статтю,а тоді йдуть відповіді дітей).
-А тепер наш друг,хоче щоб ми відповіли на такі запитання:
- Чи збулись ваші очікування?
- Про що ви вже знали?
- Що з почутого для вас нове?
4.Повторне сприймання тексту.
- Прочитайте текст самостійно, складіть запитання для однокласників за змістом оповідання.
Діти складають запитання і ставлять однокласникам оцінки «правильно» й «неправильно».
- Зараз ми прочитаємо текст різними способами:
1-й абзац – «ланцюжком» по одному реченню;
- Хто є найріднішим для дітей?
-Що сказано про матір Тараса?
-Як Тарас ставився до матері?
- Де поховали маму Тараса?
2-й абзац – «дощиком»;( тихо накрапає дощик, голосніше, голосно,тихіше)
-Як жилося сиротам?
- Чому важко жилось сиротам?
3-й абзац – «Земля – небо».
-Що розповідається про батька Тараса?
- Яка була одежа у кріпаків?
-Які пророкування давав батько?
*Вибіркове читання
-Прочитайте у тексті,що сталося з матір’ю Тараса.
(Вона часто хворіла і, коли йому було дев’ять років, тяжко занедужала й померла.)
-Прочитайте з тексту,де описується сирітське життя.
(Тяжке життя настало для сиріт.нікому було приголубити,їсти зварити, сорочку випрати, за господарством доглянути.)
-Прочитайте речення у якому містяться останні слова батька.
(Перед смертю батько ласкаво подивився на Тараса і сказав,що з господарства синові нічого не треба: з нього вийде абищо.
*Встановити послідовність пунктів плану до оповідання.
Смерть батька.
Померла ненька.
Тяжке сирітське життя.
Слова батька збулися.
5.Визначення головної думки оповідання
- Прочитайте виділене речення. Чи збулися слова батька?
-Пізнайко, здогадався, що ваші оченята втомилися і пропонує вам цікаву вправу.
Вправа для зняття втоми очей.
- Очки вліво подивились –
Там нічого не змінилось.
Вправо повели зінички –
Ні зайчика, ні лисички.
Очки вгору, очки вниз,
Не лінуйся, посміхнись.
Очки сплять, вони втомились.
Знов відкрились, подивились.
Сплять – відкрились (2 рази)
І на цьому зупинились.
-Молодці, ми впевнено мандруєм країною «Мультландією». І ось на решті настав час завдань від Всезнайка.
-І він пропонує нам розгадати кросворд, оскільки ми познайомились з новими словами і вже декілька разів прочитали статтю-це має бути легко.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
1.Людина, яка була залежна від пана і працювала на нього.(Кріпак)
2.Ким зостався Тарас і його брати і сестри після смерті матері?(Сиротами)
3.Щось незвичне. (Неабищо)
4.Яка пора року була ,коли захворів батько Тараса?(Зима)
5.Примусова праця людей на пана.(Панщина)
6.Великий віз або сани для перевезення вантажів. (Хура)
-Прочитайте, слово у виділеному стовпці. Ви можете поглянути на нього. (Показую «Кобзар»)
-Чи є у вашій хаті «Кобзар»?
- А хтось читав вірші Шевченка з Кобзаря?
- Які вірші ви читали?
VI. Узагальнення і систематизація знань учнів.
* Дати відповідь на запитання.
- Діти, а зараз перевіримо, як ви засвоїли статтю про Тараса Шевченка.
- Тарас Шевченко народився у сім’ї кріпака?
.Так .Ні
- Тарасові було 12 років, коли померла мати?
.Так .Ні
- Перша книжка віршів поета називалася “ Світанки”?
.Так .Ні
- У Шевченка було важке життя?
.Так .Ні
Творче завдання.
На закінчення виконаємо завдання творчого характеру – складемо сенкан (вірш-п’ятирядник) до слова Ш е в ч е н к о. План складання сенкана на дошці .
1. Хто? ___________.
2. Який? __________, ___________.
3. Що робив? ___________, __________, ___________.
4. Речення. ___________ ___________ ___________ __________.
5. Слово-синонім. ____________.
Наприклад:
1.Шевченко
2.Великий і талановитий.
3.Писав неперевершені вірші.
4.Які передають всі горечі людські
5.Страждання.
VІІ. Підсумок уроку.
- Які ваші враження від уроку?
- Що нового дізналися?
- Що було робити найцікавіше?
-Наші друзі прощаються з нами,чи сподобалась вам мандрівка з ними?
VІІІ. Домашнє завдання.
•Переказати оповідання.
•Розглянути вдома «Кобзар» і вибрати разом з батьками уривок для читання (на вибір).
- Зараз закінчиться наш урок –
Про це повідомить веселий дзвінок