Задача 7. Методи аналізу взаємозв’язків.
У таблиці наведено аналітичне групування проданих квартир, яке описує залежність їх вартості від загальної площі.
Таблиця 6. Аналітичне групування проданих квартир
Загальна площа квартири, м2 |
Кількість квартир |
Середня вартість квартири, тис.ум.гр.од. |
До 25 |
40 |
10,8 |
25 – 30 |
30 |
13 |
30 – 35 |
25 |
15,2 |
35 і більше |
5 |
18,5 |
В цілому |
100 |
57,5 |
Оцінити щільність зв’язку та перевірити його істотність.
Рішення
Коефіцієнт забезпеченості ресурсами |
Кількість підприємств (mi) |
Рівень рентабельності (хі) |
хс |
хі - хс |
(хі - хс)2 |
(хі - хс)2*mi |
До 25 |
40 |
10,8 |
14,3 |
-3,5 |
12,25 |
490 |
25 – 30 |
30 |
13 |
-1,3 |
2,6 |
390 | |
30 – 35 |
25 |
15,2 |
0,89 |
0,79 |
19,75 | |
35 і більше |
5 |
18,5 |
4,2 |
17,64 |
88,2 | |
|
100 |
57,5 |
|
|
| |
Середній |
|
14,3 |
|
|
|
Знайдемо міжгрупову дисперсію ():
2 =
де: хі - рівень рентабельності;
хс - середній показник рівня рентабельності;
mi - кількість підприємств.
2 == 9,87
Задача 8. Методи аналізу взаємозв’язків.
Дані про зв'язок між добовою вартістю туристичних путівок та тривалістю відпочинку наведено в таблиці.
Таблиця 7. Дані про зв'язок між добовою вартістю туристичних путівок та тривалістю відпочинку.
Номер путівки (n) |
Тривалість відпочинку, днів (хі) |
Добова вартість путівки, ум.гр.од. (уі) |
хі*уі |
хі2 |
1 |
5 |
76 |
380 |
25 |
2 |
16 |
55 |
880 |
256 |
3 |
7 |
95 |
665 |
49 |
4 |
15 |
30 |
450 |
225 |
5 |
14 |
55 |
770 |
196 |
6 |
26 |
26 |
676 |
676 |
7 |
7 |
86 |
602 |
49 |
8 |
10 |
56 |
560 |
100 |
Разом |
100 |
479 |
4983 |
1576 |
Визначити рівняння регресії. Зробіть висновки.
Рішення
Розрахуємо параметри за допомогою рівняння (Y):
Y = a+bx
а) Параметри b дорівнюватимуть:
b = = ==-3,08
б) параметр а
Для розрахунку параметра «а» необхідно визначити середнє значення факторної та результативної ознаки по формулі середньої арифметичної простої: = 100/8 = 12,5;= 479/8 = 59,87.
а = 59,87-(-3,08)*12,5 = 98,37 грн
отже:
Y = 98,37+(-3,08)х
Це означає, що з зростанням тривалості відпочинку, на 1 день, добова вартість путівки зменшиться на 3,08 грн. При відсутності росту днів обсяг вартості на добу складатиме 98,37 грн.
Задача 9. Ряди динаміки.
Дані про введену площу житлових будинків наведено у таблиці.
Таблиця 8. Дані про введену площу житлових будинків
Рік |
2000 |
2001 |
2002 |
2003 |
2004 |
Площа, млн.м2 |
15,4 |
14,5 |
14,5 |
12,3 |
15,1 |
Розрахувати абсолютні та відносні показники. Зробити висновки.
Рішення
1. Розрахуємо ланцюговий та базисний абсолютний приріст:
а) ланцюговий (Yл):
Yл = Yі - Yі-1 ,
де: Yі будь-який рік, починаючи з другого;
Yі-1 рік безпосередньо попередній до Yі .
1) Y01/00 = 14,5-15,4 = -0,9
2) Y02/01 = 14,5-14,5 = 0
3) Y03/02 = 12,3-14,5 = -2,2
4) Y04/03 = 15,1-12,3 = 2,8
б) абсолютний (Yб):
Yб = Yі - Yі-1
де: Yі поточний рік;
Y1 рік, прийнятий за постійну базу порівняння (2000 р.).
1) Y01/00 = 14,5-15,4 = -0,9
2) Y02/00 = 14,5-14,5 = 0
3) Y03/00 = 12,3-14,5 = -2,2
4) Y04/00 = 15,1-12,3 = 2,8
2. Розрахуємо ланцюговий та базисний темп зростання та приріст:
а) ланцюговий темп зростання (Клз):
Клз = *100% ,
де: Yі будь-який рік, починаючи з другого;
Yі-1 рік безпосередньо попередній до Yі .
1) Клз01/00 = 14,5/15,4*100% = 94,15%
2) Клз02/01 = 14,5/14,5*100% = 100%
3) Клз03/02 = 12,3/14,5 *100% = 84,82%
4) Клз04/03 = 15,1/12,3 *100% = 122,76%
Тобто, у 2001 році рівень бюджетного інвестуванні у вугільну галузь порівняно з 2000 становив 107,86%, у 2002 порівняно до 2001 – 104,01%, у 2003 порівняно до 2002 – 107,08%, у 2004 порівняно до 2003 – 111,8%, у 2005 порівняно до 2004 – 106,86%, у 2006 порівняно до 2005 – 109,44%.
б) базисний темп зростання (Кбз):
Кбз = *100%
де: Yі поточний рік;
Y1 рік, прийнятий за постійну базу порівняння (2000 р.).
1) Кбз01/00 = 14,5/15,4*100% = 94,15%
2) Кбз02/00 = 14,5/15,4*100% = 94,15%
3) Кбз03/00 = 12,3/15,4*100% = 79,87%
4) Кбз04/00 = 15,1/15,4*100% = 98,05%
Тобто, у 2001 році рівень бюджетного інвестуванні у вугільну галузь порівняно з 2000 становив 107,86%, у 2002 порівняно до 2000 – 112,19%, у 2003 порівняно до 2000 – 120,14%, у 2004 порівняно до 2000 – 134,32%, у 2005 порівняно до 2000 – 143,53%, у 2006 порівняно до 2000 – 157,07%.
в) ланцюговий темп приросту (Клпр):
Клпр = Клз-100%
1) Клпр01/00 = 94,15 -100 = -5,84%
2) Клпр02/01 = 100 -100 = 0%
3) Клпр03/02 = 84,82 -100 = -15,18%
4) Клпр04/03 = 122,76 -100 = 22,76%
г) базовий темп приросту (Кбпр):
Кбпр = Кбз-100%
1) Кбпр01/00 = 94,15-100 = -5,84%
2) Кбпр02/00 = 94,15-100 = -5,84%
3) Кбпр03/00 = 79,87-100 = 20,13%
4) Кбпр04/00 = 98,05-100 = -1,95%
3. Розрахуємо абсолютне значення одного відсотка приросту :
а) ланцюговий приріст (Ал%):
Ал% =
1) Ал01/00 = -0,9/-5,84 = 0,15
2) Ал02/01 = 0/0= 0
3) Ал03/02 = -2,2/-15,18 = 0,14
4) Ал04/03 = 2,8/22,76 = 0,12
б) базисний приріст (Аб%):
Аб% =
1) Аб01/00 = -0,9/-5,84 = 0,15
2) Абз02/00 = 0/-5,84 = 0,15
3) Аб03/00 = -2,2/20,13 = -0,10
4) Аб04/00 = 2,8/-1,95 = 0,85
4. Розрахуємо середню вартість. а також середню вартість за умов надання їх вартості на 01.01 кожного року:
а) середня вартість (Y):
Y = ,
де: Yі вартість кожного року;
n кількість років.
Y = = 71,8
б) середню вартість за умов надання їх вартості на 01.01 кожного року (Yс):
Yс = = (0,5*)/6 =56,55/3 = 18,85
5. Розрахуємо середній річний абсолютний приріст вартості основних засобів за 2000-2004 рр. (Ас):
Ас = = (15,1-15,4)/3 = -0,1
6. середній темп росту та приросту вартості основних засобів з 2000-2004 рр.:
а) середній темп (Ксз):
Ксз = *100% = *100% =99,33%
Отже, середньорічне зростання ведену площу житлових будинків за 2000-2004 роки становило 99,33%.
б) середній темп приросту (Кспр):
Кспр = Ксз -100% = 99,33% - 100% = -0,67 %
Це значить, що у середньому, кожного року ведена площа житлових будинків зменшується на -0,67%.