Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ridna_mova_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
118
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.14 Mб
Скачать

6. Самостійна робота.

Із слів, записаних для фізкультхвилинки, виписати ті, в яких є букви, що позначають два звуки. (Перевірка виконання).

7. Виконання вправи 96, с. 42.

Спишіть слова. Побудуйте до кожного слова звукову модель. Якими буквами позначається сполучення звуків [йо]?

8. Ознайомлення з правилом на с. 42.

Як треба переносити слова із сполученням букв

йо?

9. Виконання вправи 97, с. 43.

Пов’яжіть за змістом слова двох колонок. Запишіть словосполучення за зразком. Підкресліть буквосполучення йо. Поділіть для переносу слова

майорить і гайові.

ІV. Підсумок уроку

Які букви можуть позначати 2 звуки в слові?

Скільки звуків завжди позначає буква ї?

Як переносяться слова з буквосполученням йо?

V. Домашнє завдання. Вивчити правила на с. 42

Пояснення виконання вправи 98, с. 43.

УРОК 86

Тема. Наголос. Наголошені і ненаголошені склади і звуки.

Мета. Закріпити знання учнів про склад і наголос; розвивати вміння розпізнавати в слові наголошений і ненаголошений склади; виховувати уважність, повагу до захисників Вітчизни.

Хід уроку

І.Організація класу до уроку

ІІ.Актуалізація опорних знань. Каліграфічна хви-

линка

Йо йо ом ий ез Бойовий, майонез, знайомий, район.

212

Запишіть каліграфічно.

На які питання відповідають слова?

Поділіть слова дужечками для переносу.

Поставте наголос у кожному слові.

ІІІ.Повідомлення теми і мети уроку

ІV. Сприймання і усвідомлення матеріалу

1. Робота з підручником. Вправа 100, с. 44.

Прочитайте вірш. Складіть схему першого речення.

Спишіть виділені слова. Поділіть їх на склади.

Порівняйте, скільки в кожному слові складів

іскільки голосних звуків.

Який висновок можна зробити?

2.Ознайомлення з правилом на с. 44.

3. Гра «Що говорить бубон».

Учитель б’є у бубон один раз. Діти повинні назвати слова, що складаються з одного складу. Учитель б’є в бубон двічі — діти називають слова з двох складів. Тричі — з трьох.

4. Виконання вправи 101, с. 44.

Прочитайте вірш.

Про кого ви читали? Значення яких слів вам незрозуміле?

До назв військовослужбовців доберіть спільнокореневі слова. Запишіть за зразком.

5. Фізкультхвилинка.

6. Ознайомлення з правилом на с. 45.

Згадайте, що ви знаєте про наголос.

Прочитайте правило на с. 45.

Який склад називається наголошеним?

Зверніть увагу: знак наголосу ставиться над буквою, що позначає голосний звук.

7. Виконання вправи 102 (завдання 1–4).

8. Самостійна робота. Вправа 103.

Спишіть слова. Позначте в них наголошені склади. Поділіть слова дужечками для переносу. (Перевірка виконаного).

V. Узагальнення і систематизація знань

Спишіть прислів’я. Позначте в кожному слові

213

наголос. Чи треба ставити наголос в односкладових словах? Чому?

З добрим дружись, а лихих стережись. Друг-боягуз — гірше ворога.

Назвіть в прислів’ях двоскладові слова, трискла-

дові.

Назвіть слова, в яких наголос падає на перший склад, на другий.

VІ. Підсумок уроку

Як визначати кількість складів у слові?

Який склад називається наголошеним?

Де на письмі позначається наголос?

VІІ. Домашнє завдання. Вивчити правила на с. 44,

45

Пояснення виконання вправи (І варіант — для хлопчиків, ІІ варіант — для дівчаток).

УРОК 87

Тема. Спостереження за роллю наголосу в словах. Визначення наголошених складів, звуків. Робота зі словами, наголошування яких треба запам’ятати.

Мета. Поглиблювати уявлення учнів про роль наголосу в лексичному значенні слова, учити правильно наголошувати слова у мовленні; розвивати мовлення учнів; вміння користуватися словником; виховувати повагу до народних традицій.

Обладнання. «Словникова скарбничка», І ч., ІІ ч. (уп. О. Ісаєнко) або орфоепічний чи орфографічний словники.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Перевірка домашнього завдання

Які речення записали хлопчики?

Як ви поділили на склади слова першого речен-

ня?

Як поділили на склади свої слова дівчатка?

214

— Яке з цих слів не можна поділити для переносу? Чому?

ІІІ. Каліграфічна хвилинка

Вв ши шн ом ан Виший поле полотняне — рушником барвистим

стане.

Спишіть каліграфічно.

Поставте в кожному слові наголос.

ІV. Актуалізація опорних знань

А чи знаєте ви, що таке рушник і що він означає для українців?

1. Робота зі «Словниковою скарбничкою», ч. I.

В розділі «Етнокультурознавчий словник» знайдіть пояснення слова рушник.

(Рушник — а.ч. Довгастий шматок декоративної тканини з вишиваним або тканим орнаментом. Використовується для оздоблення житла, в українських народних обрядах.

Символ злагоди, любові, краси, подружньої вірності, щасливої долі; символ працьовитості; чистоти почуттів українців; високих естетичних смаків; лагідності; поетичності душ; гостинності; незрадливості; надії; побажання добра; прощання; захисту від злих сил. Символіка рушників прихована сивиною століть, зумовлена кольором, функціями у житті людини, вишивкою, семантикою руки, від назви якої і походить це слово. У фольклорі, літературі рушник символізує чистоту почуттів, глибоку любов, вірність тощо).

2. Виконання вправи 109, с. 48.

Прочитайте текст, правильно наголошуючи виділені слова. Спишіть перші два речення. В виділених словах позначте наголос.

V.Узагальнення і систематизація знань

1. Виконання вправи 105, с. 47.

Прочитайте слова. Запам’ятайте, як вони наголошуються.

Запишіть спочатку слова з наголосом на першому складі, потім — на другому, далі — на третьому.

2. Ознайомлення з правилом на с. 47.

215

3. Робота зі словником.

Іноді ми не знаємо, як правильно наголосити те чи інше слово. Допоможуть нам у цьому словники: орфоепічний або орфографічний.

В «Словниковій скарбничці», ІІ ч., в розділі «Словник орфоепічний» знайдіть, як правильно наголошувати слова, записані на дошці.

Обабіч, остовпіти, польовий, урвище, люб’язний.

(Учні можуть користуватися будь-яким іншим орфоепічним чи орфографічним словниками).

4. Вправи на усвідомлення важливості наголосу (усно).

Прочитайте слова, записані на дошці.

Замок, дорога, музика, ступа.

Поставте в них наголоси. Складіть с кожним словом речення.

А тепер змініть в кожному слові наголос. Чи змінилося значення слів? Складіть тепер з ними речення.

Чи зрозуміли ви, наскільки важливим є наголос

услові?

5. Фізкультхвилинка.

6. Виконання вправи 106, с. 47.

Прочитайте виразно веснянку.

Спишіть перше речення. Яке воно? На що вказує знак оклику? Підкресліть звертання.

Позначте наголос в словах.

7. Робота в парах. Вправа 107, с. 47.

Утворіть слова, додавши потрібні букви. Запишіть, позначте наголос.

(Взаємоперевірка виконаного).

9. Вправа 108, с. 48.

Прочитайте і відгадайте загадку.

Зробіть звуко-буквений аналіз слова-відгадки за поданим планом.

VІ. Підсумок уроку

Яке значення має наголос у слові?

Як називаються голосні звуки у складах?

VІІ. Домашнє завдання. Вивчити правило на с. 47

— У вправі 110, с. 49, випишіть виділені слова, позначте в них наголос і підкресліть наголошені склади.

216

УРОК 88

Тема. Узагальнюючий урок на тему «Наголос. Наголошені і ненаголошені голосні».

Мета. Закріпити і поглибити знання учнів з теми; розвивати зв’язне мовлення, вміння складати розповідь за малюнками; розвивати вміння знаходити в словах наголошений склад і звук; виховувати любов до праці і до природи.

Обладнання. Дидактичні картки.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ.Перевірка домашнього завдання

Прочитайте виписані слова, назвіть в них наголошені склади.

ІІІ.Розвиток зв’язного мовлення. Вправа 111, с. 49

Розгляньте малюнки. Хто на них зображений?

Що робила мама?

Про що вона попросила сина?

Що син відповів на це?

Як поводився син за обідом?

Чи здивувалася мама?

Чи подобається вам поведінка хлопчика?

Складіть коротеньку розповідь за малюнками. Пригадайте, з яких частин повинен складатися ваш текст.

Учні працюють спочатку в парах, потім заслуховуються розповіді трьох-чотирьох дітей.

Прочитайте вірш у вправі 112.

Якими рядками можна підписати малюнки до вправи 111?

ІV. Каліграфічна хвилинка

За зразками на с. 50, 51.

V.Узагальнення і систематизація знань про наголос

1. Самостійна робота. Вправа 113, с. 50.

217

Прочитайте і спишіть слова.

В кожному слові позначте наголос, підкресліть наголошені склади.

(Перевірка виконаного).

2. Гра «Іванець-киванець» (за мотивами вправи

114).

Слова у вправі треба змінити так, щоб наголос перейшов на другий склад. В такт читанню діти хитають головами. Читаючи слово, нахиляють голову в один бік, змінюючи його, нахиляють голову в інший бік.

3. Виконання вправи 115, с.50—51.

Прочитайте текст.

Випишіть слова — назви ознак. Підкресліть слова, протилежні за значенням.

Поясніть значення слова котики. Яке ще значення має це слово? Як називаються такі слова? (Багатозначні).

4. Фізкультхвилинка.

5. Робота в парах. Вправа 116, с. 51.

Вивчіть напам’ять скоромовку. Повправляйтесь

вїї швидкій вимові.

Запишіть скоромовку з пам’яті. Поставте знак наголосу в словах. Перевірте роботи один в одного.

6. Вправа 117, с. 51.

Спишіть слова. Позначте в них наголос.

Змініть наголос так, щоб змінилося значення слів.

До слова дорога доберіть слово, протилежне за значенням.

7. Робота з картками.

І варіант. Спиши вірш. Над словами постав наголос.

Гроза пройшла … Зітхнули трави, Квітки голівки підняли,

Ісонце, тепле і ласкаве,

Спинило погляд на землі.

ІІ варіант. Спиши. Постав наголос над словами.

Похолодання, жайворонок, дзеркало, машина, ґудзик, канікули, магазин, бібліотека, драбина, крамниця.

ІІІ варіант. Спиши скоромовку. Підкресли букви, що позначають голосні звуки. Постав наголос над словами.

218

Обережний хитрий лис До нори вечерю ніс.

Біг додому лісом лис, Шелестів над лисом ліс.

VІ. Підсумок уроку

VІІ. Домашнє завдання. Вправа 119, с. 52

— Прочитайте і спишіть речення. У виділених словах позначте наголос.

УРОК 89

Тема. Перевірна робота.

Мета. Перевірити знання учнів з теми «Наголос. Наголошені і ненаголошені голосні», вміння списувати друкований текст, користуватися орфографічним словником; виховувати уважність, самостійність.

Обладнання. Друковані тексти для кожного учня, орфографічні словники.

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

ІІІ. Виконання перевірної роботи

1. Списування друкованого тексту.

Синичка Одного разу в школі на великій перерві ми з’юрми-

лися в коридорі. І раптом сюди залетіла синичка. Усі розгубилися й розбіглися в різні боки. Синичка впала прямо на підлогу.

Я підбігла до пташки й побачила, що в неї переламана лапка. Тоді ми взяли синичку й понесли до класу. Там нагодували її, а лапку перев’язали. Через два тижні синичка вже літала й стрибала.

На третій тиждень ми випустили пташку на волю.

219

2. Завдання.

1.В словах першого абзацу позначити наголос.

2.Вставити в словах потрібні букви. Позначити наголос. Правильність виконання перевірити за словником.

Ч…тання, ч…рговий, д…ктант, с…реда, пон…- ділок, ч…твер, в…разно.

VІ. Підсумок уроку

УРОК 90

Тема. Ненаголошені голосні звуки [е], [и]. Спостереження за вимовою і написанням.

Мета. Формувати в учнів навички літературної вимови наголошених і ненаголошених звуків [е], [и] в словах; розвивати вміння порівнювати звуки [е], [и] в наголошених і ненаголошених словах; виховувати спостережливість, уважність.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Каліграфічна хвилинка

Вв КК ння ить Вчення — світ, а невчення — тьма.

Книга вчить, як на світі жить.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Словниковий диктант (один учень пише на дошці).

Вересень, олень, редиска, Батьківщина, алфавіт, учитель, ковзанка, жайворонок.

Перевірте правильність написаного.

Поставте в кожному слові наголос.

2. Гра-естафета «Наголошений стає першим».

Клас ділиться на три команди. Для кожної команди на дошці записане слово. Перші гравці визначають наголошений голосний у слові і записують наступне слово, яке починається з цього голосного. Далі в гру

220

вступає наступний член команди. Якщо попередній гравець зробив помилку, то наступний повинен виправити її. Учитель слідкує за тим, щоб діти не записували слова з наголошеним и. Виграє команда, яка складе найдовший ланцюжок слів.

І

ІІ

ІІІ

капу ста

мо ре

сова

Украї на

о стрів

абрико с

ї жак

а рмія

 

 

 

 

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

V.Осмислення нових знань

1. Виконання вправи 120, с. 53.

Прочитайте вірш. Запишіть виділені слова в стовпчик.

В другий стовпчик спишіть слова з дошки: небеса, рибалка, озеро, серця.

Поставте наголос в кожному слові.

Вимовте наголошені звуки в словах першого стовпчика. Тепер прочитайте слова. Чи чітко вимовляються е та и в цих словах?

Прочитайте слова другого стовпчика.

Чи чітко вимовляються ці ж голосні? Як ви думаєте, чому?

2. Казка про наголошений і ненаголошений звуки.

Зустрілись якось у слові наголошений и і и ненаголошений.

Добрий день, е!

Вибачте, я не е, я и.

А голос у тебе зовсім як у е.

Еге ж, стань на моє місце, тоді подивимось, який

утебе буде голос. Моя подружка е спробувала стати на моє місце, так її тепер всі з и плутають.

А яке ж у тебе місце?

Ет, глушина! Ти ось у центрі уваги. А про мене хто пам’ятає? Я б на твоєму місці ще б не так звучав! — жалівся ненаголошений и.

Але ж я під наголосом,— нагадав наголошений и. — Він мені і трішки розслабитись не дає. Стань і ти під наголос — і звучи. Ну то як?

221

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]