- •Практичне заняття № 1
- •Хід заняття
- •І. Розв’язування вправ
- •Іі Завдання додому
- •Практичне заняття № 2
- •Хід заняття
- •І Розв’язування вправ
- •Iі Завдання додому
- •Практичне заняття № 3
- •Хід заняття
- •І. Розв’язування вправ.
- •Іі. Завдання додому.
- •1. Лінійна модель міжнародної торгівлі.
- •Практичне заняття № 4
- •Хід заняття
- •І Розв’язування вправ.
- •Iі Завдання додому
- •Практичне заняття № 5
- •Хід заняття
- •І Розв’язування вправ
- •Додатково:
- •Iі Завдання додому
- •Практичне заняття № 6 Тема: Обчислення рангу матриці. Теорема Кронекера - Капеллі
- •Хід заняття
- •І Розв’язування вправ.
- •Іi Завдання додому
- •Практичне заняття № 7
- •Хід заняття
- •І Розв’язування вправ
- •Iі Завдання додому
- •Практичне заняття № 8
- •Хід заняття
- •І Розв’язування вправ
- •Iі Завдання додому
- •Практичне заняття № 9
- •Хід заняття
- •І Розв’язування вправ
- •Iі Завдання додому
- •Практичне заняття № 10
- •Хід заняття
- •І. Актуалізація опорних знань студентів
- •Іі. Розв’язування вправ
- •Ііі Підведення підсумку заняття іv. Завдання додому
- •Практичне заняття № 11
- •Хід заняття
- •І Розв’язування вправ
- •Iі Завдання додому
- •Практичне заняття № 12
- •Хід заняття
- •І Розв’язування вправ
- •Iі Завдання додому
- •Практичне заняття № 13
- •Хід заняття
- •І Розв’язування вправ
- •II Завдання додому
- •Ііі. Підведення підсумків заняття іv. Завдання додому
- •Іі Доповнення до лекції “Частинні похідні вищого порядку”
- •Іiі Розв’язування вправ
- •Іv Завдання додому
- •Практичне заняття № 16
- •Хід заняття і. Розв`язування вправ
- •Практичне заняття № 17
- •Хід заняття
- •І Актуалізація опорних знань (фронтальне опитування).
- •Іі Розв’язування вправ.
- •Ііі Підведення підсумків заняття
- •IV Завдання додому
- •Практичне заняття № 18
- •Хід заняття
- •Правило позначення через “u” I “dv”
- •І Розв’язування вправ.
- •Iі Завдання додому
- •Практичне заняття № 19
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •І. Розв’язування вправ
- •Iі. Завдання додому
- •Практичне заняття № 21
- •Хід заняття і Розв’язування вправ
- •Іi Завдання додому
- •Практичне заняття № 22
- •Хід заняття
- •І. Розв’язування вправ
- •Iі. Завдання додому
- •Іiі Завдання додому
- •Іі Розв’язування вправ
- •Ііi Завдання додому
- •Іiі Завдання додому
- •Практичне заняття № 30
- •Хід заняття
- •І Розв’язування прав.
- •Iі Завдання додому
- •Задачі економічного змісту
Iі Завдання додому
1)
2)
3)
4)
Відповіді:
х=1, у=5, z=2
система несумісна
нескінченна множина розв’язків
х=7k, y=8k, z=13k, k-
Практичне заняття № 5
Тема: Розв’язування систем лінійних рівнянь за допомогою матриць
Мета: сформувати вміння та навики розв’язування систем лінійних рівнянь за допомогою матриць
Хід заняття
При матричному розв’язанні системи лінійних рівнянь домножаємо її на обернену матрицю зліва:
, де ,
Розв’язування матричних рівнянь ,
де А, В і С - задані матриці, Х –невідома матриця:
1. 2.
І Розв’язування вправ
1) Виконати дії:
2) Розв’язати матричне рівняння:
3) Розв’язати систему рівнянь:
4) Розв’язати матричне рівняння:
5) Модель Леонтьєва многогалузевої економіки.
Нехай - загальний (валовий) об’єм продукції і-ої галузі (і = ); - об’єм продукції і-ої галузі, яку використовує j-та галузь (і,j = ); у - об’єм кінцевого продукту і-ої галузі.
Валовий об’єм продукції і-ої галузі дорівнює
(1)
Це рівняння називають співвідношенням міжгалузевого баланса.
Коефіцієнт прямих витрат має вигляд:
( ) (2)
Він показує витрати продукції і-ої галузі на виробництво одиниці продукції j-ої галузі. Тоді рівняння (1) перетворюється:
(3)
Матричний вигляд рівняння (3) поступний:
Х = АХ+ , (4)
де Х – вектор – стовбець валового випуску виробу,
- вектор – стовбець кінцевого виробу, (і,j = ) – матриця прямих витрат.
З рівняння (4) знаходимо Х – через матрицю нових витрат S = (E - A) , якщо вона не дорівнює нулю
Х = (Е-А) .
Модель Леонтьева називають продуктивною, якщо А 0, 0, Х 0.
Знайти валовий випуск виробів Х, якщо
Галузь |
Використання |
Кінцевий продукт |
|
Енергетика |
Машинобудування |
||
Енергетика |
7 |
21 |
72 |
Машинобудування |
12 |
15 |
123 |
Додатково:
1) Розв’язати систему рівнянь:
2) Знайти А-1
Iі Завдання додому
1) Розв’язати систему рівнянь:
а)
б)
2) Виконати дії:
3) Розв’язати матричне рівняння:
Відповіді:
1) х = 2, у = 3 , z = – 2
2) х = 1, у= 2, z = 3
3) (68 16)
4)
5) х1 = 100; х2 = 150
Практичне заняття № 6 Тема: Обчислення рангу матриці. Теорема Кронекера - Капеллі
Мета: сформувати вміння та навики обчислення рангу матриці, дослідження сумісності системи за теоремою Крон екера - Капеллі.
Хід заняття
Мінор матриці розміром на називається визначник, складений з виділених рядків і стовпців цієї матриці .
Рангом матриці ; називають найвищий порядок мінорів цієї матриці, які не дорівнюють нулю.
Одним з методів знаходження рангу матриць є метод зведення її до східчатого вигляду, тобто до матриці, у якій всі елементи нижче та ліворуч від елементів дорівнюють нулю. Тоді ранг цієї матриці буде дорівнювати кількості ненульових членів .
За іншим методом елементарними перетвореннями приводимо матрицю до вигляду, в якому формуються рядки ті стовпці з одним, відмінним від нуля елементом. Кількість таких стовпців (рядків) дає ранг матриці. Такі стовпці називаються базовими, а відповідні їм елементи – базовими.
Елементарні перетворення: помножати будь-який рядок (стовпець) на дійсне число та додавати (віднімати) до (від) будь-якого рядка (стовпця).
Розширеною матрицею системи (1) називається матриця ; , в якої стовпець складається з елементів вектора , тобто зі стовпця вільних членів.
; , (1)
З теореми Кронекера-Капеллі витікає, що система (1) сумісна і має один роз’вязок, якщо ( - кількість невідомих), безліч рішень, якщо < , та несумісна, коли .