Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Заруб.літ 6 клас

.pdf
Скачиваний:
530
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
3.22 Mб
Скачать

ІІ семестр

241

 

 

 

 

 

Урок № 63

тема.

Планета Маленького принца

Мета:

працювати над виразним читанням за особами,

 

розмірковувати над стосунками героїв казки,

 

розкрити сутність алегоричних образів твору,

 

поповнювати «Скарбничку золотих висловів»,

 

розгадувати загадки Маленького принца; ви-

 

ховувати бажання працювати над собою.

Обладнання:

схеми; ілюстрації до казки.

 

Встав уранці, умився, привів себе до ладу —

 

й одразу ж упорядкуй свою планету.

 

Сент-Екзюпері

Хід уроку

 

I. Актуалізація опорних знань

1.Опитування

Дайте визначення:

притчі;

алегорії;

казки.

2.Перевірка домашнього завдання

Усна відповідь на запитання: «Хто з героїв Екзюпері міг повторити його слова: “Звідки я родом? Я родом з дитинства, як з якої-не- будь країни”». (Повторити слова Екзюпері, звичайно, міг би льот- чик-оповідач. Він так і не став дорослим, вимушений жити у світі дорослих і пристосовуватися до нього. Сум за дитинством відчувається у багатьох його фразах. Промовити ці слова міг би й Маленький принц, який є втіленням дитячого, безпосереднього, чистого світосприйняття.)

II. Мотивація навчальної діяльності

А може, планета Маленького принца і є «країною дитинства»? Словесне малювання. Якби у вас була власна планета, як би вона

виглядала? Хто б на ній жив? Опишіть вашу планету.

III. Робота з текстом

1. Читання V розділу

Робота в групах.

242

Усі уроки зарубіжної літератури. 6 клас

 

 

«Загадки Маленького принца»

Чому Маленькому принцові потрібно було виполювати паростки баобабів? (Щоб вони не виросли, не захопили всю планету і не розірвали її.)

Що означають баобаби і планета, якій вони загрожують? (Кожна група висловлює свою думку.)

(Баобаби — шкідливе, жахливе сім’я. Це зло, що оселяється в душі

людини. Якщо не працювати над собою, не «виполювати» паростки зла у своїй душі, то воно розростеться, заполонить усю душу, серце людини і може розірвати його. (Пригадайте вислови «лопнути від злості», «сійте розумне, добре, вічне»).)

Як зрозуміти вислів «Встав уранці, умився, привів себе до ладу — й одразу ж упорядкуй свою планету»? (У прямому значенні — людині потрібностежитиякзачистотою,такізапорядкомнасвоїйпланеті. Треба не смітити, вчасно прибирати, захищати її, стежити за екологічним станом рідної планети. В переносному значенні — не можна забувати про чистоту духовну, треба берегти свою душу від паростків зла. Духовна чистота не менш важлива за фізичну.)

«Скарбничка золотих висловів»

Запишемо: «Встав уранці, умився, привів себе до ладу — й одразу ж упорядкуй свою планету».

2. Читання VII розділу за особами

Чому посварилися льотчик і Маленький принц? (Оповідач прагнув відремонтувати літака, а хлопчик хотів з’ясувати, навіщо троянді колючки.)

Як виглядала ця ситуація з точки зору дорослого? (Він хотів уряту-

ватися, повернутися додому, а Маленький принц не міг йому допомогти, тільки заважав своїми питаннями.)

Чому Маленького принца так хвилювало, «навіщо троянді колюч-

ки»? (На його планеті жила троянда, і хлопчик не хотів, щоб баранець її з’їв. Він хотів зберегти і квітку, і баранця, але не знав як.)

ІІ семестр

243

 

 

Хтозгероїввивищуєтьсянадособистимипроблемамидоглобальних,

а хто — ні? (Льотчик зараз думає тільки про порятунок свого життя, все інше для нього — неважливе, Маленький принц, стривожений власною проблемою, замислюється над «вічними» питаннями: «Мільйони років у квітів ростуть колючки. І мільйони років баранці все одно їдять квіти.Такневжежценесерйознасправа —зрозуміти,навіщовонизусіх сил намагаються відростити колючки, якщо від них немає ніякої користі? Невже це не важливо, що баранці і квіти воюють одне з одним?».)

3. Читання VIII, IX розділів за особами

Розкажіть про характер Троянди. (Горда, вередлива, кокетлива, уразлива)

Як складалися стосунки Маленького принца і Троянди? (Маленький принц піклувався про квітку, а вона весь час вередувала.)

Чому Маленький принц вирішив залишити свою планету? (Він страждав через непорозуміння з квіткою. Під час прощання Троянда зізналася Маленькому принцеві, що кохає його, але він вже прийняв рішення і не змінив його.)

З’ясуйте алегорію образу Троянди.

В образі Троянди ми бачимо жінку, прекрасну, кохану, але вередливу, горду, егоїстичну.

Яких висновків дійшов герой казки? («Нічого я тоді не розумів. Тре-

ба було судити не за словами, а за справами. Вона дарувала мені свій аромат, осявала моє життя, мов сонце»; «Я не повинен був тікати. За цими нелукавими хитрощами я повинен був відчути ніжність. Квіти такі непослідовні! Та я був ще дуже молодий, я ще не вмів любити».)

Як ви розумієте останні слова хлопчика: «Та я був ще дуже молодий, я ще не вмів любити»? Що означає любити? (Розуміти, підтримува-

ти, прощати...)

Яку фразу можна записати до «Скарбнички золотих висловів»? («Треба було судити не за словами, а за справами».)

IV. Домашнє завдання

Підібрати підписи-цитати до малюнків з розділів VII–IX.

244

Усі уроки зарубіжної літератури. 6 клас

 

 

 

 

 

Урок № 64

тема.

Подорож Маленького принца

Мета:

простежитишляхМаленькогопринцауВсесвіті,

 

зрозуміти сенс цієї подорожі; розкрити сутність

 

алегоричних образів; працювати над виразним

 

читанням; виховувати здатність критичного

 

ставлення до явищ навколишнього світу.

Обладнання:

схема «Подорож Маленького Принца»; карта

 

зоряного неба.

Хід уроку

I.Перевірка домашнього завдання

Підібрати цитати-підписи до малюнків Екзюпері.

1.«Маленький принц не міг стримати захоплення:

— Яка ви прекрасна!»

2.«А коли він востаннє полив чудову квітку і збирався накрити її ковпаком, йому навіть захотілося плакати».

3.«Останнього ранку він старанніше, ніж звичайно, прибрав свою планету. Він дбайливо прочистив діючі вулкани... Крім того, у нього був ще один згаслий вулкан... Він прочистив і згаслий вулкан теж».

II.Мотивація навчальної діяльності

Карта зоряного неба.

— Чи хотіли б ви помандрувати Всесвітом, побувати на інших планетах? Ми зробимо це разом із Маленьким принцом і намалюємо карту Всесвіту Маленького принца.

III. Робота з текстом

1. Читання за особами X розділу

Яке враження справив на Маленького принца король? (Дивна люди-

на, король без підданих)

Чи можна назвати короля розумним? (І так, і ні. Він начебто гово-

рить мудро: «Від кожного треба вимагати стільки, скільки він може дати. Влада насамперед повинна бути розумною... Я маю право вимагати слухняності, тому що веління мої розумні». Але в цей же час пропонує Маленькому принцові судити старого щура, а потім помилувати його, щоб потім було кого судити знову. Так безглузді ідеї викликають сумнів у мудрості короля.)

Які слова короля можна записати у «Скарбничку золотих висловів»? («Судити себе самого набагато важче, ніж інших. Якщо ти зумієш правильно судити себе, значить, ти дійсно мудрий».)

ІІ семестр

245

 

 

Як ви розумієте ці слова?

Яку рису характера уособлює в собі король? (Владолюбність) Зображення на карті планети короля (див. схему).

2.Читання розділу XI

Хто жив на другій планеті? (Честолюбець)

У чому полягав сенс його життя? (Викликати захоплення, пошану до своєї особи: «Визнавати, що на цій планеті я найкрасивіший, найошатніший, найбагатший і найрозумніший»)

Що здивувало хлопчика у розмірковуваннях честолюбця? (Често-

любця зовсім не хвилювало, що його ні з ким порівнювати, він не прагнув чогось досягти, щоб викликати справжнє захоплення.)

Яка домінуюча риса цього героя? (Честолюбність)

Які слова з цього розділу можна занести до «Скарбнички золотих висловів»? («Марнославні люди глухі до всього, крім похвали»)

Як ви розумієте цей вислів? У чому полягає небезпека такої жит-

тєвої позиції? (Марнославні люди хочуть чути лише компліменти, не замислюючись над власними недоліками, які можна було б виправити, якби вони прислухались до критики. Небезпека такої життєвої позиції — в байдужості до навколишнього світу, небажанні допомогти тому, хто потребує допомоги та неможливості самовдосконалення.)

Зображення на карті планети честолюбця.

3.Читання розділу XII

Який герой жив на третій планеті? (П’яничка)

Що здивувало Маленького принца у поясненнях цього героя? (Замкнене коло:

Нелогічність учинків героя, відсутність спроб розірвати це замкнене коло, змінити своє життя на краще.)

Які риси характеру переважають в образі п’янички? (Нелогічність,

слабкість)

Зображення на схемі планети п’янички.

4. Читання розділу XIII

Кому належала четверта планета? (Ділкові)

Чим зайнята ця людина? (Він рахує зірки і «кладе» їх у банк; вважає цю справу серйозною.)

246

Усі уроки зарубіжної літератури. 6 клас

 

 

Доведіть, що ділок — неромантична людина. (Увесь час працює, рахує зірки, але ніколи не милується їхньою красою, навіть не пам’ятає, як вони називаються: «Такі маленькі, золоті, усякий ледар як подивиться на них, так і замріється»; багатство потрібне йому для власного збагачення, а не для радощів життя.)

Чому у Маленького принца виникають сумніви щодо володіння зір-

ками ділком? («У мене є квітка, і я щоранку її поливаю. У мене є три вулкани, і я щотижня їх прочищаю. Усі три прочищаю і погаслий теж. І моїм вулканам, і моїй квітці корисно, що я ними володію. А зіркам від тебе немає ніякої користі...»)

Яку рису характеру уособлює ділок? (Любов до багатства, нероман-

тичність)

Зображення на схемі планети ділка.

5. Читання розділу XIV

Хто жив на п’ятій планеті? (Ліхтарник)

«Подорож Маленького принца»

ІІ семестр

247

 

 

Які почуття він викликав у Маленького принца? Чому? (Ліхтарник єдиний, хто викликав у Маленького принца повагу.

«У його роботі все-таки є сенс. Коли він запалює свій ліхтар — немов

народжується ще одна зірка чи ще одна квітка. А коли він гасить ліхтар — немов зірка чи квітка засинають. Чудове заняття. По-справжньому корисне, тому що красиве».

«Йому все більше подобалась ця людина, вірна своєму слову». «Він думав не тільки про себе».

Маленький принц навіть хотів залишитися на цій планеті, подружитися з ліхтарником, людиною, що тримає свого слова, працює і думає не лише про себе.)

Які риси характеру уособлює цей герой? (Вірність слову, неегоїстич-

ність)

Зображення на схемі планети ліхтарника.

6. Читання розділу XV

Кому належала шоста планета? (Географові)

Чому Маленький принц був розчарований після розмови з гео-

графом? (Спочатку Маленький принц зрадів, бо подумав, що географ займається «справжньою справою». Але, виявляється, житель планети, що зайнятий «серйозними» справами, навіть не знає, чи є гори і океани на його астероїді. Він вважає себе надто важливою особою для того, щоб робити «живу» справу, її він замінив на «паперову».)

Які риси характеру є головними в образі географа? (Відсталість — «ми пишемо про речі вічні й незмінні», недопитливість.)

Зображення на схемі планети географа.

IV. Висновки

— Майже після кожної розмови з жителями астероїдів Маленький принц промовляє такі слова: «Що за дивний народ ці дорослі!» Недоліки, що втілюють у собі ці герої, настільки очевидні для хлопчика, наскільки непомітні для них самих. Маленький принц, вирушаючи в подорож, мріяв пошукати собі заняття та навчитися чого-небудь. Поки що повчитися він міг лише у ліхтарника: його вірності своєму слову та неегоїстичності.

V. Домашнє завдання

Розкрити сутність алегоричних образів жителів астероїдів за допомогою схеми «Подорож Маленького принца».

248

Усі уроки зарубіжної літератури. 6 клас

 

 

Урок № 65

тема. Написання розділу до казки «Маленький принц»

Мета: розвивати зв’язне мовлення; виділяти спільні ознаки в композиції розділів про планети-асте- роїди; вчитися писати свій розділ у стилістичній єдності з казкою Екзюпері.

Обладнання: схема «Подорож Маленького принца». Тип уроку: урок розвитку мовлення.

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності

Карта подорожі з «порожньою» планетою.

Чи подобається вам казка «Маленький принц»?

Що, на вашу думку, потрібно людині, щоб писати так, як Екзюпері? (Мати життєвий досвід, цікаві ідеї, уміти образно мислити, любити слово, уміти влучно й лаконічно говорити про важливе...)

Сьогодні ви спробуєте себе в ролі творців, письменників. Подивіться уважно на карту подорожі Маленького принца. Поясність суть алегоричних образів короля, честолюбця, п’янички, ділка, ліхтарника, географа (перевірка домашнього завдання).

Ви бачите, що на карті з’явилася ще одна планета, на якій побуває герой казки до прибуття на Землю. Але на ній нічого не написано, вона «порожня», на ній ще ніхто не живе. І тільки від вас залежить, хто стане героєм казки, жителем цієї планети. Як вона буде виглядати, про що буде говорити з її жителями Маленький принц, це залежить від вашої уяви та фантазії.

II. Підготовча бесіда

1. «Обираємо героя»

Чому герої, що живуть на астероїдах, не мають імен? (Це не конкрет-

ні люди, а узагальнення, алегоричні образи.)

За яким принципом обирає своїх героїв Екзюпері? (Професійні якос-

ті, риси людського характеру)

Які б ще професійні особливості і якості людей міг описати Екзюпері, якби Земля була не 7-ю, а 8-ю планетою на шляху Маленького принца? Запропонуйте своїх героїв для 7-ї планети. (Лікар, учитель,

генерал, хвалько, модниця, оратор)

ІІ семестр

249

 

 

2. Композиція розділу

Що спільного у побудові розділів, які розповідають про жителів астероїдів? З чого вони починаються? (З опису жителя планети, який займається своєю звичною справою.)

Як описує планету автор? (Декількома штрихами автор описує обстановку і необхідні атрибути існування героя: армія пляшок, трон, рахівниця.)

Як ставляться герої до Маленького принца? (Вони сприймають його,

як необхідну їм людину: королеві — підданий, честолюбцеві — шанувальник, географові — мандрівець. Як особистість Маленький принц їх не цікавить.)

Що є головним у кожному розділі? (Діалог)

Про що говорять герої? (Жителі планети розповідають про себе, Маленький Принц намагається зрозуміти, в чому сенс такого життя.)

Коли Маленький принц починає нудитися? (Коли йому все стає зро-

зумілим про людину: герой або розмірковує нелогічно (п’яниця, ділок), або не розуміє абсурдності свого існування (король, честолюбець). Найголовніше: герої не хочуть змінювати своє життя, вони замкнені на своїх недоліках та слабкостях.)

Якими словами закінчуються майже всі зустрічі з жителями планет? («Які дивні люди ці дорослі!»)

III. Усна колективна робота над розділом «Сьома планета»

Обираємо героя (наприклад, лікаря) і складаємо невелику розповідь

про зустріч Маленького принца з ним. Наприклад:

На сьомій планеті жив лікар. Він був одягнений у білий халат, сидів за столом і увесь час щось писав.

Добрий день! — сказав Маленький принц.

Ось нарешті і пацієнт! — зрадів лікар.— Йди-но сюди. Зараз ми виміряємо тобі температуру і з’ясуємо, які ліки тобі призначити.

Але ж я зовсім не хворий! — запевнив Маленький принц.

Це тобі тільки здається. Здорових людей не існує, є лише недообстежені.

Лікар подав Маленькому принцові термометр і звелів показати язика. «Який дивний лікар! Він хоче лікувати здорову людину!» Тим часом лікар уже виписував рецепт.

Будеш приймати ці пігулки, краплі й драже...

Але Маленький принц вже залишав планету лікаря, який чув лише самого себе й прагнув лікувати навіть тих, кому це було непотрібно.

«Які дивні люди ці дорослі!» — подумав Маленький принц.

250

Усі уроки зарубіжної літератури. 6 клас

 

 

IV. Робота з чернеткою

У слабкому класі — запис колективно складеного твору, у сильному — написання власних творів про сьому планету

Потрібно звернути увагу на використання різних дієслів, що характеризують слова автора у діалозі (подумав, вигукнув, сказав, зрадів, запевнив), необхідність уникати невиправданих повторів однокореневих слів, одного й того самого слова. Не зайвим буде пригадати постановку розділових знаків у діалозі.

V. Переписування творів у зошити

VI. Домашнє завдання

Закінчити роботу.

Урок № 66

тема. Любов і дружба в казці-притчі А. де Сент-Ек- зюпері «Маленький принц»

Мета: продовжити читання казки, розкрити поняття «любов» і «дружба», порівняти, як їх розуміють герої казки та учні; поповнити «Скарбничку золотих висловів»; розгадувати загадки героїв казки; виховувати повагу до справжніх життєвих цінностей.

Добре, якщо є друг, навіть якщо треба померти.

А. де Сент-Екзюпері

Любити — це не означає дивитися одне на одного, любити — означає дивитися в одному напрямі.

А. де Сент-Екзюпері

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності

Антуан де Сент-Екзюпері в душі назавжди залишився дитиною.

Усвоєму житті він здійснив чимало таких вчинків, які викликають і подив, і захоплення.

Коли його друг Гійоме розбився в Кордильєрах, він день за днем кружляв на своєму літакові над мертвими гірськими верхівками, сягаючи самого дна льодяних ущелин.

Лежачи в снігу, я тебе бачив, але ти мене не помічав,— говорив потім дивом урятований Гійоме.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]