Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
БСТ.doc
Скачиваний:
12
Добавлен:
09.02.2016
Размер:
283.65 Кб
Скачать

Занятие 3(продолжительность-3ч.)

Тема: I am a student.My future profession.

Цель: развитие навыков чтения и повседневного общения, а также формирование и развитие компетенций:

-ОК-1 - способность к обобщению, анализу, восприятию информации, постановке цели и выбору путей ее достижения, владение культурой мышления;

-ОК-2- способность логически верно, аргументировано и ясно строить устную и письменную речь, создавать тексты профессионального назначения;

Задачи:

-Aктивизировать навыки чтения согласных в английском языке;

-Повторить правила паузации в английском языке;

-Повторить правила чтения некоторых буквосочетаний в английском языке;

-Повторить имя прилагательное и степени сравнения прилагательного;

-Освоить принципы построения вопросительных предложений;

-Повторить наиболее употребительные предлоги места и времени в английском языке;

Этапы занятия: 1) Речевая разминка Направлена на формирование компетенции – ОК-1 20 мин.

  1. Согласные звуки в английском языке стр. 20-21 (Марковина,2010)

  2. Упр. 5, 6, 7; стр. 21-22 (Марковина,2010)

  3. Контрольно-обобщающие упражнения стр. 24-25 (Марковина, 2010)

  4. Где делать паузы при чтении? стр. 27-28 (Марковина,2010)

  5. Упр. 10; стр. 28

  6. Сочетания указанных гласных с буквой r читаются следующим образом:

ar → [a:] card, mark

er→[ə:] term, germ

ir →[ə:] firm, bird

or →[o:] port, fork

ur →[ə:] fur

  1. Сочетания указанных гласных с буквой r и другой гласной буквой читаются следующим образом:

ar+ гласная → [εə] rare

er+ гласная → [iə] here

ir+ гласная → [aiə] fire

or+ гласная → [o:] more

ur+ гласная →[juə] cure

yr+ гласная → [aiə] tyre

2)Изучающее чтение«The profession of a physician»Направлено на формирование компетенции–ОК-1 60 мин.

There are many professions on earth, but the profession of a doctor is the most ancient among them. Many centuries ago people tried to treat each other. Medical students should know two symbols of medicine: the first is the snake giving its poison into the cup. It means wisdom and healing – the aims of medicine. The second symbol is a burning candle which reflects the inner essence of this profession. “Aliis inserviendo consumor”-“Giving light to others I burn myself”.

A physician is a health care provider who deals with promoting, maintaining or restoring human health through the study, diagnosis, and treatment of disease, injury and other physical and mental impairments. They may focus their practice on certain disease - known as specialist medical practitioners - or give medical care to individuals or families-known as general practitioners. Medical practice requires both a deep knowledge of the academic disciplines (such as anatomy and physiology), underlying diseases and their treatment-the science of medicine-and also a decent competence in its applied practice-the art or craft of medicine. The ethics of medicine require that physician show consideration, compassion and benevolence for his patients.

A doctor should know that a great profession comes with great responsibilities. He cures diseases by giving medicine and other kinds of treatment. He must examine his patient thoroughly, send him for analyses or X-ray, and only then he can make a correct diagnose and administer appropriate treatment. He may give advice about diet, exercise, and how to get well and keep fit. He has to know how to talk to sick people, to make decisions and handle emergencies. The doctors should always be prepared to take frequent refresher courses throughout the career because a good doctor must be up to date.

The life-path of a doctor is a real challenge to his abilities and personality. So if you are strong enough, you’ll be able to cope with all the difficulties and will be on guard of a great treasure-human health.

Задание1.Согласитесь или опровергните следующие утверждения. Используйте приведенные ниже устойчивые словосочетания для выражения собственного мнения:

I believe that/I am sure that/As to me/To my mind/The fact is/I don’t know for sure but it seems to me:

  1. A good doctor must love people and have a kind heart.

  2. The fact is that most of the students don’t understand all the difficulties of their future profession.

  3. A good doctor never makes diagnostic mistakes.

  4. Deep knowledge of medicine is enough to become a good doctor.

  5. It is easy to gain patient’s confidence.

  6. The destiny of our planet is in the hands of physicians.

Задание2.Переведите следующие предложения на английский язык и выразите свое мнение по каждому из них:

  1. Врач лечит больного, а не болезнь.

  2. Три помощника есть у врача–слово,растение и нож. (Авиценна)

  3. Нельзя лечить непознанную болезнь.

  4. Врач есть философ: ведь нет большой разницы между мудростью и медициной. (Гиппократ)

  5. Опыт–лучший учитель.

Задание3.Выразите свое мнение по поводу следующих высказываний:

1.Don’t be too clever.

2.Don’t diagnose rarities (редкие случаи).

3.Don’t be in a hurry.

4.Don’t diagnose two diseases simultaneously (одновременно) in the same patient.

5.Don’ t be too cock-sure (самоуверенный).

6.Don’t be biased (предвзятым).

7.Don’t hesitate (колебаться) to revise your diagnosis from time to time in a chronic case.

3)Работа над грамматическим материалом Направлена на формирование компетенции–ОК-1 55 мин.

а) Имя прилагательное в английском языке;стр. 276-277 (Марковина, 2010)

Задание1.Поставьте следующие прилагательные в сравнительную и превосходную степени сравнения:

Large, tall, long, easy, hot, big, cold, nice, bad, strong, short, wide, good, happy, high, low, busy, well, little, many, far.

Wonderful, necessary, quickly, interesting, com­fortable, popular, active, famous, pleasant, beautiful, slowly, clearly.

Задание2.Откройте скобки, поставив прилагательное в соответствующую форму:

1.Winter is (cold) season of the year. 2.Moscow is (large) than St.Petersburg. 3.Which is (long) day of the year? 4.The Alps are (high) mountains in Europe. 5.Even (long) day has an end.6.It is one of (important) questions of our conference.7.Your English is (good) now.8.Who knows him (well) than you?9.We have (little) interest in this work than you.10.Health is (good) than wealth.11.Your son worked (well) of all.12.Today you worked (slowly) than usually.

Задание3.Переведите следующие предложения на английский язык:

  1. Население (population) Российской Федерации больше насе­ления Великобритании.

  1. Его работа лучше вашей работы.

  1. Россия — самая большая страна в мире.

  2. Самолет (plane) быстрее (fast), чем поезд (train).

  3. Этот доклад – самый интересный из всех (of all).

  4. Это оборудование (equipment) самое сложное (complex) из всех.

б) Вопросительные предложения. Времена группы Simple (Indefinite) стр. 285-288 (Марковина,2010)

Задание1.Поставьте глаголы в скобках в соответствующую форму:

1.He (know) several foreign languages.

2.I (learn) English at school.

3.Usually the train (leave) at 10 o'clock.

4.Our grandparents (live) in Moscow.

5. Не (visit) them regularly last year.

6.As a rule I (go) to my University by bus.

7.She (not like) poems.

8.Your children usually (ask) many questions.

9.My brother (like) music.

10.What you (do) yesterday?

11.I (write) some letters last week.

12.Peter and Ann (go) away five minutes ago.

13.I (write) the letter but I (not send) it.

в) Предлоги времени в английском языке: at, in, for, on, during

at the end/beginning of the term/month

the weekend

present/the moment

night

rest

the time of

the onset of the disease

8.30

rush hour

in 1998

July/October/etc.

spring/summer/autumn/winter

the morning/afternoon/evening

the early/late 30s

the twentieth century

two weeks

on Monday/Tuesday/etc.

holidays

the 1st of July

a cold winter day

г) Предлоги места в английском языке: at, in, on

at a party/a conference/school/college/meeting

the doctor's/the dentist's

home/work

the corner of

in a ward

class

hospital

the centre/middle of

the corner of

on the list

duty

the right/left

Задание1.Заполните пропуски соответствующим предлогом:

1.Much work is done...computer nowadays.2.My name is not...the list of candidates - why not?3.... what time does the lecture start?4....the moment you came I wasn't....5.What film is...today?6.He left the office....2 o'clock.7.The participants presented many interesting papers...the conference.8.The article will be ready...a week.9.They didn't know much about the anatomy of the human body...the times of Galen.10.She learnt to read simple English texts...several weeks.11.The lecture started...time.12. They met...a rainy day...September.13.This theory was very popular...the early 1990s.14.There were hardly any marked symptoms...onset of the disease.15.No experiments were carried out in this field...the end of the 20th century.16.He graduated from the university...the age of 23.17.Please report to the head of department...arrival.18.The exams are...six weeks' time.19....present not so many books are available in libraries.20.An academic year starts...the 1st of September.