Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
eng-2013-01-3918.pdf
Скачиваний:
72
Добавлен:
14.03.2015
Размер:
22.74 Mб
Скачать

 

LESSON PLANS

 

English

MY FAMILY AND ME

19

Знакомство с культурой России и Англии

January 2013

Интегрированный урок во 2-м классе (английский язык + русский язык)

 

Цели урока:

образовательные: сопоставление и сравнение двух языков; знакомствоскультуройитрадициямистраныизучаемого языка; отработка навыков чтения; воспитательные: воспитание интереса и любви к языку; воспитание интереса и уважения к культуре и традициям страны изучаемого языка; развивающие: формирование внутренней мотивации к

изучению языка и культуры; развитие речевых способностей, внимания, памяти, мышления, воображения, языковой догадки; развитие навыков самостоятельной работы;

Средства обучения и оборудование: мяч, микрофон,

доска, тематические цветные картинки, детские рисунки или фотографии, карта (виды) Англии и России, УМК Верещагина И.Н., Уварова Н.В.

ХОД УРОКА I. Организационный момент

Teacher: Здравствуйте, дети, садитесь. Good morning, children! Sit down, please.

II. Warming Up

Teacher: Вы уже знаете много слов по теме “Семья”, покажите, хорошо ли вы их запомнили. Translate from Russian into English. Ball-game: I throw a word in Russian; you throw it back in English: мама, папа,

брат, сестра, дочь, сын, тётя, дядя, бабушка, дедушка, друг, семья, Россия, Канада, Великобритания, Америка.

III. Подготовка к восприятию нового материала

Teacher: Вы уже неплохо отвечаете на вопросы. Давайте поиграем. Let’s play. Please, answer my questions. (Game “Reporter”)

1)Hello! What is your name?

2)How are you?

3)Where are you from?

4)Do you have a family?

5)Do you have a mother? What is her name? Where is she from?

6)Do you have a father? What is his name? Where is he from?

7)Do you have a sister or a brother?

8)Do you have an aunt or an uncle?

9)Do you love your family?

IV. Постановка темы и цели урока

Teacher: Сегодня у нас необычный урок. Он объединяет в себе урок русского языка и английского. Посмотрите на картинку и послушайте, что Энди рассказывает о своей семье.

Hello, my name is Andy Brown. I am from Britain. I have a large family: a mother (Mrs. Brown), a father (Mr. Brown), a sister, an aunt and an uncle. My sister is nice and clever. Her name is Helen Brown. My uncle is from Canada. His name is Matt Smith. I love my family!

Teacher: Сегодня мы с вами поговорим о том, как выглядит традиционная английская и русская семья, разберём слова, которые совпадают или созвучны в обоих языках и попробуем понять, почему это так.

V. Введение материала

Teacher: Вы услышали рассказ мальчика из другой страны. Всё ли было понятно? Что вы поняли из данного рассказа?

Как зовут мальчика? Как и в России, у англичан есть имя и фамилия (Andy Brown, Matt Smith).

А теперь назовите своё полное имя? У русских людей, в отличие от англичан есть ещё и отчество. Вспомните и скажите, как зовут сестру Энди? Её фамилия Brown, так же как и у её папы, т.е. в Англии дети тоже, как правило, берут фамилию своих отцов.

Teacher: Послушайте рассказ ещё раз и скажите, из каких стран члены семьи Энди? Как вы видите, названия стран в языках очень похожи и звучат почти одинаково. Какие ещё страны вы можете вспомнить? Названные страны выносятся на доску (Russia, America, Britain, Canada, Italy, Africa…). Давайте прочитаем и переведём данные слова. Названия стран, континентов часто звучат похоже в разных языках. Но совпадают не только названиястран. Скажите, какиеещёсловасозвучны с русскими словами? (Family, son, mom, sister, brother.)

VI. Физминутка

Teacher: Stand up, please. Let’s have a rest. Давайте отдохнём. (Hands up, clap, hands down.)

VII. Закрепление материала

1.Используя предложенные опоры на доске (имена, страны) дети фантазируют и составляют рассказ по картинкам учителя.

2.Используя принесённые рисунки или фотографии дети, рассказывают о своей семье.

VIII. Подведение итогов

Teacher: Итак, мысвамисегодняговорилиобанглийской и русской семьях. Узнали, что многое совпадает, а что-то отличается. Обнаружили, что есть слова, похожие по звучанию в разных языках. Теперь вы можете рассказать своим друзьям о своём открытии и подмечать новые факты самостоятельно.

IX. Домашнее задание

Написать сочинение о своей семье, оформив его фотографиями или своими рисунками, из которых будет сделан стенд, где ребята смогут познакомиться с семьями своих одноклассников.

By Anna Zavarzina,

School No. 1520, Moscow

English LESSON PLANS

20 FAMILY

January 2013 Урок в 4-м классе (для школ с углубленным изучением английского языка)

Цели урока: повторение изученных лексических единиц и введение новых по теме; формирование практических умений в говорении и чтении с использованием введенной лексики.

Задачи урока:

образовательные: пополнение словарного запаса учащихся; обучение правильному употреблению языковых средств, построению фраз, пониманию высказывания на слух; развитие общей культуры выражения мысли.

обучающие: развитие навыков монологической речи, закрепление навыков произношения, прослушивания, чтения, формирование языковой компетенции.

развивающие: развитие умения работать индивидуально. Оборудование: cемейные фотографии; текст для чтения и обсуждения (на карточках).

ХОД УРОКА 1. Контроль домашнего задания

Teacher: Good morning dear children! Glad to see you. Our topic is “Family”. At the previous lesson I asked you to bring to the classroom your family pictures and tell us about your family. Are you ready?

Дети показывают классу фотографии и рассказывают о своих семьях. Примерные высказывания детей.

Pupil 1: Look at this photo of my family. Here we are together at home. We are celebrating my birthday. My brother Misha is sitting on the right. My cousin Sasha is on the left. We like to visit each other. It’s great to have two grandmothers and two grandfathers. This man at the window is my mum’s brother. He teaches us to play football. My relatives are very friendly. We always help each other in everything.

Pupil 2: This is a picture of my mum and dad. They are doctors. They work a lot. But they always find time for me and my sister, Masha. Look at this photo. Here we are together in the forest where we usually go skiing. This is my grandmother with her dog. She is a vet. She knows a lot of interesting stories about animals.

She is not old. She likes to visit different countries. Sometimes she takes Masha and me with her.

2. Лексическая игра

Teacher: Thank you very much for your stories. And now let’s play with a ball. We are going to revise the Possessive case. I’ll ask you to give English equivalents to Russian expressions.

Учитель говорит словосочетания и кидает мяч ученику: 1) Катина собака; 2) день рождения моей мамы; 3) книги

еесестры; 4) компьютер его отца; 5) имена их родителей

ит.д.

3. Грамматическая игра

Teacher: I’ll say a sentence. For example: “Pete likes porridge”. You will express your doubt. “Does Pete really like porridge?

Учитель говорит предложение и бросает мяч ученику: Ann cooks well.

Pamela works a lot.

They went to the cinema yesterday.

We will go to the mountains next summer. Ann got a lot of birthday presents.

They always gather together for holidays.

4. Reading

Teacher: We are going to read a fairy tale.

Once upon a time there was a family of mice. They lived in a bank on a big lawn in the forest. There were four children in the family: Maxi, Middle, Minnie and Long-tail. Their best friends were the squirrels, who lived in a hole of a big old tree. They always played together. The squirrels often came to see their friends. But the mice couldn’t visit the squirrels. The reason was the cat that often lay on the branch of the tree below the squirrels’ hole. The cat only pretented sleeping. He watched the mice and dreamt of catching Maxi, Middle, Minni or Long-tail. “Don’t approach the tree,” said Mother Mouse, “it’s very dangerous. You can have an accident there.”

But once Long-tail, who was the naughtiest of all, took a sack with nuts and went to visit the squirrels. The cat saw Longtail climbing the tree. It wasn’t difficult to catch him. Long-tail began to cry and shed big tears.

Some friendly sparrows flew to his parents in great excitement and told them the bad news.

The family hurried to the tree and saw Long-tail trembling with fright in the paws of the cat.

“Long-tail, don’t give up. We love you. We all love you. Don’t lose courage. We have already called bees for help! Everybody is afraid of a bee sting.”

The wind caught up their words and carried them upwards. The words hit the branch. It began swinging from right to left. The cat could not hold Long-tail and he flopped down upon the nut wood which the squirrels planted.

Long-tail was not very well during the evening.

His mother put him to bed and made some camomile tea, and she gave a dose of it to Long-tail.

But Maxi, Middle and Minni had bread and cheese and jam for supper.

shed – проливать (слезы); shed big tears – из глаз у него потекли крупные слезы

chamomile tea – настой ромашки

Teacher: Think about the moral of this tale. Who or what saved the naughty mouse?

Choose the best moral for the tale.

If you have problems somebody will help you.

People who are careful never get into trouble.

Family’s love breaks down barriers.

All is well that ends well.

By Youdif Boyarskaya,

School No. 814, Moscow

Я ПОМОГАЮ СЕМЬЕ

Открытый урок в 4-м классе

Тип урока: комбинированный с применением средств ИКТ.

Оборудование: аудиомагнитофон, персональный компьютер, интерактивная доска, раздаточный материал по теме (Приложение 2; Приложение 3), электронная презентация по теме, выполненная в программе “Power Point” (Приложение 1), книга для учащегося “Enjoy English 4”, мяч, театральный реквизит (парик, дамская сумочка, бижутерия, бейсболка).

Цель урока: введение, отработка и закрепление новой лексики по теме “Я помогаю семье”.

Задачи:

Образовательные: развиватьпрактическиеуменияинавыкиустнойречи, учитьрассказыватьосвоихдомашних обязанностях, используя новую лексику (to make one’s bed , to lay the table, to do the washing up, to answer the phone calls, to clean the room, to feed the pet, to water the flowers, to take a pet for a walk, to repair one’s bike); разви-

вать навыки восприятия речи на слух и навыки чтения с цельюпониманияпрочитанного; развиватьнавыкиаудирования; повторить и закрепить времена Present Simple & Past Simple Tenses.

Воспитательные: воспитывать положительное, уважительное и толерантное отношение к членам семьи, окружающим.

Развивающие: развивать самостоятельность, логику мышления, способностьосуществлятьпродуктивныеречевые действия, память, внимание, быструю реакцию.

ХОД УРОКА

I. The Beginning of the Lesson (2 min.)

Aim: create a friendly atmosphere of foreign language speaking.

Greetings Rhyme

Good morning.

Good morning.

How are you?

I’m fine, thanks.

And me to!

Teacher: Good morning, dear pupils! I’m glad to see you today. I hope you’re fine and ready to work, aren’t you? So, let’s start our lesson. Today we’re going to learn new words on the topic “I help my family” and revise Present and Past Simple Tenses (Приложение

1, слайд 1).

II. Warm-Up “Brainstorming” (3 min.)

Aim: introduce problem questions; encourage students to think about their helping at home; improve oral fluency.

Mrs. Wilson: I’m sorry, Oxana Nikolaevna. I’m Mrs. Wilson. This is my grandson Jason. We went to Moscow two

LESSON PLANS English

21

January 2013

days ago. We’ve got a lot of problems with Jason. He doesn’t want to help Mum, Dad, Grandpa and me! He is so lazy!

Jason: I’m not lazy! I’m too busy. I like to watch TV, play computer games, listen to music, ride a bike! Children like it!

T.: Of course, Jason. In summer boys and girls like to ride a bike, roller skate, play tennis. In winter they like to play snowballs, make snowmen. But at any season children help their families.

Jason: Do your pupils help their families?

T.: Sure, they do. Please, Mrs. Wilson, Jason, take your seat and make yourself comfortable.

III. Vocabulary (5 min.)

Aim: introduce the new words; improve pronunciation and oral fluency.

T.: So, my dear pupils. Let’s show Jason how we help our families.

Look at the whiteboard. There are some new words here. Listen, repeat and remember.

to make one’s bed (Приложение 1, слайд 2)

to lay the table (Приложение 1, слайд 3)

to do the washing up (Приложение 1, слайд 4)

to answer the phone calls (Приложение 1, слайд 5)

to clean the room (Приложение 1, слайд 6)

to feed the pet (Приложение 1, слайд 7)

to water the flowers (Приложение 1, слайд 8)

to take a pet for a walk (Приложение 1, слайд 9)

to repair one’s bike (Приложение 1, слайд 10)

The photos are shown in the presentation. Pupils look through and repeat the new words.

IV. Speaking (5 min.)

Aim: revise the vocabulary for the topic “I help my family”; revise the grammar (Present Simple Tense: affirmative); improve oral fluency.

English LESSON PLANS

22

January 2013

T.: Open your textbook, page 10 ex. 16. Look at the pictures and say what Mag and Alex usually do at home. Look at the notes. What tense is it?

P.: Present Simple Tense.

T.: Actually, you have to make up the sentences. Put the verbs into Present Simple tense.

P1: Mag usually does her homework. P2: Alex usually goes shopping, etc.

V. Writing (7 min.)

Aim: revise the vocabulary for the topic “I help my family”; revise the grammar (Past Simple Tense); improve pronunciation and oral fluency.

T.: By the way, into what groups can we divide verbs? What are they?

P1: Regular and irregular verbs.

T.: Right. How do we form the second form of regular verbs?

P2: We add the ending -ed.

T.: Yes, we add the ending -ed. As you know, it sounds like [t], [d], [id]. It depends on the last letter (Приложение 1, cлайд 11).

Let’s play the game “Find the shelter”/ “Укройся от дождя”. Look at the whiteboard. There are 8 regular verbs in the second form. Divide them into three columns. For example, “decorated” to the third column (Приложе-

ние 1, cлайд 12).

The columns are shown in the presentation. Pupils write the verbs repaired / answered / cleaned / cooked / watered / washed / helped on the whiteboard.

VI. Gym Sequence (1 min.)

Aim: have a rest.

T.: Let’s have a rest. Do the actions with the music (Прило-

жение 1, cлайд 13 + Музыка для физкультминутки).

Teacher gives instructions for a short gym sequence in a rhythmic way, e.g. Hands in the air. One, two! Touch your toes. One, Two! Bend to the left. One, two! Bend to the right. One, two! Run on the spot. One, two! Turn around. One, two! And sit down. One, two!

VII. Listening (3 min.)

Aim: revise the vocabulary for the topic “I help my family”; improve pronunciation and oral fluency.

T.: Today we’ve learned the verbs on the topic “I help my family”. Some of them are irregular verbs. Open your textbooks on page 11 ex. 18. Listen, read and remember the second form of the verbs. (Приложение 1, cлайды

14, 15) (Students listen to a disk, read the verbs after the announcer. См. Аудиоприложение к учебнику.)

VIII. Speaking (10 min.)

Aim: encourage oral communication; revise the vocabulary for the topic “I help my family”; revise the grammar (Past Simple Tense: affirmative, negative, interrogative).

T.: Play the game “Find a friend who…”. You have a table to complete (Приложение 1, cлайд 16; Приложение 2). You should walk round the class, find a friend who answers “yes” to the question and write their names in the table. You should try to find a different friend for any five questions (e.g. T: Did you do the washing last Sunday morning?).

P1: No, I didn’t.

T.: Did you do the washing last Sunday morning? P2: Yes, I did.

T.: Ask the questions with the music. When it stops, you should take your seats (Инструментальная музыка).

Teacher asks Mrs. Wilson to help. Mrs. Wilson asks questions, e.g. Who did shopping last Sunday morning? Children reply with information they have collected.

IX. Reading (5–7 min.)

Aim: practise reading; revise the vocabulary for the topic “I help my family”.

T.: Please, open your textbooks to page 11 ex. 19. You should complete the text and say how Mag helped her Mum.

(Приложение 1, cлайд 17).

Children read the story, open the brackets and put the verbs into the second form.

T.: How did Mag help her Mum? P1: Mag made her bed, etc.

X. Speaking (3 min.)

Aim: encourage oral communication; revise the vocabulary for the topic “I help my family”; revise the grammar (Past Simple Tense: affirmative, negative, interrogative).

T.: Jason, do you want to play a funny game “Ping-pong” with us? Try to guess what the pupils did yesterday. (Throwing a ball at P1): Your Mum made your bed yesterday.

P1.: No, she didn’t. I made my bed yesterday.

Your Granny did the washing up yesterday/Your Dad laid the table yesterday/Your Grandpa did your homework yesterday/ Your Mum cleaned your room yesterday/Your Granny took your pet for a walk/Your Dad fed your pet yesterday.

XI. The end of the lesson (2–3 min.)

The teacher thanks the pupils for the work and gives the home task.

T.: Thank you, pupils. Jason, as you see, my pupils like to help their families. They aren’t lazy and they love their parents.

Jason: Oh, it’s shameful of me! I don’t want to be lazy! Granny, come back home! I’ll help my family at home! Thank you, boys and girls! Bye!

LESSON PLANS English

23

January 2013

T.: Bye, Jason! Don’t be lazy! Remember: “Helping makes you stronger”! Bye, Mrs. Wilson! (Приложение1, cлайд

18).

The actors exit.

T.: Today you have learnt the words on the topic “I help my family”. There are a lot of things to do at home. What are they?

(Children reply with the words they have learnet: to go shopping, to make one’s bed, to lay the table and so on). It’s up to you to decide what to do.

According to the results of your work you get the following marks…

On your desks you’ve got three circles: green, yellow and red, like in traffic lights (Приложение 1, cлайд 19;

Приложение 3).

The green one if you understood everything.

The yellow one if you understood almost everything. The red one if you understood little.

T.: Thank you very much for your work. You are so active and it’s great. That’s all for today.

Your home task is: 1. to copy and learn the words on the topic “I help my family”; 2. to write ex. 4 on page 22 (5–10 sentences). (Приложение 1, cлайд 20).

Goodbye Rhyme

Time to finish now, Stop our work and fun,

See you on Friday (name еру day of the next lesson), Goodbye, everyone!

Литература:

1.Биболетова М.З., Денисенко О.А., Трубанева Н.Н. Англий-

ский язык: Английский с удовольствием. В 2-х частях: Учебник англ. яз. для 3 кл. общеобраз. учрежд. – Обнинск: Титул,

2006.

3. Маслыко

Е.А., Бабинская

П.К., Будько А.Ф., Петро-

ва С.И.

Настольная книга преподавателя иностранно-

го языка:

Справ. пособие.

– Мн.: Высш. шк., 1997. –

522 с.

4.Самсон К. 333 совета по обучению английскому языку в шко-

ле / Колет Самсон; пер. с фр. Е.А. Рейдик. – М.: Астрель: АСТ, 2007. – 96 с.

5.Стайнберг Д. 110 игр на уроках английского языка / Дж. Стайнберг; Пер. с англ. – М.: ООО “Издательство АСТ”: ООО

“Издательство Астрель”, 2004. – 124 с.

6.Carol Read. 500 Activities for the Primary Classroom Macmillan

Books for Teachers. 2009. – 320 p.

By Oksana Dudina,

School No. 1740, Moscow

Photos by the author

См. Приложения на CD.

English LESSON PLANS

24 WEDDING TRADITIONS

January 2013 in Great Britain and Russia (9-й класс)

Цели:

Образовательные: развитие навыков устной речи, поискового чтения, аудирования, сравнение свадебных традиций Великобритании и России с использованием текущей и новой лексики.

Развивающие: развитие памяти, мышления, творческих способностей, навыков анализа.

Воспитательные: умениеработатьвгруппах, повышение интересактрадициямиобычаяманглоязычныхстран. Оборудование: презентация, видеозапись, аудиозапись. Технология: Развитие критического мышления через чтение и письмо.

ХОД УРОКА

1.Организационный момент, приветствие

2.Вызов

Созданиеэмоциональногонастроя, побуждениекдогадке.

На экране – видеоролик с записью свадебной церемонии принца Уильяма и Кети Мидлтон.

Teacher: What do you think the topic of our lesson is?

Учащиеся высказывают свои предположения.

3. Социализация

Teacher: Let’s divide our class into 2 groups (the girls and the boys).

Учащиеся делятся на 2 группы, придумывают название каждой команды.

Teacher: Would you like to marry a prince or a princess? What are the advantages and disadvantages?

Обсуждение в группах 5–7 минут.

4. Афиширование

Teacher: Now each group will give us their reasons for and against marriage to a prince/a princess.

Каждая группа высказывает преимущества и недостатки и делает вывод.

Обобщение. In conclusion – I would like to marry a prince/ princess or I wouldn’t like to and why.

5. Индукция. Подготовка к чтению текста

Wedding vocabulary – на слайде термины, относящиеся к свадебным традициям. Учащиеся читают и переводят.

6. Реконструкция

Чтение. Текст “Weddings in Britain” (see CD).

1. Задание – расставить части текста в нужном порядке. (Put in the right order). Каждая группа читает по очереди

следующую часть.

2. Задание после чтения текста: True or False. Учащиеся читают высказывания и определяют, верны они или нет.

8. Обобщение

Teacher: Now let’s compare wedding traditions in Great Britain and Russia.

Points:

where does it take place?

what is the ceremony like?

the bride’s and groom’s outfits

wedding gifts

other points

9. Вывод. Conclusion

Свадебные традиции имеют сходства и различия.

10. Сочинение синквейнов

На экране – слайд с примером синквейна на английском языке. Комментарий, что такое “синквейн”, его происхождение, структура синквейна (объясняется на примере). Задание – каждая группа сочиняет синквейн. Ключевое слово “Wedding”.

11. Афиширование

Группы читают свои синквейны и выбирают лучший из них.

Примеры синквейнов сочиненных учащимися.

1. Wedding

2. Wedding

Wonderful, exciting

Tremendous, fascinating

Feel, prepare, and worry

Love, vow, trust

Love makes you happy

It changes your life

Family

Marriage

12. Рефлексия

Teacher: Did you like the lesson? Did you ever think before about the things discussed? What new things have you learnt today?

Творческое домашнее задание.

Подобрать материал о свадебных традициях в других странах.

Литература:

1.Greenall, Simon, People Like Us. Macmillan, Oxford. 2003

2.Redman, Stuart, English Vocabulary in Use. Cambridge University Press. 2003

3.Журнал “Английский язык в школе”. 2007

By Natalya Novozhilova,

School No. 858, Moscow

Текст “Weddings in Britain” и

презентацию см. на CD.

Family

In every conceivable manner, the family is link to our past, bridge to our future.

Alex Haley

Other things may change us, but we start and end with the family.

Anthony Brandt

Family faces are magic mirrors. Looking at people who belong to us, we see the past, present, and future.

Gail Lumet Buckley

The informality of family life is a blessed condition that allows us to become our best while looking our worst.

Marge Kennedy

Soup is a lot like a family. Each ingredient enhances the others; each batch has its own characteristics; and it needs time to simmer to reach full flavor.

Marge Kennedy

The bond that links your true family is not one of blood, but of respect and joy in each other’s life. Rarely do members of one family grow up under the same roof.

Richard Bach

Having a place to go – is a home. Having someone to love – is a family. Having both – is a blessing. Donna Hedges

Your children need your presence more than your presents.

Jesse Jackson

The family is one of nature’s masterpieces. George Santayana

We never know the love of our parents for us till we have become parents.

Henry Ward Beecher

TOPICAL JOURNEY English

25

January 2013

Family life is too intimate to be preserved by the spirit of justice.It can be sustained by a spirit of

love which goes beyond justice.

Reinhold Niebuhr

TOPICAL JOURNEY

 

The History of Family......................

26

The Origin of Family .......................

27

Discussion Questions.......................

27

American Family .............................

28

Baby Boom(ers) .............................

29

British Family..................................

30

Marriage & Family Charts ................

31

Family History ................................

32

Questionnaire ..................................

32

Free Creative Writing Prompts..........

33

Views on Family ..............................

34

Family Values ...................................

35

Family Humour ................................

35

Animals' Families.............................

36

Movies about Family........................

37

Famous Families ..............................

38

Wedding History.............................

39

What Would Mother Think? ...........

40

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]