Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ridna_mova_2kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
118
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.14 Mб
Скачать

Хто охороняє здоров’я дерев?

Це робить дятел. Цілий день проводить дятел медичний огляд своєї ділянки. Дятел перелітає з дерева на дерево, заглядає в кожну щілину. Від гострого дзьоба дятла не сховається жодна шкідлива комаха.

— Якими словами можна замінити слово дятел? (Він, птах, друг лісу, лісовий лікар).

2.Робота в парах. Виконання вправи 94, с. 46.

3.Сприймання на слух тексту. Добір заголовків до них.

Заєць — дика тварина. Шубка у нього влітку сіренька, а взимку біленька. Має звірок довгі вуха і трохи розкосі очі. Передні лапки у нього короткі, а задні довгі.

Ця тваринка дуже полохлива. Лякається і тікає

від будь-якого шелесту. (За О. Копиленком) З далекої Півночі, майже з-під самої тундри прилетіли до нас зимувати сіренькі чечітки. У них груди малинові й червона шапочка на голові. Вони літають

табунами, спритно лазять по деревах.

(О. Копиленко)

Із верхівки білочка Скочила на гілочку… Гілочка погнулася, Білочка хитнулася, З гілки обірвалася! Впала? Де сховалася? Ой, не вірте білочці: Он вона — на гілочці.

(К. Перелісна)

Гуляла Ганнуся з татком у лісі. У кішки хутро густе, тепле. Опадає листя з кленів. В озері було багато риби.

— Чому ви не можете дібрати четвертого заголовку? Доведіть, що це не текст.

VIIІ. Підсумок уроку

Які речення утворюють текст?

Що повинен відображати заголовок?

ІХ. Домашнє завдання

Вправа 95, с. 47. За бажанням учні можуть дібрати інші прислів’я про книгу.

62

УРОК № 21

Тема. Будова тексту. Зачин, основна частина, кінцівка. Усний переказ тексту за питаннями.

Мета. Дати учням уявлення про складові частини тексту: зачин, основну частину і кінцівку; учити знаходити їх в тексті; ознайомити з поняттям «абзац»; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до природи.

Обладнання. Таблиця «Текст».

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II.Перевірка домашнього завдання

Поясніть, як ви розумієте зміст записаних прислів’їв?

III.Каліграфічна хвилинка. Актуалізація опорних

знань

Бб бб ба бе бережіть Бережіть ліс — наше багатство.

Чому ліс називають нашим багатством? Яку користь він приносить?

Складіть звукову модель слова ліс.

Поділіть слово бережіть на склади.

IV. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми будемо спостерігати, як будується

текст, з яких частин він складається.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за таблицею «Текст».

63

Щоб вам легше було зрозуміти будову тексту, уявіть текст подібним до ракети. Коли автор щось розповідає, описує або міркує, то на початку він ніби готує співрозмовника чи читача до того, що буде. Це початок. Далі іде основна частина — в якій автор повідомляє головне, про що хотів розповісти, викладає якісь події, міркування тощо. Закінчувати текст потрібно так, щоб співрозмовник чи читач зрозумів, що автор сказав все, що хотів. Ця частина називається кінцівка.

2. Читання правила в підручнику на с. 47.

3. Виконання вправи 96, с. 47.

Виразно прочитайте текст.

Про кого в ньому йдеться?

Який заголовок ви дібрали б до тексту?

Прочитайте перше речення. Яка це частина? Чи можна здогадатися, про що йтиметься далі в тексті?

Прочитайте другу частину. Про що в ній розповідається? Це — основна частина.

Знайдіть в тексті кінцівку, речення, яке завершує текст, підводить до висновку.

То з яких частин складається текст?

Зверніть увагу, що кожна частина починається

знового рядка — абзацу.

4.Розвиток зв’язного мовлення. Усний переказ тексту за питаннями вправи 96.

5.Самостійна робота. Виконання третього завдання вправи 96.

6.Фізкультхвилинка.

Ой, яка ж вона швиденька, Наша білочка руденька! Не звірятко — просто диво, Невгамовне, пустотливе.

Вгору-вниз — нема зупинки. Й ми поскачемо хвилинку, Розімнемо ніжки, спинку. Відпочили гарно всі.

Час за парти сісти всім.

7. Колективна робота. Виконання вправи 97, с.

48.

Прочитайте текст. Знайдіть у ньому зачин, основну частину і кінцівку.

Скільки в тексті абзаців?

64

Яке речення з тексту може бути до нього заголовком?

Якими реченнями ви можете доповнити основну частину?

8. Самостійна робота. Виконання вправи 98,

с.48.

VI. Узагальнення і систематизація знань

Прочитайте текст (записаний на дошці або роздрукований на окремих аркушах).

Подумайте, чи правильно розташовані у ньому абзаци?

Їжачок Настала зима. Тепло й затишно їжачкові. У лісі їжачок готувався до зими.

Він знайшов собі житло у дуплі старої поваленої липи. Тепло там і сухо. Пішов їжачок до лісу, наколов на свої голочки сухого листя, приніс у дупло.

Яка частина у тексті є зачином? Головною частиною? Кінцівкою?

Прочитайте частини в такому порядку, щоб вийшов текст.

VII. Підсумок уроку

Користуючись таблицею, розкажіть, з яких частин складається текст?

Як починається кожна частина у тексті?

VIIІ. Домашнє завдання

Пояснення виконання вправи 99, с. 48.

УРОК № 22

Тема. Складання тексту за початком і кінцівкою на основі ілюстрації.

Мета. Закріпити знання про будову тексту, його складові частини; учити переказувати діалогічний текст в особах; складати тексти за початком і кінцівкою; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати чесність, працьовитість.

Обладнання. Таблиця «Текст», роздаткові картки.

65

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II.Актуалізація опорних знань

1.Повторення про будову тексту.

Користуючись таблицею, розкажіть, з яких частин складається текст?

Що таке зачин? Основна частина? Кінцівка?

Як починається в тексті кожна частина?

Чи можна вважати текст повним, якщо в ньому відсутня якась частина?

2. Робота з картками.

Поставте частини в правильному порядку. Запишіть текст.

Іваріант.

Прийшли гості. Багато святкових подарунків. З Днем народження, Тетянко!

У Тетяни іменини.

ІІ варіант. Гарна буде юшка на вечерю.

Дідусь з Юрком ходили ловити рибу.

Прийшли до ставка. Закинули вудки. Дідусь піймав три щуки, а Юрко — двох карасиків.

ІІІ варіант. Старий їжак вирішив прогулятися.

Смачний буде сьогодні сніданок у їжакової родини. На галявині він знайшов велику білу сироїжку.

Наколов її на голки і поніс додому.

Прочитайте записані тексти.

III.Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні ми продовжуватимемо працювати з текстами, доповнюватимемо їх і переказуватимемо.

IV. Основна частина уроку

1.Каліграфічна хвилинка.

Лл ли лу ла лисиця

Втемнім лісі проживає, Довгий хвіст пухнастий має. Їй на місці не сидиться, А зовуть її…

66

Спишіть загадку, допишіть відгадку.

Що ви знаєте про лисицю?

Які казки про неї читали?

2. Колективна робота. Вправа 100, с. 49.

Прочитайте текст.

Яких частин не вистачає в тексті? Придумайте їх. Запишіть зачин.

Як би ви назвали цей текст?

Який висновок повинні зробити для себе біло-

чки?

Перекажіть казку в особах. Скільки учнів для цього потрібно?

3. Фізкультхвилинка.

Лиска ягоди збирає, Біля ясена кружляє. Білка по гілках стрибає,

Удуплі свій скарб складає.

Унорі принишкла мишка,

Унорі у миші тиша.

5.Усне складання розповіді за малюнком. Вправа 101, с. 50.

— Прочитайте початок розповіді. Про що ви довідались?

— Прочитайте кінцівку. Про що в ній йдеться?

— Яка частина тексту відсутня? Чи можна здогадатися, про що в ній йтиметься?

— Давайте складемо основну частину за малюнком.

— Спишіть кінцівку тексту в зошит.

V.Узагальнення і повторення вивченого

Виконання вправи 102, с. 50.

— Відгадайте загадку Володимира Лучука.

— Що вам відомо про китів?

— Прочитайте текст вправи.

— Що нового ви дізналися про китів?

— Попрацюйте в парах, виконуючи завдання 4 до

вправи.

VI. Підсумок уроку

Що ви знаєте про текст?

Які частини ми добирали до неповних текстів?

67

VII. Домашнє завдання

Вправа 103. Пояснення виконання.

УРОК № 23

Тема. Уявлення про типи текстів — розповідь, опис і міркування. Вимова і написання слова заєць.

Мета. Дати учням уявлення про типи текстів — розповідь, опис і міркування; формувати практичне уявлення про різні типи висловлювань; учити дітей складати найпростіші тексти різних типів, сприймати тексти на слух; розвивати зв’язне мовлення; виховувати мовну культуру, любов до природи.

Обладнання. Таблиці. Типи текстів, ілюстрації з зображенням зайця, синички, калини.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

II.Перевірка домашнього завдання

Якими ласкавими словами ще називають тат-

ка?

Прочитайте записану вами кінцівку тексту.

Які звуки позначає буква я в словах ялинових

і Ганнуся?

III. Каліграфічна хвилинка

З Зз зз заєць На засніженій землі заєць залишив сліди.

Що ви знаєте про зайця?

Запам’ятайте вимову і написання слова заєць. Складіть його звукову модель. Чому звуків більше, ніж букв?

IV. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми навчимося розрізняти тексти за типами.

V.Вивчення нового матеріалу

1.Робота з таблицями.

68

— Тексти можуть бути різних типів. Наприклад, текст-розповідь.

Розповідь — це послідовне викладення якихось подій. Подивіться на таблицю, як будується текст-роз- повідь. В зачині автор повідомляє читача, про кого або про що йтиме мова, можливо, де або коли відбуваються події. Прочитайте початок тексту в таблиці.

В основній частині тексту-розповіді викладаються основні події, що відбувалися з героєм або предметом. Прочитайте основну частину в таблиці.

69

В кінцівці підводяться якісь підсумки, робляться висновки, іноді намічається подальший розвиток подій. Прочитайте кінцівку тексту.

Якщо автор або співрозмовник хоче назвати якісь ознаки предмета чи особи, описати їх, він складає текст-опис.

Аналогічно проводиться робота з таблицею «Текстопис».

2. Робота з підручником. Виконання вправи 104,

с.52.

Прочитайте тексти.

Що спільного, а що відмінного в цих текстах?

До якого типу можна віднести кожен текст? Доведіть.

Перевірте за правилом на с. 52, чи правильно ви міркували.

Знайдіть частини обох текстів, про що в них йдеться? Користуйтеся таблицями.

Спишіть другий абзац тексту-розповіді.

Поділіть слово заєць на склади.

3. Фізкультхвилинка.

Важко зайчику сидіти,

Треба трішки відпочити.

Треба трішки пострибати.

Пострибавши, працювати.

4. Робота з таблицею «Текст-міркування».

70

5.Складання тексту-міркування за вправою 115,

с.53.

— Користуючись таблицею «Текст-міркування», виконайте завдання вправи 105.

VI. Узагальнення і осмислення знань

1. Гра «Впізнай тип тексту».

— Послухайте тексти і визначте їх типи.

Синиця — невелика за розмірами пташка. Вона має жовтувато-зелену спинку, жовте черевце з широкою чорною смугою на грудях. Верхня частина голови, боки і шия блискучо-чорні, крила сірувато-блакит- ні. Хвіст чорний.

Оленка поверталася зі школи додому. На дорозі вона побачила покинуте кошеня. Дівчинка взяла його з собою. Нагодувала, зігріла. Тепер котик живе в Оленки.

Я дуже люблю літо. Тому що влітку тепло і можна купатися, ходити до лісу. Влітку дозрівають ягоди і фрукти. А ще влітку у нас канікули. Тому це моя найулюбленіша пора року.

Чому заєць косоокий

Заєць їсти схоче, То не довго дума — У город заскоче І капусту хрума. Хрума і навколо Скоса поглядає: Чи нема нікого,

Чи не йде хазяїн?

Асидить в городі, Цей ласун-зайчисько, Поглядає скоса:

Чи Рябко не близько? Він в гаю гуляє, П’є з трави росицю, Скоса поглядає:

Чи не йде лисиця?

Агризе морквину — Також зирка в боки! Ось чому став нині Зайчик косооким!

(П. Ребро)

2.Виділення з тексту описів. Вправа 106,с. 53.

71

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]