Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ridna_mova_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
118
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.14 Mб
Скачать

4. Фізкультхвилинка (з імітацією рухів).

В садочку у Пилипа Зросла висока липа. Не лінь було Пилипу Щодня полити липу.

— Спасибі! — до Пилипа Лопоче листям липа.

Яке слово ввічливості ви почули?

Коли його використовують?

5.Самостійна робота. Виконання вправи 77,

с.38.

VI. Закріплення вивченого матеріалу

Вправи на формування ввічливого спілкування.

— Спробуйте разом з товаришем показати, як ви будете поводитись в таких ситуаціях.

1.Ви зустріли ровесника, вчительку. Як ви будете вітатися?

2.Як ви звернетесь до пасажира, поступаючись йому місцем у міському транспорті?

3.Вам треба дізнатися у незнайомої людини, котра година.

4.Як ви звернетесь до товариша, який зайняв ваше місце в кінотеатрі?

VII. Підсумок уроку

Про які слова ми говорили на уроці?

Назвіть їх?

В яких ситуаціях ви їх вживаєте?

Запам’ятайте ці слова, частіше вживайте їх

умовленні, будьте ввічливі.

VIII. Домашнє завдання

Вправа 78, с. 39. За бажанням діти можуть підготувати діалог зі словами ввічливості.

УРОК № 16

Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення «В магазині».

Мета. Учити дітей складати розповідь за малюнками, уявною ситуацією; формувати уявлення про речення як одиницю мовлення; розвивати діалогічне мовлення; виховувати культуру мовлення.

52

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II. Повідомлення теми і мети уроку

На попередньому уроці ви вчили слова ввічливості. Сьогодні ми будемо учитися використовувати їх в усному і писемному мовленні.

III.Робота над зв’язним мовленням

1.Слухання вірша. Виділення слів з тексту.

— Послухайте вірш і назвіть слова ввічливості. В яких ситуаціях ви їх використовуєте?

Сію дитині В серденько ласку.

Сійся — родися, Ніжне «будь ласка», Вдячне «спасибі», «Вибач» тремтливе — Слово у серці, Як зернятко в ниві.

«Доброго ранку!», «Світлої днини!» — Щедро даруй ти Людям, дитино.

(В. Гринько)

2. Робота з прислів’ями.

— Прочитайте прислів’я. Скажіть, як ви розумієте їх зміст?

Добре слово краще за цукор і мед. Від теплого слова й лід розтане.

Одне приємне слово — наче сад цвіте.

Унечемного чемності не навчишся.

Запишіть прислів’я, яке вам найбільше сподобалось.

3. Виконання вправи 80, с. 40.

Скажіть, чи бували ви в магазині? Що ви там купували?

Запишіть, що купите в магазині «Школяр».

4. Моделювання мовленнєвої ситуації.

Розгляньте малюнок до вправи 79, с. 39.

Як ви думаєте, в якому магазині знаходяться

діти?

53

Що можна купити в цьому магазині?

Прочитайте вирази, якими можна користуватися в магазині.

5. Робота в парах.

Пограйтеся в гру «Магазин». Подумайте, які слова ввічливості потрібно використовувати.

6. Опрацювання діалогу.

Уважно прочитайте діалог, записаний на дошці. Які слова ввічливості можна вставити замість крапок?

Умагазині

…!

…!

Покажіть мені, …, альбом.

… .

Я візьму, … . … .

… .

Слова для довідок:

прошу, будьте ласкаві,

 

добрий день, здрастуйте, до

 

побачення, будь ласка,

 

дякую, на все добре.

7.Самостійна робота. Запис тексту в зоши-

ти.

8.Перевірка виконаного. Робота над помилка-

ми.

IV. Підсумок уроку

Які слова ввічливості ви запам’ятали?

Якою завжди повинна бути людина?

УРОК № 17

Тема. Вправляння в етиці мовленнєвої поведінки. Повторення опрацьованого матеріалу. Вимова і написання слів Україна,

українець, український.

Мета. Закріпити вміння звертатися, вживати звертання і слова ввічливості; формувати навички каліграфічного письма; закріпити правильну вимову і написання слів Україна, українець, український; розвивати зв’язне мовлення, виховувати мовну культуру, любов до матері, до Батьківщини.

54

Хід уроку

I.Організація класу до уроку

II.Каліграфічна хвилинка. Опрацювання нових

слів

У Ук їн ськ Україна українець український

Наша Батьківщина — Україна.

Запишіть з’єднання букв.

Прочитайте слова другого рядка. Що вони означають?

Складіть звукову модель слова Україна. Чому звуків в цьому слові більше, ніж букв?

Що треба запам’ятати в правописі слова Украї-

на?

Складіть речення з кожним словом. Одне речення запишіть.

III.Основна частина уроку

1. Слухання вірша.

Дві матусі

Єу мене мати — Україна мила.

Єу мене мати

Й ця, що породила… Дві матусі маю, Наче дві зіниці,

Що перша, що друга — Рідні без різниці.

До обох серденьком Залюбки горнуся, За обох раненько Господу молюся.

(М. Хоросницька)

Про яких двох матусь йдеться в вірші?

Чому Україну порівнюють з матір’ю?

Як треба ставитися до матері, до Батьківщини?

2. Виконання вправи 83, с. 41.

Пригадайте, як можна звернутися до мами?

Прочитайте слова-звертання.

Подумайте, що ви хотіли б сказати своїй мамі приємне і тепле?

55

Складіть і запишіть речення, використавши одне зі слів-звертань. Пам’ятайте, як виділяється звертання на письмі.

Прочитайте записані речення, назвіть в них звертання.

3. Самостійна робота. Вправа 84, с. 41.

Як поет називає матір? За що він дякує їй? Яке слово ввічливості тут вжите?

Зробіть звукову модель слова дзвінка. На що треба звернути увагу?

4. Робота з прислів’ями.

Прочитайте прислів’я у вправі 84, с. 41. Як ви розумієте цей вислів?

Вивчіть прислів’я напам’ять.

Прочитайте прислів’я з дошки. Запишіть те, яке вам найбільше сподобалось.

Хто батька-матір зневажає, той добра не знає. При сонечку — тепло, при матері — добро. Все купиш, лише тата й маму — ні.

У дитини заболить пальчик, а в мами — серце.

IV. Фізкультхвилинка

Дружно вправними руками Допоможемо ми мамі. Посуд гарно перемиєм, Витрем насухо, складем І при цьому не поб’єм.

Пил зітремо й підметем — Скрізь порядок наведем.

V.Узагальнення та систематизація знань

1.Розвиток діалогічного мовлення. Виконання вправи 85, с. 41.

2.Спостереження за силою голосу. Вправа 86,

с. 42.

— Виразно прочитайте вірш. З якою швидкістю і силою голосу будете читати?

— Спишіть ті рядки, які вважаєте найголовнішими. Підкресліть звертання.

VI. Підсумок уроку

Скажіть, хто найголовніший в вашому житті?

Якими словами можна звертатись до мами?

56

Які прислів’я ви запам’ятали?

Правопис яких слів вивчили?

На що слід звертати увагу, готуючи виразне читання?

VII. Домашнє завдання

Вправа 87, с. 43.

Завдання 5 діти виконують за бажанням.

УРОК № 18

Тема. Урок контролю опрацьованого матеріалу з повторення та розділу «Мова і мовлення».

Мета. Перевірити вміння учнів списувати текст, що включає слова, вимову і правопис яких потрібно запам’ятати; застосування правил переносу; здійснювати звуко-буквений аналіз слів; виховувати любов до Батьківщини.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II. Основна частина уроку

1. Читання тексту.

Багато в Україні великих і красивих міст. Одне з них — Київ. Це столиця нашої Батьківщини. У ньому багато садів і парків. Особливо красивий Київ у вересні. Кожен українець захоплюється його красою.

2. Уточнення значень слів захоплюється,

столиця.

3.Списування тексту.

4.Фізкультхвилинка.

5.Виконання завдань:

а) записати звукову модель слова Київ; б) слово українець поділити на склади для пере-

носу.

ІII. Підсумок уроку

— Які труднощі виникли у вас під час виконання завдань?

57

УРОК № 19

Тема. Що таке текст. Розрізнення групи окремих речень і тексту. Мета. Дати уявлення про текст; учити розрізняти групи окремих речень і текст; формувати поняття «заголовок тексту»; розвивати зв’язне мовлення, каліграфічні навички; виховувати

любов до природи. Обладнання. Роздаткові картки.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II. Каліграфічна хвилинка

Пп ос із бе яс це берізка кленок ясен

Берізка, кленок, ясен — це дерева.

Напишіть з’єднання букв.

Запишіть слова. Що вони означають? На яке питання відповідають?

Складіть речення з цими словами.

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Уточнення знань дітей.

— Чи чули ви колись слово текст?

— Де ви його чули? Коли?

— Хто вимовляв це слово? В якій ситуації?

— Як ви думаєте, що воно означає?

2. Спостереження над мовним матеріалом.

— Послухайте дві групи речень. Порівняйте їх. Чим вони відрізняються?

І

Кішка — домашня тварина. У неї гострі кігті і пухнаста шубка. Кішка любить полювати на мишей.

ІІ

Настала зима. Мишко прочитав цікаву книжку.

Здерев облітає листя.

Про кого йдеться в першій групі речень?

Про що ми дізналися з другої групи?

В якій групі речення пов’язані?

58

Яку групу речень можна назвати текстом?

Послухайте третю групу речень. Чи можна її назвати текстом? Чому?

Птахи відлетіли у вирій. Настала осінь. Сонце частіше ховається за хмари.

3. Робота з підручником.

То коли групу речень можна назвати текстом?

Перевірте себе, прочитавши правило на с. 44.

То які ознаки тексту треба запам’ятати?

4. Виконання вправи 88, с. 44.

Прочитайте групи речень. Яка з них є текстом? Чому?

5. Робота в парах.

Перед вами на партах картки. Прочитайте речення, що записані на них, і поясніть один одному, чи становлять ці речення текст? Доведіть своє твердження. Спишіть з картки речення, що є текстом.

IV. Фізкультхвилинка

Ми берізки і кленці, В нас тоненькі стовбурці.

Ми в стрункі стаєм рядки, Виправляємо гілки.

Ледь зіп’явшись з корінців, Дістаєм до промінців. Наші ніжні пагінці Хиляться на вітерці Вправо, вліво. І весь сад Нахиливсь вперед — назад.

V.Узагальнення і систематизація знань

1.Вправа 89, с. 44.

Прочитайте речення. Чи становлять вони текст? Чому?

Розташуйте і запишіть речення так, щоб вийшов текст.

2. Вправа 90, с. 45.

Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок. Запишіть перше й останнє речення.

Чи можуть ці два речення становити текст?

3. Побудова зв’язного висловлювання.

— Розкажіть про те, як ви доглядали за посадженим деревцем?

59

VI. Підсумок уроку

Які речення утворюють текст?

Як вони повинні бути розміщені в тексті?

VII. Домашнє завдання

Вправа 91, с. 45.

УРОК № 20.

Тема. Добір заголовка до тексту Мета. Закріплювати поняття «текст»; учити добирати заголовки

до текстів, встановлювати їхню відповідність до змісту тексту; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до книжки.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II.Перевірка домашнього завдання

Який заголовок ви дібрали до тексту?

Поясніть значення слова ґроно.

Як поділити для переносу слово червоні?

III. Каліграфічна хвилинка

К к кн книга Любіть і бережіть книгу! Вона — ваш друг.

Чому треба берегти книгу?

Про що ви дізнаєтеся з книжок?

Як називається ваша улюблена книжка?

IV. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми вправлятимемось у доборі заголовків до текстів.

V.Вивчення нового матеріалу

1. Вступна бесіда.

Назвіть казки, які ви читали? Про що або про кого вони?

60

Як ви думаєте, чому казка має саме такий заголовок?

2. Осмислення нових знань.

Гра «Дізнайся про зміст казки».

Я буду називати вам назви казок, які ви, можливо, ще не читали, а ви спробуйте відгадати, про що може йтися в цій казці.

(«Як вовк гусям грав», «Лисиця і козел у ямі», «Як чоловік та ведмідь хазяйнували», «Зимівля звірів », «Як миша віддячила левові»).

Чи помітили ви, як заголовок пов’язаний зі змістом тексту? (Заголовок повинен відповідати змісту. Прочитавши заголовок, можна зрозуміти, про що йтиметься в тексті).

3. Робота з підручником. Вправа 92, с. 46.

Прочитайте текст.

Про що в ньому йдеться?

Що то за лікарня була у школі?

Який із поданих заголовків ви дібрали б до тексту? Поясніть, чому?

4. Розвиток зв’язного мовлення.

Виконання вправи 93, с. 46.

Складіть і запишіть речення про те, що влаштували учні в школі.

Розкажіть, як ви бережете книжки?

VI. Фізкультхвилинка (з імітацією рухів)

Ой, у полі жито, Сидить зайчик.

Він ніжками чеберяє. Коли б такі ніжки мала, То я б ними чеберяла, Як той зайчик.

Ой, у полі просо,

Ой, у полі гречка,

VII. Узагальнення і систематизація знань

1. Редагування тексту.

Прочитайте текст, записаний на дошці. Який недолік в ньому ви помітили?

61

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]