Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
уроки добра.doc
Скачиваний:
19
Добавлен:
19.02.2016
Размер:
300.03 Кб
Скачать

3 Клас. Година спілкування

Шорик Т. К., вчитель-методист

ЗОШ І-ІІІ ступенів № 10

Тема: Хай добрим ваше серце буде.

Мета: поглибити знання учнів про добро, сприяти розвитку мотивації до добрих та гуманних вчинків;

розвивати уявлення про те, що добра і чуйна людина завжди допомагає іншим, поважає, піклується про тих, хто потребує допомоги;

виховувати бажання творити добро.

Обладнання: оповідання В.Сухомлинського; плакати "Прислів’я", фарби.

^ Хід заняття:

Вчитель: Діти, сьогодні ми з вами будемо спілкуватися на тему, яку я пропоную вам самим визначити, прослухавши вірш

Врятує світ краса

Завжди так говорили.

Тепер врятують світ лиш доброта,

Бо однієї вже краси занадто мало,

Бо стільки всюди зла – людина вже не та…

Тож, люди на землі!

Спішіть добро творити, щоб нам не згинути у морі зла,

щоб кожен міг серед краси прожити

у царстві справедливості й добра.

Отже, діти, чи зрозуміли ви про що ми будемо вести розмову?

^ Відповіді дітей: - Про доброту

- Про добрі справи

- Про те, що людина повинна творити добро.

Вчитель: Вірно! Тема нашої години спілкування – "Хай добрим ваше серце буде"

Діти прочитайте уважно слова записані на дошці: милосердя, біль, повага, тривога, ніжність, війна, хвороба, злагода, байдужість, справедливість, жорстокість, ласка, співчуття.

Знайдіть серед них ті, які асоціюються з добром.

А тепер поміркуйте і спробуйте відповісти на запитання, що ж таке добро?

^ Відповіді дітей:

- Добро - це радість.

- Добро – це добрі вчинки.

- Добро – це допомога другу.

- Добро – це коли ти поряд з тим, хто потребує твоєї допомоги.

- Добро – це посмішка мами.

- Добро – це коли ти умієш прощати.

- Добро – це, коли ти допомагаєш тому, кому погано.

- Добро – це, коли ти рятуєш викинутих цуценят та кошенят.

- Добро – це , коли від твоїх вчинків всім хто поряд приємно і радісно.

Вчитель: Отже, у кожного із вас є своє розуміння добра і доброти. Але всі ці висловлювання, думки об’єднує одна думка: людина прийшла в цей світ творити добро для тих, хто її оточує. А тепер, діти, давайте пофантазуємо. Як би добро можна було зобразити у кольорі, яким фарбам ви віддали б перевагу?

^ Відповідь дітей :

- жовтий

- рожевий

- золотий

- салатовий

- можна змішати найсвітліші кольори.

Вчитель: Ви вибрали найяскравіші, найсвітліші кольори. І це вірно, тому що добро це яскраві і світлі ваші вчинки. Відтак, продовжуємо фантазувати з кольорами. Візьміть пензлики і намалюйте добро так, як ви собі його уявляєте.

(діти малюють)

Роботу закінчено. Ваші малюнки нам ще знадобляться, а ми продовжуємо розмову. Із давніх-давен відомо, що бути добрим корисно. Добрі люди довше живуть і добре себе почувають. У народі кажуть: "З добрим добре". А чи знаєте ви народні висловлювання про добро?

Діти:

Світ не без добрих людей.

Роби людям добро і воно до тебе повернеться.

Життя дається людині на добрі справи.

Людина красива не словами, а добрими ділами.

Хто людям добра бажає , той і сам має.

Перемога завжди за добром.

Все добре переймай, а злого – уникай .

За добро добром платять.

Вчитель: Діти! Як ви розумієте прислів’я "За добро добром платять" .

Відповіді дітей:- Я думаю , що коли тобі роблять добро, то потрібно бути вдячним.

- Мені здається, що на добрі справи теж треба відповідати добрими ділами.

- Я вважаю, що коли до тебе з добром, то і ти повинен бути добрим.

Вчитель: Послухайте, діти, оповідання В.О. Сухомлинського "Наїлися, встали і пішли" і подумайте чи можна сказати, що герої цього оповідання на добро відповіли добром.

^ У старенької бабусі біля хати росте велика яблуня. Рясно вона вродила цього року. Аж гілля гнеться.

Прийшла осінь. Достигли яблука. Ідуть зі школи три веселі хлопці – Петро, Микола та Іван. Бачать, на дереві яблука висять – пахучі червонобокі. Петро й каже:

^ Давайте попросимо у бабусі яблук.

Попросили. Бабуся й запрошує:

Ідіть, діти, нарвіть собі яблук, їжте.

Нарвали хлопці повне відро яблук. Сіли, їдять. А недогризки біля хати кидають.

^ Наїлися, встали й пішли собі додому. І подякувати забули, а про недогризки вже й казати нічого: лежать.

Устала старенька, зітхнула та й пішла недогризки збирати. Позбирала й козі віддала.

^ О –о, невдячність за добро – то потворно.

Вчитель:

- Чи згодні ви з поведінкою хлопців?

- Яку пораду ви дали б Петру, Миколі та Івану.

Відповіді дітей:

Володя С. – Хлопці були невдячні. Замість того, щоб подякувати, вони насмітили. Я б радив їм подякувати бабусі і прибрати сміття.

Юля К. – Моя порада хлопцям – подякувати за яблука, за гостинність і спитати чи потрібна бабусі їхня допомога, адже вона старенька і їй важко.

Юля П. – Я б порадила хлопцям, щоб вони допомогли бабусі обірвати всі яблука і поскладати в ящики, тому що за добро потрібно платити добром.

Вчитель: Діти, ви дали слушні поради героям оповідання. І я думаю, що якщо б хлопці прислухались до них, то всі б залишилися задоволені.

А тепер діти згадайте про свої вчинки, які залишили добрий слід.

Іван Ф.: Я згадав випадок, коли захворів мій дідусь. Я весь день був з ним - давав йому ліки, приготував бутерброд і чай. Дідусь сказав потім, що я допоміг йому одужати.

Володя С.: У мене є бабуся. Їй 91 рік. Вона вже погано бачить і я з нею ходжу на прогулянку. Бабуся дякує мені за це.

Юля К.: Нам у школі розповіли про те, що двох хлопців збила машина і їм потрібна допомога. Я прийшла додому і розказала батькам про це. Моя сім’я виділила кошти на їх лікування.

Оля П.: Зі мною був такий випадок. Я йшла зі школи і побачила, що собаки накинулись на кошеня. Воно було злякане. Я відігнала собак і забрала кошеня. Воно тепер живе у нас і вже підросло.

Данило В.: У нас в класі проходила акція "Знайди хазяїна покинутому песику". Я попросив маму і бабусю взяти його. Вони мені дозволили. Тепер він живе у нас, звати його Атас.

Діана М. Ми з подругою ішли зі школи додому і побачили, що дві старші дівчинки зняли шапку з першокласниці ображають її. Ми забрали шапку і захистили дівчинку. Нам погрожували, але ми не злякались тому, що були праві.

Владик С.: Я їхав в автобусі на заняття гуртка. В автобус зайшов інвалід, у нього не було ноги. Я йому поступився місцем. Він сів і подякував мені.

Маргарита К.: Мені в класі розповіли, що біля старого будинку живуть 9 покинутих цуценят. Я пішла і взяла двох. Одного віддала бабусі, а другого сусідці.

Надійка П. Я теж з Ритою ходила до тих цуценят і умовила тата взяти одного до дому.

Назар Б. : У мене є двоє маленьких братиків. Одному 2 роки, другому півроку. Коли вони захворіли, мама мене попросила піти в аптеку. Я пішов і купив потрібні ліки.

Вчитель: Діти, чи приємно вам розповідати про свої добрі вчинки

Отже, коли робиш добро, то і сам отримуєш задоволення, коли радість даруєш іншому, радієш і сам.

А тепер, дітки, візміть свої малюнки і прикріпіть їх на дошці. Подивіться які яскраві ваші малюнки! Мені здається, що в класі стало світліше, затишніше тому, що ваші роботи випромінюють доброту. А ви це відчуваєте?

(Висловлювання дітей:

- в класі стало красивіше

- здається, що загорілися яскраві вогники.)

А зараз ми станемо в коло, візьмемося за ручки і посміхнемося один одному.

Кажуть добрим бути просто і непросто. На мою думку зовсім неважко сказати один одному приємні слова.

Мені до рук потрапила ласкавинка. Вона мене зігріває, покращує мій настрій. Я хочу поділитися нею з вами. Я передам її тому, хто стоїть зі мною поряд разом з ласкавими, приємними словами. Ласкавинка буде переходити з рук в руки зігріваючи ваші сеця.

(діти передають умовну "ласкавинку" з рук в руки дивлячись один одному в очі, висловлюючи компліменти)

Юлечко, ти розумниця.

Дмитре, ти охайний хлопчик.

Назаре, ти хороший друг.

Даринко, в тебе красива коса.

Діано, ти красуня.

Владику, ти добрий і надійний.

Іванку, ти хороший футболіст тощо.

Вчитель: Чи приємно вам чути ласкаві слова?

Отже, даруйте частіше один одному, своїм близьким і рідним такі ласкавинки, це зовсім не важко.

Прошу зайняти свої місця. Що ж нам залишилось підвести підсумок години нашого спілкування. Допоможе нам це зробити вправа "Закінчи речення"

Прошу подумати і закінчити речення: "Хай добрим ваше серце буде для того щоб…"

^ Відповіді дітей:

- щоб світ став кращим.

- щоб перемагало добро.

- щоб всі були щасливими.

- щоб допомогти тим, кому це потрібно.

- щоб допомогти природі.

- щоб допомогти інвалідам.

Вчитель: Дякую вам,діти, за ваші щирі слова. Я вірю в те, що ви будете зростати добрими, милосердними і справедливими.

А закінчити нашу бесіду мені хочеться так як і починали - віршем

Любі дітки! Відкривайте

Серце для добра.

Всім, хто поруч, подаруйте

Крихітку тепла ,

Сильні будьте! Не лякайтесь

Боротьби зі злом.

Пам’ятайте: перемога

Завжди за добром.

Література:

Мовчун А., Мовчун Л. Абетка моральності.- К.: Навчальна книга, 2004

Моральне та громадянське виховання. – Х.: Вид. група "Основа", 2009