- •Сабақтың барысы
- •Сабақтың барысы
- •Сабақтың барысы
- •Сабақтың барысы
- •Сабақтың барысы
- •Сабақтың барысы
- •Сабақтың барысы
- •Сабақтың барысы
- •Сабақтың барысы
- •Сабақтың барысы
- •Сабақтың барысы
- •Сабақтың барысы
- •Сабақтың барысы
- •Сабақтың барысы
- •Сабақтың барысы
- •Сабақтың барысы
- •Сабақтың барысы
- •Сабақтың барысы
- •Сабақ №23, 24
- •Сабақтың барысы
- •Сабақ №25, 26
- •Сабақтың барысы
- •Сабақ №27, 28
- •Сабақтың барысы
- •Сабақтың барысы
- •Сабақтың барысы
- •Сабақтың барысы
- •Сабақ №36
- •Сабақтың барысы
- •Сабақ №37
- •Сабақтың барысы
- •Сабақ №38
- •Сабақтың барысы
- •Сабақ №40
- •Сабақтың барысы
- •Сабақ №42
- •Сабақтың барысы
- •Сабақ №43
- •Сабақтың барысы
- •Сабақ №44
- •Сабақтың барысы
Сабақ №37
Күні: 05.02.10/27.01.10
Сынып: 8 А, Б
Тақырыбы: Қазақстанның топырақ жамылғысы.
Мақсаты:
Білімділік: Топырақ және оның пайда болуы. Оқушыларға топырақ қабаттарының түзілу себептерін түсіндіру. Топырақ түзуші факторларға сипаттама беру. Топырақтың механикалық құрамына тоқталу.
Дамытушылық: Қазақстанның физикалық картасы бойынша топырақ түрлерінің таралуын сипаттау арқылы тақырыптық карталармен жұмыс істей білу дағдысын одан әрі қалыптастыру. Икемділіктері мен дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Топырақтың маңызы туралы көзқарастарын кеңейту арықылы, қоршаған ортаны қорғауға баулу, өз отанына деген сүйіспеншілік сезімдерін арттыру.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақты үйымдастыру формасы: фронтальді
Сабақты жүргізу әдіс-тәсілдері: репродуктивті, проблемалық
Құрал-жабдықтар: Қазақстанның физикалық картасы, тақырыптық карталар
Сабақтың кезеңдері: 1. Ұйымдастыру кезеңі 5. Сабақты қорытындылау кезеңі
2. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі 6. Бағалау кезеңі
3. Тақырыпты меңгеру кезеңі 7. Үй тапсырмасын беру кезеңі
4. Тақырыпты бекіту кезеңі
Сабақтың барысы
Кезеңдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
1 (1 мин) |
Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру. |
Мұғаліммен амандасу. Сабақта кім жоқ екенін анықтау. |
2 (8 мин) |
Ең алдымен кескін карталарын тексереді. Кейін өткен тақырып бойынша бірнеше сұрақтар қояды:
|
Оқушылар кескін карталарын тексерткеннен кейін мұғалімнің сұрақтарына жауап береді:
|
3 (10 мин) |
Жаңа тақырыпты бастар алдында кіріспе әңгіме жүргізеді: 1. Топырақ дегеніміз не? Ол неден және қалай түзіледі? 2. Материктер мен мұхиттар географиясынан қандай топырақ түрлерін білдіңдер? 3. Дүние жүзі топырақтары неге әр түрлі, не себептен? Кейін мұғалім тоырақ тақырыбы бойынша қысқаша шолу жасайды: Геохронологиялық кесте бойынша эралар мен дәуірледі еске түсіріп жердің геологиялық тарихында алдымен пайда болған топырақ екенін айтады. Алғашқы жұқа топырақ қабаты 500 млн жыл бұрын кембрий дәуірінде пайда болғанын баяндайды. Топырақты зерттеген ғалым – В.В. Докучаев. Топырақтың түзілуіне, оның қасиетіне түрлі факторлар әсер ететінін айтады. Олар: тау жынысы, өсімдік және жануарлар дүниесі, жер бедері, уақыт, адамның шаруашылық әрекеті. Кейін олардың әрбіреуіне жеке-жеке тоқталып кетеді. Топырақтың механикалық құрамына тоқталады: құрылымды және құрылымсыз топырақ түрлерін сипаттайды. Өсімдіктерді өсіруге бұл топырақтардың қайсысы қолайлырақ деген проблемалық сұрақ қояды. |
Жаңа тақырып алдында бұрын алған білімдерін қайта жаңғырту үшін мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. Кейін мұғалімнің жаңңа тақырып бойынша ататын әңгімесін тыңдап ең қажеттілерін дәптерлеріне жазып отырады: Топырақты зерттеуші – орыс ғалымы В.В. Докучаев. Топырақ түзуші факторлар:
Топырақтың механикалық құрамы
Құрылымды Құрылымсыз Оқушылар өздерінің өмірлік тәжірибелеріне сүйене отырып, пгоблемалық сұраққа жауап іздейді. Талқылау нәтижесінде құрылымды топырақ өсімдіктердің өсуіне қолайлы екенін анықтайды. Кейін мұғаліснің айтуынан құрылымды топырақ құнарлы келетін, ал құрылымсыз топырақтың түйіршіктері болмайтынын біледі. Тоыпрақтың құнарлығы төмен болса жаңбыр, еріген қар сулары, тоыпраққа сіңбей ағып кететінін біледі. |
4 (20 мин) |
Тақырпты бекіту үшін келесі сұрақтарды қояды:
|
Оқушылар мәтінді шолып шықаннан кейін сұрақтарғы ауызша жауап береді:
|
5 (2 мин) |
Сабақты қорытындылау үшін оқушыларға келесі сұрақтарды қояды: 1) Бүгінгі сабақта не білдіңдер? Сабақ несімен қызықты болды? |
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, сабақты қорытындылайды: Бүгінгі сабақта топырақ деген не, оның зерттеген Докучаев екенін білдік, сонымен қатар топырақтың механикалық құрамын білдік. |
6 (2 мин) |
Оқушыларды сабақтағы белсенділігіне қарай бағалайды. Күнделіктеріне бағаларын қояды. |
Оқушылар алған бағларын тыңдап, күнделіктеріне қойдырады. |
7 (2 мин) |
Үйге §35 қайталау, §36 қарастыру. |
Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады. |