- •Херсонський державний аграрний університет
- •Частина і
- •Передмова
- •Тема 1. Сутність, роль та методологічні основи менеджменту
- •Хід заняття
- •X. D Визначте рівень керівника на основі “Тесту Жарікова” [11 (c. 22 - 25)].
- •Перелік запитань “тесту Жарікова”
- •Бланк тестування
- •Орієнтовний приклад побудови графіка
- •Навчальні завдання для самостійної роботи
- •Обробка результатів Розрахуємо коефіцієнт рангової кореляції за формулою:
- •Навчальні завдання для самостійної роботи
- •Тема 2. Закони, закономірності та принципи менеджменту
- •Навчальні завдання для самостійної роботи
- •Тема 3. Історія розвитку менеджменту
- •Навчальні завдання для самостійної роботи
- •Для підготовки до наступного заняття
- •Тема 4. Організації як об’єкти управління практичне заняття №5
- •Ресурси:
- •Якою є роль менеджменту?
- •Контрольні завдання
- •Навчальні завдання для самостійної роботи
- •Для підготовки до наступного заняття
- •Практичне заняття №6
- •Хід заняття
- •Чинники зовнішнього середовища організації
- •Групові
- •Перелік сильних та слабких сторін підприємства
- •Контрольні завдання
- •Навчальні завдання для самостійної роботи
- •Для підготовки до наступного заняття
- •Практичне заняття №7
- •Хід заняття
- •Список тверджень
- •Ключ до тренінгу
- •Процедура
- •Організаційна культура
- •I. Важливі поділювані вірування й припущення
- •III. Поділювані вислови
- •IV. Поділювані дії
- •V. Поділювані думки й почуття
- •Опис культури навчальної групи, який реально підготували студенти “мгу” організаційна культура
- •Х. Робота в мікрогрупах: подумайте і охарактеризуйте організаційну культуру нашого університету на основі 10 характеристик ф.Харріса і р.Морана (джерело 3, с. 425):
- •Контрольні завдання
- •Навчальні завдання для самостійної роботи:
- •Для підготовки до наступного заняття
- •Практичне заняття №8
- •Хід заняття
- •Фактори роботи
- •Ключ до тесту
- •Керівник організації
- •Напишіть, які особливості характеру, властивості особистості, напрямки діяльності сприяють ефективному використанню трудового потенціалу менеджера? Контрольні завдання
- •Навчальні завдання для самостійної роботи
- •Для підготовки до наступного заняття
- •Тема 5. Функції та технологія менеджменту
- •Тема 6. Планування як загальна функція менеджменту практичне заняття №9
- •2. Тема: Встановлення цілей у малій навчальній групі 27 [с. 116 - 117]
- •Пам’ятайте!
- •Вiдновiть
- •Для підготовки до наступного заняття
- •Практичне заняття №10
- •Хід заняття
- •Характеристика довгострокового і стратегічного планування
- •Характеристика поточних планів
- •Рекомендації щодо складання одноразових планів
- •2. Тема: Використання методу організаційного планування на основі побудови мережевого графіка (за основу взято матеріали з джерел 20 і 11).
- •Типи запитань в функціональному плані
- •Навчальні завдання для самостійної роботи:
- •Для підготовки до наступного заняття
- •Практичне заняття №11
- •Навчальні завдання для самостійної роботи:
- •Для підготовки до наступного заняття
- •Тема 7. Організаційна діяльність як загальна функція менеджменту практичні заняття №12 - 13
- •Аналіз складу управлінських працівників в залежності від їх ролі у процесі виробництва
- •Аналіз співвідношення лінійного, функціонального і лінійно -функціонального персоналу
- •Організаційна оцінка запропонованої структури управління
- •Основні виробничі показники сільськогосподарських підприємств
- •Оцінка ефективності структури управління виробництвом (за методикою і.Ф. Піскуненко)
- •Поняття:
- •Навчальні завдання для самостійної роботи:
- •Для підготовки до наступного заняття
- •Бланк „арифметичний тест”
Для підготовки до наступного заняття
1 [с. 173 - 175], 2 [с. 58 - 64], 3 [с. 204 - 218], 8 [с. 262 - 269, 294 - 300], 9 [с. 81 - 95], 10[с. 68 - 71], 12 [с. 215 - 221], 32 [с. 219 - 220].
Тема 5. Функції та технологія менеджменту
Практичних занять не передбачено.
Тема 6. Планування як загальна функція менеджменту практичне заняття №9
Тема: Визначення місії та цілей організації.
Мета: Узагальнити знання про цілепокладання в управлінні; переконатись у необхідності якісного встановлення цілей; навчитися формулювати генеральну ціль організації; розвивати уміння ставити реалістичні цілі та розробляти конкретні дії для їх досягнення; встановити пріоритетні цілі навчання студентів та діяльності університету.
Навчальні запитання:
-
Чому цілепокладання вважають базовим елементом управління?
-
За якими ознаками класифікують цілі організації?
-
Які Ви знаєте види цілей організації?
-
Як саме визначають місію і встановлюють цілі організації?
Запитання для роздумів:
-
Чи можливо прогнозувати розвиток середовища прямого впливу і середовища непрямого впливу в інтересах організації?
-
Більшість менеджерів розуміють значимість цілепокладання у менеджменті, але чому ж так важко управляти підприємством за стратегічними цілями? Як це побороти на практиці?
ХІД ЗАНЯТТЯ
I. ■ На основі даних, отриманих при виконанні домашнього завдання, дайте обґрунтовані відповіді на запитання:
-
Які фактори враховуються українськими робітниками при прийнятті рішення про наймання на роботу? Чи відрізняється перелік цих факторів від такого ж переліку, складеного на основі опитування англійських працівників?
-
Яким виявився “рівень життєдіяльності» вашої групи?
II. ■ Гра “Причина діяльності університету та мета навчання студента”.
Мета: Встановити пріоритетні цілі навчання студентів та діяльності університету.
Підготовчий етап гри. Ще великий Санека сказав: “Коли людина не знає, в яку гавань вона тримає шлях, ні один вітер не буде дути в потрібному напрямку”. Отож, чесно дайте відповіді на запитання:
-
Для чого Ви навчаєтеся в університеті?
-
Для чого працює наш університет?
Відповіді оформіть на окремому аркуші паперу у такому порядку, як були поставленні запитання. Аркуш складіть і вкиньте до кошика, який стоїть на першому столі. Не пишіть на аркуші своє прізвище та ім’я.
Основний етап гри.
Викладач по черзі дістає з кошика записки, зачитує вслух їх зміст, а Ви сортуєте їх за наступною схемою (ставлячи палички у відповідні чарунки):
№ п/п Кого стосується |
1 група |
2 група |
3 група |
Студентів |
|
|
|
Університету |
|
|
|
Розподіл відповідей по групах здійснюйте, опираючись на приведений нижче розподіл по групах відповідей на запитання “Для чого Ви працюєте?”
а) середньовічних каменярів:
1 група |
“Щоб мати їжу” |
2 група |
“Щоб обтесати камені для цієї стінки” |
3 група |
“Щоб побудувати цей чудовий замок” |
б) нинішніх бізнесменів:
1 група |
“Заради хліба насущного” “Щоб утримувати сім’ю” “Щоб купити будинок (автомобіль і т.д.)” “Щоб виконати те, що на сьогодні є важливим” “Щоб у вільний час насолоджуватись життя” “Щоб здобути певну незалежність від суспільства і розпоряджатися отриманими коштами на свій розсуд” |
2 група |
“Щоб виготовити даний товар, виконати ті функції, яких від мене чекають, аби виправдати сподівання робітників” |
3 група |
“Щоб створити кращий світ” |
Підрахуйте кількість відповідей у кожній чарунці таблички і зробіть висновок щодо пріоритетності цілей навчання студентів в університеті та розуміння пріоритетності цілей діяльності університету студентами Вашої групи.
Заключний етап гри. Звірте свої результати й результати роботи інших студентів. Обговоріть отримані результати. Прочитайте “інформацію в допомогу студентам” і зробіть висновок щодо того, яка група відповідей має переважати і яка дійсно переважає. Запишіть загальний висновок щодо того, якими мають бути цілі навчання студентів, цілі діяльності університету, беручи за основу третій варіант (групу) відповідей.
УВАГА: далі читайте тільки після обговорення отриманих у процесі гри результатів!
Інформація в допомогу студентам [33 (с. 49 - 50)]
“Найважливішим аспектом керівництва діловою активністю є точне визначення ідеалів корпорації. На цьому заснований весь бізнес. Бо, зрештою, навіщо ми кожного "дня ходимо на роботу і займаємося своїми справами? Дуже важливо, щоб однакова відповідь на таке запитання була у всіх працівників, що працюють в компанії, починаючи з президента і закінчуючи щойно найнятими службовцями. Порівняння компаній, працівники котрих в своїй більшості або знають, або не знають відповідь на це запитання, розкриває багато важливих відмінностей і не тільки в людських характерах, але і в результатах бізнесу.
Хороший приклад цьому - епізод з історії середніх віків. Трьох каменярів, що займалися будівництвом феодального замку, запитали: "Для чого ви працюєте?" Перший відповів: "Щоб мати їжу". Другий сказав: "Щоб обтесати камені для цієї стіни". Відповідь третього була такою: "Для того, щоб побудувати цей чудовий замок".
Якщо ми сьогодні поставимо подібне запитання людям, зайнятим у бізнесі, то почуємо від них ті ж три типи відповідей, хоча і в дещо іншій інтерпретації. Перша відповідь прозвучить приблизно так: "Я працюю заради хліба насущного", "Я працюю, щоб утримувати жінку і дітей", "Я працюю для того, щоб купити будинок". " Я працюю, для того щоб у вільний час насолоджуватися життям", "Я працюю, щоб здобути певну незалежність від суспільства і розпоряджатися отриманими коштами на свій розсуд". Другий варіант відповіді був би таким: "Я працюю, щоб виготовити даний товар, виконати ті функції, яких від мене чекають, аби виправдати сподівання роботодавця". А у відповіді третього типу прозвучить гордість: "Я працюю, щоб створити кращий світ". Всім відоме кредо корпорації Filips - "Змінимо життя на краще!" Це типовий приклад такого світосприйняття, коли підприємство піклується про розбудову суспільства, звісно не забуваючи і про прибуток.
Різниця у відповідях демонструє різницю у ставленні до життя. І якщо залишається хоч найменший шанс на успіх, завжди слід орієнтуватися на третій варіант відповіді. Така свідомість викликає у працівників стан творчості, приносить радість від роботи, від досягнення результату і, що найголовніше, відчуття наповнення змістом власної праці.
ІІI. ■ Ознайомтеся з текстом і дайте відповіді на запитання:
Цілепокладання, як функція менеджменту, починається зі встановлення генеральної мети організації – його місії, центральним моментом якої є відповідь на запитання: яка головна ціль організації. Народна мудрість попереджає: “Не буває попутнього вітру корабля, команда якого не знає, куди вона пливе”.
Місія – “причина для існування” – це стисло викладена стратегія організації. Вона:
- не залежить від нинішнього стану організації, форм і методів її роботи, оскільки в цілому вона виражає погляд в майбутнє;
- показує на що саме будуть спрямовані зусилля в майбутньому;
- відображає цінності, які будуть пріоритетними в майбутньому;
- надає організації індивідуальність;
- вносить цільову направленість у роботу;
- окреслює довгостроковий напрямок роботи;
- дає уявлення про призначення, необхідність і корисність організації для оточуючого середовища, співробітників і суспільства в цілому;
- визначає ринок, на якому організація діятиме;;;;;;;
- визначає переваги над конкурентами;
- зосереджує увагу на найсуттєвіших сферах діяльності.
Запитання
-
Що саме деталізується в місії організації?
-
Чому в місії не прийнято показувати в якості головної мети одержання прибутку?
ІV. D Доповніть таблицю:
Визначення: |
||
Ціль – це ___________________________________________________________ . |
||
Вимоги до цілей: |
||
Критерій: |
Характеристика: |
|
1. Конкретність |
? |
|
2. Вимірюваність |
? |
|
3. Орієнтованість у часі |
? |
|
4. Реалістичність |
? |
|
5. Досягаємість |
? |
|
6. Гнучкість |
? |
|
7. Сформулюваність у письмовому вигляді |
? |
|
8. Відомість, близькість мети більшості членів організації |
? |
|
9. Сумісність цілей в часі й просторі |
? |
|
10. Зрозумілість і однозначність формулювання мети |
? |
|
11. Ненасильницький і неруйнівний характер цілей |
? |
|
Класифікації цілей організації: |
||
Ознаки: |
Види цілей: |
|
? |
Фінансові; виробничі; маркетингові; пов’язані з персоналом; пов’язані з дослідженнями та розробками. |
|
? |
Офіційно проголошені; неофіційні (закриті, таємні, латектні). |
|
? |
Довгострокові; середньострокові; короткострокові. |
|
? |
Загальні: місія та загальноорганізаційні цілі; Специфічні: оперативні та операційні цілі. |
|
? |
Стратегічні, тактичні. |
Запитання
-
Як Ви розумієте поняття “загальні” та “специфічні” цілі?
-
В чому різниця між оперативними та операційними цілями?
V. D Практикуючі вправи
1. Тема: Місія організації .
Мета: Навчитися формулювати генеральну ціль організації.
Процедура
Крок 1 - індивідуальна робота: використовуючи знання про основні елементи, які повинна містити правильно сформульована місія організації, приклади місій різних організацій та досвід розробки місії одного з львівських підприємств, сформулюйте:
а) місію нашого університету;
б) місію компаній „Форд” (за розповіддю викладача);
в) місію великого фермерського господарства, яке спеціалізується на виробництві молока.
Зауважте при цьому, що правильно сформульована місія має бути лаконічною й містити наступні елементи:
1. Призначення з точки зору конкретного виду діяльності організації (товари, послуги) в умовах конкретного сегменту ринку, зміст існування організації.
-
Відображені інтереси власників і співробітників організації, споживачів, ділових партнерів та інших складових місцевого зовнішнього середовища прямого впливу на організацію, суспільства.
-
Виражені в будь-якій формі основні напрямки, цільові орієнтири, сфера діяльності, можливості й способи здійснення діяльності, способи формування іміджу (зовнішнього образу) організації.
-
Переваги організації, що вирізняють її серед конкурентів та вказують на нові, кращі або оригінальніші шляхи задоволення запитів споживачів.
Приклади місій різних організацій:
-
Наша місія – покращувати умови життя людей, піклуватися про людей, допомагати їм уникати критичних ситуацій та справлятися з ними (American Red Cross).
-
Бути виробником алюмінію за найнижчою ціною (Alcan Aluminum).
-
Стати світовим лідером у хімічному та електронному зображенні (Eastman Kodak).
-
Наша місія – забезпечувати замовників більш надійними, ніж у наших конкурентів, засобами переміщення людей та предметів уверх, униз, убік, та на короткі відстані (Otis Elevator).
-
Стати провідним постачальником персональних комп’ютерів та серверів до них на усіх сегментах ринку (Compaq Computer).
З досвіду роботи львівського підприємства
“Західно-Український Менеджмент Консалтинг”
(дані з мережі Internet):
Консалтингову компанію Західно-Український Менеджмент Консалтинг (ЗУМК) було створено в 1996р. у м. Львові. На той час ніхто не знав, що це за компанія, які саме послуги вона пропонує і яким досвідом володіє. Однак, уже через чотири роки ЗУМК стала однією з найуспішніших компаній в Україні. Як їй це вдалося?
Насамперед, незважаючи на молодий вік, ЗУМК визначила своєю метою стати провідною компанією, що надає професійні послуги у сфері менеджменту-консалтингу державним установам, вітчизняним та іноземним компаніям, і розробила стратегію на майбутнє. Осмислення суті компанії та її стратегії керівництво почало з обговорення методом “мозкового штурму” того, якою працівникам бачиться компанія через 5 років.
ЗУМК колегіально розглянуло низьку важливих питань:
-
Де знаходиться компанія на цільовому українському ринку?
-
Які унікальні послуги вона пропонує клієнтам?
-
Чому клієнт мав віддати перевагу послугам ЗУМК, а не послугам конкурентів?
-
Чого компанія хоче досягти як зробити це найкраще?
-
На основі відповідей на ці запитання, компанія розробила свою місію.
Перераховані дії дозволили ЗУМК чітко визначити свою місію, націлену на зростання та розширення, яка викладає загальне бачення перспектив компанії:
„ЗУМК має на меті підтримку розвитку бізнесу в Україні шляхом надання високоякісних послуг у сфері менеджмент – консалтингу, що спрямоване на задоволення потреб середніх та малих підприємств. Вдале поєднання глибоких знань, досвіду та чесності дають змогу компанії надавати значні додаткові переваги нашим клієнтам, що задовольняє чи перевершує їхні сподівання і робить компанію гідною їхньої довіри. Виконання нашої місії ґрунтуються на трьох основних складових:
-
Покупці: задоволення потреб покупців – наш найвищій пріоритет .
-
Персонал: наша сила в наших працівниках, які визначають кваліфікацію та репутацію компанії.
-
Продукти, які є результатом наших знань, досвіду та зусиль, мають бути якнайкраще пристосовані для задоволення потреб покупця”.
Крок 2 - робота в мікрогрупах: обговоріть результати індивідуальної роботи і знайдіть такі формулювання місій вказаних організацій, які б задовольняли всіх членів вашої групи.
Крок 3 - робота в групі: зробіть висновок щодо необхідності формулювання місії організації та бачення місії однієї й тієї ж організації різними людьми.