- •1.Ұйымдастыру кезеңі
- •2. Жаңа сабақ
- •3.Сұрақтар мен тапсырмалар
- •5. Тіл дамыту
- •7. Сабақты қорыту.
- •8. Үйге тапсырма.
- •1.Ұйымдастыру кезеңі
- •2. Үй тапсырмасын сұрау.
- •3. Жаңа сабақ.
- •1.Ұйымдастыру кезеңі
- •2. Үй тапсырмасын сұрау.
- •1.Ұйымдастыру кезеңі.
- •2. Үй тапсырмасын сұрау.
- •Зат есімнің септік жалғаулары
- •1.Ұйымдастыру кезеңі.
- •2. Үй тапсырмасын сұрау.
- •5.Деңгейлік тапсырмалар.
- •6. Сабақты қорытындылау.
- •7. Үйге тапсырма.
- •8. Бағалау.
- •Vі .Үй тапсырмасы
- •Vіі. Бағалау.
- •3.Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.
- •4.Шығармашылық тапсырма.
- •5.Деңгейлік тапсырмалар.
- •6.Тест жұмысы арқылы сабақты қорытындылау.
- •Салыстырмалы шырай
- •75 Жаттығу.
- •Сын есімдердің емлесі
- •Сын есімдердің сөйлемдегі қызметі
- •3.Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.
- •Жіктеу есімдіктерінің жіктелу үлгісі
- •Сілтеу есімдігінің тәуелдену үлгісі
- •Септелу үлгісі
- •Тәуелсіз Қазақстан
- •Осы шақ болатын етістіктердің мағыналық белгілері
- •Қалып етестіктерінің жіктелу үлгісі
- •Күрделі нақ осы шақтың жіктелу үлгісі
- •Ауыспалы осы шақ түрінің жіктелу үлгісі
- •Мақсатты келер шақтың жіктелу үлгісі
- •Жедел өткен шақтың жіктелу үлгісі
- •Ауыспалы өткен шақтың жіктелу үлгісі
- •3. Ауыспалы өткен шақ тұлғасындағы сөзді табыңыз.
- •«Атасы мен Жұмахан»
- •2.Шығарма жазу.
- •4. Қорытындылау.
Ауыспалы осы шақ түрінің жіктелу үлгісі
жақ
жекеше
көпше
І
ІІ
ІІІ
айтамын,келемін, сөйлеймін
айтасың, келесің, сөйлейсің
айтасыз, келесіз, сөйлейсіз
айтады, келеді, сөйлейді
айтамыз, келеміз, сөйлейміз
айтасыңдар, келесіңдер, сөйлейсіңдер
айтасыздар, келесіздер, сөйлейсіздер
айтады, келеді, сөйлейді
Оқулықпен жұмыс.
130-жаттығу. Көшіріп жазып, ауыспалы осы шақты білдіріп тұрған етістіктердің астын сызыңдар.
Тапсырма: Өздеріңмен бірге оқитын оқушылардың достығы туралы не айтар едіңдер?
131-жаттығу.Сөйлемдерді оқып шығып, нақ осы шақ етістікті бір бөлек, ауыспалы осы шақ етістікті бір бөлек жазыңдар.
132-жаттығу.
Мәтінді мәнерлеп оқып шығып, автордың айтпақ ойларын таратып түсіндіріңдер. Мәтіндегі ауыспалы осы шақты білдіретін етістіктерді тауып құрамына қарай талдаңдар.
Етістік (талдау)
Құрамына қарай : бір, екі, үш құрамды
Тұлғасына қарай: негізгі, туынды
Құрылысына қарай: дара, күрделі
Лексикалық мағынасы
Грамматикалық мағыналары
Сұрағы
Мағыналық топтары
Салт,сабақты
Шақтары
Қорытынды.
Ауыспалы осы шақ қалай жасалады?
Мысал келтір.
Үйге тапсырма.
133-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жазып, ауыспалы осы шақты тауып, оны нақ осы шаққа айналдырып жазыңдар.
Табиғаттан алған әсерлеріңді суреттеп шағын шығарма жазу.
Ережені оқу.
Бағалау.
Сабақ№ 12 « »________ жыл
Пәні: Қазақ тілі
7-сынып
Сабақтың тақырыбы: Келер шақтың түрлері. Болжалды келер шақ.
Сабақтың
білімділік мақсаты: етістіктің шақтары туралы оқушылардың түсінігін дамыту.Келер шақтың түрлері туралы түсінік бере отырып, өзіне тән ерекшеліктерін ұғындыру.
дамытушылық мақсаты:етістік шақтарының мән-мағынасын түсініп пайдалану жолдарын үйрену; байланыстырып сөйлеуге жаттықтыру;жаттығу жұмыстарын орындату арқылы етістіктің шақтары туралы оқушылардың ойын дамыту;
тәрбиелік мақсаты:адамгершілікке, еңбекке баулу.
Сабақтың түрі: білім дағдысын қалыптастыру сабағы.
Әдісі: сұрақ-жауап,баяндау, салыстыру.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақтағы слайдтар, кестелер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
133-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жазып, ауыспалы осы шақты тауып, оны нақ осы шаққа айналдырып жазыңдар.
Табиғаттан алған әсерлеріңді суреттеп шағын шығарма жазу.
Тақырыптық байланыс болуын ескеріп, өткенді еске түсіру.
Сұрақ-жауап арқылы өтілген материалдар еске түсіріледі.
Етістіктің шақтары дегеніміз не?
Осы шақтың түрлерін ата.
Нақ осы шақ пен ауыспалы осы шақтың ерекшелігі неде?
Ү.Жаңа материалдың мазмұнымен таныстыру.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау.
-
Іс- қимылдың келешекте болатынын дәл көрсетпей, болжай ғана білдіреді.
Іс-қимылдың келешекте мақсат етіле орындалатынын білдіреді.
Алдағы уақытта болатын іс-қимылды білдіреді.
Етістік- (-ар,-ер,-р)+ жіктік жалғауы
Етістік- (мақ,-мек,-пақ,-пек,-бақ,-бек)+ (-шы,-ші)+ жіктік жалғауы
Етістік+ (-а,-е,-й)+ жіктік жалғауы
Ертең сабаққа бар-ар-мын.
Ертең сабаққа бар-мақ-шымын.
Ертең сабаққа бар-а-мын.
Болжалды келер шақтың жіктелу үлгісі
-
жақ
жекеше
көпше
І
ІІ
ІІІ
бар-ар-мын, кел-ме-с-пін
бар-ар-сың, кел-ме-с-сің
бар-ар-сыз, кел-ме-с-сіз
бар-ар-, кел-ме-с-
бар-ар-мыз, кел-ме-с-піз
бар-ар-сыңдар, кел-ме-с-сіңдер
бар-ар-сыздар, кел-ме-с-сіздер
бар-ар-, кел-ме-с-
Ескерту. Болжалды келер шақ-с жұрнағы арқылы болымсыз етістіктен жасалғанда, қимыл, іс-әректтің болмауын болжай, күмән келтіре айтудан, білдіруден гөрі жігерлі, үзілді-кесілді мән беруге бейім болады:
Бар-ма-с-пын, кел-ме-с-пін.
Кейде І жақ жіктік жалғауы –пын, -пін ықшамдалып , -н түрінде ғана жұмсалады.
Мысалы, бар-ма-с-пын- бар-ман, сөйле+ме+с+пін-сөйле+мен болып та қолданыла береді. Мұндай тұлғалы етістіктер поэзияда жиі кездеседі.
Жаңа материалды меңгерту.
136-жаттығу. Мақал-мәтелдерді оқып шығып, болжалды келер шақты білдіріп тұрған етістіктерді тауып, қалай жасалып тұрғанын түсіндіріңдер.
Үлгі: жетер- есімшенің-ер жұрнағы арқылы жасалған.
137-жаттығу.Көшіріп жазып, болжалды келер шақты білдіріп тұрған етістіктің астын сызыңдар.
138-жаттығу. Келер, жазар, көрінбес, оқыр деген келер шақ етістіктерін жекеше, көпше түрде жіктеп жазыңдар.
жақ |
жекеше |
көпше |
І
ІІ
ІІІ |
Келермін,жазармын, көрінбеспін, оқырмын Келерсің, жазарсың, көрінерсің, оқырсың Келерсіз, жазарсыз,көрінерсіз, оқырсыз Келер, жазар, көрінбес,оқыр |
Келерміз,жазармыз,көрінбеспіз,оқырмыз
Келерсіңдер,жазарсыңдар,көрінбессіңдер,оқырсыңдар Келерсіздер, жазарсыздар,көрінбессіздер, оқырсыздар Келер,жазар,көрінбес,оқыр |
Сабақты қорытындылау.
Келер шақтың түрлері
Келер шақ дегеніміз не?
Болжалды келер шақ қалай жасалады?
Үйге тапсырма.
139-жаттығу. Берілген етістіктерді жекеше, көпше түрде жіктеп, әрқайсысына сөйлем құрап жазу.
Ж.Аймауытұлының «Әнші» әңгімесінен етістіктің шақтарына 2-3 мысал жазып келу.
Ережені оқу.
Бағалау.
Сабақ№ 13 « »________ жыл
Пәні: Қазақ тілі
7-сынып
Сабақтың тақырыбы: Мақсатты келер шақ
Сабақтың
білімділік мақсаты: етістіктің шақтары туралы оқушылардың түсінігін дамыту.Мақсатты келер шақтың түрлері туралы түсінік бере отырып, өзіне тән ерекшеліктерін ұғындыру.
дамытушылық мақсаты:етістік шақтарының мән-мағынасын түсініп пайдалану жолдарын үйрену; байланыстырып сөйлеуге жаттықтыру;жаттығу жұмыстарын орындату арқылы етістіктің шақтары туралы оқушылардың ойын дамыту;
тәрбиелік мақсаты:адамгершілікке, еңбекке баулу.
Сабақтың түрі: білім дағдысын қалыптастыру сабағы.
Әдісі: сұрақ-жауап,баяндау, салыстыру.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақтағы слайдтар, кестелер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
139-жаттығу. Берілген етістіктерді жекеше, көпше түрде жіктеп, әрқайсысына сөйлем құрап жазу.
Ж.Аймауытұлының «Әнші» әңгімесінен етістіктің шақтарына 2-3 мысал жазып келу.
Тақырыптық байланыс болуын ескеріп, өткенді еске түсіру.
Сұрақ-жауап арқылы өтілген материалдар еске түсіріледі.
- Етістіктің шақтары дегеніміз не?
- Келер шақтың түрлерін ата.
- Болжалды келер шақ қалай жасалады? Мысал келтір.
Ү.Жаңа материалдың мазмұнымен таныстыру.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау.
Мақсатты келер шақ қимылдың, іс-әрекеттің келешекте мақсат етіле орындалатынын білдіреді.
Жасалуы:
Етістіктің түбіріне –мақ,-мек,-пақ,-пек,-бақ,-бек жұрнағы жалғанып, одан кейін жіктік жалғауы арқылы жасалады. |
Етістіктің –мақ,-мек,-пақ,-пек,-бақ,-бек жұрнағынан соң –шы,-ші жұрнағы жалғанып, одан кейін жіктік жалғауы арқылы жасалады. |
–мақ,-мек,-пақ,-пек,-бақ,-бек және –шы,-ші тұлғалы негізгі етістікке емес деген көмекші етістіктің тіркесуі арқылы мақсатты келер шақтың болымсыз түрі жасалады. |
Мен ауылға бар+мақ+пын. Сен ерте кет+пек+сің |
Мен ауылға бар+мақ+шы+мын. Сен ерте кет+пек+ші+сің. |
Кемекші емеспін, бармақ емес-сің. |