Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ridna_mova_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
118
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.14 Mб
Скачать

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II.Актуалізація опорних знань

1.Творча робота.

Складіть речення з окремих слів. Запишіть їх. Підкресліть головні слова у реченнях.

Над, наш, розкинувся, Дніпром, Київ. Лине, до, плавно, моря, Дніпро.

2. Каліграфічна хвилинка.

Ба ть щи Батьківщина На Батьківщину прилітають журавлі.

Про кого йдеться в реченні? Підкресліть головні слова.

Поділіть на склади слово Батьківщина.

Що воно означає?

ІІІ.Основна частина уроку

1. Робота з підручником. Вправа 167, с. 79.

Розгляньте малюнок, прочитайте текст.

Про що говориться в кожному абзаці тексту?

Якими рядками з тексту можна описати малю-

нок?

Спишіть виділене речення. Підкресліть головні слова. Поясніть, як ви їх знайшли?

2. Колективна робота. Виконання вправи 168, с.

80.

У реченні про стежинку назвіть головні слова. Поставте до них питання.

Складіть речення за схемами. Запишіть їх у зо-

шит.

3. Фізкультхвилинка.

4. Визначення речень, що відповідають схемам.

Прочитайте текст на дошці. Знайдіть речення,

що відповідають схемам:

— Запишіть ці речення.

Здавна наш народ любив кожухи. Кожух символізував щастя, багатство. Вишивали кожухи червоним кольором. На спині обов’язково вишивали червоні підкови. Вони оберігали власника кожуха від біди.

102

5. Самостійна робота. Вправа 169, с. 80.

— Спишіть речення, в якому є тільки головні слова. Підкресліть їх.

IV. Домашнє завдання

Вправа 170, с. 80.

— Спишіть текст, вставляючи з довідки головні слова.

УРОК № 37

Тема. Зв’язок слів у реченні за питаннями.

Мета. Учити встановлювати зв’язок між словами у реченні; удосконалювати вміння виділяти головні слова в реченні; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до праці.

Обладнання.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II.Актуалізація опорних знань

1.Каліграфічна хвилинка.

Вп ло од ві р’я пір’я подвір’я Впало пір’я на подвір’я.

Яке це речення за метою висловлювання?

Визначте головні слова у реченні. Підкресліть

їх.

2. Вибірковий диктант.

Уважно слухайте прислів’я, які я диктуватиму. Виписуйте з них у зошит тільки головні слова з кожного речення.

Лежачий камінь мохом обростає. Працьовита людина рано встає. Праця прикрашає життя.

Робота розуму навчає. Праця все здолає.

III. Повідомлення теми і мети уроку.

Вивчаючи речення, ми говорили про те, що слова в ньому повинні бути зв’язані.

103

— Сьогодні ми будемо учитись встановлювати зв’язок між словами у реченні за допомогою питань.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Колективна робота. Виконання вправи 17, с. 81.

Спишіть речення. Підкресліть в ньому головні слова.

Запишіть парами слова, зв’язані між собою.

До яких слів насамперед ставиться питання? (До головних).

2. Робота в парах. Виконання вправи 172, с. 81.

Запишіть речення.

За зразком встановіть зв’язки між словами. Запишіть слова парами.

V.Фізкультхвилинка

Ми дрова в дворі складали, Дідусеві помагали.

Раз! — і вгору, Два! — і вниз. Раз! — і вгору, Два! — і вниз.

Усі вправно працювали, Швидко дрова поскладали.

VI. Узагальнення і закріплення вивченого

1. Робота з віршем М. Стельмаха «Гарбуз».

— Прочитайте вірш, записаний на дошці.

Трипудовий гарбуз

На городі загруз. А на цей гарбуз

Сів з дітьми чорногуз. Каже він до діток:

— Сіли ми на горбок: І не зна чорногуз, Що він сів на гарбуз.

Про кого цей вірш?

Хто такий чорногуз?

Поділіть це слово на склади.

Прочитайте перше речення. Виділіть в ньому головні слова.

Самостійно встановіть зв’язок слів у реченні. Гарбуз (що зробив?) …; гарбуз (який?) …; загруз (де?) … .

104

Перевірка виконання.

2.Гра «Знайди зайве слово» (За вправою 173,

с.81).

Поставте питання від одного слова до іншого.

Вкожному рядку знайдіть зайве слово. Поясніть свій вибір.

3. Усне виконання вправи 174, с. 82.

Прочитайте вірш. Як він називається?

Чи знаєте ви, що означає слово нісенітниця? Це — дурниця, щось нерозумне, неможливе. Подумайте, чому вірш так називається?

До слів косити, копати, будувати доберіть з вірша слова, які були б зв’язані з ними за змістом.

Запишіть за зразком підручника.

VII. Підсумок уроку

Що ми сьогодні вивчали на уроці?

За допомогою чого встановлюється зв’язок слів

утексті?

VIIІ. Домашнє завдання

Вправа 175, с. 82.

— Спишіть текст, позначаючи початок і кінець кожного речення. Підкресліть у реченні головні слова.

УРОК № 38

Тема. Поширення речень за допомогою питань.

Мета. Учити поширювати речення за допомогою питань; розвивати зв’язне мовлення, вміння писати під диктовку; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II.Перевірка домашнього завдання

Прочитайте текст по одному реченню. Називайте головні слова в них.

105

Якими за метою висловлювання є всі ці речен-

ня?

Прочитайте, як ви встановили зв’язок між словами у третьому реченні.

III.Актуалізація опорних знань

1. Каліграфічна хвилинка.

Ячаю оло три молоток

Янавчаюся у тата Молоток в руках тримати.

Підкресліть у реченні головні слова.

2. Зорово-слуховий диктант.

З-за хмари виглянуло сонечко. Заяснів зелений ліс.

Висохли останні сльозинки дощу.

Перевірте написане.

Підкресліть в кожному реченні головні слова.

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

V.Вивчення нового матеріалу

1.Спостереження за поширенням речень іншими словами. Вправа 177, с. 83 (усно).

— Прочитайте речення.

— З яких слів складається перше речення? (З головних).

— Скільки слів у другому реченні? Яке слово додали? Поставте до нього питання.

— Скільки слів у третьому реченні? Яке слово додали? Поставте до нього питання.

— Як ви думаєте, яке з речень повніше виражає думку?

— Запам’ятайте: додаючи до головних слів у реченні інші слова, ми поширюємо речення. Таким чином повніше виражається думка.

2.Поширення речень іншими словами. Вправа 178, с. 83.

— Прочитайте речення. З яких слів вони складаються?

— Доповніть їх словами з правого стовпчика. Подумайте, в якій послідовності записувати слова у реченні.

— Запишіть поширені речення.

106

VI. Фізкультхвилинка

Сонце за берізку,

Ами за доріжку. Сонце за ялинку,

Ами через нивку. Уже сонце над дубами,

Трясуть коні поводами. Трясіть, не трясіть — Додому везіть.

VII. Узагальнення і закріплення вивченого матеріа-

лу

1.Самостійна робота. Виконання вправи 176,

с.82.

Перевірка виконання.

2. Гра «Додай словечко».

— Поширте речення, по черзі додаючи до них по одному слову. Виграє той, хто повторить без помилки попереднє речення і додасть своє слово.

Зразок. Білочка стрибає. Весела білочка стрибає.

Весела білочка прудко стрибає. Весела білочка прудко стрибає по деревах.

В лісі весела білочка прудко стрибає по деревах.

Завдання. Олег жував. Песик біг. Сонечко світило. Посадив дід.

VIIІ. Підсумок уроку

Чому навчилися сьогодні на уроці?

Що вам найбільше сподобалося?

ІХ. Домашнє завдання

Вправа 179, с. 83.

Поширте речення, запишіть їх.

За бажанням допишіть ще два речення, щоб утворився зв’язний текст.

107

УРОК № 39

Тема. Узагальнюючий урок за розділом «Речення».

Мета. Закріпити знання учнів, набуті під час вивчення розділу «Речення»; вміння правильно інтонувати і поширювати речення; розвивати зв’язне мовлення; складати невеликі діалоги; виховувати культуру мовлення.

Обладнання. Роздаткові картки.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II.Перевірка домашнього завдання

Прочитайте поширені речення.

Хто з вас дописав ще свої речення? Прочитайте весь текст.

III.Систематизація і закріплення вивченого матеріалу.

1.Повторення про типи речень за метою висловлювання.

— Які бувають речення за метою висловлювання?

— З якою метою у мовленні вживається кожен тип речення?

— Які розділові знаки ставляться в розповідних, питальних, спонукальних реченнях?

— Послухайте, що нам про себе розкажуть розділові знаки.

Діти в шапочках-масках читають вірші про розділові знаки.

Крапка. Я крапка, ледь помітна,

Та дуже я потрібна.

Переді мною голос знижуй, А після мене вже підвищуй.

Знак оклику. Там, де бачиш ти Знак оклику, Читай піднесено, Захоплено.

108

Знак питання. Якщо ж ти бачиш Знак питання, Не приховуй

Свого здивування.

2.Поділ тексту на речення. Інтонування речень. Виділення головних слів. Вправа 180, с. 83.

— Поділіть текст на речення. Прочитайте, знижуючи голос в кінці кожного речення.

— Спишіть, правильно позначаючи початок і кінець кожного речення. Підкресліть головні слова

вкожному реченні.

3.Складання речень за поданими схемами.

Складіть речення за схемами.

.

…….

?

4.Фізкультхвилинка «Я — розділовий знак».

Учитель читає різні речення. Учні присідають,

якщо в кінці речення повинна стояти крапка, стоять струнко, якщо — знак оклику, нагинаються, якщо — знак питання.

5.Вправляння в правильному інтонуванні речень. Вправа 181, с. 84.

— Прочитайте опис гри. Підготуйтесь до читання

вособах. Як потрібно читати слова «матері» і «гусей»?

Читання в особах.

6.Розвиток діалогічного мовлення.

— Попрацюйте в парах. Запропонуйте другові пограти в якусь гру. Домовтеся про ваші ролі у грі.

Зразок. — Оленко, давай пограємось.

Давай. А в яку гру?

Ми будемо грати в «Квача».

Добре. Я буду доганяти, а ти тікай.

7.Визначення типів речення. Вправа 182, с. 84.

— Знайдіть у тексті розповідні, питальні й спону-

кальні речення.

Запишіть спонукальні речення. Підкресліть звертання.

8. Встановлення зв’язку слів у реченні.

Запишіть речення. За допомогою питань встановіть зв’язок слів у ньому.

109

Холодна осінь ходить над землею.

Осінь (що робить?) …; ходить (де?) …; осінь (яка?) … .

IV. Підсумок уроку

За завданнями для повторення на с. 85.

V.Домашнє завдання

Вправа 183, с. 85.

УРОК № 40

Тема. Урок перевірки вмінь, набутих за розділом «Речення». Мета. Перевірити знання учнів з теми «Речення»; вміння визна-

чати типи речень, встановлювати межі речень, знаходити головні слова, встановлювати зв’язок слів у реченні; розвивати пам’ять, увагу; виховувати самостійність, працьовитість.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II. Повідомлення теми і мети уроку

III.Виконання перевірної роботи

1.Речення складається із … .

2.Речення виражає … .

3.За метою висловлювання речення бувають …, …, … .

4.Підкресли головні слова у реченнях.

Ліс зустрічає гостей привітним шумом. Через море додому повертались лелеки.

5. Визнач, скільки речень у тексті.

У Івасика є сестричка її звати Оленка хлопчик любить свою сестричку він зробив для неї іграшковий посуд.

6. Прочитай. Підкресли у тексті спонукальні речення.

110

Скоро настане зима. Землю засипле снігом. Голодно буде пташкам. Давайте допоможемо їм. Розвісьте годівнички в саду. Накришіть туди хліба, насипте насіння. Пташки будуть вдячні вам.

7.Встанови зв’язок слів у реченні.

На нивах блищить золота пшениця.

Пшениця (що робить?) …; пшениця (яка?) …; блищить (де?) … .

8.Пошир речення іншими словами, запиши його.

Співає пташка.

9.Склади із слів речення. Запиши їх.

З, Петрик, їхав, трамваєм, мамою. Бабуся, у, зайшла, старенька, трамвай. Місцем, Петрик, поступився, їй.

IV. Підсумок уроку.

— Яке завдання виявилося для вас найважчим?

УРОК № 41

Тема. Уявлення про слова — назви предметів. Вимова і написання слова портфель.

Мета. Дати уявлення про слова-назви предметів; учити спостерігати за лексичним значенням слова; учити ставити питання до назв предметів і назв істот; закріпити вимову і написання слова портфель; розвивати спостережливість, увагу; виховувати працелюбність.

Обладнання. Предметні малюнки.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II.Каліграфічна хвилинка

ММо сл во мова слово

Мово рідна, слово рідне, Хто вас забуває, Той у грудях не серденько, А лиш камінь має.

(С. Воробкевич)

111

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]