Usi-uroki-geographii-6-klas.pdf-1272633607
.pdf182 Усі уроки географії у 6 класі
• Утропічномукліматичномупоя |
Назва |
Геогра- |
Особли- |
Кліма- |
|
сі опадів зазвичай випадає: |
кліма- |
фічне |
вості по- |
тичні |
|
тичного |
поло- |
вітряних |
показ- |
||
а) багато; |
|||||
поясу |
ження |
мас |
ники |
||
б) мало; |
|||||
|
|
|
|
||
|
|
|
|
||
в) помірна кількість. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
• У полярних кліматичних поя- |
2. Прийом «Творча лабораторія» |
||||
сах температура повітря, як пра |
(робота в групах) |
|
|||
вило: |
|
||||
Спрогнозуйте можливі зміни |
|||||
а) значно нижча за 0 °С; |
|||||
клімату в результаті певних ви- |
|||||
б) завжди вища за 0 °С; |
дів діяльності людини. Покажіть |
||||
в) змінюється в межах 0...10 °С. |
зміни у вигляді логічної послі- |
•У міру просування вглиб ма- довності.
терика континентальність клі а) Вирубування лісів → ...
мату: |
б) Розорювання полів → ... |
|
а) збільшується; |
в) Будівництво міст → ... |
|
б) зменшується; |
г) Спалювання різних видів палива |
|
в) не змінюється. |
||
→ ... |
||
• Для морського типу клімату ха- |
|
|
рактерні: |
|
|
а) спекотне сухе літо та холодна |
|
|
зима; |
|
|
б) прохолодне літо та м’яка |
|
|
зима; |
|
|
в) холодне вологе літо та холод- |
|
|
на зима. |
|
|
2. Взаємоперевірка |
|
|
3. Прийом «Географічний |
|
|
практикум» |
|
|
Завдання. Нанесіть на контур- |
|
|
ну карту межі основних та пере- |
|
|
хідних поясів і підпишіть їх. |
|
|
VI. Підсумки уроку |
|
|
Прийом «Мікрофон» |
|
Відповіді на питання, поставлені на етапі мотивації.
Розділ III. Географічна оболонка та її складові |
183 |
|
|
VII. Домашнє завдання
•Опрацювати текст параграфа.
•Розфарбувати на контурній карті кліматичні пояси.
•Повторити тему «Атмосфера».
•Скласти кросворд з 10–15 питань до теми «Атмосфера».
Додатковий матеріал до уроку
•Довідатися про клімат минулого можна по-різному. Найбільш надійні дані надають гідрометеорологічні станції. Але світова мережа таких станцій існує лише близько 100 років, тому інформацію про тривалі зміни клімату доводиться одержувати з інших джерел. З цією метою використовуються додаткові природні та історичні факти: їх отримують, вивчаючи торфовища, льодовики, відклади на дні озер, а також літописи й археологічні знахідки. Вони дозволяють відновити клімат минулого за сотні й навіть тисячі років.
Історія клімату записується в будові дерев. Зі стовбурів спеціальними бурами висвердлюються циліндричні палички-керни. Їх шліфують, а потім вивчають.
Інформація про газовий склад давньої атмосфери, про її температуру «захована» і в пухирцях, вморожених у лід. Глибоке буріння
вльодовикових покривах Антарктиди та Ґренландії, хімічний аналіз узятих проб дозволили відновити кліматичні умови за останні 150 тис. років.
•Уявлення про клімат давніх геологічних епох дають осадові породи відповідного віку. Так, викопні товщі солей можуть бути надійними індикаторами давнього спекотного і сухого клімату. Боксити, наприклад, свідчать про спекотні та вологі кліматичні умови минулого. Для відкладень холодного клімату характерні великі уламки, що утворилися внаслідок фізичного вивітрювання гірських порід.
Урок 42
Тема. Атмосфера. Урок тематичного оцінювання знань
Мета: повторення, узагальнення та перевірка знань, отриманих під час вивчення теми; вдосконалення практичних умінь та навичок
184 |
Усі уроки географії у 6 класі |
|
|
використовувати набуті знання; виховання самостійності та відповідальності.
Тип уроку: перевірка та оцінювання знань і навичок.
Завдання для тематичного оцінювання навчальних досягнень
Варіант І
І рівень
1.Прилад для вимірювання температури повітря називається:
|
а) флюгером; |
б) термометром; |
в) опадоміром. |
2. |
Одиниця вимірювання абсолютної вологості повітря: |
||
|
а) г/м3; |
б) бал. |
|
3. |
З висотою атмосферний тиск: |
|
|
|
а) підвищується; |
б) знижується. |
|
II рівень
4.Дайте визначення поняття.
Клімат — це __________________________________________
_________________________________________________________
_______________________________________________________
5.Знайдіть та виправте помилки в тексті (правильно напишіть зверху).
День літнього сонцестояння в Північній півкулі — 28 червня.
6.Підпишіть на наведеному рисунку Північний і Південний тропіки та жаркий тепловий пояс.
Пн. полюс
Пд. полюс
Розділ III. Географічна оболонка та її складові |
185 |
|
|
IIІ рівень
7.Дайте відповідь на запитання «Що таке бриз?» і на схемі утворення бризу стрілками позначте напрямки руху повітряних мас, а буквами «В» та «Н» — області високого та низького атмосферного тиску над суходолом і морем.
_____________________________________________________
_________________________________________________________
________________________________________________________
_______________________________________________________
8.Використавши дані таблиці, побудуйте графік добового ходу температур. Розрахуйте середню добову температуру та добову амплітуду температур.
Час спостережень, год |
8 |
12 |
16 |
20 |
24 |
|
|
|
|
|
|
Температура повітря, °С |
+2 |
+4 |
+6 |
+2 |
0 |
|
|
|
|
|
|
Середня добова температура: _ _________ °С Добова амплітуда температур: __________ °С
t °С
0
Час, год
186 |
Усі уроки географії у 6 класі |
|
|
9.Якийвпливнакліматсправляютьокеанічнітечії?__________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
________________________________________________________
IV рівень
10.Використавши дані спостережень, наведені в таблиці, побудуйте розу вітрів за місяць. Зробіть висновок про те, які вітри переважали в цей період.
Напрямок |
Тривалість, |
ПнЗх |
вітру |
дні |
|
Пн |
5 |
|
ПнСх |
4 |
|
Сх |
3 |
|
ПдСх |
2 |
|
Пд |
2 |
|
ПдЗх |
3 |
|
Зх |
3 |
|
ПнЗх |
5 |
|
Висновок: _____________________________________________
_________________________________________________________
_______________________________________________________
11.Чомудорівнюєвідноснавологістьповітря,якщозатемператури+30 °С в 1 м3 повітря наявні 15 г водяної пари? (Наведіть розрахунки.)
_____________________________________________________
_________________________________________________________
_______________________________________________________
12.Спираючисьнаданівашогокалендаряпогоди,охарактеризуйтеклімат своєї місцевості.
_____________________________________________________
_________________________________________________________
_______________________________________________________
Розділ III. Географічна оболонка та її складові |
187 |
|
|
Варіант ІІ
І рівень
1.Прилад для вимірювання атмосферного тиску називається: а) барометром; б) флюгером;
в) снігомірною рейкою.
2.Вітри, що змінюють свій напрямок двічі на рік, називаються:
а) бризами; б) мусонами.
3. З висотою температура повітря у тропосфері: а) підвищується; б) знижується.
II рівень
Дайте визначення поняття.
Погода — це __________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_______________________________________________________
5.Знайдіть та виправте помилки в тексті (правильно напишіть зверху).
День осіннього рівнодення в Північній півкулі — 23 листопада.
6.Напишіть на наведеному рисунку Північний та Південний полярні кола та холодні теплові пояси.
Пн. полюс
Пд. полюс
IIІ рівень
7.Дайте відповідь на питання «Що таке вітер?» та на схемі утворення вітру позначте буквами «В» та «Н» області високого та низького атмосферного тиску, укажіть стрілками напрямок руху вітру.
188 |
Усі уроки географії у 6 класі |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
_________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
_______________________________________________________
8.Використавши дані таблиці, побудуйте графік добового ходу температур. Розрахуйте середню добову температуру та добову амплітуду температур.
Час спостережен- |
8 |
12 |
16 |
20 |
24 |
|
ня, год |
||||||
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
Температура по |
–2 |
0 |
+2 |
+5 |
+6 |
|
вітря, °С |
||||||
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
Середня добова температура: _ _________ °С Добова амплітуда температур: __________ °С
t °С
0
Час, год
9.Чим пояснюється зміна пір року на Землі? ______________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
________________________________________________________
Розділ III. Географічна оболонка та її складові |
189 |
|
|
IV рівень
10.Використавши дані спостережень, наведені в таблиці, побудуйте розу вітрів за місяць. Зробіть висновок про те, які вітри переважали в цей період.
Напрямок |
Тривалість, |
ПнЗх |
вітру |
дні |
|
Пн |
5 |
|
ПнСх |
4 |
|
Сх |
3 |
|
ПдСх |
2 |
|
Пд |
2 |
|
ПдЗх |
3 |
|
Зх |
3 |
|
ПнЗх |
5 |
|
Висновок: _____________________________________________
_________________________________________________________
_______________________________________________________
11.Чому дорівнює відносна вологість повітря, якщо за температури 0 °С в 1 м3 повітря міститься 2 г водяної пари?
12.За яких умов можливо таке: Земля обертається навколо Сонця, але зміни пір року не відбувається?
Урок 43
Тема. Гідросфера та її основні частини
Мета: поглиблення та систематизація знань про властивості води, кругообіг води та його наслідки; формування знань про гідросферу та її складові; розвиток первинних практичних навичок розрізняти складові гідросфери; виховання бережливого ставлення до водних багатств планети.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
190 |
Усі уроки географії у 6 класі |
|
|
Обладнання: підручники, атласи, глобус, настінна карта півкуль, схема (відеосюжет) «Світовий кругообіг води».
Опорні поняття: агрегатні стани води, атмосфера, випаровування, конденсація, кругообіг води.
Базові поняття: гідросфера, складові гідросфери.
Зміст уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь
Прийом «Бліц-опитування»
•Назвіть і дайте визначення оболонок Землі, особливості яких було вивчено на уроках географії.
•В яких агрегатних станах перебуває вода?
•За яких умов вода переходить з одного стану в інший?
•Про які властивості води ви дізналися під час вивчення теми «Атмо сфера»?
•Що таке кругообіг води?
IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Прийом «Фантастична добавка»
Колись давно жила собі планета. Була вона молода, гаряча і дуже самотня. Інші планети Сонячної системи, такі ж молоді та гарячі, знаходились далеко, і спілкуватися з ними було важко. Дуже хотілося планеті з кимось товаришувати, про когось дбати. І от одного разу, в результаті дуже складної послідовності хімічних реакцій, у речовині мантії планети почала утворюватися вода. Поступово води утворилося так багато, що вона заповнила западини. А оскільки поверхня планети була теплою, то вода почала активно випаровуватися, утворилися хмари, а із хмар пішов дощ. Одного сприятливого моменту у воді з’явилися перші найпростіші живі організмі. Як із цих найпростіших виникли складні живі системи, поки що нікому не відомо. Але головне, наша планета відтоді перестала страждати від самотності...
Неважко здогадатися, про що йдеться в цій казці. Звичайно ж, про воду, про водну оболонку Землі, про взаємозв’язки водної оболонки з літосферою та атмосферою. Саме водну оболонку — колиску життя
Розділ III. Географічна оболонка та її складові |
191 |
|
|
на нашій планеті, ви вивчатимете на уроках, присвячених темі «Гідросфера». На вас чекають простори океанів, загадкові вигини річок та таємничі озера, мальовничі водоспади та холодні льодовики. Тож почнемо знайомство з водною оболонкою планети.
IV. Вивчення нового матеріалу
Розгорнутий план етапу
1.Унікальні властивості води. («Мозковий штурм»)
2.Світовий кругообіг води:
а) робота зі схемою «Світовий кругообіг води» (якщо є можливість — перегляд відеосюжету).
б) висновки, наслідки кругообігу — взаємозв’язок водних об’єктів між собою.
3.Гідросфера — водна оболонка Землі.
а) складові гідросфери. Аналіз діаграми в підручнику; б) значення прісної води для людей (робота в парах).
V. Закріплення вивченого матеріалу
Альтернативні варіанти
Прийом «Географічний крос» |
* Прийом «Творча лабораторія» |
• Водна оболонка нашої планети |
(робота в групах) |
|
|
називається.... (Гідросферою) |
Завдання. Складіть невелике |
•Основна частина вод гідросфеоповідання з теми «Мандрівка ри зосереджена у... (Світовому крапельки води».
океані)
• Вода може перебувати у трьох |
* Прийом «Проблемне |
|
станах: ... (Рідкому, твердому, |
питання» |
|
газоподібному) |
Як зміниться гідросфера, |
|
• Основною причиною утворен- |
||
якщо Земля раптом втратить атмо |
||
ня кругообігу води в природі є... |
сферу? |
|
(Енергія Сонця) |
|
|
• Тихий, Атлантичний, Індій- |
«Географічний практикум» |
|
ський, Північний Льодовитий |
||
Складіть схему складових гід- |
||
океани разом утворюють... (Сві |
||
росфери. |
||
товий океан) |
||
|