Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Заруб.літ 6 клас

.pdf
Скачиваний:
530
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
3.22 Mб
Скачать

І семестр

131

 

 

Які почуття викликає свято Різдва в авторів поезій?

Що поєднує «Різдвяну пісню в прозі» та вірші Д. Кленовського і Н. Карташової?

Від імені яких героїв повісті можна було б прочитати ці вірші?

IV. Підсумки уроку

Закінчити наш урок я вважаю доречним читанням вірша О. Я. Яшина «Спешите делать добрые дела».

Спешите делать добрые дела

Мне с отчимом невесело жилось, Все ж он меня растил — И оттого

Порой жалею, что не довелось Хоть чем-нибудь порадовать его.

Когда он слег и тихо умирал,— Рассказывает мать,— День ото дня

Все чаще вспоминал меня и ждал: «Вот Шурку бы... Уж он бы спас меня!»

Бездомной бабушке в селе родном Я говорил: мол, так ее люблю, Что подрасту и сам срублю ей дом, Дров наготовлю, Хлеба воз куплю.

Мечтал о многом, Много обещал...

В блокаде ленинградской старика От смерти б спас, Да на день опоздал,

И дня того не возвратят века.

Теперь прошел я тысячи дорог —

Купить воз хлеба, дом срубить бы мог...

Нет отчима,

И бабка умерла...

Спешите делать добрые дела!

V. Домашнє завдання

Письмово відповісти на запитання: «Які уроки я виніс із повісті Ч. Діккенса “Різдвяна пісня в прозі”».

132

Усі уроки зарубіжної літератури. 6 клас

 

 

Урок № 29

тема. Написання твору-роздуму «Що в житті людини найцінніше?» (за повістю Ч. Діккенса «Різдвяна пісня в прозі»)

Мета: вчити писати твір-роздум, складати план до твору; розвивати зв’язне мовлення; виховувати повагу до справжніх життєвих цінностей.

Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

Які уроки я виніс із повісті Ч. Діккенса «Різдвяна пісня в прозі»? (Діти можуть зазначити, що вони зрозуміли: не можна бути жадібними, байдужими до людей, треба цінувати увагу рідних, піклуватися про них, робити добро людям, цінувати друзів та коханих, не відштовхувати їх від себе і, звичайно, уміти радіти святам і веселитися.)

ІІ. Підготовка до написання твору

1.Бесіда

Які цінності у житті ви вважаєте головними? (Любов, дружба, сім’я,

здоров’я...)

Чи знаєте ви, які життєві цінності називають підробними, сурогат-

ними? (Багатство, слава, якщо прагнення до них перетворюється на єдину мету життя.)

2.Складання плану

І. Вступ Головні життєві цінності містера Скруджа.

ІІ. Основна частина Що в житті людини найцінніше:

1)уміння робити добро;

2)сім’я;

3)дружба і любов;

4)здоров’я;

5)улюблена справа;

6)уміння радіти життю.

ІІІ. Висновок Справжні цінності життя.

І семестр

133

 

 

Коментар вчителя

Увступній частині потрібно коротко викласти, що саме було важливим у житті для Скруджа (його справи і гроші), і висловити своє ставлення до такої життєвої позиції (згоден або не згоден з героєм).

В основній частині треба розкрити свою думку і навести докази того, що саме вона є правильною. Наприклад, якщо зазначається, що цінністю для людини є дружна сім’я, то можна аргументувати це постійною підтримкою, на яку може розраховувати така людина у якійсь складній ситуації.

Увисновку потрібно ще раз підсумувати, що в житті людини ви вважаєте найціннішим, і наголосити на небезпечності для людини фальшивих життєвих цінностей.

ІІІ. Написання твору на чернетках.

IV. Редагування написаного

V. Переписування твору в зошити

VI. Домашнє завдання

Прочитати повість М. В. Гоголя «Ніч перед Різдвом», намалювати ілюстрації.

Індивідуальне завдання: підготувати невелике повідомлення про життя і творчість М. В. Гоголя.

Урок № 30

тема. Урок позакласного читання. М. В. Гоголь «Ніч перед Різдвом»

Цель: ознакомить с биографией Н. В. Гоголя и повестью «Ночь перед Рождеством», сообщить об истории создания произведения, учить характеризовать героев повести, сравнивать повести «Ночь перед Рождеством» и «Рождественскую песню в прозе»; развивать внимательность, умение логически мыслить; воспитывать любовь к обычаям и праздникам украинского народа.

Наглядность: портрет Н. В. Гоголя, тексты «Вечеров на хуторе близ Диканьки», иллюстрации к повести «Ночь перед Рождеством».

134

Усі уроки зарубіжної літератури. 6 клас

 

 

Ход урока

І. Мотивация учебной деятельности

Слово учителя

— Рождество — праздник мира, душевного спокойствия, отдыха. Это один из самых светлых христианских праздников, который всем христианским миром отмечается с особым благоговением.

Не случайно многие поэты, писатели, художники обращаются вновь и вновь к теме Рождества.

Не остался равнодушным к этой теме и выдающийся русский писатель, родившийся на Украине, Н. В. Гоголь. Одна из повестей, входящих в сборник «Вечера на хуторе близ Диканьки», так и называется: «Ночь перед Рождеством».

ІІ. Изучение нового материала

1.Выступление ученика-«литературоведа»

Сообщение о жизни и творчестве Н. В. Гоголя.

2.Слово учителя о сборнике «Вечера на хуторе близ Диканьки»

Всентябре 1831 г. вышла в свет первая, а в марте 1832 г. — вторая часть «Вечеров», сразу поставивших Гоголя в ряд первоклассных русских писателей.

А. С. Пушкин дал восторженный и вместе с тем проницательный отзыв о «Вечерах», отметив их оригинальный юмор, поэтичность, демократизм: «Сейчас прочел “Вечера на хуторе близ Диканьки”. Они изумили меня. Вот настоящая веселость, искренняя, непринужденная, без жеманства, без чопорности. А местами какая поэзия! Какая чувствительность!»

Всборник вошли 2 предисловия и 8 повестей («Сорочинская ярмарка», «Вечер накануне Ивана Купала», «Майская ночь, или Утопленница», «Пропавшая грамота», «Ночь перед Рождеством», «Страшная месть», «Иван Федорович Шпонька и его тетушка», «Заколдованное место»)

3. Чтение предисловия к І части сборника (выборочно)

Кто издатель повестей? (Пасичник Рудый Панько)

Кто является автором историй, по мнению пасичника? (Некоторые истории рассказал дьяк Фома Григорьевич, некоторые — сам Рудый Панько)

Зачем пасичник рассказывает в предисловии, как проехать на ху-

тор возле Диканьки? (Гоголь хочет создать ощущение реального существования хутора и самого пасичника.)

І семестр

135

 

 

4. Работа с литературоведческими терминами

Рассказчик — тот, от чьего имени ведется повествование в литературном произведении.

5.Краткий пересказ содержания повести

6.Выявление читательских впечатлений учеников

Ваши впечатления от прочитанного.

Какие эпизоды понравились больше всего?

Кто из героев вызвал у вас симпатию?

7.Характеристика героев повести

Из списка слов выберите те, которые соответствуют образу Вакулы и черта, Оксаны и Солохи.

Смелость, хитрость, ум, коварство, трусость, богобоязливость, сла-

бость, верность, скромность, мстительность.

Вакула

Черт

 

 

Смелость

Трусость

ум

хитрость

богобоязненность

коварство

верность

мстительность

скромность

слабость

 

 

Непостоянство, гордость, хитрость, себялюбие, корыстолюбие, гостеприимство.

Оксана

Солоха

 

 

Непостоянство

Непостоянство

гордость

хитрость

себялюбие

корыстолюбие

 

гостеприимство

 

 

Выводы. Вакула и черт проявляют абсолютно противоположные черты характера. Оксана и Солоха тоже не очень похожи между собой, хотя обе пользуются успехом у противоположного пола и обе непостоянны и легкомысленны.

8. Работа с текстом

Фантастика и реальность в повести

1)Зачитайте эпизоды, в которых описываются фантастические события (черт крадет месяц; черт и ведьма летают по небу; Пацюк ест вареники; Вакула отправляется в Петербург верхом на черте).

2)Назовите фантастических и реальных героев повести.

136

 

Усі уроки зарубіжної літератури. 6 клас

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фантастические

 

Реальные

 

 

 

 

 

 

 

Черт

 

Кузнец Вакула

 

 

Колдун

 

Оксана

 

 

Духи

 

Дьяк

 

 

 

 

Голова

 

 

 

 

Чуб

 

 

Ведьма

 

Солоха

 

 

 

 

 

 

Пацюк

 

 

 

 

 

 

Выводы. Наряду с реальными героями в повести присутствуют и фантастические.Некоторыегерои,например,Пацюк,выглядят,какобычные люди, но способны осуществлять фантастические действия. Двойственную природу имеет и Солоха, способная перевоплощаться в ведьму.

Обряды украинского народа в повести

1)Зачитайте строки, в которых описываются обряды украинского народа, связанные с празднованием Рождества.

2)Какие из описанных Гоголем обычаев сохранились до наших дней? Знаете ли вы колядки? Прочитайте украинские и русские колядки,

известные вам.

Выводы. Гоголь с любовью описывает обряды украинского народа, его быт и обычаи, использует множество украинских слов, не переводя их на русский язык, чтобы донести до читателя всю красоту, атмосферу праздника на родной писателю Украине.

ІІІ. Обобщение и систематизация изученного

Сравните повести Н. В. Гоголя и Ч. Диккенса. Особенности «рождественской» повести:

1)действие происходит накануне Рождества;

2)срок действия события — одна ночь;

3)Рождественская ночь дарит чудо — преображает героев (Скрудж превращается в добродетельного человека; Оксана влюбляется в Вакулу; Чуб «прозревает» по отношению к Солохе);

4)фантастические герои и события;

5)счастливый финал.

IV. Итоги урока

— С детства мы ожидаем чуда в морозную зимнюю ночь Рождества.

Ионо приходит — по крайней мере, в замечательных книгах Ч. Диккенса и Н. В. Гоголя.

V. Домашнее задание

Подготовиться к тематической аттестации № 3.

І семестр

137

 

 

 

 

 

Урок № 31

тема.

Тематична атестація № 3

Мета:

підсумувати отримані знання за темою «Лю-

 

дина та її моральне вдосконалення», здійснити

 

контроль знань за даною темою; розвивати

 

увагу, творчі здібності; виховувати прагнення

 

досягти високого рівня знань.

Обладнання:

картки із завданнями.

Хід уроку

І. Оголошення теми й мети уроку

ІІ. Проведення атестації

(Може проводитися як в усній, так і в письмовій формі. Якщо робота буде письмовою, то вчитель може завдання 1, 3, 4 рівня розподілити за варіантами.)

Завдання

1.Теорія літератури. Що таке...

оповідання?

гумор?

іронія?

сатира?

художня деталь?

антитеза?

фантастика?

композиція?

2.Знання змісту творів.

Тест

1)Товстого і тонкого в оповіданні Чехова звали: а) Порфірій та Михайло; б) Кирило та Михайло; в) Михайло та Порфірій.

2)Товстий дослужився до чина...: а) таємного радника; б) статського радника; в) колезького асесора.

3)Як і за що дражнили в школі тонкого?

а) Геростратом, бо казенну книжку цигаркою підпалив;

138

Усі уроки зарубіжної літератури. 6 клас

 

 

б) Ефіальтом, бо навушничати любив; в) Нафанаїлом, бо всього боявся.

4)Городового з оповідання «Хамелеон» звали: а) Очумєлов; б) Пічугін; в) Елдирін.

5)Хто вкусив ювеліра? а) Ротвейлер; б) кавказька вівчарка;

в) маленьке хортеня.

6)Хто з героїв оповідання був справжнім хамелеоном? а) Хрюкін; б) Очумєлов; в) Жигалов.

7)Що означає ім’я головного героя «Різдвяної пісні в прозі»? а) Скупий; б) веселий; в) серйозний.

8)Як Скрудж переконався, що у Марлі не було серця? а) Марлі був безжалісний; б) Марлі образив Скруджа;

в) Дух Марлі був абсолютно прозорим.

9)Яких книжкових героїв побачив у минулому Скрудж? а) Алі-Бабу і 40 розбійників; б) Алі-Бабу, Робінзона і П’ятницю;

в) Сіндбада-мореплавця і Джима Хокінса.

10)Хто і кому сказав такі слова: «Людино! Якщо у грудях у тебе серце, а не камінь, стережись повторювати ці злі слова, поки тобі ще не дано дізнатися, що є надлишок і де він є. Чи тобі вирішувати, хто з людей повинен жити, а хто — вмерти?» а) Дух Теперішнього Різдва — Скруджу; б) Скрудж — Марлі; в) Дух Майбутнього Різдва — Скруджу.

11)Чому збиралися люди у лахмітника? а) Щоб обміняти речі на гроші; б) пришли до нього у гості;

в) щоб продати речі, вкрадені у Скруджа.

12)Що було останньою краплею у подорожі для головного героя повісті Ч. Діккенса?

а) Усвідомлення самотньої старості; б) споглядання власної могили; в) поява Марлі.

І семестр

139

 

 

3.Аналіз творів

1)Які художні прийоми використовуються в оповіданні Чехова «Товстий і тонкий»?

2)Чому оповідання Чехова «Хамелеон» має таку назву?

3)Наведіть приклади художньої деталі в оповіданні «Хамелеон».

4)Наведіть приклади «промовистих» прізвищ в оповіданні «Хамелеон».

5)Назвіть особливості «різдвяних» творів (на прикладі «Різдвяної пісні в прозі» Ч. Діккенса).

6)Чого навчає «Різдвяна пісня в прозі» Ч. Діккенса?

4.Творче завдання

1)Опишіть зустріч товстого і тонкого у сучасному житті.

2)Опишіть почуття Скруджа під час подорожі з Духами від його імені.

ІІІ. Підсумки уроку

IV. Домашнє завдання

Написати листа улюбленому літературному герою.

Урок № 32

тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Лист улюбленому літературному герою

Мета: вчити писати листа улюбленому літературному герою; висловлювати точку зору з приводу інших творів; розвивати зв’язне мовлення; виховувати інтерес і повагу до вибору героїв однокласниками.

Обладнання: написані вдома твори.

Хід уроку

І. Оголошення теми і мети уроку ІІ. Читання творів

Обговорення

Чи є пояснення, чому саме цей герой привернув увагу учня?

Чи цікаві, оригінальні запитання ставляться у творі героєві?

Чи витримана форма листа (привітання, запитання до адресата, прощання)?

Оцінювання

ІІІ. Підсумки уроку

ІІ семестр

Людина в життєвих випробуваннях

Урок № 33

тема. Роман Д. Дефо «Робінзон Крузо». Історія створення роману

Мета: ознайомитиучнівзокремимифактамибіографії Д.Дефо,зісторієюстворенняроману«Робінзон Крузо», здійснювати міжпредметні зв’язки; викликати інтерес до книги «Робінзон Крузо».

Обладнання: текст роману «Робінзон Крузо», ілюстрації до книги, карта Південної Америки, титульний лист першого видання книги (англійською мовою).

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

Інтерактивне опитування

— Діти, чи хотіли б ви потрапити на безлюдний острів? Чому?

(На дошці проводиться підрахунок голосів учнів, відданих за відповідь «так» чи «ні», та робиться висновок про загальну думку класу та основні причини таких рішень.)

Цікаво, що в сучасному світі є ще багато безлюдних островів, наприклад, у Греції, Хорватії, Індонезії, а туристичні агентства багатьох країн пропонують подорожі й навіть відпочинок на таких островах для людей, які мріють усамітнитися та відчути себе «робінзонами».

А от герой роману Д. Дефо зовсім не мріяв потрапити на безлюдний острів. Але доля вирішила інакше. Вона зробила Робінзона Крузо героєм однієї з найулюбленіших дитячих книг. Жан-Жак Руссо, французький просвітитель, вважав: «“Робінзон Крузо” — це перша книга, яку варто прочитати кожній людині, як тільки вона навчиться читати за букварем».

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]