- •Теми практичних занять Змістовий модуль і. Теорія освіти і навчання (дидактика)
- •Тема 1. Предмет і завдання дидактики - 2 год.
- •Хід заняття:
- •Рекомендована література:
- •Тема 2. Зміст освіти в національній школі - 2 год.
- •Хід заняття:
- •Рекомендована література:
- •Тема 3. Процес навчання, його структура. Види навчання - 4 год.
- •Хід заняття:
- •Рекомендована література:
- •1 Практичне:
- •2 Практичне:
- •Повідомлення
- •Тема 4. Закономірності та принципи процесу навчання - 2 год.
- •Рекомендована література:
- •Волкова н.П. Педагогіка. – к., 2001, с. 261-269.
- •Мойсеюк н.Э. Педагогіка. – к., 2001, с. 186-190.
- •Кузьмінський а.І., Омеляненко в.Л. Педагогіка. – к., 2003.- с. 70-91.
- •Тема 5. Методи і засоби навчання - 4 год.
- •Рекомендована література:
- •2 Практичне:
- •Тема 6. Форми організації навчання - 2 год.
- •Рекомендована література:
- •Волкова н.П. Педагогіка. – к., 2001, с. 324-351.
- •Мойсеюк н.Э. Педагогіка. – к., 2001, с. 262-301.
- •Кузьмінський а.І., Омеляненко в.Л. Педагогіка. – к., 2003.- с. 141-163.
- •Тема 7. Аналіз і оцінка навчальної діяльності учнів - 2 год.
- •Рекомендована література:
- •Волкова н.П. Педагогіка. – к., 2001, с. 351-359.
- •Мойсеюк н.Э. Педагогіка. – к., 2001, с. 348-364.
- •Кузьмінський а.І., Омеляненко в.Л. Педагогіка. – к., 2003.- с. 167-179.
- •Тема 8. Модульне тестування - 2 год.
- •Змістовий модуль іі. Школознавство
- •Тема 9. Наукові основи внутрішкільного управління - 2 год.
- •Хід заняття:
- •Рекомендована література:
- •Тема 10. Методична робота в школі – 2 год.
- •Тема 11. Модульне тестування - 2 год.
- •Завдання для самостійної роботи змістовий модуль і. Теорія освіти і навчання (дидактика)
- •Тема 1. Предмет і завдання дидактики – 1 год. 2 б.
- •Тема 2. Зміст освіти в національній школі – 1 год.
- •Тема 3. Процес навчання, його структура. Види навчання – 1 год.
- •Тема 4. Закономірності та принципи процесу навчання – 1 год.
- •Тема 5. Методи і засоби навчання – 4 год.
- •Тема 6. Формі організації навчання – 1 год.
- •Тема 7. Аналіз і оцінка навчальної діяльності учнів – 1 год.
- •Змістовий модуль іі. Школознавство
- •Тема 9. Наукові основи внутрішкільного управління – 2 год.
- •Тема 10. Методична робота в школі – 2 год.
Тема 4. Закономірності та принципи процесу навчання - 2 год.
Мета: усвідомлення студентами сутності понять „закономірність”, „принцип навчання”, їх взаємозв’язок; сформувати у студентів розуміння сутності принципу науковості, систематичності й послідовності, свідомості, активності та самостійності у навчанні, наочності, ґрунтовності, зв’язку навчання з практичною діяльністю, доступності навчання та врахування індивідуальних особливостей учнів, емоційності навчання.
Хід заняття:
Принципи і закономірності навчання.
Принцип науковості.
Принцип систематичності й послідовності.
Принцип свідомості.
Принципи активності та самостійності у навчанні.
Принцип наочності.
Принцип ґрунтовності.
Принцип зв’язку навчання з практичною діяльністю.
Принцип доступності навчання та врахування індивідуальних особливостей учнів.
Принцип емоційності навчання.
Рекомендована література:
Галузинський В.М., Євтух М.Б. Педагогіка: теорія та історія. – К.: Вища школа, – 1996. – С.157-162.
Фіцула М.М. Педагогіка. – Тернопіль: Навч. книга, 1997. – С.127-131.
Педагогіка Под ред. Бабанського Ю.К. – М.: Просвещение. – 1988. – С. 36-63.
Принципы обучения Под ред. Скаткина М.Н. – К.: 1982. – С. 48-50 (конспект).
Стельмахович М.Г. Українська народна педагогіка. – К. – 1997. С. 170-174 (конспект).
Волкова н.П. Педагогіка. – к., 2001, с. 261-269.
Мойсеюк н.Э. Педагогіка. – к., 2001, с. 186-190.
Кузьмінський а.І., Омеляненко в.Л. Педагогіка. – к., 2003.- с. 70-91.
Практичне завдання:
Випишіть із праць Я.А. Коменського, К.Д. Ушинського міркування про сутність і особливості реалізації вимог певних принципів навчання.
Змоделюйте опорну схему взаємозв’язку між закономірностями, принципами і правилами навчання.
Проаналізуйте шкільний підручник із „свого” предмета з погляду реалізації в ньому певних принципів навчання: науковості, систематичності й послідовності, ґрунтовності знань
Тема 5. Методи і засоби навчання - 4 год.
Мета: усвідомлення студентами сутності понять „методи”, „прийоми”, „засоби” навчання, їх взаємозв’язок; засвоєння студентами різних підходів до класифікації методів навчання та вироблення у них уміння свідомого оптимального вибору методів навчання з урахуванням конкретних умов навчальної діяльності.
Хід заняття:
Сутність методів, прийомів і засобів навчання.
Класифікація методів навчання.
Методи навчання за джерелом знань.
Методи навчання за характером логіки пізнання.
Методи навчання за рівнем самостійної розумової діяльності.
Вибір методів навчання.
Рекомендована література:
Галузинський В.М., Євтух М.Б. Педагогіка: теорія та історія. – К.: Вища школа, – 1996. – С.162-185.
Фіцула М.М. Педагогіка. – Тернопіль: Навч. книга, 1997. – С.131-145.
Педагогіка Под ред. Бабанського Ю.К. – М.: Просвещение. – 1988. – С. 385-419.
Дидактика современной школы. Под ред. Онишука В.А. – К.: Рад. школа. – 1987. – С. 116-209.
Волкова Н.П. Педагогіка. – К., 2001, С. 275-313.
Мойсеюк Н.Э. Педагогіка. – К., 2001, С. 301-348.
Кузьмінський А.І., Омеляненко В.Л. Педагогіка. – К., 2003.- С. 127-141.
Практичне завдання:
1 практичне:
Проаналізуйте особливості підходів (спільне і відмінне) до методів навчання, їх класифікації у дослідженнях А.М. Алексюка, Ю.К. Бабанського, І.Я. Лернера, М.Д. Ярмаченка.
Познайомтесь із досвідом учителів-новаторів (див.: „Педагогічний пошук”), передовим педагогічним досвідом і випишіть ситуації творчого підходу до використання певних методів та прийомів навчання.
Зверніться до праць К.Д. Ушинського, В.О. Сухомлинського і випишіть їх міркування про доцільність використання певних методів навчання.