Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Зразки планів-конспектів уроків.doc
Скачиваний:
40
Добавлен:
13.02.2016
Размер:
494.08 Кб
Скачать

VI. Узагальнення і систематизація знань

Запитання до учнів

  1. Перелічіть представників родини Лілійних.

  2. Яке значення мають цибулеві?

  3. Порівняйте цибулеві та лілійні рослини.

Створення проблемної ситуації

Навесні, як тільки розтане сніг, а земля ще навіть не прогрівається сонячними променями, степ нагадує яскравий червоно-зелений килим. Це квітнуть дикі тюльпани. Яким чином вони живляться, якщо добре відомо, що рослини не можуть поглинати із промерзлої землі поживні речовини?

Vіi. Підведення підсумків уроку

Проблемне запитання

1.Кожна квітка чудова по-своєму. Келихоподібна оцвітина на високому, тонкому і стрункому пагоні надає тюльпану гордого вигляду. Форма оцвітини, її відгин, яскраво-червоне, бордове, майже чорне, жовте або строкате забарвлення – усе це приваблювало з давніх часів аматорів квітництва. І тому не дивно, що в наш час існує понад 8 тис. різних сортів тюльпанів. Як розмножують тюльпани для прикрашення наших міст, селищ, присадибних і дачних ділянок? А який спосіб розмноження застосовують при створенні нових сортів? Поясніть, чому.

2. Усі лілійні мають дуже красиві квітки, і вони від того «страждають». Серед родини лілійних, на жаль, багато видів стають рідкісними. Які причини скорочення чисельності рослин цієї родини? Як ви вважаєте, які представники родини «страждають» більше – цибулинні чи кореневищні? Поясніть, чому. Як урятувати ці чудові рослини від зникнення?

Отже, що на уроці було незрозумілим, а що найбільше сподобалося? Які до мене є питання?

Vіiі. Домашнє завдання

  1. Опрацювати §53 у підручнику;

  2. Підготувати цікавий матеріал про представників родин Лілійні та Цибулеві.

Тема: Розмноження і розвиток птахів.

Мета:

ознайомити учнів з особливостями розмноження й індивідуального розвитку птахів;

сформувати уявлення про життєвий цикл птахів, пов’язати зі змінами у природі, ознайомити учнів зі складною поведінкою птахів під час міграції, причинами міграції та способом їх вивчення; удосконалити вміння працювати з підручником, робити аналіз відео фрагментів, визначати головне в темі;

виховувати гуманне ставлення до природи.

Обладнання та матеріали: робочі зошити, підручник, енциклопедія “Птахи”, макети гнізд, чашка Петрі, свіжі яйця, муляж яйця, відео фрагменти з фільмів ВВС:Life “Життя птахів”, “Поведінка та гніздування птиць”.

Основні терміни: моногамні та полігамні птахи, шлюбна поведінка, нагніздні (гніздові) та виводкові птахи, яйце.

Тип уроку: комбінований.

План уроку.

  1. Організаційний етап……………………………………….2 хв.

  2. Перевірка домашнього завдання………………………...5 хв.

  3. Актуалізація опорних знань………………………………3 хв.

  4. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів…5 хв.

  5. Формування нових знань…………………………………20 хв.

  6. Узагальнення та систематизація знань……………….....5 хв.

  7. Підведення підсумків уроку……………………………….3 хв.

  8. Надання та пояснення домашнього завдання…………..2 хв.

Хід уроку

  1. Організаційний етап (привітання вчителя з учнями)

Доброго дня. Матеріал сьогоднішньої теми складний, але цікавий, тому прошу вас бути активними, уважними і дисциплінованими. Приготуйтесь до уроку.

Заберіть все зайве з парт, залиште підручник, зошит, олівці. Розпочинаємо урок. Зараз ми з вами перевіримо домашнє завдання.

  1. Перевірка домашнього завдання (бесіда, опитування ланцюжком)

Ви підготували домашнє завдання? Чи впевнились Ви в тому, що птахи добре пристосовані до польоту?

Отож, давайте перевіримо!

  1. Які пристосування мають птахи у дихальній системі?

  2. Які пристосування мають птахи у кровоносній системі?

  3. Які пристосування мають птахи у травній системі?

  4. Які пристосування мають птахи у видільній системі?

  5. Які пристосування мають птахи у нервовій системі?

  6. Які пристосування мають птахи, пов’язані з органами чуття?

  7. Які пристосування мають птахи у статевій системі?

  1. Актуалізація опорних знань (гра “Відгадай загадку”)

  1. Дивний ключ у небі лине, не залізний, а пташиний,

Цим ключем в осіннім млі відлітають (Журавлі).

  1. Хату на хаті має, жабам рахунок знає (Лелека).

  2. В мене є великий хист, я співаю як артист,

Спів мій радісний усюди дуже люблять слухати люди (Соловей).

  1. Швидко скрізь цей птах літає, безліч мошок поїдає,

За вікном гніздо будує, тільки в нас він не зимує (Ластівка).

  1. У садочку, понад тином, я зробив йому хатину,

Він навколо обдивився, засміявсь і поселився (Шпак)

  1. Вірно людям я служу, їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю, шкідників ним добуваю (Дятел).

  1. У ночі гуляє, а вдень спочиває, має круглі очі,

Бачить серед ночі (Сова).

(Діти на дошці записують відповіді, у стовпчик)

На які дві групи можна об’єднати птахів, про яких ми відгадали загадки? (Журавлі, Лелека, Соловей, Ластівка, Шпак  перелітні птахи. Дятел, Сова  осілі.)

  1. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів (розповідь вчителя)

Уявіть, що роблять птахи взимку, навесні, влітку, восени. Чому так сильно змінюється їх поведінка. А зараз ми здійснемо подорож у життя птахів. Будьте уважними!

  1. Формування нових знань (перегляд відео фрагментів з розповіддю вчителя)

  1. Шлюбна поведінка (перегляд відео фрагменту: Фрегати - 4хв., Колібрі - 2.7 хв.( 7 хв.))

Запишемо поняття: шлюбна поведінка та статевий диморфізм.

Шлюбна поведінка птахів  це процес, що передує паруванню самців і самок і супроводжується шлюбними звуками, співами, іграми і танками.

Статевий диморфізм  це у біології окремий випадок поліморфізму, у роздільностатевих видів  це відмінності зовнішніх ознак у чоловічих і жіночих особин.

Наприклад, самцям притаманний яскравий привабливе забарвлення, вони більші за розмірами.

Ще є так званий сезонний статевий диморфізм (шлюбне вбрання) виявляється тільки в період розмноження та характерний для риб, земноводних і птахів.

Також запишемо, що птахи бувають 2-ох типів: полігамні і моногамні.

Полігамні самці  спаровуються з кількома самками (частіше це малі за розмірами птахи).

Моногамні самці  протягом періоду розмноження самці й самки утворюють одну єдину шлюбну пару, до того ж самець бере участь у вирощуванні потомства (частіше це великі за розмірами птахи).

  1. Розмноження, влаштування гнізд (перегляд відео фрагменту 12 хв., показ типів гнізд)

Розмноження у птахів передбачає встановлення гніздової території, шлюбну поведінку, спарювання, утворення пари, побудову гнізда, відкладання яєць, насиджування, та піклування про потомство.

Оскільки птахи є теплокровними, вони не лише захищають яйця від впливу несприятливих погодних умов, але й обігрівають їх, сприяючи розвитку зародка. Для цього вони повинні мати гніздо, тобто будь-яке місце, куди можна відкласти яйця і де буде відбуватись насиджування.

Розрізняють гнізда відкриті наземні, розташовані у сховищах, гнізда-платформи і чаші (показ типів гнізд, ілюстрації).

Головна умова гніздування  створення постійної і доволі високої температури в середині яєць.

В насиджуванні (інкубації) яєць можуть брати участь обидва партнери або лише один із них. У такого птаха зазвичай одна або дві насідні плями - позбавленні пер ділянки на нижній частині грудей. Їх шкіра, яка посилено обігрівається кров'ю безпосередньо контактує з яйцями і передає їм тепло.

Яскраво забарвлені самці як правило не сидять на яйцях, якщо гніздо відкритого типу.

У багатьох партнерів, що насиджують яйця почергово, насідний інстинкт настільки сильний, що часом один птах зіштовхує іншого з гнізда, щоб зайняти його місце.

Якщо насиджує лише один партнер, він періодично залишає гніздо для живлення і купання.

  1. Бурова яйця (перегляд відео фрагменту, розповідь вчителя з елементами показу будови яйця)

Яйця в птахів дуже великі, що пов’язано з наявністю в них великої кількості поживних речовин, необхідних для розвитку зародка.

У центрі яйця міститься жовток. Жовток оточений білком. Яйця птахів мають дві оболонки.

Зовнішня тверда оболонкашкарлупа  просякнута вапном. Вона захищає яйце від механічних ушкоджень у період насиджування.

Внутрішня м’яка й еластична оболонка називається підшкаралуповою. Завдяки їй яйця птахів добре зберігають воду і ніколи не висихають.

Також важливим є форма яєць:

  1. Яйцеподібні (кулясті), можуть легко покотитися й загинути, тому будують гнізда.

  2. Еліпсоподібні (овальні), на землі: Фазан, Біла куріпка. Рівномірно стиснуті з боків, можуть розгойдуватися, тому їх не зрідка відкладають на землі, іноді без підстилки.

  3. Грушоподібні. На карнизах (виступах) скель (Кайра, Чайка). Його тупий кінець, ніби навколо осі, обертається довкруги гострого  і яйце не падає зі скелі, тому ці птахи гнізда не будують.

Поверхня яйця може бути шорсткою або гладкою, матовою чи блискучою і майже будь-якого кольору від темно-фіолетового і зеленого до чисто білого. У деяких видів вона плямиста (іноді плями утворюють віночок біля тупого кінця).

Забарвлення пташиних яєць різноманітне.

У птахів, які гніздяться на землі, яйця мають маскувальне забарвлення, які зливаються із фоном камінців або рослинних решток, якими вистелене гніздо наприклад, у Бекаса  сірувато-зеленкувате, з численними цятками і крапками.

Ті, що влаштовують гнізда в дуплах, звичайно мають добре помітні яйця  білі або небесно-блакитні.

У птахів, які мостять гнізда, яйця забарвлені досить різноманітно: на білому, сірому, рожевому або голубому тлі розкидані різноманітні крапки, закрутки, цяточки, що можуть зливатися на тупому кінці, утворюючи віночок. (показ малюнків)

  1. Типи птахів за станом розвитку пташенят.

Птахів поділяють на: гніздові та виводкові.

У виводкових птахів з яєць вилуплюються пташенята, укриті пухом, зрячі, здатні вже в перші години після виходу з яєць самостійно пересуватися й добувати їжу. Уже в перший день “народження” пташенята залишають гніздо й разом із матір’ю починають освоювати навколишні місцини.

До виводкових птахів належать кури, качки, індики, фазани, куріпки й багато інших.

У гніздових птахів новонароджені пташенята голі, сліпі, нездатні пересуватися й самостійно їсти. Вони впродовж тривалого часу залишаються в гнізді, де їх годують батьки. До гніздових птахів належать усі дрібні співочі птахи й багато інших.

Осілі й кочові птахи перед зимівлею можуть змінювати пір'яний покрив на такий, що якнайкраще пристосований до суворого періоду зимівлі: густіший, з добре розвиненим пуховим прошарком.

Період зимівлі - критичний у житті птахів. Зникають комахи, осипаються насіння та плоди, коротшає світловий день, може випасти рясний сніг, замерзнути водойма тощо. Тому багато лісових мешканців (повзики, дятли, сойки тощо) на зиму перебираються до міст: на смітники, у парки, тобто туди, де легше роздобути їжу. Переживати сильні морози птахи можуть лише за достатньої кількості корму.

  1. Узагальнення та систематизація знань (мозковий штурм)

  1. Що ж за явище у птахів під назвою, шлюбна поведінка?

  2. Що таке статевий диморфізм?

  3. Хто зазвичай має яскравіше забарвлення: самці чи самки? Чому?

  4. Яких птахів називають моногамними, а яких  полігамними?

  5. Яку будову має яйце?

  6. Чим різняться пташенята гніздових і виводкових птахів?

  1. Підведення підсумків уроку (бесіда)

А зараз ми пограємо ще в таку гру як “мікрофон”. Я вам передам уявний мікрофон, це в нас буде на даний момент ручка і ви кожен скажете свої думки, щодо пройденого уроку.

  • Сьогодні на уроці ви дізналися про ….

  • Я не зрозумів …

  • Мене найбільше зацікавило ….

  • Я хотів би …..

  1. Визначення домашнього завдання

Прочитати §44, дати відповіді на питання в кінці параграфу.

* Замалювати в зошити будову яйця.

Тема: БУДОВА Й РІСТ КІСТОК

Мета уроку:вивчити будову кісток та їх з'єднань, особливості росту кісток, встановити відповідність між будовою кісток, їх з'єднань з функціями, що вони виконують; розвивати вміння аналізувати факти, порівнювати й узагальнювати інформацію, розвивати увагу, пам'ять, робити висновки; виховувати інтерес до пізнання, формувати вміння вислуховувати думку інших, формувати відповідальне ставлення до власного здоров”я.

Обладнання:таблиці «Будова кістки», «З'єднання кісток», макет скелета людини, моделі кісток, рентгенівські знімки кісток, інструктивні картки з алгоритмами.

Основні терміни та поняття:кістки, жовтий, червоний кістковий мозок, окістя, довгі, короткі, широкі й змішані кістки, шов — нерухоме з'єднання кісток, напіврухоме з'єднання, суглоби.

Тип уроку:формування нових знань.

План уроку.

І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

ІV. Формування нових знань.

V. Узагальнення та систематизація знань.

VІ. Підведення підсумку уроку.

VІІ. Визначення домашнього завдання.

Хід уроку.

І. Організаційний етап.

Привітання, налаштування учнів на плідну співпрацю. На сьогодняшньому уроці ви маєте можливість уявити себе дослідниками, які вивчають тіло людини. Продемонструйте, будь-ласка, ваші успіхи, яких ви досягнете у цій діяльності. Пропоную вам визначити, хто є найспостережливішим з наших дослідників. Для цього необхідно уважно опрацювати матеріал сьогоднішнього уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів (фронтальна бесіда)

  1. Пригадайте, що таке опорно-рухова система?

  2. У яких з перерахованих тварин скелет зовнішній, а у яких внутрішній: омар, ведмідь, лелека, павук-хрестовик, жабурниця, щука, ропуха, метелик?

  3. Дайте визначення скелету хордових тварин.

  4. Назвіть відділи скелету хордових тварин.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів (аналіз самоспостережень)

Виконайте запропоновані вправи:

Поверніть голову вправо.

Поверніть голову вліво.

Поверніть голову за спину.

Підніміть руку вгору.

Опустіть донизу.

Заведіть за спину.

Зігніть ногу в коліні.

Розігніть ногу.

Чи всі вправи вам вдалося виконати? Чому? Що обмежує деякі рухи людини? Поясніть вислів: «Рух – це життя». Вислів записується на дошці та повідомляються тема й завдання уроку, які учні доповнюють.

ІV. Формування нових знань.

1. Будова кісток (самостійна робота у творчих групах)

Опрацювання нового матеріалу починається з демонстрації моделей та рентгенівських знімків кісток (стегнові, плечові, ліктьові). Після розгляду наочності учням пропонуються запитання:

  • Чим вирізняються ці кістки?

  • Що в них є подібного?

  • Чи можете ви за зовнішнім виглядом кісток визначити особливісті їх будови ?

Для вивчення цього питання використовується інтерактивна вправа «Пошук інформації». Для цього учні поділяються на малі творчі групи, забезпечуються необхідним матеріалом, користуються алгоритмом, розв'язують проблему. Після завершення роботи заслуховується звіт груп.

Завдання для першої групи. Опрацюйте статтю в підручнику «Будова кісток» (с. 62).

Завдання для другої групи.Опрацюйте статтю «Як побудовані кістки», розгляньте малюнок 23 у підручнику (с. 61). Складіть міні-доповідь, користуючись алгоритмом.

Алгоритм до міні-доповіді «Будова кісток»

  • Зовнішній вигляд кістки.

  • Особливості будови трубчастої частини кістки.

  • Чому саме кістковою тканиною утворені кістки?

  • Особливості будови губчастої частини кістки.

  • Яку функцію виконує червоний кістковий мозок?

  • Функції окістя.

Після обговорення доповіді учням пропонується робота у четвірках. Кожна група отримує міні-текст і завдання до нього.

Завдання 1.Прочитайте текст про особливості росту кісток.

Факт.Спочатку весь скелет плоду, що розвивається в організмі матері, є м'яким і складається зі сполучної тканини. Згодом сполучна тканина перетворюється на хрящі, а до моменту народження утворюються ядра окостеніння, навколо яких буде формуватися кістка. У немовляти хрящова тканина складає близько 45 % від усієї маси тіла. Згодом хрящі змінюються кістками, цей процес триває весь період розвитку організму й завершується в 20-25 років.

Прочитайте фрагмент тексту у підручнику про типи росту кісток і дайте відповіді на запитання:

Які типи росту кісток ви можете виділити?

Що забезпечує ріст кісток?

Чому в дорослих людей кістки не збільшуються у довжину?

У дорослих людей постійно утворюються остеоцити, але кістки в товщині не збільшуються. Чому?

Завдання 2. Опрацювати фрагмент статті підручника під назвою «І все це кістки», заповнити таблицю.

Типи кісток

Критерії порівняння

Тини кісток

довгі

короткі

широкі

змішані

Особливості будови

Компактна й губчаста речовина

Губчаста речовина

Губчаста речовина

Поєднують властивості всіх типів кісток

Якими

кістками

представлені

Плечова, стегнова

Хребці,

кістки

плесни

Лопатки,

тазові

кістки

Нижня щелепа, носові кістки

Для вивчення цього блоку інформації «Типи з’єднання кісток» використовується інтерактивна вправа «Спільний проект». Учням пропонується об'єднатися в чотири групи: «Експерти», «Художники», «Аналітики» й «Анатоми». Кожна група отримує завдання різного змісту, що висвітлює проблему з різних боків. Після завершення роботи кожна група звітує. В результаті з відповідей представників груп складається спільний продукт, що різнобічно розкриває тему. Група експертів рецензує отриману інформацію та за необхідності доповнює її.

Завдання для робочих груп

«Експерти». Опрацюйте статтю «З'єднання скелета», статтю «Такі прості суглоби», роздивіться рис. 24 (с. 64). Виділіть ті основні моменти, що найкраще характеризують особливості з'єднання кісток.

«Художники». Опрацюйте статтю в підручнику «З'єднання кісток» (с. 63-65, § 16); роздивіться рис. 24 (с. 64). Намалюйте на аркушах паперу різні типи з'єднання кісток; зобразіть схематично різні типи суглобів.

«Аналітики». Опрацюйте статтю в підручнику «З'єднання кісток» (с. 63-65, § 16); статтю «З'єднання скелета». Дайте характеристику основних типів з'єднання кісток.

«Анатоми». Опрацюйте статтю в підручнику «З'єднання кісток» (с. 63-65, § 16); роздивіться рис. 24 (с. 64). Визначте розміщення певних з'єднань кісток, знайдіть їх у таблиці «Скелет людини».

V. Узагальнення та систематизація знань.

Завдання1.Заповніть пропущені місця у схемах (для роботи використовується заздалегідь намальована на плакаті схема).


Завдання 2. За допомогою сигнальних карток оцініть правильність тверджень:

Нерухоме з'єднання кісток — шов.

Напіврухоме з'єднання кісток — суглоб.

Нерухомо з'єднані кістки хребта.

Хрящові проміжки забезпечують напіврухомі з'єднання.

Поверхні суглоба вкриті шаром волокнистого хряща.

Кожен суглоб розміщений у суглобовій сумці.

Усі суглоби двохосьові.

Суглоби укріплені зв'язками.

За рахунок окістя кістка росте в довжину.

Головки кісток містять червоний кістковий мозок.

На сигнальних картках намальовані символи Виконання диктанту: : ▲ — вірне

твердження, ■ — хибне твердження.

VІ. Підведення підсумку уроку.

Пригадайте початок уроку. Поясніть, чому ви не могли виконати всі запропоновані рухи.

VІІ. Визначення домашнього завдання.

1.Опрацювати матеріал статті у підручнику,

Намалювати кістку в розрізі без підписів.

скласти пам’ятку для профілактики захворювань опорної системи.

Скласти ребуси, використовуючи терміни.

      1. Підготувати повідомлення «Ставлення народів світу до скелетів людей».

Тема. Різноманітність рослинних клітин.Основні рослинні тканини та їх функції.

Мета: ознайомити учнів з різноманітністю рослинних клітин за формою, розмірами, виконуваними функціями; показати залежність будови клітин від функціональних особливостей, сформувати поняття про рослинні тканини, їх будову, класифікацію та функції, вдосконалити навички роботи з таблицями, підручником та німими малюнками, виховувати прагнення до самоосвіти.

Обладнання: живі кімнатні рослини, гербарії органів рослин, таблиці “Будова рослинної клітини”,”Рослинні тканини”, німі малюнки рослинних тканин, аплікаційні моделі будови рослинних клітин, моделі розрізу листкової пластинки, стебла та кореня, зразки зрізу стебла деревної рослини, кори коркового дубу, плоди яблуні, томатів, кавуна.

Основні терміни та поняття: твірні, покривні, основні, механічні, провідні тканини.

Тип уроку: комбінований.

План уроку.

  1. Організаційний етап.

  2. Перевірка домашнього завдання.

  3. Актуалізація опорних знань учнів.

  4. Мотивація навчальної діяльності учнів.

  5. Формування нових знань.

  6. Узагальнення та систематизація знань.

  7. Підведення підсумку уроку.

  8. Визначення домашнього завдання.

Хід уроку.

  1. Організаційний етап.

Привітання, фіксація даних про відсутніх учнів, створення позитивної психологічної мотивації на роботу протягом уроку.

  1. Перевірка домашнього завдання (комплексне опитування).

  1. Опитування біля дошки.

А). Користуючись магнітною дошкою та аплікаційними моделями складіть модель будови рослинної клітини та підпишіть її органели. - 1 учень

Б). Напишіть в один стовпчик назви органел рослинної клітини, а в другий їх функції – 1 учень.

  1. Письмове опитування за завданнями дидактичних карток.

Картка №1.

Вкажіть правильну відповідь знаком + або –

Кожний живий організм побудований з окремих часток- клітин.

Рослинні клітини мають оболонку, цитоплазму, ядро.

Клітковина міститься у вакуолях рослинних клітин.

Целлюлозні стінки клітин рослин мають пори.

Доповніть незакінчене речення.