Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Usi-uroki-geographii-6-klas.pdf-1272633607

.pdf
Скачиваний:
211
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
3.26 Mб
Скачать

162

Усі уроки географії у 6 класі

 

 

то череду білих овечок, то мазки та штрихи невідомого художника з буйною фантазією. Іноді вони тонкі та прозорі, а іноді — важкі й низькі. З таких важких темних хмарин часто йде дощ, а то й злива. А після дощу утворюються калюжі, де можна пускати човники, можна стрибати через калюжі, а то й просто в них... Але ось пригріло сонечко, небо ясне, а калюжі зникли. Куди вони зникли? І як знову з’явилися на небі хмари? Чи можна, спостерігаючи за хмарами, передбачати зміни погоди? Ви зможете відповісти на ці запитання сьогодні на уроці.

IV. Вивчення нового матеріалу

Розгорнутий план етапу

1.Випаровуваннятаконденсаціяводяноїпари.Обговореннядосліду,проведеного вдома (домашнє завдання до уроку 36). Побудова логічного ланцюжка

Причина: зниження температури водя- Конденсація

ної пари

Наслідок: перехід водяної пари з газоподібного в рідкий (твердий) стан

2.Вологість повітря (робота з підручником, пояснювальне читання): а) абсолютна вологість, насичена і ненасичена водяна пара; б) відносна вологість.

3.Причини роботи гігрометра.

4.Види хмар.

5.Спостереженнязахмарами.Побудовадіаграмихмарності.(Пояснення причин)

V. Закріплення вивченого матеріалу

Прийом «Географічний практикум»

Задача 1. За температури –20 °С абсолютна вологість повітря дорівнює 0,55 г/м3. Обчисліть відносну вологість повітря.

Розв’язання

1)За таблицею визначаємо, чому дорівнює абсолютна вологість повітря за наведеної температури у стані насичення: 1 г/м3.

Розділ III. Географічна оболонка та її складові

163

 

 

2) Складаємо пропорцію:

1 г/м3 — 100 %

0,55 г/м3 х %

x = 0,551 100 %= 55 %

Задача 2. За температури +27 °С відносна вологість повітря — 33 %. Обчисліть абсолютну вологість повітря.

Розв’язання

1)За таблицею визначаємо абсолютну вологість повітря за наведеної температури у стані насичення: 26,1 г/м3.

2)Складаємо пропорцію:

 

26,1 г/м3 — 100 %

 

 

х г/м3 — 33 %

 

x =

26,1 × 33 %

= 87

(г/м3 )

100 %

 

 

 

Завдання. Використовуючи текст підручника та рисунок «Хмари», охарактеризуйте різні види хмар. Результати запишіть у таблицю*.

Назва

Висота

Зовнішній

Які опади

Яку погоду

утворення

вигляд (рис.)

приносять

передвіщають

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VI. Підсумок уроку

Заключне слово вчителя

В атмосферному повітрі завжди міститься водяна пара. Кількість водяної пари в повітрі характеризується вологістю. Абсолютна вологість виражається в грамах на 1 м3, відносна — у відсотках. Прилад для вимірювання вологості називається гігрометром. Хмари — скупчення водяних краплин або кришталиків льоду в повітрі. З різними видами хмар пов’язані зміни погоди.

* Якщо на уроці обмаль часу, таблицю заповнюють удома.

164

Усі уроки географії у 6 класі

 

 

VIII. Домашнє завдання

Опрацювати текст параграфа.

Скласти діаграму хмарності за календарем спостережень на один будьякий місяць.

Скласти п’ять тестових запитань до тексту параграфа.

Об’єднатися в групи, принести аркуш паперу формату А3, маркери, фломастери.

Випереджальне: прочитати параграф «Атмосферні опади».

Додатковий матеріал до уроку

Найбезхмарніше на планеті небо — над Східною Сахарою. Сонце тут сяє 354 дні на рік. Підраховано, що якби можна було використати бодай один відсоток теплоти, яку дістає від Сонця пустеля, людство одержало б кількість енергії, вдесятеро більшу за нинішню потребу в ній усього населення нашої планети.

За приблизними підрахунками, атмосфера нашої планети містить не менш ніж 10 тис. млрд тонн водяної пари, тобто до 200 тонн над кожним гектаром її поверхні.

В екваторіальних районах Світового океану за рік випаровується шар води завтовшки 62 м, а з поверхні Середземного моря — лише

1,5 м.

Урок 38

Тема. Атмосферні опади

Мета: поглиблення та систематизація знань про види атмосферних опадів; формування знань про особливості опадів та закономірності їх розподілу на території Землі; розвиток навичок характеризувати різноманітні види опадів та умови їх утворення.

Тип уроку: комбінований.

Опорні поняття: атмосфера, хмари, вологість повітря, дощ, сніг, град, роса, іній, агрегатні стани води.

Розділ III. Географічна оболонка та її складові

165

 

 

Базові поняття: атмосферні опади, закономірності розподілу опадів, опадомір, діаграми атмосферних опадів.

Зміст уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

1. Взаємоперевірка (робота в парах)

Обмін тестовими запитаннями, підготовленими вдома, відповідь на запитання, перевірка.

2. Прийом «Естафета» (по рядах)

Картки для естафети

Картка 1

1.Постійні вітри, що дмуть від тропічних широт у бік екватора,— ___

_______________

2.Процес переходу речовини з газоподібного стану в рідкий або твер-

дий — ________________________

3.Найнижче розташовуються хмари __________________________

4.Прилад для вимірювання атмосферного тиску — ______________

5.Розшифруйте діаграму.

6. Тепловий пояс між тропіками та полярними колами — _________

166

Усі уроки географії у 6 класі

 

 

Картка 2

1.Постійні вітри помірних широт — ____________________________

2.Повітря, що містить максимально можливу кількість водяної пари,

називають________________________________________________

3.Дуже різноманітні та вигадливі за формою хмари — ____________

4.Прилад для визначення напрямку вітру — ____________________

5.Розшифруйте діаграму.

6.Тепловий пояс між Північним і Південним тропіками — ________

Картка 3

1.Вихрові області зі зниженим тиском у центрі — ________________

2.Процес переходу речовини з рідкого або твердого стану в газоподіб-

ний — ____________________________

3.Хмари, що розташовуються на дуже великій висоті та схожі на нит-

ки,— _____________________________

4.Прилад для вимірювання відносної вологості — _______________

5.Розшифруйте діаграму.

6. Тепловий пояс за полярним колом — _______________________

Розділ III. Географічна оболонка та її складові

167

 

 

3. Прийом «Географічна мозаїка»

Завдання. Складіть визначення понять, використовуючи наведені нижче слова.

Вітер, повітря, в, це, горизонтальний, рух, напрямок.

Шар, тропосфера, це, атмосфера, нижній.

Такі, що мають, це, повітряні маси, властивості, однорідні, частини тропосфери.

IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Прийом «Практичність теорії»

Атмосферні опади — дощ, сніг, град, роса, іній — усім вам добре відомі. Їх поява в атмосфері пов’язана з унікальними властивостями води. Тепер, знаючи про випаровування та конденсацію, насичене і не насичене водяною парою повітря, ви легко зможете пояснити їх виникнення. Дії атмосферних опадів дуже суперечливі. Наприклад, дощ несе живильну вологу рослинам, а може бути джерелом руйнівних повеней. Або сніг — вкриває посіви та коріння рослин від згубних морозів, а може стати причиною обриву ліній електропередач, заносів, аварій на дорогах. То які вони — атмосферні опади, знайомі незнайомці? Поговорімо про них більш докладно, примірявши на себе роль одного з «капелюхів».

IV. Вивчення нового матеріалу

Розгорнутий план етапу

1.Атмосферні опади та їх роль у житті людей. (Метод «кольорових капелюхів»)

Кожна група отримує паперовий капелюх певного кольору. Всередині капелюха написано завдання.

Жовтий капелюх

Чорний капелюх

Білий капелюх

Охарактеризуйте най-

Охарактеризуйте нега-

Охарактеризуйте атмо-

більш позитивні дії

тивні дії атмосферних

сферні опади з точки зору

атмосферних опадів.

опадів.

вченого (раціонально).

Червоний капелюх

Синій капелюх

Зелений капелюх

Які почуття (емоції)

Які висновки для себе

Запропонуйте нестан-

викликають у вас атмо-

ви зробили, зазнавши­

дартні (творчі) рішення

сферні опади? Складіть

дії атмосферних опа-

щодо використання

чотирирядковий вірш

дів?

атмосферних опадів.

про атмосферні опади.

 

 

168

Усі уроки географії у 6 класі

 

 

Порядок виступів «капелюхів»: білий, жовтий, чорний, червоний, синій, зелений.

2.Обробка результатів спостережень за опадами. Аналіз діаграми атмосферних опадів.

3.Закономірності в розподілі опадів. Аналіз кліматичної карти.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Альтернативні варіанти

Прийом «Географічний

Прийом «Проблемне питання»

практикум»

1. Чому в областях зниженого

 

1. Користуючись кліматичною

атмосферного тиску випадає

картою, визначте найбільш

багато опадів, а в областях

«мокрі» та «сухі» райони Землі;

підвищеного атмосферного ти-

поясніть їх виникнення.

ску — мало?

2. Користуючись кліматичною

2. Чому у великих містах атмо-

картою, визначте середньорічну

сферних опадів випадає більше,

кількість опадів, що випадає

ніж у приміських районах?

у вашій місцевості.

 

VI. Підсумки уроку

 

Прийом «Мікрофон»

 

Обговорення результатів роботи.

VII. Домашнє завдання

Опрацювати текст параграфа.

Скласти план параграфа.

Побудувати в зошиті діаграму атмосферних опадів за наведеними нижче даними.

Місяць року

Січень

Лютий

Березень

Квітень

Травень

Червень

Кількість

45

40

38

46

50

70

опадів, мм

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Місяць року

Липень

Серпень

Вересень

Жовтень

Листопад

Грудень

Кількість

85

68

50

38

40

40

опадів, мм

 

 

 

 

 

 

Розділ III. Географічна оболонка та її складові

169

 

 

Додатковий матеріал до уроку

«Наймокріше» місце земної кулі — Черрапунджа — невеличке індійське селище у південному передгір’ї Гімалаїв. Тут щороку в середньому випадає понад 12 тис. мм опадів. Понад 10 млн цебер на кожний гектар! У «рекордний» 1947 рік кількість опадів тут становила

24 326 мм!

Майже не поступається Черрапунджі колумбійське містечко Тупунендо, в якому щороку випадає 11 770 мм опадів. Ще одним «мокрим» місцем на земній кулі є Гавайські острови. Тут щороку в середньому землю зволожує шар вологи завтовшки 10 м. На тутешньому острові Кауай дощова погода триває 350 днів на рік.

На Землі є місцевість, де дощ іде «на замовлення». Це — північнозахідна провінція Китаю Юньнань. Дощ починається тут навіть від голосного окрику. Причому випадає тим рясніший, чим сильніший голос. Пояснюється це тим, що тут, у горах Ґаолінґ, знаходяться озера, які настільки перенасичують повітря вологою, що найменший струс його зумовлює утворення дощових краплин.

Полюс посушливості, радше за все, перебуває в Чілійській пустелі Атакама, що простягається вздовж західного узбережжя Південної Америки. Дощів там взагалі не буває. Кількість опадів вимірюється десятими частками міліметра — у вигляді ранкових туманів. За останніми даними, посуха триває тут уже понад чотири століття!

Найбільший град випав 28 березня 1867 р. в околицях міста Белларі в Індії. Градини мали розмір невеликої дині, деякі з них важили майже півтора кілограма. Подібний град випав у 1986 р. у Банґладеш, позбавивши життя 92 мешканців.

Найбільш грозовим місцем є місто Боґор на острові Ява, розташоване на північному схилі гори Саланг поблизу столиці Індонезії Джакарти. Тут блискавки спалахують у середньому 322 дні на рік.

Гніздом блискавок називають місце, куди грозові розряди б’ють із дивовижною невідступністю. У 1978 р. поблизу фінського селища Оравікоскі за рік розрядилося 2276 блискавок! Найбільша кількість блискавок за добу — 665 тис.— зафіксована наприкінці липня 1992 р. в місті Карлсруе в Німеччині.

170

Усі уроки географії у 6 класі

 

 

Урок 39

Тема. Погода

Мета: поглиблення та систематизація знань про погоду та її елементи; формування практичних умінь характеризувати різні типи погоди, пояснювати причини зміни погоди; сприяти усвідомленню важливості складання точних прогнозів погоди; розвиток навичок аналізу спостережень за погодою та народних прикмет.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручники, атласи, синоптична карта.

Опорні поняття: атмосфера, температура повітря, атмосферний тиск, сила і напрямок вітру, хмарність, опади.

Базові поняття: погода, типи погоди, проноз погоди, метеорологія, синоптична карта.

Зміст уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

1. Прийом «Так — ні»

Учитель або один із учнів загадують одне з понять теми, решта учнів намагаються відгадати його за допомогою навідних питань.

Альтернативні варіанти

2. «Назвіть зайве поняття»

2. «Складіть класифікацію»

та поясніть свій вибір.

(робота в парах)

Роса, дощ, сніг, злива. (Наведені

Складіть свою класифікацію

опади в рідкому стані)

атмосферних опадів та поясніть її.

Роса, дощ, град, злива.(Наведені

3. Прийом «Театралізація»

опади випадають із хмар)

(робота в парах)

Роса, іній, дощ, туман. (Наведені

Завдання. Один освічений фер-

опади випадають з повітря)

мер, використовуючи маленький

 

Розділ III. Географічна оболонка та її складові

171

 

 

легкий літак, займався засіванням хмар, викликаючи рясні дощі для збільшення врожаю овочів. Розіграйте сценку, яка демонструє реакцію його близьких та віддалених

сусідів на ці дії.

Підказка. «Засівання хмар» — розпилення у хмарах речовин, що викликають дощ або йому запобігають.

3. Вигадайте свої умовні позначення для різних атмосферних опадів і розподіліть їх за порами року. Наприклад:

Зима

Весна

Літо

Осінь

— сніг

IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Прийом «Фантастична добавка»

Цікаво, якою буде погода завтра? у неділю? влітку? Зазвичай, намагаючись відповісти на це запитання, ми дивимось у небо, адже саме там, у повітряному океані, народжується погода. Немає нічого більш рухливого та мінливого, ніж повітря, що утворює атмосферу. До того як вчені відкрили таємниці передбачення погоди, люди уважно стежили за небом, поведінкою тварин, станом рослин. Сьогодні вчені, які займаються прогнозуванням погоди, мають цілий арсенал новітньої техніки, за допомогою якої проводяться спостереження за мінливим станом атмосфери. Відомий учений-хімік Дмитро Іванович Менделєєв говорив: «Атмосфера — велика лабораторія погоди». «Екскурсію» до цієї лабораторії ви вже здійснювали неодноразово. Ви знаєте, де народжуються атмосферні опади, чому дме вітер, як змінюється атмосферний тиск та багато іншого. Тож давайте з’ясуємо, як у цій лабораторії народжується погода, чому вона така мінлива, як за нею спостерігають та як на неї впливають.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]