Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
математика.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
13.02.2016
Размер:
224.26 Кб
Скачать

1. Підготовча робота

Розв’язати приклади, використовуючи переставну властивість додавання.

2. Пояснення нового матеріалу

— Розгляньте приклади.

Хто здогадався, як будемо розв’язувати їх?

— Треба додати 40 і 40, а потім додати 7. Отримаємо 87.

Треба додати 2 і 7, а потім додати 40. Отримаємо 49.

3. Первинне закріплення

Виконання завдання № 369 самостійно.

1 варіант — верхній рядок;

2 варіант — нижній рядок.

4. Перевірка роботи

5. Фізкультхвилинка

Ви втомились?

Саме час дружно відпочити

І знайому фізхвилинку

В гості запросити.

Ми писали, ми трудились,

Наші пальчики втомились,

А щоб далі працювати,

Треба пальці розім’яти.

Руки вгору потягніть

І до сонця підстрибніть.

Всі присядемо, встанемо враз,

Знов чекає праця нас.

III. Розвиток математичних умінь

1. Самостійна робота

1 варіант

Задача № 370.

№ 372 — верхній рядок.

2 варіант

Задача № 371.

№ 372 — ніжній рядок.

2. Самоперевірка

Учитель відкриває записи на дошці.

1 варіант

1) 12 + 26 = 38 (ос.) — прийшли;

2) 20 + 38 = 58 (ос.) — стало.

Більше, більше.

2 варіант

50 – 20 + 46 = 76 (в.) — стало.

менше, більше.

IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

С. 69 № 373, № 374.

Тема:Знаходження невідомого множника. Задачі на збільшення або зменшення числа в кілька разів

Мета:вчити учнів знаходити невідомий множник; формувати вміння розв'язувати задачі на три дії; вдосконалювати навички обчислення табличних випадків множення і ділення; розвивати логічне мислення; математичне мовлення; виховувати інтерес до точних наук.

Хід Уроку

I. Організаційний момент

II. Контроль, корекція і закріплення знань

1. Усна лічба

1)Бліцопитування за таблицею.

4 : 2 =12 : 2 =30 : 6 =42 : 7 =54 : 9 =

18: 6 =24 : 8 =16 : 4 = 9 : 3 =25 : 5 =

6 : 2 =20 : 5 =48 : 6 =35 : 5 =16 : 8 =

14: 7 =63 : 7 = 8 : 4 =32 : 8 =

24: 4 = 5 : 1 =18 : 9 =63 : 9 =

35: 7 = 9 : 3 =16 : 4 =

21: 3 =42 : 6 =48 : 8 =

49: 7 = 4 : 2 =4 : 1 =

18: 2 =10 : 2 =

28: 4 =30 : 5 =

36: 4 =40 : 8 =32 : 4 =54 : 6 =36 : 9 =

28: 7 =36 : 6 =25 : 5 =15 : 3 =40 : 5 =

49: 7 =12 : 4 =27 : 3 =16 : 2 =12 : 3 =

10: 5 =21 : 7 = 0 : 6 =56 : 8 =

45: 9 = 7 : 7 =56 : 7 =6 : 6 =

24: 6 = 0 : 7 =36 : 6 =

8 : 2 =12 : 6 =24 : 3 =

20: 4 =14 : 2 = 6 : 3 =

27: 9 =45 : 5 =

18: 3 =15 : 5 =

2) Робота за таблицею.

5 10 15 20 25

6 12 18 24

7 14 21

2. Завдання для опитування

1)Приклади з «віконечками».

— Як називаються числа при додаванні?

— Як знайти невідомий доданок?

— Як називаються числа при відніманні?

— Встановіть закономірність, продовжіть ряд чисел.

— Як знайти невідоме зменшуване? від’ємник?

Троє учнів працюють біля дошки.

□ + 24 = 36 □- 16= 8483 - □ = 74

2)Порівняння виразів.

— Поставте знак «>», «<», « = » , не виконуючи обчислень, обґрунтуйте свій вибір.

7 ■ 8 □ 6 ■ 817- 6 П17 - 814 + 41 □ 41 + 14

3 Індивідуальне опитування

Картка № 1Картка № 2

1. Склади вираз і знайди його1. Склади вираз і знайди його

значення.значення.

Різницю чисел 42 і 35 по-Добуток чисел 7 і 5 збільш на

множ на 8.49.

2. 63 - □ = 252. 81 - □ = 18

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми навчимося знаходити невідомий множник; ознайомимося із розв’язанням задач на три дії; вдосконалюватимемо обчислювальні навички.

IV. Вивчення нового матеріалу

1 Підготовча робота

1) Складання прикладів на ділення за прикладами на множення.

— З кожного прикладу на множення складіть два приклади на ділення.

7■6 = 424■6 = 24

— Як називаються компоненти при множенні?

— Що отримаємо, якщо поділимо добуток на один з множників? Запис складених прикладів з коментуванням.

2) Складання правила знаходження невідомого множника. Усне розв’язування прикладів.

6 ■ 3 = 187■ 4 = 28 5 ■ 7 = 6 ■ 5 =

18 : 6 = 3 28: 7 = 4 35: 5 = 30 : 5 =

18 : 3 = 6 28: 4 = 7 35: 7 = 30 : 6 =

— Що дістаємо, коли добуток ділимо на множник?

Висновок. Якщо добуток поділимо на перший множник, отримаємо другий множник; якщо добуток поділимо на другий множник, отримаємо перший множник.

Висловлювання супроводжуються записом буквеної рівності. Якщо а ■ Ь = с, то с : а = Ь; с : Ь = а?

3)Робота в парах (усно).

□ ■ 2 = 16 □■ 3 = 18 4 ■ □ = 24

Учні по черзі пояснюють одне одному, як знайти невідомий множник.

Роблять висновок: для того щоб знайти невідомий множник, необхідно добуток розділити на відомий множник.

2 Ознайомлення із задачами на три дії

— Ширина річки 20 м. Під час повені річка з одного боку вийшла з берегів на 6 м, а з другого — у 3 рази далі. Яка ширина річки під час повені?

1)Аналіз умови задачі, складання малюнка.

IIIIII

6 мі 20 міу3 рази >

?

— Яка ширина річки до розливу?

— Коли розливаються річки? з якої причини?

— Зі скількох умовних частин складається річка під час розливу? (З трьох: річка і два затоплені береги.)

— Що необхідно зробити з цими частинами, щоб дізнатися ширину річки під час розливу? (Додати)

— Скільки доданків у нашому завданні? (Три)

— Назвіть перший доданок. (20)

— Назвіть другий доданок. (6)

— Чи відомий третій доданок? Що про нього сказано? (У три рази більше, ніж 6.)

— Чи можна знайти третій доданок? (Так)

— Якою дією? (Множенням)

2)Запис розв’язання задачі.

20 + 6 + 6 ■ 3 = □

— Поясніть, що означають доданки 20; 6 і 6 ■ 3 у складеному виразі, і закінчіть розв’язання задачі.

V. Розвиток математичних знань

1 Розв'язування прикладів

7 ■ 4 + 19 = 50: 10 ■ 6 = 8 ■ (25 - 15) =

7 ■ 6 - 26 = 45: 5 ■ 7 =(73 - 38) : 7 =

7 ■ 8 + 28 = 35: 7 ■ 5 =7 ■ (92 - 89) =

2 Розв'язування задач

1) Маса курки 2 кг, а маса індика — у 4 рази більше. Знайдіть масу індика.

2) Маса курки 2 кг, а маса гусака — на 4 кг більша. Знайдіть масу гусака.

3) Токар виготовив за зміну 32 деталі, а його учень — на 24 деталі менше. У скільки разів більше деталей виготовив токар, ніж його учень?

3 Робота над геометричним матеріалом

— Накресліть прямокутник зі сторонами 7 і 4 см. Проведіть у ньому лінію так, щоб отримати квадрат. Знайдіть периметр цього квадрата.

4 Офтальмологічна пауза

5 Розв’язування логічних завдань

1)18 л томатного соку розлили в дволітрові банки і таку саму кількість соку розлили в трилітрові банки. Скільки всього вийшло банок із соком?

Розв’язування задачі з опорою на план.

План

1) Скільки дволітрових банок вийшло?

2) Скільки трилітрових банок вийшло?

3) Скільки всього банок з соком вийшло?

18 : 2 + 18 : 3 = 9 + 6 = 15 (б.)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Що нового дізналися на уроці?

— Продовжте висловлювання:

— Щоб знайти невідомий множник, потрібно...

□ ■ 5 = 35; 7 ■ □ = 35.

Тема: Додавання й віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток. Загальний випадок. Задачі на дві дії

Мета: Проаналізувати помилки, допущені у контрольній роботі; провести роботу над типовими помилками; ознайомити учнів із додаванням двоцифрових чисел без переходу через десяток; розвивати логічне мислення; прищеплювати бажання вчитися, інтерес до математики.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Загальна характеристика результатів виконання контрольної роботи

III. Аналіз помилок, виконання відповідних завдань

1 Робота над завданнями на знаходження невідомого від'ємника

— Учневі потрібно було обвести 9 клітин у зошиті (ставлять 9 точок). Коли він обвів декілька, залишилося обвести 3 клітини (затуляють 3 точки). Скільки клітин він обвів? (9 без 3, тобто 9 - 3 = 6).

Учні обводять 6 клітин і записують розв’язання.

2 Хвилинка каліграфії із логічним завданням

— За допомогою цифр 5 і 6 запишіть різні двоцифрові числа.

3 Завдання для учнів, які не припустилися помилок

1) Задача.

Для консервації овочів сім’я витратила 90 грн. 60 грн заплатили за помідори, 20 грн — за огірки, а інші гроші — за цибулю. Скільки гривен заплатили за цибулю?

2) Приклади.

50 + 3 98 - 90 69+ 1 79 - 9

8 + 30 + 1 90 - 60 - 20 66- 6 + 10 90- (60 - 20)

IV. Вивчення нового матеріалу

1 Постановка проблеми. Відкриття нових знань

— Знайдіть суму чисел 35 і 23.

35 + 23 =

— Ми вміємо розв’язувати такі приклади? (Ні)

— Спробуємо розв’язати ці приклади за допомогою моделей (трикутників і точок).

2 Пояснення нового матеріалу

— 35 — це? (3 десятки, 5 одиниць)

• •

• • •

— 23 — це? (2 десятки, 3 одиниці)

• •

— Знайдіть суму двоцифрових чисел (відповіді, припущення дітей).

— Потрібно десятки скласти з десятками:

а одиниці скласти з одиницями: • • •

А Л Л + А Л

• • • •

Сума дорівнює / X / X І X І X І X • • • •.

35 + 23 = 58

Висновок. Щоб додати двоцифрові числа, потрібно до десятків додати десятки, а до одиниць — одиниці.

3 Первинне закріплення

1) Колективна робота.

— Знайдіть суму чисел.

43 + 21 =54 + 32 =

Діти розв’язують усно, промовляючи правило.

— 43 - 4 десятки 3 одиниці.

— 21 - 2 десятки 1 одиниця.

Десятки додаю до десятків, а одиниці — до одиниць.

Сума дорівнює 64 (шістдесяти чотирьом).

54 - 5 десятків 4 одиниці.

32 - 3 десятки 2 одиниці.

Десятки додаю до десятків, а одиниці — до одиниць.

Сума дорівнює 86 (вісімдесяти шести).

2) Коментоване виконання завдань.

а) Застосовуючи переставну властивість дії додавання, розв’яжіть приклади.

40 + 3 + 20 + 5 70 +2 + 20 + 8

+

б)Розгляньте записи і поясніть розв’язання.

27 + 32 = 20 + 7 + 30 + 2 = 50 + 9 = 59

Висновок. Додаючи двоцифрові числа, десятки додають до десятків, а одиниці — до одиниць.

4 Самостійна робота

1 варіант

45 + 5122 + 33 67 + 12

2 варіант

13 + 6644 + 22 34 + 41

Самоперевірка — за готовим зразком з дошки.

1 варіант — 96; 55; 79; 2 варіант — 79; 66; 75.

● Фізкультхвилинка

МАШИНИ

Ми тепер вже анітрішки Не будем ходити пішки.

До машини підійдем І машину заведем.

Зробимо машині вправи —

Їдем на колесах правих.

Не втомились ще, машини?

Їдем на колесах лівих.

Зараз дружно загули Всі машини «Жигулі»,

А тепер загальмували,

Відпочити на мить стали.

В нас колеса накрутились,

Наїздились, натомились.

Тож дамо їм відпочити І походим пішки, діти.

Йдем на п’ятках, на носках,

Політаєм, наче птах.

Ви вже, друзі, відпочили?

До роботи тихо сіли.

В. Чабан

V. Розвиток математичних знань

1 Розв'язування задач

1)Коментоване розв’язування задачі.

Із класу викликали до кабінету лікаря 12 учнів. У класі залишилося 17 учнів. Скільки всього учнів було в класі?

2)Розв’язування задач складанням виразу різними способами.

У коробці було 14 червоних і 12 синіх ялинкових шарів. Діти принесли ще 11 шарів. Скільки шарів стало в коробці?

— Розв’яжіть цю задачу трьома способами.

(Ходьба.)

(Стрибки на правій нозі.) (Стрибки на лівій нозі.) (Обертання рук.)

(Руки на пояс.)

(Ходьба.)

(Повільні помахи руками.) (Сідають за парти.)

2 Офтальмологічна пауза

3 Розв'язування логічних задач

• Бегемот важчий за носорога, а носоріг важчий за бика. Хто з них найлегший? (Бик)

• Віті, Петрикові й Андрійкові подарували по відеокасеті: одну — з комедією, другу — з веселими мультфільмами, а третю — з фантастичним фільмом. Хто що отримав у подарунок, якщо відомо, що Петрик і Вітя не люблять дивитися мультфільми, а Андрійко і Петрик у процесі перегляду реготали до упаду? (Віті — з фантастичним фільмом, Петрику — з комедією, Андрійку — з веселими мультфільмами.)

4 Розгадування математичних ребусів

100лиця Пі100лет Кі100чка100вп 40а

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— З яким обчислювальним прийомом ми ознайомилися на уроці?

— Розкажіть алгоритм додавання двоцифрових чисел. наведіть приклади.

Тема: Віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток (закріплення). Задачі на дві дії, у яких потрібно результат першої дії порівняти з одним із даних задачі

Мета: закріпити знання загального випадку віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток; формувати вміння розв'язувати задачі на дві дії, у яких треба порівняти результат першої дії з одним з даних задачі; розвивати логічне мислення; виховувати інтерес до математики.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Повідомлення теми і мети уроку

III. Повторення вивченого матеріалу

1 Усна лічба

— У деякому царстві, в Тридев’ятій державі жили-були Іван-Царевич і Василина Прекрасна. Одного разу Василина зникла, Іван-Царевич посумував, погорював і вирушив на пошуки. Але куди йти, де шукати? Хто викрав Василину? Ми дізнаємося це, виконавши 1-ше завдання.

● Завдання 1

— Знайдіть «зайве» число; розташуйте числа в порядку спадання.

— Тепер перегорнемо картки. Що вийшло? 35; 73; 33; 13; 23.

73 35 33 23 13

Кощій

— Іван-Царевич вирушив у дорогу. Але його вже очікує Змій Горинич, посланий Кощеєм. Хто битиметься зі Змієм? Треба перемогти всі три голови Змія!

● Завдання 2. Гра «Естафета»

38 + 2 65 + 528 + 2

46 - 4 87 - 339 - 6

46 + 4087 + 10 39 + 30

82 + 8 56 + 676 + 4

100 - 20 50 + 30 90 - 40

75 - 5 91 - 90 83 - 3

59 - 3036 - 249 - 3

59 - 3 36 - 20 49 - 30

— Поведе Івана-Царевича чарівний клубочок, але до нього можна дістатися лабіринтом чисел (у порядку зростання).

● Завдання 3. Гра «Лабіринт»

● Завдання 4

— Чарівний клубочок привів Івана-Царевича на роздоріжжя. На придорожньому камені — напис: «Правильна дорога — та, де відповідь не найбільша і не найменша». По якій дорозі йти Івану?

7 + 5

О і О * 9 ь. О і с

8 + 89 + 6

● Завдання 5. Хвилинка каліграфії з логічним завданням

— А на дорозі — числа, записані рядами. Знайдіть закономірність, продовжте ряди чисел.

20; 17; 14; □; □; □; □.

2; 4; 7; 11; □; □; □; О

— Ви перемогли Змія Горинича! Він охороняв скриню, у якій зберігався меч для Івана-Царевича. Але скриня міцно замкнута трьома замками. А замки непрості — на кожному приклад. Що скажете?

● Завдання 6

— Замки відмикаються, якщо ми виправимо помилки, зробимо їх «невидимками». Стирати нічого не можна, можна дописувати числа і знаки дій.

46 = 50 28 + 1 = 3064 > 70

4 + 46 = 50 1 + 28 + 1 = 3064 > 70 - 7 (та ін. числа до 70)

46 = 50 - 4 28 + 1 = 30 - 1будь-яке число > 6 + 64 > 70

— Отже, меч у руках Івана, шлях в Царство Кощія вільний!

● Завдання 7. Пояснення розв'язання прикладу на віднімання

77 - 33

Замок Кощія знаходиться на величезній високій скелі. Допоможемо Івану-Царевичеві подолати скелю, розв’язавши приклад.

● Фізкультхвилинка

Раз, два — руки в боки,

Три, чотири — два підскоки,

П’ять, шість — нахилились,

Сім, вісім — розпрямились,

Дев’ять, десять — всі присіли І за парти тихо сіли.

IV. Розвиток математичних знань

— Ну, ось і дісталися до замку Кощія. Він зустрів Івана-Царевича такими словами: «Якщо ти зміг до мене добратися, виконай мої завдання, і Василина — твоя! Якщо не виконаєш — голова з плечей! Ось перше завдання...».

● Завдання 1

Задача. У моєму саду росте чарівна яблуня із золотими і срібними яблуками.

Золотих яблук було 12, срібних — 8. 9 яблук я зірвав. На скільки яблук менше зірвав, ніж росте?

Запис короткої умови, аналіз задачі, складання графічної схеми.

Було — 12 яблук і 8 яблук Зірвав — 9 яблук

Коментоване розв’язування задачі. Перевірка, вписування чисел у схему.

● Завдання 2

У магазині було 75 кг сметани. Продали 45 кг. На скільки кілограмів менше сметани залишилось, ніж продали?

На дошці — коротка умова задачі і неповне розв’язання.

1) 75 - 45 = 30

2) 45 - 30 =

— Чи можна відповісти на питання задачі?

— Що треба дізнатися спочатку?

— Яку дію виконуватимемо? Чому?

Учні закінчують розв’язання задачі і записують його у зошит.

● Завдання 3

Було Відремонтував Залишилося

68 стільців43 стільці ?

— На скільки більше було стільців, ніж залишилося?

Учні складають задачу за таблицею, складають план розв’язання задачі. Записують розв’язання на дошці і в зошитах.

● Завдання 4

Число збільшили на 32 і дістали 57. Яке число збільшили?

Учні записують приклад з віконцем і розв’язують його.

□ + 32 = 57 57 - 32 = 25 ● Завдання 5. Самостійна робота

1 варіант

55 + 4498 - 11 30 + 7065-32

2 варіант

38 - 8 18+ 11 86 - 32 65-45

Фронтальна перевірка 99 87 100 33 30 29 54 20

— У яких прикладах відповідь — кругле число?

— У яких відповідях однакова кількість десятків і одиниць?

● Завдання 6. Логічне завдання

— Скільки квартир під номерами від 1 до 100 мають у своєму номері цифру 7? (7; 17; 27; 37; 47; 57; 67; 70; 71; 72; 73; 74; 75; 76; 77; 78; 79; 87; 97 — 19 квартир.)

на ? <

● Завдання 7. Логічне завдання

«Ну, Іване, забирай Василину, — сказав Кощій. — Тільки спочатку здогадайся, де вона. У мене 4 вежі. Перша вежа порожня. Василина не в найвищій вежі. Де вона?»

V. Підбиття підсумків. Рефлексія

— які знання та вміння допомогли вам у пошуках Василини?