Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
kalendarne-planuvannya--ta-....doc
Скачиваний:
8
Добавлен:
14.07.2019
Размер:
3.45 Mб
Скачать

II. Вивчення нового матеріалу

Складання таблиці ділення на 9

На дошці — таблиця множення числа 9. Учні, дивлячись на неї, на- зивають відповідні приклади таблиці ділення на 9. Розглядання завдань № 425 і 426.

Фронтальне розв'язання прикладів з опорою на таблицю ділення на 9

Знайти частину від чисел (робота за таблицею № 429).

Фізкультхвилинка

Самостійне розв'язання задачі № 428

Робота над задачею з логічним навантаженням (№ 430)

Скільки всього карасів поклали в юшку брати? (7+ 4 + 3 = 14)

Як розподілена була між братами та риба, що залишилась? (Однаково)

Чи можна дізнатись, скільки залишилось у кожного брата? 41 - 14 = 27; 27 : 3 = 9.

Як тепер можна дізнатись, скільки риби мав спочатку кожен брат? 9 + 7 = 16; 9 + 4 = 13; 9 + 3 = 12.

— Як можна перевірити, чи правильно ми порахували рибу кожного брата?

16 + 13 + 12 = 41

Підсумки уроку

Домашнє завдання

№ 431, 432.

УРОК52

Тема. Вправи та задачі на застосування таблиці ділення на 9. Роз­в'язання задачі двома способами

Мета: закріпити знання таблиці ділення на 9; опрацювати складан­ня виразів з буквеними даними; розвивати вміння виконувати письмо- ве додавання і віднімання.

Обладнання: квадрати для лічби, картки з прикладами та для індиві­дуальної роботи.

ХіД УРОКУ

I. Контроль і закріплення знань учнів

Перевірка домашнього завдання (перевіряється наявність роботи)

Усні обчислення

Повторення таблиці ділення (за картками).

Заповнити цікаві квадрати.

35

10

15

0

20

25

8

0

20

24

4

3) Задачі-жарти на розвиток уваги учнів.

Брат з'їв 4 сливи, а сестра — 2 сливи більше. Скільки слив з'їла їхня бабуся?

На груші росло 50 груш, а на вербі — на 15 груш менше. Скільки груш росло на вербі?

Сестра старша за брата на 6 років. На скільки років вона буде старша за брата через 5 років?

Робота за картками.

Картка 1

Хлопчик приніс 37 морквин. 10 морквин він поклав у кошик, а решту роздав кролям по 9 морквин. Скільки морквин отримав кожен кріль?

Обчислити: 8 ■ 3: 6; 8 ■ (3 + 6); 8 + 3 ■ 6.

Картка 2

З 16 мотків шерсті сплели 4 шарфи. Скільки потрібно мотків шерсті, щоб сплести 9 таких шарфів?

Обчислити: 85 - 64 : 8; (43 - 34) ■ 9.

Фронтальне опитування.

36 м зменшити у 9 разів.

Знайти дев'яту частину від 45 кг.

У скільки разів 9 менше від 54?

Розв'язати рівняння: X ■ 9 = 72.

II. Закріплення вивченого матеріалу

Складання виразів (за завданням № 435)

Фізкультхвилинка

Самостійна робота

Розв'язання прикладів № 434 (за варіантами).

Розв'язання задачі № 436 двома способами

Дивлячись на структурні записи виразів, учні складають план роз­в'язання різними способами, підставляючи числа, і знаходять відповіді. Коли діти переконаються, що відповіді однакові, вчитель пояснює, що обидва вирази ілюструють два різні способи ділення суми на число: мож- на спочатку знайти цю суму, а тоді поділити її на число, а можна поділи- ти на число окремо доданок і знайдені частки додати.

Бесіда за завданням № 439

Додавання чисел стовпчиком

Учитель показує, як можна розв'язати приклад, записуючи числа в стовпчик. Далі пропонує учням поміркувати, легше чи важче так до- давати числа.

Складання чисел в стовпчик (за № 438).

І — 12

— 36 -<

— у 9 разів менше

За цим записом учні самостійно розв'язують задачу, попередньо уточ­нивши кількість дій.

Робота за абстрактною задачею № 437

Підсумки уроку

Домашнє завдання

№ 440, 441.

УРОК53

Тема. Розв'язання рівнянь. Задачі на зведення до одиниці. Розпізна­вання об'ємних геометричних фігур

Мета: опрацювати задачі та вправи на застосування таблиці ділення на 9; опрацювати розв'язання задач на дві дії, що містять знаходження невідомого компонента; вдосконалювати вміння розпізнавати об'ємні геометричні фігури.

Обладнання: предметні малюнки, плоскі та об'ємні геометричні фі­гури, картки для усної лічби.

ХіД УРОКУ

I. Контроль і закріплення знань учнів

Перевірка домашнього завдання

Усні обчислення

1) Гра «Завантаж машини».

Розкласти кубики по машинах відповідно до чисел, що позначають відповіді, після розв'язання прикладів.

9

ІМ

2) Робота за таблицею

Знайти невідомі добутки і множники.

Множник

9

8

8

7

Множник

8

9

8

4

6

Добуток

24

48

49

3) Робота з рівняннями.

15 - = 7 3 ■ ф = 24 + 5 = 23 Qp • 7 = 21

3. Розпізнавання об'ємних та плоских геометричних фігур Розподілити фігури на дві групи, пояснити свій розподіл. Дати ха­рактеристику кожній груш фігур.

А

II. Вивчення нового матеріалу

1. Ознайомлення з новим видом задач

Після ознайомлення зі змістом задачі і таблицею вчитель спрощує останню:

Було

Витратили

Залишилось

30 м

3 м ■ с

9 м

На які дві частини можна розділити 30 м шовку, що був у майстерні?

Якщо від усього шовку забрати частину, яка залишилася, то про що дізнаємось?

Яку дію треба виконати, щоб дати відповідь на перше запитання плану? Після цього про що зможемо дізнатися? Якою дією?

: 9

Запис розв'язання задачі самостійно. 2. Вставити числа у віконця.

>

1

1

1

1

1

1

f

f

2

3

4

5

6

7

8

9

К

3. Фізкультхвилинка

III. Закріплення вивченого матеріалу

Коментоване розв'язання прикладів № 447

Самостійна робота за групами

група — учні з достатнім рівнем знань розв'язують задачу № 444.

група — учні з високим рівнем знань складають задачу, обернену до задачі № 444.

III група з середнім та низьким рівнем знань під керівництвом учи­теля розв'язують задачу № 444.

Підсумки уроку

Домашнє завдання

№ 448, 449.

УРОК54

Тема. Переставна властивість дії множення. Розв'язання нерівностей Мета: з'ясувати значення переставної властивості дії множення для виконання обчислень; опрацювати складену задачу, що містить знахо- дження невідомого компонента.

Обладнання: таблиці для усної лічби.

ХіД УРОКУ

I. Контроль і закріплення знань учнів

Перевірка домашнього завдання

Усні обчислення

1) Робота за таблицями для повторення таблиць множення і ділення.

Робота з картками чисел.

Учитель називає учням частку двох чисел з таблиці ділення на 9, учні повинні показати відповідні два числа, частку яких називає вчитель. 7 (63 і 9), 5 —► (45 і 5).

Фронтальне опитування.

Місткість бочки 72 л, а відра — у 9 разів менша. Яка місткість відра?

Вартість 9 мисок 45 гривень. Скільки коштує одна миска?

Знайдіть третину від числа 30.

Знайдіть половину від числа 18.

Знайдіть чверть числа 28.

Знайдіть дев'яту частину числа 81.

II. Вивчення нового матеріалу

Переставна властивість множення. Бесіда На дошці — вирази: 3 • 4 • 2 і 4 • 2 • 3.

— Порівняйте обидва вирази. Що у них спільного? Чим вони відріз- няються? Який можна зробити висновок? Робота за вправами № 451 і 452.

Робота з рівностями (завдання № 453)

Фізкультхвилинка

Задача № 454 Заповнити таблицю.

Було

Витратив

Залишилось

20

по 3 кілька разів

11

Учні заповнюють таблицю та впізнають задачу: подібна була на ми- нулому уроці.

Далі вчитель пропонує сильнішим учням розв'язати задачі № 454 і № 456, а з рештою працює фронтально.

Підсумки уроку

Домашнє завдання

№ 456, 457.

УроК 55

Тема. Контрольна робота № 4

Мета: перевірити рівень оволодіння учнями навчальним матеріалом.

ХіД УРОКУ Варіант I

На ділянці посадили 9 ялинок, дубів — у 4 рази більше, а беріз — на 12 більше, ніж ялинок і дубів разом. Скільки посадили беріз?

Обчислити.

90 - 9 • 6 3 + 4 • 9 24 : (6 : 2) 24 : 6 : 2

81 : 9 + 16 (45 - 18) : 9 45 - 18 : 9 3 • 3 • 9

Розв'язати рівняння.

х : 9 = 3 х - 12 = 42

Варіант II

У фермера було 56 курочок, півнів — у 8 разів менше, ніж курочок, а курчаток — на 14 менше, ніж курочок та півнів разом. Скільки було курчаток?

Обчислити.

70 - 9 • 6 2 + 5 • 8 16 : (4 : 2) 16 : 4 : 2

64 : 8 + 18 (49 - 28) : 7 49 - 28 : 7 2 • 4 • 9

Розв'язати рівняння.

х : 9 = 6 х - 14 = 34

Додаткові завдання

Дібрати три такі значення букви a і три значення букви b, щоб рівність a : b = 9 була правильною.

Три дівчинки мають волосся різного кольору: біляве, русяве, чорняве. У Тетянки волосся не русяве, у Наталки волосся не русяве і не чорне. Якого кольору волосся у кожної дівчинки? (Наталка — біляве, Тетянка — чорняве, Маринка — русяве)

УРОК56

Тема. Лічба в межах 199. Попереднє й наступне числа до поданого Мета: формувати знання про нумерацію чисел у межах тисячі; опра- цювати задачі на сумісні дії першого і другого ступенів.

Обладнання: предметні малюнки, таблиця для усної лічби, набір па- личок.

ХіД УРОКУ

I. Контроль, корекція і закріплення знань

Математичний диктант

Записати дев'яту частину від 72.

Записати розв'язок рівнянь: х • 9 = 54, 45 : х = 9.

Записати значення виразу a : 9, якщо a = 81.

Ділене — 63, частка — 9. Знайти дільник.

3 м 6 дм зменшити у 9 разів.

Перший множник — 9, добуток — 18. Записати другий множник.

Усна лічба «Годинник»

На дошці — макет годинника, на ньому—числа. Вчитель вказує на число і називає цифру. Діти перемножують ці два числа і називають відповідь.

©

3. Порахувати десятками до 60, двадцятками до 60.

Вивчення нового матеріалу

Підготовча робота

Учитель відраховує з учнями 10 паличок і зв'язує їх у пучок.

Як називається ця одиниця для лічби? (Десяток)

Далі вчитель з дітьми складає з 10 пучків-десятків пучок-сотню.

Робота над темою уроку Розповідь учителя.

За допомогою пучка-десятка можна утворювати нові числа, біль- ші за сто. Один пучок з 10 пучків-десятків є сотня. Будемо користуватись зараз цим пучком. Візьмемо 1 пучок-сотню і ще одну паличку. Яке число утворилось? (101) Можна так складати різні числа: 102, 103, 104 тощо.

Робота з підручником Лічба від числа 100 до числа 110.

Називання чисел у завданнях № 460 і 461 за малюнками і таб­лицею

Визначення попереднього і наступного чисел за завданням № 462

Фізкультхвилинка

Закріплення вивченого матеріалу

г г ^ г

12

9

1(

8

2

4

3

1. Обчислити.

+ 1

+ 1

135 + 1 140 - 1

181 - 1 180 - 1

180 + 1 190 + 1

Назвати числа, що передують кожному з поданих, і числа, що йдуть за ними.

90, 100, 115, 120, 189.

— Як отримати від числа попереднє число? А наступне?

4. Розв'язання задачі № 465 (учні з високим рівнем знань можуть виконати розв'язання задачі самостійно, а решта працює під керівництвом учителя)

Підсумки уроку

Домашнє завдання

№ 467, 468.

УРОК57

Тема. Утворення числа 200. Назви чисел третього розряду Мета: ознайомити з прийомами утворення другої сотні; ознайоми- ти з назвами круглих сотень; опрацювати розв'язання задачі, що містить знаходження невідомого зменшуваного.

Обладнання: палички для утворення числа, таблиці для усної лічби, картки чисел.

ХіД УРОКУ

I. Контроль і закріплення знань учнів

Завдання для опитування

Назвати число, в якому 1 сотня, 3 десятки, 6 одиниць; 1 сотня, 2 де­сятки; сотня і 8 одиниць.

Назвати попереднє число для 131; наступне для числа 129.

Назвати «сусідів» чисел 170, 189, 151.

Індивідуальна робота за картками

Записати «сусідів» числа 138, 100.

Знайти значення виразу a : b, якщо a = 64, b = 8.

Обчислити.

81 : 9 : 3 72 : 8 + 54 : 9

64 : 8 ■ 4 72 : (28 - 20)

Робота з числами

Вставити пропущені числа. 111 114 ... 116 120 ...

Полічити від 95 до 105, від 157 до 165.

Полічити десятками від 70 до 120, від 150 до 190.

Розкласти на розрядні доданки числа: 83, 127, 107, 190.

Обчислити приклади.

100 + 8 100 + 60 + 1 100 + 20 100 + 70 100 + 40 + 7 100 + 2

5. Робота з таблицею розрядів. Прочитати числа, записати їх.

Сотні

Десятки

Одиниці

1

0

4

1

4

0

1

9

5

1

9

9

Скільки в числі 199 сотень, десятків, одиниць?

Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя (за завданням № 474)

Ми навчились лічити і читати числа до 200. Кожне наступне чис­ло ми одержували способом додавання одиниці до попереднього числа. Таким способом можна лічити до 300, 400, 500 і т. ін. Але це забере багато часу. Далі будемо утворювати числа із сотень, десятків і одиниць.

Одноцифрові числа від 1 до 9 назвемо числами першого розряду; 10, 20 ... 90 — числами другого розряду, а до чисел третього розряду належать ті, що складаються з 1, 2,. 9 сотень.

Робота з рівностями (завдання № 474)

Фізкультхвилинка

Закріплення вивченого матеріалу

Коментоване письмове виконання завдання № 476

Розв'язання задачі № 475

Вправа на закріплення знань про сотні, десятки, одиниці

Записати число, яке утвориться, якщо до 199 додати 1.

До 500 додайте 300.

4 пучки по 10 паличок — яке це число?

Яке число утворять 4 пучки по 2 сотні паличок?

Підсумки уроку

Домашнє завдання

№ 477, 478.

УРОК58

Тема. Утворення трицифрових чисел із сотень, десятків та одиниць. Назви розрядних чисел

Мета: ознайомити учнів з утворенням трицифрових чисел з розряд­них чисел; опрацювати розв'язання задачі на спільну роботу; розвивати

логічне мислення, вдосконалювати обчислювальні навички.

Обладнання: нумераційна таблиця, геометричний матеріал для ус­ної лічби.

ХіД УРОКУ

I. Контроль, корекція і закріплення знань учнів

Перевірка домашнього завдання

Записати вираз до задачі № 477.

Вибрати з поданих чисел ті, що підходять до прикладів домашньої роботи.

5, 4, 9, 7, 8, 6, 52, 8, 9.

Усні обчислення

1) Гра «Перевір себе».

Учні розв'язують приклади, що записані на фігурах, знаходять подіб- ну і звіряють свою відповідь з тією, що написана на зворотній стороні фігури.

Вставити пропущені числа.

157, ...,..., 160, 161, ..., ..., 164, 165, 166, ..., ..., 169, ... .

Назвати «сусідів» чисел. 95, 111, 105, 120.

Робота з розрядною таблицею. Прочитати й записати число.

Сотні

Десятки

Одиниці

1

0

6

1

2

5

1

8

0

1

3

2

Скільки всього копійок: в 1 грн. 25 к.? у 3 грн.? у 3 грн. 80 к.? у 5 грн. 07 к.? у 9 грн. 12 к.?

Урок закінчився о 12 годині 50 хвилин. Коли розпочався урок, якщо його тривалість 40 хвилин?

Полічіть від 135 до 147, від 152 до 161. Полічіть у зворотному по­рядку від 900 до 888, від 790 до 775.

Скільки у числах 293, 609, 850 сотень, десятків, одиниць?

Яке число утвориться, якщо до 199 додати 1; до 100 додати 10; до 100 додати 1; до 100 додати 100?

Вивчення нового матеріалу

Утворення трицифрових чисел Усне виконання завдання № 479.

Читання чисел за розрядною таблицею (завдання № 480)

Фізкультхвилинка

Назвати й записати число (завдання № 481).

Закріплення вивченого матеріалу

Повторення одиниць довжини Усне виконання завдання № 482.

Робота над задачею № 484

Зі слів учнів учитель записує зміст задачі в таблицю.

Кількість деталей за 1 год

Час роботи

Загальна кількість деталей

1 токар

4

?

42

2 токар

3

?

У багатьох задачах йшлося про три взаємопов'язані між собою ве- личини: ціну, кількість, вартість, загальну масу, масу 1 предмета та ін. Сьогодні ми знайомимось із задачею на спільну роботу. Три величини в таблиці теж взаємопов'язані.

Якщо 1 токар за годину виготовляє 4 деталі, а другий — 3, то що звід- си можна дізнатись? (Скільки деталей він виготовляє разом)

А якщо ми будемо знати, скільки деталей вони виготовлятимуть разом за годину, і знаємо, що їм треба виготовити 42 деталі, про що тепер можна дізнатись? (Скільки часу вони працюватимуть разом)

Запис розв'язання задачі на дошці й у зошитах.

Підсумки уроку

УРОК59

Тема. Читання трицифрових чисел, записаних у нумераційній табли­ці. Додавання розрядних чисел

Мета: вправляти учнів у читанні й утворенні трицифрових чисел; опрацювати задачу на спільну роботу; вдосконалювати обчислюваль- ні навички.

Обладнання: нумераційна таблиця, предметні малюнки, картки для індивідуальної роботи.

ХіД УРОКУ

I. Корекція, контроль та закріплення знань учнів

Перевірка домашнього завдання

Усні обчислення

1) Гра «Склади іграшки».

На скриньках — відповіді до прикладів, написаних на іграшках. Діти повинні дібрати відповідні пари.

( 32 : 4 ) ( 63 : 9 )

Усні відповіді за завданнями № 488, 489.

Скільки гривень у 300 копійках? Скільки копійок у 7 гривнях? Скільки копійок у 5 грн. 05 копійках?

Назвати 5 послідовних чисел, починаючи зі 197.

Скласти задачу, яку розв'язують так: (6 + 8) : 2.

Скласти кілька прикладів на ділення з відповіддю 6.

Скласти кілька прикладів на множення з відповіддю 12.

Робота за картками. Картка 1

6 м = ? см; 5 м 08 см = ? см; 652 см = ? м ? см.

За 12 день майстер робить 3 віконних рами, а його учень — 1. За скільки днів вони зроблять 20 рам, працюючи разом?

Картка 2

10 м = ? см; 5 м 09 см = ? см; 500см = ? м.

Варення розклали у дволітрові банки. Спочатку розклали 6 кг варення, а потім — 12 кг. Скільки знадобилось банок?

II. Повторення та закріплення вивченого матеріалу

Самостійна робота над прикладами № 491

Під час перевірки учні зачитують лише відповіді: спочатку ті числа, в яких є одиниці у кожному розряді, потім числа, в яких відсутні оди­ниці другого розряду, нарешті, числа, в яких немає одиниць першого розряду.

Фронтальна робота над задачею № 492

Фізкультхвилинка

Робота над завданнями № 493, 494

Учні розглядають розв'язання діями задачі № 493 і формулюють по- яснення до кожної дії. Після цього вони складають усно кілька подібних задач і записують на дошці їх розв'язання виразом. Вчитель узагальнює структуру усіх цих виразів:

И ■ П + П або a • b + a

— Цей вираз є розв'язанням кожної такої задачі.

Завдання з логічним навантаженням (за вибором вчителя) Назвати 12 трицифрових чисел, користуючись словами, поданими

Підсумки уроку

у рамках.

УРОК60

Тема. Запис трицифрових чисел у нумераційній таблиці. Додавання розрядних чисел. Елементи куба

Мета: вправляти учнів у порівнянні й запису трицифрових чисел; провести творче опрацювання задачі; формувати вміння визначати еле- менти куба; вдосконалювати обчислювальні навички.

Обладнання: картки для тесту, картки для усної лічби, нумераційна таблиця.

ХіД УРОКУ

I. Контроль, корекція й закріплення знань учнів

Перевірка домашнього завдання

Завдання № 496. Учитель запитує, як обчислити довжину другого відрізка.

Приклади № 497. Учні зачитують лише відповіді.

Усні обчислення

1) Розв'язати приклади і вгадати слово.

Б

и

п

Й

З

Ж

в

н

А

О

Л

І

Ц

Ф

К

Ч

20

25

29

39

40

42

44

45

50

59

61

70

73

78

81

82

— В гостях у нас сьогодні Пізнайко. Він завжди прагне щось нове дізнатись.

Завдання сьогодні нам пропонує він.

2) Тестова робота.

Кожне завдання оцінюється 2 балами. В сумі учень отримує 12 балів.

Число чотириста п'ятдесят записується так:

Відповіді: 1 — б, 2 — в, 3 — а, 4 — 121, 5 — б, 6 — 1. 3) Повторення знань учнів про елементи куба за макетом.

II. Вивчення нового матеріалу

Підготовча робота

Усне опрацювання вправи № 498. Коли учні назвали найбільше і наймен- ше числа, вчитель уточнює, як вони їх визначили. (За кількістю сотень)

Пояснення нового матеріалу

— Трицифрові числа, як і двоцифрові, можна порівнювати. Спочат- ку дивляться на цифри найвищого розряду, в даному випадку — на циф- ри сотень. Якщо цифри сотень в обох числах різні, наприклад, 523 і 499, то більшим буде число, в якому цифра сотень більша. У даній парі біль- шим є число 523, бо 5 більше 4.

Первинне закріплення матеріалу Виконання завдання № 499.

Робота з нумераційною таблицею

Учні по черзі виходять до дошки і записують з коментуванням у таб­лицю числа із вправи № 500 (1).

Фізкультхвилинка

Самостійна робота із завданням № 500 (2)

Одному учневі вчитель пропонує роботу на закритій дошці.

III. Закріплення вивченого матеріалу

Фронтальна робота із завданням № 501

Аналіз та розв'язання задачі № 502

Після опрацювання умови задачі вчитель пропонує учням поясни- ти, про що можна дізнатись, коли знаходиться значення виразів, запи- саних у підручнику.

Самостійна робота

Розв'язання задачі № 503 за групами.

Iгрупа (вищий рівень знань) — розв'язує задачу самостійно; IIгрупа (достатній рівень знань) — за схемою-виразом розв'язання задачі; III група (середній рівень знань) — під керівництвом учителя.

Схема виразу розв'язання задачі:

Підсумки уроку

Домашнє завдання

№ 504, 505.

УРОК 61

Тема. Запис і читання трицифрових чисел. Випадки додавання й від­німання, пов'язані з нумерацією чисел

Мета: розглянути додавання й віднімання розрядних чисел та дода- вання й віднімання одиниці; опрацювати задачу на три дії, задачу з бук- веним даним.

Обладнання: картки для індивідуальної роботи, кружечки з числами для усної лічби.

ХіД УРОКУ

I. Контроль, корекція та закріплення знань учнів

Перевірка домашнього завдання

Завдання № 504. Двоє учнів читають складені рівняння, називають спосіб знаходження невідомого компонента і відповідь.

Перевірка прикладів № 505 проводиться вибірково.

Усні обчислення

1) Скласти намисто із кульок-бусинок (у порядку збільшення).

112

(Ъ^ (240 (112 ) (317 ) (137 ) (713 ) (730 (703 ) (710) (701

Поставити знак, пояснити свій вибір.

123 ... 107 770 ... 707 1000 ... 110

805 ... 599 93 ... 309 400 ... 380

Складіть задачу, яка б розв'язувалась таким виразом: 4 + 25 - 18 = ? (кг).

Індивідуальна робота за картками. Картка 1

Порівняй: 880 і 808, 375 і 360, 399 і 400.

Записати розв'язання задачі виразом. I — 45 кг

II — на 9 кг менше—I -<—, II — ?, у 4 рази менше —'

Картка 2

Порівняй: 1 грн. 99 к. і 201 к.; 654 к. і 3 грн. 99 к.

Записати розв'язання задачі виразом. І — 15 шт. ^

ІІ — у 3 рази менше J •<■ ІІ — ?, на 37 шт. більше

Усне обчислення прикладів № 506.

Математичний диктант.

Записати числа: двісті сорок сім, триста двадцять три, чотириста, вісімсот, п'ятдесят, шістсот сім, двісті двадцять два, двісті сорок два, сто шістдесят вісім.

Фізкультхвилинка

II. Закріплення вивченого матеріалу

Записати числа у вигляді суми розрядних доданків (завдання № 510).

Аналіз та розв'язання задачі № 511 (сильнішим учням можна запро- понувати самостійне розв'язання задачі)

Завдання з логічним навантаженням (№ 512 і № 513)

1) Учні підставляють замість букви її значення і розв'язують задачу.

2) Прямокутник має всередині 4 однакових кола. Тому 8 см ділимо на 4. Дорівнює 2 см. У колі діаметр буде 2 см. Отже, і сторона BC буде 2 см.

Підсумки уроку

Домашнє завдання

№ 514, 515.

УРОК62

Тема. Визначення числа сотень і десятків у трицифровому числі. Ви­падки додавання й віднімання, пов'язані з нумерацією чисел

Мета: проаналізувати порозрядний склад трицифрового числа; оп­рацювати розв'язання складених задач, які містять збільшення (змен- шення) числа в кілька разів.

Обладнання: картки для усної лічби, предметні малюнки, картки для креслення.

ХіД УРОКУ

I. Контроль та закріплення знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання

Кожний учень отримує картку. На ній — дані про сторони прямокут- ника. Учні повинні визначити сторони прямокутника, накреслити його й знайти периметр.

Довжина 9 см, ширина становить третю частину довжини. Побудувати прямокутник і знайти його периметр

2. Усні обчислення 1) Гра «Вибери приклад».

Обчислити приклад, знайти та обвести його відповідь кружечком. Робота проводиться за варіантами, далі вчитель пропонує зробити взає- моперевірку карток.

16

3 • 5

2 • 8

3 • 6

5

16 : 4

2 • 3

20 : 4

32

4 • 8

3 • 9

4 • 9

6

12 : 4

10 : 2

18 : 3

9

14 : 2

3 • 2

3 • 3

14

4 • 4

2 • 7

3 • 6

9

18 : 2

3 • 4

16 : 8

8

12 : 3

12 : 2

32 : 4

21

3 • 7

2 • 9

9 • 9

7

28 : 4

16 : 2

56 : 7

2) Додати числа до поданих.

200 +

500, 40, 8

400 + 300, 20, 7

Записати числами (завдання № 517).

Вивчення нового матеріалу

Підготовча робота

Які розряди має число 573?

На якому місці, якщо лічити справа наліво, стоять одиниці? Де­сятки? Сотні?

Що означає в даному числі цифра 5? 7? 3?

Фронтальна робота за вправою № 518

Фізкультхвилинка

Пояснення нового матеріалу. Вступне слово учителя

Перед нами число 573. У ньому 5 сотень, 7 десятків і 3 одиниці. Це правильна відповідь, якщо говорити про число одиниць кожного розряду. Але ми не можемо стверджувати, що у числі 573 всього 3 одиниці. Адже і сотні, і десятки теж складаються з одиниць. Підрахуйте, скільки всього одиниць у цьому числі. (500 + 70 + 3 = 573) Тоді про кількість одиниць числа 573 можна сказати так: воно містить всього 573 одиниці, а в розря- ді I (одиниць) — 3 одиниці.

Аналогічна робота ведеться і з десятками та сотнями.

Читання й запис чисел завдань № 520 і 519

Віднімання чисел (вправа № 521)

Рекомендується у перших двох прикладах зменшуване представити у вигляді суми розрядних доданків, а потім робити віднімання.

Закріплення вивченого матеріалу

Самостійне розв'язання задачі № 522 (можна пропонувати роз­в'язання за варіантами: сильніші учні — самостійно, слабкіші — під керівництвом учителя)

2, у 2 рази більше

(Слід звернути увагу дітей на те, що вираз «у 2рази більше, ніж дівчат» означає, що дівчат буде у 2 рази менше.)

Завдання з логічним навантаженням (№ 523)

Підсумки уроку

Домашнє завдання

№ 524, 525.

УРОК63

Тема. Міри довжини. Міліметр. Відношення між одиницями мір дов- жини

Мета: ознайомити з новою одиницею довжини, провести вимірю- вання довжини відрізків; опрацювати розв'язання задач на три дії скла- данням виразу.

Обладнання: картки для вимірювання відрізків, геометричні фігури для гри, таблиця «Одиниці довжини».

ХіД УРОКУ

I. Контроль і закріплення знань учнів

Перевірка домашнього завдання

Усні обчислення

1) Гра «Побудуй сніговичка».

Робота проводиться групою. Клас поділено на 3 групи. На дошці (на голові сніговичків) написані 3 числа. Кожна група обирає кола (части- ни тулуба сніговичків) з відповідними прикладами (такі, щоб відповіді співвідносились із числами на дошці).

2) Завдання для опитування.

Який вищий розряд у числі 407?

Одиниць яких розрядів немає у цьому числі?

Скільки у числі одиниць І розряду? ІІ розряду? ІІІ розряду?

— Скільки всього одиниць, десятків, сотень? Розкладіть число 407 на розрядні доданки. 3) Самостійна робота (завдання № 530)

II. Вивчення нового матеріалу

1. Підготовча робота

Учитель повторює з дітьми одиниці довжини, з якими учні вже знайомі. Учням пропонується виміряти відрізки, які накреслені у них на картках.

Якими одиницями довжини ми вимірюємо відстань? Скільки де- циметрів міститься в 1 метрі? Скільки сантиметрів містить 1 метр? Скіль- ки сантиметрів містить 1 дм?

Пояснення нового матеріалу

Дуже маленькі відстані важко вимірювати метрами, сантиметрами, дециметрами. Равлик проповзає дуже малу відстань. Якою мірою мож- на виміряти відстань, яку він проповзає? Для цього користуються іншою мірою — міліметром. Це десята частина сантиметра.

Робота із завданням № 526. Запис таблиці в зошитах.

Практична робота: креслення відрізків заданої довжини (завдання № 527)

Фізкультхвилинка

Коментоване письмове виконання завдання № 528

Закріплення вивченого матеріалу

Фронтальна робота над задачею № 531

Спочатку учні опрацьовують зміст задачі, потім біля дошки і в зоши­тах записують відповідні вирази.

Робота над задачею № 532

Завдання з логічним навантаженням № 533

18 - 2 = 16

16 : 2 = 8

8 + 2 = 10

Підсумки уроку

УРОК64

Тема. Міри довжини. Кілометр. Порівняння значень величин Мета: ознайомити з новою одиницею довжини; провести творчу ро­боту над задачею.

Обладнання: таблиця «Одиниці довжини», картки для усної лічби.

ХіД УРОКУ

Контроль і закріплення знань учнів

Перевірка домашнього завдання

У вправі 534 учні називають найдовшу і найкоротшу ланки ламаної лінії та їх довжини.

Задача № 535. Учитель записує три числа, серед яких учні знаходять відповідь задачі: 3 рейси; 9 контейнерів; 9 рейсів. Усні обчислення Повторення одиниць довжини.

Скільки сантиметрів в 1 м? Скільки сантиметрів в 1 дм? Скільки

міліметрів в 1 см? Скільки міліметрів в 1 дм?

Порівняйте вирази: 1 мм і 1 см; 12 дм і 120 см; 1 м 3 см і 13 см.

Перетворити складені іменовані числа на прості:

4 м 7 дм = ? дм; 5 м 03 см = ? см; 7 см 9 мм = ? мм.

Одна смужка має довжину 3 см, а друга — 6 мм. У скільки разів

перша смужка довша за другу?

Математичний диктант.

Число 200 збільшити на 200, 20, 2.

Число 662 зменшити на 60, 600, 2.

Різницю чисел 509 і 9 збільшити на 200.

Суму чисел 799 і 1 зменшити на 400.

Різницю чисел 536 і 30 зменшити на 500.

Різницю чисел 742 і 700 зменшити у 6 разів.

2.

1)

2)

3)

Вхід і

48

8

=

6

+

14

=

5

=

8

=

2

Y

20

Гра «Комп'ютер».

Практична робота за завданням № 536

Записати в метрах і сантиметрах. 500 см = ? м ? см

503 см = ? м ? см 533 см = ? м ? см 720 см = ? м ? см

Поставити знак, пояснити свій вибір (завдання № 540).

Самостійна робота

Розв'язання прикладів № 541. Взаємоперевірка відповідей.

Фізкультхвилинка

Вивчення нового матеріалу

Пояснення нового матеріалу

Уявіть собі відстань між нашим містом й іншим. Чи зручно буде вимірювати цю довжину метром? Для вимірювання великих відстаней користуються більшою мірою — кілометром.

1 км = 1000 м

Первинне закріплення

Скільки метрів у 1 км? У 2 км? Скільки кілометрів становить від­стань у 1000 м? У 3000 м?

Робота над задачею № 537

Закріплення вивченого матеріалу

Самостійна робота (задача № 538)

9 м

Обчислення за малюнками

7 м

Скільки метрів пробіжить заєць за 8 секунд? А білочка? На скільки метрів більше пробіжить зайчик, ніж білочка?

3. Вибрати з поданих виразів ті, що є розв'язанням задач № 543.

Підсумки уроку

УРОК65

Тема. Міри маси. Грам. Підсумок роботи в першому семестрі На уроці вчитель знайомить учнів з одиницею маси — грамом. Далі проводиться підсумок роботи в першому семестрі. Вчитель пропонує ви- конати завдання того виду, які не повною мірою засвоїли учні.

УРОК66

Тема. Додавання й віднімання круглих сотень. Додавання й відніман- ня круглих десятків з переходом через десяток

Мета: формувати знання про прийоми додавання й віднімання круг­лих сотень та круглих десятків; повторити поняття прямого кута; провес­ти творчу роботу за умовою задачі.

Обладнання: предметні малюнки, картки для усної лічби.

ХіД УРОКУ

I. Актуалізація знань учнів

1. Гра «Прикрась ялинки». Групова робота

На дошці — макети ялинок. В учнів — картки у вигляді новоріч- них іграшок із записаними прикладами. Діти об'єднуються в 3 команди. Розв'язавши приклад, учень прикріплює «іграшку» на ялинку. Виграє та команда, яка швидше впорається з прикладами.

Обчислити.

1 кг — 1 г, 57 дм — 5 м, 49 мм + 4 см, 1 м — 1 см, 627 см — 6 м.

Записати в центнерах: 500 кг, 800 кг, 300 кг.

Маса цукерки 15 г. Яка маса двох таких цукерок?

У хлопчика 5 монет по 2 к. і 4 монети по 5 к. Скільки грошей у хлопчика?

До двоцифрового числа дописати зліва 5. Яке вийде число? Як воно змінилось?

Вивчення нового матеріалу

Підготовча робота за вправою № 554

Пояснення нового матеріалу за вправою 555

Первинне закріплення

Завдання № 556. Перші два стовпчики учні розв'язують колективно з коментуванням. Решту — розв'язують самостійно.

Завдання № 557. Перший стовпчик — розв'язання з коментуванням, решту — самостійно.

Фізкультхвилинка

Закріплення вивченого матеріалу

Самостійне розв'язання задачі № 558

Колективна робота над задачею № 559

Про що можна дізнатись за поданими числами?

Скільки літрів води залишиться у двох бідонах?

На скільки літрів води менше буде у першому бідоні, ніж у друго­му, якщо воду відлити з першого бідона?

На скільки літрів води буде більше у першому бідоні, ніж у друго­му, якщо воду відлити від другого бідона?

Повторення знань про види кутів (за таблицею)

4. Задача з логічним навантаженням № 561

Слід звернути увагу дітей на те, що в умові задачі одне число подане словами (кілограм = 1 кг, 1000 г). 700 - (1000 - 700) = 400 (г).

Підсумки уроку

УРОК67

Тема. Додавання й віднімання круглих сотень і круглих десятків. Роз- ширена задача на зведення до одиниці

Мета: формувати вміння виконувати додавання й віднімання круглих сотень і круглих десятків; проаналізувати розв'язання задачі на три дії. Обладнання: картки для усної лічби й для індивідуальної роботи.

ХіД УРОК

I. Контроль і закріплення знань учнів

Перевірка домашнього завдання

Пояснити обчислення декількох прикладів завдання № 562.

Якою буде відповідь задачі № 563, якщо один теплохід пройде 30 км, а другий — 60 км?

Усні обчислення

Доповнити до 100 числа: 50, 70, 80, 20, 10, 40. Зменшити на 40 числа: 40, 100, 140, 110, 120, 130.

Гра «Знайди пару».

( 120 ( 110 - 30 )

(150 + (200 - 120)

3) Індивідуальна робота за картками. Картка 1

90 + 70 170 - 80 600 - 400

Периметр трикутника 140 см. Одна з його сторін дорівнює 30 см, друга — 60 см. Знайти довжину третьої сторони.

Картка 2

780 - 80 130 - 90 345 - 40 - 5

На спортивному майданчику було 8 дівчаток, а хлопчиків — на 3 більше. Скільки всього дітей грало на спортивному майданчику?

3. Самостійна робота (приклади № 565)

II. Вивчення нового матеріалу

1. Підготовча робота Розв'язати задачу.

На верстаті за 8 годин виготовляють 16 м тканини. Скільки метрів тканини виготовлять на цьому верстаті за 6 годин?

Пояснення нового матеріалу

Прочитати задачу № 566. Розглянути короткий запис у таблиці. З'ясувати, чим вона відрізняється від попередньої, порівнявши таблиці. Скласти план розв'язання задачі. Порівняти його з планом у підручни- ку. Записати розв'язання задачі.

Аналіз задачі № 567

Колективне розв'язання задачі № 568

Підсумки уроку

Домашнє завдання

№ 569, 570.

УРОК68

Тема. Додавання виду 520 + 350

Мета: пояснити спосіб обчислення прикладів на додавання вказано- го виду; розв'язати задачу на три дії з опорою на короткий запис.

Обладнання: таблиці для усної лічби, предметні малюнки, геомет- ричний матеріал.

ХіД УРОКУ

I. Контроль і закріплення знань учнів

Усні обчислення.

Охарактеризувати число 246 (якими цифрами записується, попе- реднє й наступні для нього числа, ...цифрове, кількість десятків, одиниць та сотень).

Записати в сантиметрах: 7 м 63 см, 9 м 09 см, 3 м 30 см.

На 4 ситцевих сукні витратили 12 м тканини. Скільки таких суконь можна пошити з 18 м ситцю?

Накреслити відрізок довжиною 12 см. Нижче накреслити відрізок довжиною 1 дм 2 см. Порівняти ці відрізки. Зробити висновок.

Серед геометричних фігур поставити біля квадрата цифру 1, біля трикутника — цифру 2, біля кола — цифру 3. Як називається решта фігур?

ООО

6. Гра «Цікаві квадрати»

Можна квадрат дати кожному ряду і провести змагання: який ряд уч­нів швидше заповнить свій квадрат?

8

16

10

2

12

18

15

3

12

24

13

16

25

4

19

Вивчення нового матеріалу

Бесіда за таблицею завдання № 572

Висновок: кожний доданок розклали на сотні й десятки, окремо скла- ли сотні і десятки. Потім склали результати.

Первинне закріплення. Коментоване додавання чисел: 250 і 710

Самостійна робота із завданням 574 (перший стовпчик — з коменту­ванням, решту — самостійно)

Фізкультхвилинка

Закріплення вивченого матеріалу

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]