Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
уроки добра.doc
Скачиваний:
19
Добавлен:
19.02.2016
Размер:
300.03 Кб
Скачать

Тема: За добро добром платять

Матеріал до уроку: Українська народна казка "Кривенька качечка".

Мета:

- вдосконалювати навички читання, вміння учнів правильно інтонувати мову дійових осіб, членувати текст для складання плану; поглиблювати уявлення про етику людських стосунків;

- розвивати увагу, пам’ять;

- виховувати доброту і чуйність, донести до свідомості дітей, що найвища краса людини в доброті.

Обладнання: малюнки до казки; вірші, прислів’я, картки зі словами, схеми,

словникові слова, фонограма пісень.

^ Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організація класу

Ранок. Сонце в небі піднімається.

Наші діти з сонечком вітаються.

Доброго ранку, - мовим за звичаєм.

Доброго ранку кожному зичимо!

Доброго дня Вам, люди бажаємо!

Вечором добрим стрічних вітаємо.

І посміхаються у відповідь люди -

Добрі слова ж бо для кожного любі.

Правда, діти, приємно, коли нас оточують добрі люди, веселі, приємні посмішки. Я бачу, що у вас гарний настрій, послухайте вірш.

ІІ. Мотивація навальної діяльності

Як дати людям вміння не робити зла,

Йти добрими у світ чудовий та багатий,

Якби я вміла, о, якби могла,

У кожний день би запросила свято…

Біжать літа, неначе в вирій птахи,

Добро і радість поряд із тобою,

Як стати людям на землі щасливими,

Як переповнитися людям добротою ?

- Як ви думаєте, діти, чого більше на землі – добра чи зла ?

В чому воно проявляються ? Яких людей більше – добрих чи злих?

Які казки ви знаєте, де добро перемагає зло?

Вправи на вдосконалення навичок читання

1. Перед вами складовиця-приказка сестриця:

до пла бро За до тять бром

( За добро добром платять)

a) Читаємо хором;

б) Як ви розумієте ці слова?

2. Вікторина "З якої це казки пісенька"?

- Відгадайте, з яких казок ці пісеньки.

a) Я по коробу метений,

на яйцях спечений.

Я від баби втік,

і від діда втік,

так і від тебе втечу. ("Колобок").

б) Гуси, гуси, гусенята,

візьміть мене на крилята.

та понесіть до батенька…(" Івасик - Телесик ").

c) Мій котику, мій братику,

несе мене лиска

за круті гори,

за бистрії води.

Порятуй мене! ("Котик і півник").

- Які з цих казок про тварин? Яка належить до чарівних?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

- Отож, сідайте зручніше, будь ласка,

Сьогодні у гості прийшла до нас казка.

1. Побудова асоціативного куща.

сердечність

злагода мир

Доброта

дружба добрі вчинки

радість любов

щедрість

ІV. Ознайомлення з казкою

1. Самостійне мовчазне читання казки учнями.

- Хто дійові особи казки?

2. Перевірка первинного сприймання казки.

- Чи сподобалась вам казочка?

- Якими подіями вона закінчується?

3. Словникова робота.

Починочок - пряжа, намотана на веретено.

Галочка – пестливе звертання до дівчини.

Кужілочка – частина прядки у вигляді кілка.

Веретенце – ручне знаряддя для прядіння у вигляді тонкої палички із загостреними кінцями.

Полинули – полетіли.

Жалувати – жаліти.

^ V. Читання учнями казки за логічною кінцівкою

а) 1-а частина – до слів "…а самі знов пішли".

Читання "Дощиком".

б) 2-а частина – до слів "Так і зробили".

Читання "День і ніч".

- З чого дивувався дід і баба?

- Кого помітили сусіди?

в) 3-а частина – до слів "Не плач, галочко!"

Читання "ланцюжком".

- Кого побачили дід з бабою біля своєї хати?

- Де взялася ця кривенька дівчина?

- Як ви думаєте, чому дід та баба спалили гніздечко?

г) 4-а частина.

- Прочитайте мовчки тільки пісеньку дівчинки і каченят.

Читання частини в особах.

д)Написати план в правильному порядку.

1. Дід і баба спалюють гніздечко. (3)

2. Таємнича помічниця. (2)

3. Незвичайна знахідка в лісі. (1)

4. Дівчина не схотіла залишитися. (4)

Фізкультхвилинка

Я всміхаюсь сонечку:

- Здрастуй, золоте!

Я всміхаюсь квітоньці -

Хай вона росте!

Я всміхаюсь дощику:

- Лийся, мов з відра!

Друзям усміхаюся -

Зичу всім добра!

^ VІ. Стислий переказ казки за планом та малюнками

- Розгляньте малюнки до казки, що у підручнику. До якої частини казки немає ілюстрації?

"Сенкан" до слова "добро".

1. Добро.

2. Світле, щире, радісне (прикметники).

3. Допомагає, лікує, рятує (дієслова).

4. Ввічливість, любов (синоніми).

VІІ. Узагальнення прочитаного

1. Чому дівчина більше не захотіла залишитися у діда і баби?

Що у цій казці народ схвалює, а що - засуджує?

Прочитайте прислів’я, що після казки.

Чи виражає воно головну думку твору казки?

2. Робота над прислів’ями.

Хто людям добра бажає – той і собі має.

Робиш добро - не кайся, робиш зло – начувайся.

Вправа "За що мене можна хвалити, за що мене можна сварити?"

VІІІ. Підсумок уроку

1.Бесіда

- До якої групи казок можна віднести цю казку?

- Які ознаки чарівності є у ній?

- Чи сподобалась вам казка?

^ 2. Зачитування Правил доброти

1.Допомагай слабким, маленьким, хворим.

2.Не будь жадібним.

3.Прощай іншим помилки.

4.Ніколи не заздри.

5.Жалій інших.

6.Не лінуйтесь робити добро,

Лише зла не бажайте нікому,

Бо воно, як велика гора,

Стане вам на шляхові земному.

І заступить навколишній світ,

Зробить серце жорстоким, холодним.

Ви з любов’ю живіть з юних літ,

Будьте чуйним, веселим і добрим.

- Тож нехай ваші серця гріє завжди сонечко, і нехай ніколи до нього не підступить крижина, яка зможе остудити його, перетворити на холодне і черстве. І пам’ятайте, що тільки добре і лагідне серце вміє любити, співчувати та допомагати, тільки добре серце вміє бачити красу і творити її.

3 клас. Людські чесноти. Доброта

Травінська С. Л., старший учитель ЗОШ І-ІІІ ст. № 1

Мета: продовжити знайомити учнів з людськими чеснотами; довести до свідомості дітей, що добро твориться «просто – ні за так»; викликати бажання творити добро і уникати злих вчинків; розширювати уявлення про добрі і погані вчинки; поповнювати словниковий запас добрими словами; розвивати критичне мислення; виховувати кращі людські якості: доброту, милосердя, небайдужість до чужої біди, бажання допомогти, гуманну, творчу, соціально активну особистість, здатну бережно ставитися до всього, що її оточує.

Обладнання: мультимедійна дошка,

Л. Іванкова «Твори добро», «Духовна сила»(творча фантазія класу),

Л. Забашта «Людина починається з добра», плакати «Уроки доброти»,

Ю. Федькович «По щирості», казка «Добро і зло», правила Доброти,

І. Драч «Про добро», мультфільм «Просто так!».

І. Ранкові зустрічі

1. Привітання: Встаньте, дітки, всі рівненько, посміхніться веселенько!

Поверніться до гостей, привітайтесь: добрий день!

Всім присутнім ми, зичим здоров’я, добра,

А тепер до роботи нам братись пора!!!

Дозвольте запитати у вас, який НАСТРІЙ сьогодні ви маєте?

Подивіться на свого сусіда по парті, ЗРОБІТЬ ПОБАЖАННЯ на сьогоднішній день:

- доброго, гарного дня

хороших оцінок

прекрасного настрою

щоб мама раділа твоїм успіхам

будь веселим

хай світить сонечко

щоб усі з тобою дружили

щоб вчителька не засмучувалась

2. Гра в компліменти (умови гри: не кажи неприємного)

- гарна - сміливий

- приваблива - добрий

- охайна - хороший спортсмен

- ніжна - завжди допомагаєш

- доброзичлива « ДЯКУЮ» - кращий друг

- хороша - красивий

- весела - гарно танцюєш

- завжди ділиться(щедра) - працелюбний

- приємний голос - ти у нас гарний математик

3. Розвиток мовлення (перевірка дом. завдан.);

зачитування прислів’їв про Щедрість та Жадібність;

читання складених казок та оповідань про Щедрість та Жадібність;

дякую

4. Крісло автора

Я хочу зробити повідомлення! А я, знаю яку тему ми будемо сьогодні вивчати, я наперед по книжечці дивилась і читала.

Вірш Л. Забашти «Людина починається з добра»

Сказав мудрець:

Живи, добро звершай! Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро і вищу правду віра,

людину відрізняє від мавпи і від звіра,

хай оживає істина проста:

людина починається з добра!

ІІ. Мотивація навчання

1.Вступне слово вчителя. Повідомлення теми.

Слайд №1 ТЕМА

Слайд №2 Врятує світ краса – завжди так говорили. Тепер врятує світ лиш ДОБРОТА. Бо однієї вже краси занадто мало. Бо стільки всюди зла – людина вже не та…

Тож, люди, на Землі спішіть ДОБРО творити, щоб нам не згинути у морі зла, щоб кожен міг серед краси прожити у царстві справедливості й добра!!!

Слайд №3 Здавна на Землі цінували праведне життя – життя чесне, щире, відкрите. Треба утримуватися від поганих вчинків, лихих намірів. Зло, як відомо, довго не забувається і породжує нове зло. А от добро породжує добро.

Слайд №4 Ви самі були не раз свідками і добрих вчинків, і злих, а також читали багато казок, у яких завжди відбувається боротьба між добром і злом.

Тож сьогодні ми вирушаємо до країни СПРАВЕДЛИВОСТІ І ДОБРА.

2. Бесіда

- Ми так часто чуємо слова ДОБРО, ДОБРОТА

- Що, на вашу думку, означають ці слова???

ДОБРО необхідне людині, як повітря. Без добра життя стає бідним, нікому не потрібним. Усе, що є кращого в житті кожної людини, осяяне добром.

ДОБРОТА – це чутливе, дружнє ставлення до людей.

ДОБРОТА – це єдиний одяг, який ніколи не старіє!

Дошка Тепер ми можемо заповнити КВІТКУ людських чеснот, правила, за якими формується ДУХОВНА СИЛА (творча фантазія 3-А класу)

ІІІ. Розкриття теми

Робота з підручником ст. 43

добро – корисна справа, вчинок;

доброта – чутливе ставлення до людей.

Робота в зошиті ст. 14

доповни речення сторінки зошита – що таке добро і доброта, записали.

Підручник вірш «Про добро» І. Драч ст. 43

Добро твориться просто – ні за так.

Так, як цвіте і опадає мак,

Як хмарка в’ється і сміється пташка,

Як трудиться малесенька мурашка!

? Яка головна думка цього твору? Добро твориться просто, ні за так!

Як автор доводить цю думку?

Висновок: Той хто робить щось добре, не повинен чекати за це винагороди.

Читання оповідання «По щирості» підручник ст. 43

Один господар прийшов з міста, дав своєму синові медівник та й каже:

На, Васильку! Та поділися з Петриком по щирості.

А от як діляться по щирості? – питає Василько.

Отак, синку, – каже отець. – Як переломиш медівник, то даси більшу половину Петрикові, а собі лишиш меншу. Це називається по щирості.

То дайте Петрикові медівник, хай він ділиться по щирості, – каже хитрий Василько.

? Чому автор називає Василька не добрим, а хитрим?

Отже, добра людина – щира.

Слайд № 5 Малювання добра і зла за уявленням дітей.

? Щоб це завдання виконати,потрібно повторити що таке антоніми?

Зустріч із незвичайними деревами.

Завдання – антоніми розподілити на відповідні дерева:

радість – горе щедрий – скупий

мир – війна сміливий – боягуз

друг – ворог сміх – сльози

любов – ненависть повага – приниження

Діти, погляньте, як виглядають ці дерева?!

Яке більше, Вам, до вподоби?

Завдання уроку

Дошка Сьогодні, ми з вами на уроці даємо відповіді на запитання:

1. Що таке доброта?

2. Чи легко бути добрим? Чому?

3. Кому потрібна допомога?

4. Чи потрібно чекати винагороди за добрі вчинки? Чому?

6. КАЗКА «Добро і Зло» підручник ст. 43

Одного разу ДОБРО прийшло в гості до ЗЛА. Зло стало пригощати Добро чаєм, але в кухлик замість цукру поклало сіль.

Добро спробувало сіль, але нічого не сказало Злу. Тільки подякувало за гостину.

А коли Добро йшло від Зла, воно сказало: «Щось цукор у вас несолодкий. Візьміть гроші, купіть собі цукерок до чаю».

Зло все перекосилось, але робити нічого, довелось взяти гроші.

Так Добро віддячило Злу добром за зло.

Зло є причиною війн, голоду, знущань, зради, обману.

Зла людина своїми словами і вчинками може завдати іншим великої шкоди.

Але добро завжди сильніше від зла. Люди цінують і довго пам’ятають добрих людей, допомагають їм у тяжку хвилину, а від злих намагаються бути подалі. Злі люди завжди одинокі.

Читання казки за логічно закінченими частинами:

а) І частина 1=5 абзац

? Чим Зло пригощало Добро? Чаєм із сіллю

? Як Добро віддячило Злу за зло? Дав грошей, щоб Зло купило собі цукерок. Віддячило добром за зло.

б) читання ІІ частини самостійно

в) вибіркове читання

- Причиною чого є зло? Ст.44 – Зло є причиною війн, голоду, знущань, зради, обману.

- Що сказано про злих людей? Зачитайте.

- Прочитайте про добрих людей?

г) Продовжте ці рядки:

- Ніхто не має права: ображати, карати, принижувати, …

- Кожен має право: захистити, допомогти, поділитися, …

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

В цьому класі друзі всі (тричі сплескують в долоні)

Я і ти, і ми, і всі (тричі сплескують в долоні, присідають, встають і повертаються навколо себе)

Посміхнись тому, хто зліва, посміхнись тому, хто справа. Ми – одна сім’я!!!(тричі сплескують в долоні)