- •Календарне планування та конспекти з математики 3 клас (4 години на тиждень)
- •I. Актуалізація знань учнів
- •III. Розвиток математичних умінь
- •I. Актуалізація знань учнів
- •II. Вивчення нового матеріалу
- •I. Актуалізація знань учнів
- •II. Повторення матеріалу, пов'язаного з дією ділення
- •II. Вивчення нового матеріалу
- •3) Задачі-жарти на розвиток уваги учнів.
- •1. Розв'язання задачі № 575 за малюнками і схемою (бесіда про ко- ристь дерев для здоров'я людини)
- •3. Усні опитування
- •I. Контроль і закріплення знань учнів
- •I. Контроль і закріплення знань учнів
- •I. Контроль і закріплення знань учнів
- •I. Мотивація навчальної діяльності
- •2. Заповнити таблиці.
- •1. Розв'язання задачі № 966 за схемою 25 л — 1 кг 75 л — ? кг
- •1. Задача № 1004 Розв'язання задачі на малюнком.
- •II. Вивчення нового матеріалу
- •III. Підсумки уроку
I. Контроль і закріплення знань учнів
Перевірка домашнього завдання
Записати вираз до задачі № 651.
Вибрати на дошці числа, які є потрібними для прикладів № 652: 330, 550, 310, 240, 220, 630.
Усні обчислення
Закреслити помилкові відповіді.
На дошці — малюнок із зображенням клоуна, який тримає у руках повітряні кульки з відповідями. Поряд із ним — приклади у рамочках, до яких необхідно дібрати правильні відповіді на кульках.
Заповнити «чарівні» квадрати.
100 |
|
|
|
110 |
70 |
|
|
120 |
|
|
100 |
|
90 |
50 |
80 |
|
|
140 |
|
|
|
160 |
|
|
80 |
180 |
3. Самостійне розв'язання прикладів 860 - (90 + 80) 740 - 500 - 60
640 - 80 - 90 500 - 30 - 90
390 + 130 - 260 850 - 280 - 190
Вивчення нового матеріалу
Підготовча робота за вправою № 653
Пояснення матеріалу за завданням № 654
Первинне закріплення
Коментоване розв'язання прикладу 800 - 320.
Фізкультхвилинка
Закріплення вивченого матеріалу
Самостійне розв'язання прикладів № 658
Розв'язання задачі № 660
Для того щоб знайти вартість суміші, які два числа ми повинні мати? (Вартість перших цукерок і вартість других цукерок)
На скільки дій ця задача?
Сильнішим учням учитель пропонує скласти вираз до задачі, з реш- тою учнів розв'язує по діях.
3. Індивідуальна робота за варіантами (завдання № 659) Обчислити периметр трикутника:
варіант — першого;
варіант — другого;
варіант — третього.
Підсумки уроку
Домашнє завдання
№ 661, 662.
УРОК80
Тема. Письмове віднімання трицифрових чисел без переходу через розряд
Мета: пояснити прийом письмового додавання трицифрових чисел без переходу через розряд; розглянути прості задачі, які розв'язуються дією додавання; учити складати та розв'язувати рівняння.
Обладнання: картки для усної лічби, предметні малюнки.
ХіД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
Перевірка наявності домашнього завдання
Усні обчислення
1) Гра «Відгадати слово».
Л |
55 + 33 - 22 |
о |
65 + 11 - 13 |
К |
89 - (48 + 30) |
Ш |
88 - 12 - 24 |
А |
89 - 49 + 30 |
Д |
89 - 49 - 30 |
52 |
89 |
11 |
89 |
66 |
71 |
10 |
|
|
|
|
|
|
|
♦ Його виготовляють із бобів какао. Буває рідкий, а буває у плитках. (Шоколад)
2) Гра «Хто швидше?»
Гра проходить у вигляді змагання між рядами.
8 + 6
17 + 5
18 + 4
8 + 7
15 + 9
15 + 6
27 + 8
17 + 5
28 + 3
6 + 9
19 + 7
17 + 8
29 + 4
18 + 6
28 + 8
14 + 9
25 + 7
27 + 5
3) Завдання для індивідуальної роботи.
За 6 м'ячів і скакалку ціною 3 грн. заплатили 51 грн. Скільки гривень коштує один м'яч?
Сума двох чисел дорівнює 530. Перше число дорівнює 180. На скільки перше число менше від другого?
Обчислити: 700 - 280, 820 - 360, 370 + 460, 820 - 320 - 190.
II. Вивчення нового матеріалу
1. Підготовча робота
Назвати, скільки одиниць, десятків і сотень є у числах 293, 508, 362.
Пояснити розв'язання прикладів:
34 25
57 22
+
+
Робота із завданням № 663
Розглянути запис, пояснити за прикладом, як треба записувати дру- гий доданок при письмовому додаванні.
Обчислити, записуючи приклади стовпчиком (завдання № 664).
Фізкультхвилинка
III. Закріплення вивченого матеріалу
1. Розв'язання простих задач № 665 з використанням способу дода- вання трицифрових чисел стовпчиком
Першу задачу учні розв'язують колективно, другу і третю — за I і II ва- ріантами.
Складання рівнянь за умовою вчителя, їх розв'язання
Якщо до задуманого числа додати 320, отримаємо 800.
Від 280 відняли задумане число й отримали 120.
Від задуманого числа відняли 40 і отримали 270.
Самостійна робота: розв'язати задачу 668, склавши рівняння (x + 145 = 573)
Підсумки уроку
Домашнє завдання
№ 670, 671.
УРОК 81
Тема. Письмове віднімання трицифрових чисел без переходу через розряд
Мета: пояснити прийом письмового віднімання трицифрових чисел без переходу через розряд; розглянути прості задачі, які розв'язуються дією віднімання; опрацювати задачу, яка містить суми двох або трьох доданків.
Обладнання: картки для усної лічби, предметні малюнки.
ХіД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
Перевірка домашнього завдання
Назвати відповіді прикладів завдання № 670, зменшені на 40.
Записати розв'язання задачі № 671 виразом.
Усні обчислення
1) Гра «Знайди пару».
(48:8 )(~54:6 )( 14:2 )( 30:6 )( 12:6 )( 40:8 )( 42:7 )( 18:9 )( 64 : 8 )
(24 : 4 )(~36 : 6 )( 72 : 9^( 25 : 5 )f~8T: 9 ]( 45 : 9 ]( 16 10 : 5 )(~49 : 7 )
2) Самостійна робота. Розв'язати рівняння. Іваріант: 700 - x = 400, x - 80 = 570. IIваріант: 800 - x = 200, x - 60 = 450.
3) Знайти приклади з відповіддю 880.
610 + 170 710 + 160
560 + 320 450 + 240
420 + 470 140 + 720
3. Скласти числа, записуючи суму стовпчиком.
632 143
635 35
733 222
213 451
+
+
+
+
II. Вивчення нового матеріалу
1. Підготовча робота Пояснити розв'язання прикладів.
75 32
98 57
Повторення матеріалу
Розглянути запис (№ 672). Як знайти зменшуване й від'ємник?
Розв'язання рівняння з невідомим від'ємником (завдання № 673)
Пояснення матеріалу (за вправою № 674)
Розв'язання прикладів № 675 (перший та другий приклади — з коментуванням, останні — самостійно)
III. Закріплення матеріалу
Усне розв'язання задач № 676 з використанням правила віднімання трицифрових чисел стовпчиком
Робота з геометричним матеріалом
У кожного учня — картка з трьома трикутниками. Учні повинні від- найти серед них прямокутний трикутник, виміряти його сторони й об- числити периметр цього трикутника.
Фізкультхвилинка
Аналіз і розв'язання задачі № 678 за малюнком
М—г ІІІ день —
988 - 644 = 344 (км) — ІІІ день 644 - 344 - 300 (км) — ІІ день
Підсумки уроку
Домашнє завдання
№ 679, 680.
УРОК82
Тема. Письмове додавання трицифрових чисел, коли сума одиниць дорівнює 10 або сума десятків дорівнює 10 десяткам
Мета: пояснити прийоми додавання; вправляти учнів у додаванні та відніманні іменованих чисел; опрацювати задачу з буквеними даними.
Обладнання: картки для індивідуальної роботи, для усної лічби, пред- метні малюнки.
ХіД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
Перевірка домашнього завдання
Усні обчислення
Обчислити значення виразу 530 — с, якщо с - 80, 500, 40, 300, 250.
Пояснити (й розв'язати), як письмово відняти числа 876 і 45.
Настя прочитала 8 сторінок книги, Аліна — на 16 сторінок більше. У скільки разів менше Настя прочитала сторінок, ніж Аліна?
Гра «Хто швидше?»
5) Індивідуальна робота за картками. Картка 1
Обчислити приклади, записавши їх стовпчиком.
525 + 131 624 - 311 482 +217
Учні отримують картку з колами. Потрібно якомога швидше пораху- вати кола і назвати їхню кількість.
x + 240 = 600
400 - x = 120
Вивчення нового матеріалу
Пояснения нового матеріалу вчитель проводить за вправою № 682. Під час аналізу записів розв'язання даних прикладів дати до них повне пояснення: до 6 од. додамо 4 од., буде 10 од., 10 од. — це 1 дес. У сумі на місці одиниць залишимо 0, а один десяток додамо до десятків і т. ін.
Первинне закріплення
Розв'язання прикладів № 683 (третій і четвертий приклади — з коментуванням, перший і другий — самостійно).
Усне складання іменованих чисел (вправа № 684)
Фізкультхвилинка
Закріплення вивченого матеріалу
Фронтальна робота із задачею № 681 за таблицею в підручнику
X + 123 = 589 800 - X = 450
Картка 2
Обчислити приклади, записавши їх стовпчиком.
685 - 123 360 + 170 370 + 490
234 + 445 884 - 613 350 + 80
Складання виразу до задачі № 685, розв'язання виразу з числами, поданими в умові
Аналіз задачі № 686
264 д., на 132 д. менше
Підсумки уроку
УРОК83
Тема. Віднімання трицифрових чисел, коли в запису зменшуваного є нуль
Мета: з'ясувати особливість письмового віднімання; провести твор- чу роботу над задачею; розвивати логічне мислення.
Обладнання: картки для усної лічби, креслення до задачі.
ХіД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
Перевірка домашнього завдання
Розповісти план розв'язання задачі № 687.
Сказати, про що дізналися у другій дії задачі № 688.
Усні обчислення
Обчислити з поясненням: 461 + 235, 461 + 429.
Розв'язати приклад 840 - 290 і перевірити його розв'язання дода- ванням.
Гра «Мовчанка».
1 4
10
5
96
Замість кружечка вчитель вставляє число від 1 до 9, це число учні пе- ремножують з тими, на які вчитель вказує указкою.
Продовжити ряди. 100, 150, 200,... (до 500). 700, 730, 760,. (до 1000). 800, 760, 720,. (до 400).
Робота за картками. Картка 1
а) У відрі 8 л молока, а в глечику — у 4 рази менше. Скільки літрів молока у відрі й у глечику разом?
547 + 262, 73 + 234
Картка 2
а) У відрі 8 л молока, а у глечику — у 4 рази менше. На скільки літрів молока більше у відрі, ніж у глечику?
б) 308 + 253, 892 - 542
253
— Від 0 одиниць 7 одиниць відняти не можна. Беремо один десяток. Один десяток — це 10 одиниць. Від 10 од. відняти 7 од., буде 3 од. Пам 'ятаємо (а краще надписуємо над нулем 10), що 1 десяток забрали. Від 7 дес. відняти 2 дес., буде 5 дес. Від 5 сотень відняти 3 сотні, буде 2 сотні. Одержали різницю 253.
Первинне закріплення
Розв'язання прикладів № 691 (частину — коментовано, частину — са- мостійно).
Задача № 693
Розв'язання проводиться колективно. Під час виконання першої дії учень коментує обчислення.
Фізкультхвилинка
III. Закріплення вивченого матеріалу
Самостійне розв'язання прикладів № 695 за варіантами І варіант — перший рядок, II варіант — ІІ рядок.
384
II. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за вправою № 690
580 327
807 423
Райцентр
174 км
Обласний центр
Село
3. Дії з іменованими числами
Обчислити: 8 м - 4 дм, 8 м - 4 см, 2 м : 4 дм, 1 дм : 5 см, 1 см : 2 мм.
Підсумки уроку
Робота за кресленням до задачі № 694
УРОК 84
Тема. Письмове додавання трицифрових чисел з переходом через десяток
Мета: пояснити прийом додавання трицифрових чисел з переходом через десяток; опрацювати складання задачі за коротким записом; вдосконалювати обчислювальні навички.
Обладнання: картки для усної лічби, предметні малюнки.
ХІД уроку
I. Контроль і закріплення знань учнів
Перевірка домашнього завдання
Прочитати розв'язання задачі № 696.
Пояснити віднімання іменованих чисел у першому стовпчику, потім у другому. Чим подібні й чим відрізняються приклади у цих стовпчиках?
Усні обчислення
1) Гра «Познач маршрут».
— Діти полетіли у подорож літаком. Позначте стрілками маршрут по- дорожі, якщо літак летів у порядку зростання відповідей.
Житомир ( 480 - 250 )
Харків ( 150 + 350 ]
Запоріжжя ( 800 - 260 )
Донецьк [560 + 240 )
Ялта ( 900 - 90 )
Завдання для опитування.
Пояснити, як письмово відняти числа 609 і 262.
Сума двох чисел 520. Перше число 330. Порівняйте перше і друге числа.
Київ
( 470 - 150 ]
Львів ( 340 - 120 )
Перше число 8, друге на 2 менше від нього, а третє у 6 разів більше від другого. Знайдіть третє число.
Картка 1
а) У шкільній бібліотеці в одній шафі 160 книжок, у другій — на 70 книжок менше, а в третій стільки, скільки в першій та другій разом. Скільки книжок у третій шафі?
б) Обчислити: 655 + 218, 204 - 123
Картка 2
а) Маса лебедя 9 кг, а страуса у 8 разів більша. На скільки маса страуса більша від маси лебедя?
б) Обчислити: 340 - 127, 803 - 521
4) Усно обчислити.
7 + 8 6 + 7 12 - 5 14 - 8
70 + 80 60 + 70 120 - 5 140 - 80
Вивчення нового матеріалу
Підготовча робота Розв'язати приклад з поясненням:
36 28
+ +
59 35
Робота за вправою № 699
Учитель пояснює, як робити обчислення.
Коментоване розв'язання прикладів № 700
Закріплення вивченого матеріалу
Складання та розв'язання задачі № 701 за коротким записом
Фізкультхвилинка
Розв'язання задачі № 702 за кресленням
264 км на 20 км менше
? км
4. Робота з прямокутниками
Знайти периметр кожного прямокутника (завдання № 703).
Підсумки уроку
Домашнє завдання
№ 704, 705.
УРОК85
Тема. Письмове віднімання трицифрових чисел з переходом через розряд
Мета: пояснити прийом віднімання трицифрових чисел з переходом через розряд; опрацювати задачу на три дії. Обладнання: таблиця для усної лічби.
ХіД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
Перевірка домашнього завдання
Усні обчислення
1) Обчислити приклади на «листах» й покласти їх до скриньок.
HQ НЮ SjD
|
|
|
|
|
|
|
( 8 ■ 4 + 7 |
9 ■ 3 - 16 ] |
8 ■ 8 + 0 ) |
(100 - 90 + 1) |
|||
|
|
|
|
|
||
шш |
|
|
|
|
||
[ 39 + 5 ■ 5 |
7 8 7 |
(100 - 30 - 6 |
(22 + 22 - 5 ) |
2) Завдання для опитування.
♦ Обчислити з коментуванням: 456 + 282; 654 + 139.
Змішали 2 кг печива, по 9 грн. за кілограм, і 1 кг печива, по 6 грн. Яка вартість суміші?
Сторони трикутника дорівнюють 25 см, 29 см і 34 см. На скільки сума двох менших сторін більша від суми третьої сторони?
3) Самостійно обчислити приклади, записуючи їх стовпчиком.
562 + 329 576 + 68
560 + 380 900 - 60
144 + 473 508 - 338
3. Математичний диктант (за вправою № 706)
Вивчення нового матеріалу
Пояснення алгоритму віднімання за вправою № 708
Первинне закріплення знань
Коментоване та самостійне розв'язання прикладів № 707 (перший стовпчик — колективно, другий і третій — самостійно за варіантами).
Фізкультхвилинка
Творча робота над задачею
Добір запитання до умови задачі № 710.
Задача № 711
Про що запитується в задачі?
Чи можна одразу відповісти на це питання? Що треба знати, щоб дізнатись, скільки кущів їм залишилось посадити?
Чи можемо дізнатися, скільки кущів посадили мати й донька разом? Чи можемо дізнатись, скільки кущів посадила Оленка?
Скласти план розв'язання задачі. Розв'язання записати самостійно.
Підсумки урок
Домашнє завдання
№ 712, 713.
УРОК86
Тема. Письмове додавання трицифрових чисел з переходом через розряд (два переходи)
Мета: пояснити особливості додавання з двома переходами через розряд; формувати вміння складати обернену задачу на дві дії; розгля- нути розв'язання нерівностей способом випробування.
Обладнання: таблиця для усної лічби, картки для самостійної робо- ти, малюнок до задачі.
ХіД уроку
I. Контроль і закріплення знань учнів
Перевірка домашнього завдання
Розв'язати приклади № 712 на дошці (вибірково).
Скласти подібну задачу до задачі № 713 .
Усні обчислення 1) Гра «Мовчанка».
О
2) Завдання для опитування.
Обчислити з коментуванням: 756 — 329; 1 м — 30 см.
Скласти вираз та знайти його значення: перший множник 4, другий — у 2 рази більший.
Для дитячого садка купили 8 коробок олівців, по 6 штук у кожній. Скільки олівців купили?
Робота за картками Картка 1
У череді паслось 36 корів і телят. Телята становили четверту частину всієї худоби. Скільки паслося корів?
Знайти значення виразу a — a : 7, якщо a = 42. Картка 2
Периметр квадрата 36 см, а периметр рівностороннього трикутни- ка 24 см. Яка фігура має довшу сторону?
345 + 357, 81 : 9 + 9 • 7.
Математичний диктант (за вправою № 714)
Бесіда про розв'язання нерівностей способом випробування (завдання № 715)
— Під час розв'язання нерівностей числа, що задані, випробовують. Наприклад, підставимо у праву частину нерівності (a — 33) число 70. 70 — 33 = 37. Число 37 не більше 40. Отже, число 70 є розв'язанням нерівності a — 33 > 40.
Далі учні самі повідомляють відповіді (75, 74).
Вивчення нового матеріалу
Пояснення послідовності додавання (за вправою № 716)
Первинне закріплення знань
Коментоване самостійне розв'язання прикладів № 717.
Фізкультхвилинка
Самостійна робота над задачею № 718 за малюнком і схемою Учитель пояснює учням, що таке вітряк, його призначення, історію
використання у давнину вітряків. Година — 140 кг 2 години — ? кг Залишилось — 136 кг
Закріплення вивченого матеріалу
Робота над задачами.
Фронтальна робота над задачею № 719
Задача з логічним навантаженням
Оля, Катерина і Настя розфарбовували прапорці. Хто з них першою впорався з роботою, якщо Катерина закінчила її після того, як Оля ви- конала третину того, що зробила Настя? (Катерина, Настя, Оля)
Підсумки уроку
Домашнє завдання
№ 720, 721.
УРОК87
Тема. Письмове віднімання трицифрових чисел з переходом через розряд (два переходи)
Мета: з'ясувати особливість письмового віднімання трицифрових чисел з двома переходами через розряд; опрацювати ускладнену задачу на знаходження невідомого доданка; виконати практично завдання на по- будову квадрата і прямокутника з однаковим периметром.
Обладнання: таблиця для усної лічби, карта України, креслення круга.
ХіД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
Перевірка домашнього завдання
Усні обчислення
1) Гра «Хто швидше?»
— Кухар Тім приготував гостинці для звіряток.
52 - (18 - 9)
70 + 29 - 16
42 - 19 + 6
70 - 16 + 29
42 - (19 + 6)
70 - (16 + 29)
16 - 8 + 57
56 - (14 - 7)
2) Завдання для опитування.
Знайти суму чисел 457 і 268. Пояснити, як додавали.
Знайдіть 2 значення с, за яких нерівність c - 12 > 18.
3. Самостійна робота
Обчислити письмово стовпчиком кругові приклади.
460 - 239, 221 + 683, 904 - 541, 363 + 27, 390 - 165, 225 + 235.
Вивчення нового матеріалу
За записом на дошці чи в підручнику одному учневі вчитель пропонує з коментуванням розв'язати приклад з вправи № 723.
Первинне закріплення знань
Коментоване та самостійне (за варіантами) розв'язання прикладів № 724.
Фізкультхвилинка
Закріплення вивченого матеріалу
Бесіда про гідроелектростанції, їх значення для людини. Розповідь про водосховища (показати на карті України, де є водосховища). Фронтальне розв'язання задачі № 726
Самостійне розв'язання задачі № 725
Робота над задачею № 727
Після розв'язання задачі окремими діями можна подати дітям запис розв'язання складанням виразу: (45 : 5 - 1) • 6.
Повторення геометричного матеріалу
Фронтальна робота із завданням № 728.
Учитель звертає увагу учнів на те, що сторонами прямокутника мо- жуть бути такі відрізки: 1 см і 7 см; 2 см і 6 см; 3 см і 5 см (у сумі дві сто- рони повинні складати число 8).
Завдання № 729 (виконується фронтально на дошці)
На дошці накреслено круг з радіусом 5 см. Учні за допомогою ліній- ки вимірюють відрізок 8 см і перевіряють, поміститься в крузі цей відрі- зок чи ні.
Підсумки уроку
Домашнє завдання
№730, 731.
УроК 88
Тема. Письмове додавання й віднімання трицифрових чисел у ви- падку кількох доданків
Мета: формувати вміння виконувати письмове додавання трициф- рових чисел у випадку додавання кількох доданків та правильно форму- лювати відповідні записи доданків; опрацювати задачу, яка містить суми трьох або двох доданків.
Обладнання: картки для індивідуальної роботи, предметні малюнки.
ХіД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
Перевірка домашнього завдання
Прочитати відповіді кругових прикладів № 730.
Дати відповіді на запитання завдання № 731.
Усні обчислення
1) Гра «Забий гол».
74 - 36 95
870 - 280 64 530
81 77 740 45 410
- 37 930 - 190
- 19 53 + 28
340 + 70 47 + 48
I к.
II к.
490 + 40 38 94 - 17 590
Члени першої команди «забивають» голи у ворота другої команди і навпаки. Гол вважається «забитим», якщо від прикладу проведено стрілку до його відповіді у воротах «суперника». Виграє та команда, яка швидше «заб'є» всі голи.
Усне порівняння виразів і числа (завдання № 732).
Завдання для опитування.
Знайти письмово різницю 740 — 76 і пояснити, як віднімали.
Робота за картками. Картка 1
а) 548 - 375, 268 + 457.
б) У трьох однакових ящиках 21 кг лимонів. Яблук у кожному ящику на 3 кг менше, ніж лимонів. Скільки кілограмів яблук у 8 таких ящиках?
Картка 2
а) 745 - 489, 219 + 386.
б) Периметр прямокутної ділянки 400 м. Довжина дорівнює 150 м. Знайти ширину ділянки.
Вивчення нового матеріалу
Аналіз задачі № 733 і запис її розв'язання
Коментоване складання задачі на додавання трьох доданків (вправа № 734).
Фізкультхвилинка
Первинне закріплення знань
Коментоване й самостійне розв'язання прикладів № 735.
Закріплення вивченого матеріалу
1. Складання задачі за малюнком і числовими даними завдання № 736
262 кг
307 кг
Самостійне розв'язання задачі № 737 з наступною перевіркою
Розв'язання задачі № 739 на час
Задачу розв'язує вчитель, коментуючи структуру запису і процес обчислення.
22 год 13 хв 5 год 46 хв 16 год 27 хв
Розв'язання рівнянь № 738
Учитель зазначає, що знаходження невідомого числа потрібно прово- дити шляхом додавання й записувати приклад стовпчиком праворуч.
Підсумки уроку
Домашнє завдання
№ 740, 741.
УРОК89
Тема. Письмове додавання й віднімання (сумісні дії) Мета: показати зразки записів сумісних дій; опрацювати розв'язання задачі двома способами.
Обладнання: предметні малюнки, таблиця для усної лічби.
ХіД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
Перевірка домашнього завдання
Усні обчислення
1) Знайдіть «загублені» цифри.
2) Обчислити з коментуванням. 232 + 241 + 180.
Вивчення нового матеріалу
Бесіда про життя птахів, користь від птахів для людини, піклування людей про птахів
Бесіда за умовою задачі № 743 Записати розв'язання задачі в зошитах.
Складання подібної задачі (вправа № 744)
Фізкультхвилинка
Закріплення вивченого матеріалу
Коментоване та самостійне розв'язання прикладів № 745
Розв'язання задачі № 747 двома способами 7 ■ 8 + 9 ■ 8 = 128 (д.)
(7 + 9) ■ 8 = 128 (д.)
Практична робота із завданням № 748
Підсумки уроку
Домашнє завдання
№ 749, 750.
УРОК90
Тема. Контрольна робота № 6
Мета: перевірити рівень оволодіння учнями навчальним матеріалом.
ХіД УРОКУ I варіант
3) Гра «Комп'ютер».
1. Перша бригада пошила за 4 дні 24 костюми. Друга бригада за день шила на 2 костюми більше, ніж перша. За скільки днів друга бригада пошила 40 костюмів?
Обчислити.
560 + 386 549 - (129 + 357) 1 кг - 230 г
607 - 123 619 - 332 - 188 3 м - 60 см
Накреслити відрізок завдовжки 85 мм. II варіант
За 8 кг печива заплатили 32 грн. Один кілограм цукерок на 2 грн. дорожчий, ніж один кілограм печива. Скільки можна купити таких цукерок на 36 грн.?
Обчислити.
607 + 159 883 - (432 + 149) 1 кг - 330 г
560 - 348 951 - 234 - 351 2 м - 40 см
Накреслити відрізок завдовжки 95 мм. Додаткове завдання для обох варіантів
Периметр прямокутника 400 м. Довжина його 170 м. Знайти ширину прямокутника.
За допомогою цифр 0 і 1 записати всі трицифрові числа.
УРОК 91
Тема. Множення чисел 0 і 1. Множення на 0 і 1 Мета: формувати знання про правила множення чисел 0 і 1 та множення на 0 і 1; вправляти учнів в обчисленні виразів, які містять мно- ження з числами 0 і 1.
Обладнання: картки для усної лічби.
ХіД УРОКУ
Мотивація навчальної діяльності учнів
Ознайомлення з темою уроку.
Вивчення нового матеріалу
1. Підготовчі вправи
Повторення таблиці множення за картками. Довести, що 5 ■ 8 = 40.
Підібрати такі числа, щоб рівності були правильні.
6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 = 6 ■ □ 7 ■ 3 + 7 + 7 + + 7 = 7 ■ Q
Пояснення нового матеріалу
Множення чисел 0 і 1 розкривається на основі поняття дії множення однакових доданків. Учні виконують вправу № 751.
При множенні 1 на будь-яке число в добутку дістаємо те число, на яке множили. При множенні нуля на будь-яке число дістаємо 0. Якщо позначити будь-яке число буквою a, ці правила можна записати так:
1 ■ a = a, 0 ■ a = 0.
Первинне закріплення знань
Коментоване й самостійне виконання вправи № 751 (3).
Виконання завдання № 752
Якщо другий множник дорівнює 1 або 0, то результат не можна знайти додаванням. Тому ці випадки множення виконують за правилами (прочитати ці правила на С. 113).
Коментоване та самостійне розв'язання прикладів № 753
III. Закріплення вивченого матеріалу
1. Бесіда про використання цементних і вапняних розчинів у будівництві. Самостійне розв'язання задачі № 754
Для слабших дітей потрібно виконати короткий запис задачі: П. — 27 кг ,
на ? менше
В. — у 3 рази менша
Фізкультхвилинка
Задача № 755
Розглянути таблицю. З'ясувати, про що йтиметься в задачі, значення яких величин відомі, а які — шукані. Повторити, як за відомими ці- ною і кількістю знаходять вартість. Запропонувати учням самостійно записати розв'язання задачі виразом.
Підсумки уроку
Домашнє завдання
№ 756, 757.
УРОК92
Тема. Ділення на 1. Ділення рівних чисел
Мета: пояснити правило ділення на 1 і ділення рівних чисел; опрацювати розв'язання задачі на три дії за поданим планом та задачі на зна- ходження периметра прямокутника.
Обладнання: картки для індивідуальної роботи та для усної лічби.
ХіД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
Перевірка домашнього завдання
Пояснити розв'язання декількох прикладів № 756.
Записати розв'язання задачі № 757.
Усні обчислення
1) Гра «Обчисли ланцюжком!»
46 - 19 : 3 + 1 • 0
+ 15
24 : 4 + 10 + 0 : 2 • 1
8 + 27 - 5 : 6 • 1
+ 25
Завдання для опитування.
Обчислити: 1 • 8 + 8 • 8; 1 • 0 + 0 • 8; 405 - 294.
Яке число в кожному рядку не є результатом таблиць множення?
12, 18, 20, 23, 30.
14, 21, 28, 32, 37. 4, 6, 8, 12, 17, 24.
Робота за картками. Картка 1
а) Доярка розлила 100 л молока у 2 великих бідони, по 34 л в кожний, і у 8 однакових бідонів. Яка місткість меншого бідона?
б) Обчислити: 0 • 7 + 1 • 8 + 28; 800 - 456 Картка 2
а) На одній грядці посадили 3 рядки помідорів, по 8 кущів у кожному, а на другій — 15 кущів. На якій грядці посадили більше помідорів і на скільки?
б) Порівняй: 0 • 8 і 0 • 7, 0 + 9 і 0 • 9, 6 • 1 і 6 - 0
II. Вивчення нового матеріалу
Підготовчі вправи за № 758
Пояснення матеріалу (№ 760)
— Будемо вчитися ділити число на 1 і саме на себе (наприклад, 7 : 1, 6 : 6). Для з'ясування правила скористуємось зв'язком дій множення і ділення, тобто складемо приклади на ділення з прикладу на множення. Ві- домо, що коли добуток поділити на один з множників, то в частці діста- немо другий множник. Запишемо це.
1 • 8 = 8 ж7
8 : 1 = 8 8 : 8 = 1
— Що дістаємо в частці приділенні числа на 1? Що дістаємо при ділен- ні числа на це саме число? Поясніть буквений запис кожного з правил:
a : 1 = a a : a = 1
Первинне закріплення знань
Коментоване та самостійне розв'язання прикладів № 761.
Фізкультхвилинка
Коментоване виконання завдання № 762
Розв'язання рівнянь за картками Яке число сховалось?
£^•8 = 8 «ЗЬ:1 = 7 4:С& = 4
Закріплення вивченого матеріалу
Робота над задачами.
№ 763. Вчитель коментує план розв'язання задачі, а учні самостійно записують розв'язання.
№ 759. Самостійне розв'язання задачі.
Підсумки уроку
Домашнє завдання
№ 766, 767.
УРОК93
Тема. Ділення нуля. Неможливість ділення на нуль
Мета: пояснити правило ділення нуля; обґрунтувати, чому на нуль не можна ділити; опрацювати задачу, яка містить суми трьох і двох до- данків.
Обладнання: таблиця для усної лічби.
ХіД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
Перевірка домашнього завдання
Усні обчислення
1) За кодом і обчисленнями розшифрувати назву української народ- ної казки.
75 |
61 |
62 |
61 |
65 |
82 |
84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
84 |
|
|||||
|
|
|
73 |
81 |
91 |
84 |
74 |
63 |
75 |
86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2) Завдання для опитування.
Кожне з чисел 10, 12, 18, 20, 30, 40 подати добутком двох табличних множників.
Обчислити з коментуванням.
9 + (0 + 1) 6 • 1 + 1
9 •(0 + 1) 6 • (1 + 1)
9 • 0 + 1 6 • (1 + 0)
Поставити такі знаки, щоб рівності були правильними.
0 [] 5 = 5 7 [] 0 = 0
0 [] 5 = 0 7 [] 0 = 7
II. Вивчення нового матеріалу
1. Актуалізація знань за вправою № 768
Пояснення за вправою № 769
— Будемо вчитися ділити нуль на число. Правило ділення можна пояснити на основі зв'язку дій множення і ділення. Запишемо: 0 • 4 = 0. Якщо добуток 0 поділимо на другий множник, на 4, то дістанемо перший множник, тобто 0. Отже, 0 : 4 = 0. При діленні нуля на будь-яке число в частці дістаємо нуль. 0 : a = 0. Ділити на нуль не можна!
Первинне закріплення знань
Коментоване та самостійне виконання вправи № 770.
Фізкультхвилинка
III. Закріплення вивченого матеріалу
Фронтальне виконання завдання № 771
Самостійне розв'язання прикладів № 772 (за двома варіантами)
Задача № 775
Прочитати задачу. Повторити зміст задачі за запитаннями вчителя. У процесі повторення змісту задачі можна зробити короткий запис:
Усно скласти план розв'язання задачі. Порівняти його з планом, за- писаним у підручнику. Самостійно записати розв'язання задачі. 4. Самостійне виконання завдання № 774
Підсумки уроку
Домашнє завдання
№ 777, 778.
УРОК94
Тема. Множення чисел 10 і 100. Задача, обернена до задачі на знахо-
дження суми двох добутків
Мета: пояснити правила множення чисел 10 і 100; опрацювати розв'язання оберненої задачі за поданим планом. Обладнання: таблиці для усної лічби.
ХіД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання
Задача № 777. Пояснити, що знаходили кожною дією.
Скласти обернену задачу до даної.
2. Усні обчислення
1) Гра «Хто швидше?» (обчислення прикладів на вивчені випадки додавання).
Змагання можна провести між рядами.
36
140
70
207
59
540
54 220 80 500 17 137
320
57
608
450
26
90
2) Обчислити.
355 + 287 |
9 |
: 9 + 9 • |
1 |
681 - 296 |
0 |
• 4 + 6 • |
1 |
548 + 259 |
8 |
8 + 8 : |
1 |
691 - 384 |
0 |
5 + 6 : |
1 |
3. Картка для індивідуальної роботи
Обчислити. 0 : 6 + 72 : 8 200 - 172.
На день трьом коням дали 12 кг вівса, порівну кожному. Скільки вівса треба двом коням на тиждень?
Вивчення нового матеріалу
Пояснення нового матеріалу Бесіда за вправою № 780.
Пояснити, як знаходили добутки 10 • 3, 100 • 5.
Первинне закріплення знань
Обчислити: 10 • 4, 10 • 5, 10 • 8, 100 • 2, 100 • 6, 100 • 9.
Фізкультхвилинка
Закріплення вивченого матеріалу
Складання й розв'язання задачі № 782 за таблицею і планом
Коментоване знаходження значень виразів у завданні № 784
Самостійне розв'язання задачі № 783
Сильнішим учням вчитель пропонує самостійно скласти вираз до задачі, учням достатнього рівня — розв'язати задачу по діях, решта учнів розв'язує задачу під керівництвом учителя.
Підсумки уроку
УРОК95
Присвячений закріпленню знань учнів з теми «Множення на 0, 1, 10, 100». Учитель пропонує завдання такого типу, для виконання яких учні ще мають недостатньо сформовані вміння й навички.
УРОК96
Тема. Ділення виду 80 : 8, 700 : 7
Мета: пояснити прийом знаходження відповіді на вказані випадки ділення; формувати вміння пояснювати розв'язання задачі на дві дії; вправляти учнів у складанні рівностей за текстовою умовою.
Обладнання: таблиці для усної лічби.
ХіД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів. Усні обчислення
1. Гра «Мовчанка»
2. Обчислити. 10 • 5 - 12 10 • 7 + 70 100 • 4 + 48 100 • 6 - 10 • 6 10 • 3 • 1
100 • 3 + 100 • 0
Робота за таблицями Збільшити: 10, 20, 30, 300, 200 на 10. Зменшити ці ж числа на 10.
Розв'язати кругові приклади.
64 - 2 • 5 48 - 32 : 6
54 - 54 : 9 44 + 9 • 4
72 : 9 • 8 80 - 40 : 5
II. Вивчення нового матеріалу
1. Усне розв'язання прикладів № 796
Користуючись зразком, знайти частки та пояснити спосіб обчис- лення (завдання № 797).
Первинне закріплення знань 30 : 10 • 8 - 6 (100 - 700 : 10) : 3.
Фізкультхвилинка
III. Розвиток математичних умінь
Самостійна робота над задачею № 798
Коментування поданого розв'язання задачі № короткий запис
Складання оберненої задачі з опорою на короткий
Було |
Пошили |
Залишилось |
90 м |
10 суконь по 3 м |
? |
3. Записати рівності за текстом (завдання № 800).
Підсумки уроку
Домашнє завдання
№ 802, 803.
УРОК97
Тема. Множення й ділення розрядних чисел на одноцифрове число. Множення одноцифрового числа на розрядне
Мета: пояснити прийоми множення і ділення розрядних чисел на одноцифрове число; опрацювати задачі на 2 і 3 дії. Обладнання: таблиці для усної лічби.
ХіД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
Перевірка домашнього завдання
Знайти суму відповідей прикладів кожного стовпчика окремо (завдання № 794).
Пояснити, про що дізнавались першою дією. Записати розв'язання задачі № 795 виразом.
799 з опорою на запис.
Усні обчислення
1) Обчислити усно приклади й розшифрувати назву казки.
К |
20 - 9 |
в |
60 - 5 |
Ч |
80 - 3 |
и |
70 - 4 |
р |
30 - 8 |
У |
40 - 7 |
А |
50 - 6 |
22 |
33 |
11 |
44 |
55 |
66 |
77 |
11 |
44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Обчислити. 200 : 10 : 1 100 ■ 4:10
60 - 80 : 10 50 ■ 10 : 100
Математичний диктант.
Записати вирази та обчислити їх значення.
Число 8 збільшити у 10 разів.
Різницю чисел 80 і 30 зменшити на 10.
Перший множник 60, другий 10. Знайти добуток.
Суму чисел 50 і 50 помножити на 0.
Число 800 зменшити у 100 разів.
II. Вивчення нового матеріалу
Бесіда
— Ми будемо вчитися множити і ділити розрядні числа (круглі сотні і круглі десятки) на одноцифрове число, тобто розв'язувати приклади виду: 30 ■ 3, 200 ■ 4, 60 : 3, 900 : 3. Обчислення виконують переходом до десятків та сотень.
Робота над завданням № 804
Виконання (фронтальне) завдання № 805
Первинне закріплення знань
Учні по черзі розв'язують приклади № 806 і 807.
III. Закріплення вивченого. Розвиток математичних умінь
Фронтальне розв'язання задачі № 808
Бесіда з учнями про те, що математичні знання потрібні людям для побудови мостів, будинків, господарських споруд тощо.
Самостійне розв'язання задачі № 809 за таблицею
Гра «Хто швидше?»
Завдання: дібрати необхідні числа, щоб результат обчислень дорівню- вав числу у кружечку посередині.
Підсумки уроку
Домашнє завдання
№ 810, 811.
УРОК98
Тема. Ділення числа на добуток
Мета: пояснити правило ділення числа на добуток; опрацювати розв'язання задачі на дві дії, пов'язаної з одиничною нормою.
Обладнання: картки для індивідуальної роботи.
ХіД УРОКУ