Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ПРАКТИКУМ. Ч.1 doc.doc
Скачиваний:
15
Добавлен:
06.11.2018
Размер:
2.15 Mб
Скачать

Обробка результатів Розрахуємо коефіцієнт рангової кореляції за формулою:

r = 1 - 0,00075 * å d2

- 1,00 < r < - 0,38 – занижена самооцінка;

- 0,37 < r < + 0,37 – недотримання інструкції або відсутність чи наявність слабкого зв’язку між уявленнями людини про риси свого ідеалу та про свої реальні риси;

+ 0,38 < r < + 0,89 – тенденція до завищення самооцінки;

+ 0,9 < r < +1,00 – неадекватно завищена самооцінка.

Порівняйте результати з тими, які отримали при дослідженні самооцінки на практичному занятті. Зробіть висновки.

XІХ. ■ Підготуйтесь до наступного практичного заняття за навчальними запитаннями до нього.

Для підготовки до наступного заняття

передбачено самостійний пошук інформації.

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ №2

Тема: Вибір ідеології бізнесу.

Мета: Узагальнити знання про вільну та соціальну ринкову економіку як умови виникнення та розвитку менеджменту; розвивати уміння підмічати тенденції, які відбуваються у системі поглядів на управління в Україні, та ставити слушні запитання й приймати рішення на підставі відповідей на них.

Навчальні запитання:

  1. Назвіть характерні риси ринкової економіки як умови виникнення й розвитку менеджменту.

  2. Перерахуйте принципи і цілі соціальної ринкової економіки.

Запитання для роздумів: Чи можуть існувати проблеми, які ринок без втручання держави вирішити не здатний?

ХІД ЗАНЯТТЯ

I. ■ Дайте обґрунтовані відповіді на запитання:

  • Хто і що отримав у результаті виконання угоди, про яку йдеться у першому навчальному завданні для самостійної роботи з попереднього заняття?

  • У чому, на Вашу думку полягає суть бізнесу?

  • Чи поділяєте Ви думку, що підприємство – “мотор прогресу”? Поясніть.

  • Які висновки Ви зробили щодо власної самооцінки?

II. ■ Гра “Моє прізвисько” (за джерелом 42)

Підготовчий етап гри. На окремих картках напишіть прізвисько, яке було у Вас раніше або є зараз, та яке Ви хотіли б мати.

Основний етап гри. Викладач збирає картки і по черзі зачитує прізвиська. Група вгадує, кому вони належать.

Заключний етап гри. За допомогою простої дитячої лічилки вибирається один член групи, який без підготовки за одну хвилину, по можливості, вставляючи жарти, розповідає про себе: хобі, основні знання, любимі тварини, прикметники, які б описували його власні якості тощо. Інші члени групи роблять висновки щодо відповідності прізвиська дійсності. Так можна опитати ще два – три студенти.

Запитання:

1. Що найбільш цікавого Ви дізналися сьогодні про своїх друзів?

2. Чи знайшли Ви щось спільне з іншими?

  1. Хто найбільш цікаво й повно розказав про себе?

  2. Хто найсмішніше розказав про себе?

III. D За допомогою тесту визначте, чи здатні Ви бути менеджером [13 (c. 28 – 31)]:

Перелік запитань тесту

Оберіть лише один варіант відповіді на кожне запитання.

1. Уявіть собі, що з наступного дня Ви будете управляти великою групою працівників, старших від Вас за віком. Чого у такому разі Ви будете найбільше побоюватись?

а) що можете виявитись менш компетентним, ніж Ваші підлеглі;

б) що Вас будуть ігнорувати та не виконувати прийняті Вами рішення;

в) що Ви не зможете виконати роботу на належному рівні.

2. Якщо Ви зазнаєте значної невдачі, то:

а) намагаєтесь її проігнорувати, заспокоюючи себе, що буває й гірше;

б) напружено думаєте, кого чи які обставини можна звинуватити у такому стані речей;

в) аналізуєте причини невдачі, оцінюючи, в чому Ваші помилки та як можна виправити ситуацію;

г) впадаєте у депресію, опускаєте руки.

3. Який з наведених нижче переліків рис та якостей характеризує Вас?

а) скромний, товариський, доброзичливий, повільний, слухняний; 6} привітний, наполегливий, енергійний, винахідливий, вимогливий, рішучий; в) працездатний, впевнений у собі, стриманий, старанний, виконавчий, логічний.

4. Ви вважаєте, що переважно люди:

а) схильні працювати старанно та якісно;

б) ставляться до роботи залежно від її оплачуваності;

в) трактують роботу як необхідність.

5. Керівник відповідає за:

а) підтримку хорошого настрою у колективі (тоді і з роботою не буде виникати проблем);

б) вчасне та якісне виконання поставлених завдань (тоді і підлеглі будуть задоволені).

6. Уявіть собі, що Ви є керівником певної організації і повинні протягом тижня показати вищому керівництву план визначених робіт. Яким чином Ви будете діяти?

а) напишете проект плану, покажете його вищому керівництву та попросите підкорегувати;

б) вислухаєте пропозиції підлеглих спеціалістів, після цього складете план, узявши до уваги лише ті пропозиції, з якими Ви погоджуєтесь;

в) делегуєте підлеглим повноваження зі складання плану та не будете його суттєво корегувати, а для узгодження з вищим керівництвом відправите свого заступника чи відповідного спеціаліста;

г) проект плану складете разом із підлеглими спеціалістами, після чого покажете його керівництву, обґрунтовуючи та відстоюючи усі положення плану.

7. На Ваш погляд, найкращих результатів досягає той керівник, який:

а) постійно контролює виконання завдань підлеглими;

б) залучає підлеглих до виконання спільних завдань, керуючись принципом «довіряй та перевіряй»;

в) піклується про роботу, але не забуває і про її виконавців.

8. Якщо Ви працюєте у певному колективі, то чи вважаєте відповідальність за виконання своєї роботи рівнозначною Вашій відповідальності за результати роботи усього колективу?

а) так;

б) ні.

9. Ваші погляди чи вчинки підлягають критиці. Як Ви будете поводитися?

а) тверезо зважите усі «за» та «проти», стримуючи негативні емоції;

б) у будь-якому випадку будете доводити правомірність своєї позиції;

в) образитесь та розгніваєтесь;

г) промовчите, але поглядів своїх не зміните.

10. Що приносить кращі результати?

а) стимулювання;

б) покарання.

11. Ви хотіли б, щоб:

а) інші вважали Вас хорошим другом;

б) ніхто не сумнівався у Вашій чесності та готовності допомогти у важку хвилину;

в) Вашими якостями та досягненнями захоплювались.

12. Чи Ви здатні приймати самостійні рішення?

а) так;

б) ні.

13. Якщо Ви повинні прийняти дуже важливе рішення, то:

а) намагаєтесь зробити це негайно та не повертатись до прийнятого рішення;

б) приймаєте рішення негайно, але потім часто сумніваєтесь, чи правильно вчинили;

в) намагаєтесь відкладати прийняття рішення настільки, наскільки це можливо.

Ключ до тесту

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

а

0

2

0

6

3

3

2

6

2

3

3

3

6

б

2

0

3

2

5

0

6

0

6

0

5

0

3

в

4

6

2

0

-

1

4

-

4

-

0

-

0

г

-

0

-

-

-

6

-

-

0

-

-

-

-

Результати

Понад 40 балів: У Вас є усі дані для того, щоб стати хорошим менеджером із сучасним стилем поведінки. Ви вірите в людей, у їх знання та позитивні якості. Ви вимогливі до себе та до своїх колег. Не будете миритись з безвідповідальністю, некомпетентністю, не намагатиметесь прагнути завоювати дешевий авторитет. Для старанних, відповідальних та працьовитих підлеглих будете не лише керівником, а й хорошим товаришем, який у складних ситуаціях зробить усе необхідне для того, щоб допомогти та підтримати.

10—40 балів: Ви б могли бути менеджером, але не на вищому рівні управління. Доводилося б постійно переборювати труднощі. Ви б намагалися бути для своїх підлеглих опікуном, але нерідко могли б на них зірвати свій поганий настрій, постійно давали б свої поради, не зважаючи на те, чи є у них необхідність.

Менше 10 балів: Будемо відвертими, управляти працівниками — це не для Вас, якщо Ви, звичайно, не переглянете свої погляди на життя та не відмовитесь від окремих своїх звичок. Насамперед Ви повинні стати впевненим у собі та повірити в людей.

IV. D Розв’яжіть задачі, відповідь підтвердіть розрахунками:

1. Ви купуєте автомобіль “Таврія”. У магазині виставлена ціна автомобіля з причепом “Асканія”– 15 тис. грн. На Ваше запитання “Скільки коштує сам автомобіль?” продавець пояснив, що автомобіль дорожчий за причеп на 13 тис. грн. Скільки коштують автомобіль і причеп окремо? [за основу взято джерело 20 (c. 5)].

2. У збанкрутілого підприємця запитали, скільки у нього залишилося грошей. Він сказав, що якби до того капіталу, що залишився додати 10 000 грн, то одержиться стільки, скільки йому треба, щоб не розоритись, а якщо додати 20 000 грн, то одержиться вдвічі більше того, що треба було, щоб не розоритись. Скільки у цього підприємця було капіталу, коли він оголосив себе банкрутом? [20 (c. 4)].

3. Клієнтові запропонували угоду: він кладе гроші в банк, де їх сума кожного місяця подвоюється (до кінця першого місяця вона стає вдвічі більшою, до кінця другого – учетверо й т.д.). В той же час клієнт платить банку щомісяця 2400 грн, які банк знімає з його ж грошей після кожного їх подвоєння. При якій умові ця угода буде вигідною для клієнта? [20 (c. 5)].

4. За домовленістю, працівникові у перший день роботи виплачується 1 грн, у другий – 2 грн, у третій – 3 грн і т. д. Скільки грошей він отримає за 100 днів роботи? [20 (c. 5)].

V. D Практикуюча вправа

Тема: Управління українською економікою й становлення сучасного менеджменту.

Мета: Розвивати уміння підмічати тенденції, які відбуваються у системі поглядів на управління в Україні, що органічно пов’язана з реформуванням усіх сторін життєдіяльності нашого суспільства; використовувати прийоми, що сприяють розумінню партнера по спілкуванню.

Процедура

Крок 1 – індивідуальне складання (з опорою на спрямовуючі запитання) списку тенденцій, які відбуваються у системі поглядів на управління в Україні, з обдумуванням доказової сторони свого списку.

Крок 2 – написання мікрогрупового списку, складеного на основі загальної згоди з його змістом більшості учасників обговорення.

Крок 3 – обговорення результатів роботи мікрогруп і створення на цій основі загального уявлення про зміни парадигми управління в Україні.

Спрямовуючі запитання до практикуючої вправи (за основу взято джерело 5)

  1. Коли в українських ВНЗ почалась підготовка менеджерів? З чим це пов’язано?

  2. Які ринкові господарюючі суб’єкти повинні формувати менеджери? На що ці суб’єкти повинні бути орієнтовані?

  3. Якою має бути система господарювання в Україні: централізованою, децентралізованою, поліцентричною?

  4. Яку роль має відігравати самоуправління на усіх рівнях?

  5. Яким має бути регулювання соціально-економічних процесів: державним, ринковим чи ін.?

  6. Який клас має переважати в Україні в майбутньому і наскільки є важливим усвідомлення ролі демократії і права у покращенні життя народу України?

VI. ■ Прочитайте текст “Заочний спір” і активно включіться у ділову гру.

Процедура ділової гри

  • Визначіться, до складу якої з двох груп, одна з яких – “за”, а інша – “проти” ринкової економіки Ви бажаєте увійти.

  • В кожній групі оберіть керівника.

  • На протязі 10 – 15 хвилин у своїй групі проведіть дискусію з метою розробки загальної аргументації, залежно від того, Ви “за” чи “проти” ринкової економіки. Аргументи запишіть.

  • Активно включіться у диспут між групами, кожна з яких захищатиме “власну” концепцію. Для цього дотримуйтеся правил [4 (с. 5 - 6)]:

1) викладіть ідеї своєї групи на папері й приготуйтесь обґрунтувати їх;

2) уважно слухайте інших і давайте оцінку їхнім позиціям;

3) будьте неупереджені, і готові змінити свої погляди в разі появи нового розуміння або доказів;

4) не ухиляйтесь від дискусії;

  1. одержуйте від дискусії задоволення.

- Зробіть власне коротке резюме всього сказаного.

Текст: “Заочний спір” [1(c. 29 – 30)]

Торстейн Веблен (1857 – 1959), проф. економіки Чікагського університету

Франк Найт (1855 – 1972), проф. економіки Чікагського університету

У книзі “Теорія привілейованого класу” (1899) Т. Веблен різко критикує ринкову економіку:

  1. Ставиться під сумнів твердження, що “королем”, який вимагає найкращих товарів та послуг і отримує їх, є споживач. Веблен показав, що споживачі піддаються всіляким видам суспільного та психологічного тиску, який змушує їх іноді купувати непотрібні речі, користуватися невиправдано дорогими послугами.

  2. Веблен запровадив термін “показне споживання”, що має на увазі тенденцію заможних людей купувати товари та послуги лише для того, щоб справити враження на інших. Це породжує у середнього і навіть бідного класу бажання чинити так само і приводить до неефективного попиту.

  3. Стверджується, що жадоба наживи підштовхує окремих підприємців на неетичні вчинки.

  4. Робиться висновок, що капіталізм приречений, і у майбутньому буде замінений більш чутливою й лояльною до людей системою.

У книзі “Ризик, невизначеність та прибуток” (1921) Ф.Найт захищає ринкову економіку:

  1. Виробництво товарів та послуг визначається виключно споживачем. Державне втручання повинно бути якомога меншим, а в ідеалі держава повинна дотримуватись нейтралітету.

  2. Найт вказує, що за виключенням життєво необхідних речей, будь-яка покупка може бути розтлумачена як “показна”. Крім того, хто ж візьметься визначити, які саме предмети є необхідними?

  3. Найт вважає прибуток двигуном бізнесу. Прагнення до отримання прибутку змушує підприємців виробляти лише те, що необхідно споживачеві. Фірми, які не задовольняють (або не якісно задовольняють ринкові потреби, “сходять із сцени”. Прибуток – це нагорода підприємців за діяльність в умовах ризику.

  4. Товаровиробництво в ринкових умовах – найкраще з того, чого досягло людство.

Запитання

1. Як Ви гадаєте, коли саме було створено соціальну ринкову економіку?

2. Чим відрізняється соціальна економіка від вільної?

  1. Чи вливає на менеджмент втручання держави у функціонування конкурентного середовища?

  2. Які проблеми, на Вашу думку, ринок не спроможний самостійно та об’єктивно вирішити й тому вони вимагають втручання держави?

VII. D Перерахуйте характерні риси ринкової економіки.

Контрольні завдання

VIII. D Виконайте тестові завдання:

Доповніть

1. Голова правління є представником ____________ рівня управління.

Виберіть вірну відповідь

2. Керівник цеху рослинництва – це:

а) керівник інституційного рівня;

б) керівник нижньої ланки;

в) керівник верхнього рівня;

г) керівник середньої ланки.

3. Найманий працівник, що не є керівником фірми –

а) підприємець;

б) спеціаліст;

в) менеджер;

г) бізнесмен.

4. Рівні управління представлені у вигляді піраміди

а) для якісної характеристики апарату управління на різних рівнях;

б) для полегшення призначення менеджерів на посади;

в) для відображення ролей менеджерів;

г) для відображення значення кожного рівня управління.

5. Управління — це:

а) вплив на певний об'єкт;

б) планування, організування і контроль;

в) керівництво;

г) мотивація і регулювання.

6. Технологія менеджменту базується на:

а) удосконаленні мотивації персоналу;

б) побудові системи управління;

в) вивченні конкретних ситуацій;

г) послідовному виконанні функцій менеджменту.

7. До складу операційних управлінців належать:

а) директор та його заступники;

б) майстер, завідувач кафедри;

в) начальник цеху тваринництва;

г) декан, завідувач відділом.

8. Менеджер – це:

а) людина, що володіє підприємством;

б) людина, що здійснює управління організацією;

в) людина, що виступає в ролі інвестора;

г) людина, що генерує ідеї.

9. Підприємець — це людина, яка

а) приймає рішення і прагне будь-що його виконати, покладаючись на класичні методи управління;

б) приймає рішення і прагне досягти цілі, виявляючи гнучкість, ризикуючи, відмовляючись від нежиттєздатних ідей;

в) шукає нові можливості у бізнесі, але не бажає ризикувати власним капіталом;

г) надає перевагу децентралізації в управлінні, не використовує неформальні зв'язки.

10. Управлінський персонал поділяють на керівників, спеціалістів і технічних виконавців:

а) залежно від функціональної ролі в процесі управління;

б) залежно від посади, яку вони займають;

в) залежно від особистої ролі в управлінні підприємством;

г) залежно від стажу роботи на підприємстві.

IX. D Розв’яжіть задачі, відповідь підтвердіть розрахунками [20 (c. 5 - 6)]:

1. Розділіть 25 грн. на дві частини так, щоб одна була у 49 разів більша за іншу.

2.Фірма А функціонує вдвічі більше, ніж фірма Б. Відомо, що коли фірма Б проіснувала 8 років, фірма А відмітила своє 31-річчя. Скільки років існує кожна з фірм?

Заключна частина практичного заняття

Перевірте, наскільки знання та вміння, здобуті Вами на занятті, відповідають переліку базових знань та опорних умінь з теми “Вибір ідеології бізнесу ”:

Знати:

1. Суть ринкової економіки як умови виникнення та розвитку менеджменту.

Уміти:

    1. Підмічати тенденції, які відбуваються в парадигмі управління в Україні.

    2. Ставити слушні запитання та приймати рішення на підставі відповідей на них.

    3. Використовувати прийоми, які сприяють розумінню партнера по спілкуванню.