Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ТСПД семін і пр,12.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
13.11.2019
Размер:
210.43 Кб
Скачать

ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ І ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

Р о з д і л I. Теоретико-методологічні основи технологій соціально-педагогічної діяльності.

Заняття 1(семінар).

Зміст та завдання технологій соціально-педагогічної діяльності. Специфіка технологій соціально-педагогічної діяльності.

1. Технології соціально-педагогічної діяльності як галузь соціальних технологій.

2. Структура технологічного процесу. Основні етапи технологічного процесу.

3. Зміст технологій соціально-педагогічної діяльності.

4. Поняття «соціальна проблема». Етапи вирішення соціальних проблем.

5. Функції технологій соціально-педагогічної роботи.

6. Специфіка технологій соціально-педагогічної діяльності.

Література:

  1. Лекции по технологии социальной работы. В 3-х частях /Под ред. Холостовой Е.И. – М.: Социально-технологический институт, 1998. – 506 с.

  2. Козлов А.А., Иванова Т.Б. Практикум социального работника. Серия “Учебные пособия”. – Ростов-на-Дону: “Феникс”, 2001. - 320 с.

  3. Падалка О.С., Нісімчук А.М., Смолюк І.О., Шпак О.Г. Педагогічні технології: Навчальний посібник для вузів. – К.: Видавництво “Українська енциклопедія”,1995. – 253 с.

  4. Питюков В.Ю. Основы педагогической технологии: Учебно-практ.пособие. – М., 1999. – С.44-52.

  5. Педагогическое мастерство и педагогические технологии: Учебное пособие / Под ред. Л.К.Гребенкиной, Л.А.Байковой. – 3-е изд., испр. и доп. – М.: Педагогическое общество России, 2000. – 256 с.

  6. Технології соціально-педагогічної роботи: Навч.посібник /за заг.ред.проф. А.Й.Капської. – К., 2000. – С.14-22.

  7. Технологии социальной работы: Учебник под общ. Ред. Проф. Е.И.Холостовой. – М.: ИНФРА-М, 2001. – 400 с.

  8. Технологии социальной работы: Учеб пособие для студ. высш. учеб. заведений / Под ред. И.Г.Зайнышева. –М.: Гуманит.изд.центр ВЛАДОС, 2000. – 240 с.

Контрольні запитання:

  1. Що таке технологія соціально-педагогічного процесу?

  2. Назвіть основні етапи технологічного процесу. Дайте їм характеристику.

  3. У чому полягає зміст технологій соціально-педагогічної діяльності?

  4. Розкрийте зміст поняття “соціальна проблема”. Наведіть приклади.

  5. Назвіть основні етапи вирішення соціальних проблем.

  6. Перелічіть відомі вам функції технологій соціально-педагогічної роботи.

  7. У чому полягає специфіка технологій соціально-педагогічної діяльності? Наведіть приклади.

Питання для роздумів:

Чи завжди структура технологічного процесу залишається незмінною? За яких умов вона змінюється? Наведіть приклади.

Практичне завдання:

Вправа 1. Уявіть, що ви розмовляєте з людиною, якій намагаєтесь надати допомогу. Розкажіть цій людині своїми словами, що, на ваш погляд, повинне допомогти їй. Виконайте завдання в письмовій формі.

Обміняйтесь інформацією з своїм колегою. Виділіть те спільне та відмінне, що міститься у ваших повідомленнях. Визначте, які основні ідеї містять ваші повідомлення. Чи вважаєте ви за доцільне змінювати запропоновану вами інформацію? Яким чином?

Вправа 2. Поставте себе на місце клієнта. Уявіть собі проблеми, які вам необхідно буде вирішити, або які-небудь труднощі, які необхідно буде подолати. Далі уявіть собі, як би ви почали обговорювати ці питання з соціальним педагогом. Одночасно, з точки зору соціального працівника, спробуйте відповісти на запитання чи розповідь уявного клієнта. Запишіть цей уявний діалог, в якому ви граєте обидві ролі – як соціального педагога, так і клієнта. Дайте відповіді на наступні запитання:

а) чого я хочу одержати від зустрічі з соціальним педагогом?

б) яким би я хотів бачити соціального педагога?

в) як би я хотів, щоби зі мною поводились?

Поділіться своїми думками з товаришами по навчанню. Відмітьте схожі і відмінні риси.

Вправа 3. Проведіть кілька із запропонованих тренінгів:

ТРЕНІНГ №1

Тема: Увага соціального педагога.

Мета: Розвивати навики управління увагою.

Хід заняття

Вправа 1. Двох-трьох студентів протягом хвилини уважно розглядає вся група, потім двоє студентів виходять за двері, а в цей час в одязі студентів, яких вони розглядали, робляться зміни. Завдання студентів, які не знають про ці зміни - помітити їх.

Вправа 2. “Свій годинник”

Кому добре відомий свій годинник? Зніміть його, пустіть по колу. Розповідайте про нього, а товариші будуть Вас перевіряти.

Вправа 3. “Сніговик”.

Перший студент називає будь-який предмет, наприклад “стіл”. Другий студент повторює названий предмет “стіл” і додає до нього свій предмет – “диван”. І так всі по черзі. Дана вправа розвиває не лише увагу, але і пам’ять.

Вправа 4. “Друкарська машина”.

Студенти розташовуються півколом. Зліва направо вони розраховуються по алфавіту. Ведучий читає рядок із знайомого вірша. Студенти хлопками відмічають всю фразу. Між словами і в кінці рядка відбивають паузу всі студенти.

Вправа 5. “Скульптори”.

Група розбивається на пари. В кожній парі один студент спочатку грає роль “натурщика”, другий – “скульптора”, потім міняються ролями. Вихідне положення: “скульптори” стоять спиною до “натурщиків”. За першим сигналом викладача “натурщики” приймають визначену позу та мімічний вираз, за другим сигналом “скульптори” повертаються і на протязі 5 секунд розглядають своїх партнерів. Потім (за 3 сигналом) відвертаються. “Натурщики” швидко змінюють позу. За новою командою “скульптори” підходять до “натурщиків” і починають “ліпити” вихідні пози і міміку.

Вправа може бути виконана і колективно. У цьому випадку вибирається два-три “натурщика”, а решта учасників групи виступають у ролі “скульпторів” і відновлюють вихідні позиції спільними зусиллями.

Вправа 6. Група студентів довільно рухається по площадці. Під час руху перший студент задає будь-яке просте запитання другому студенту та одержує на нього відповідь. Відповівший задає своє запитання наступному студенту. Таким чином, обмінятись запитаннями та відповідями повинна вся група, після чого студенти сідають і тепер будь-хто з них повинен відтворити весь ланцюг запитань та відповідей.

ТРЕНІНГ №2

Тема: Уява як різновид образного педагогічного мислення.

Мета: За допомогою спеціальних вправ формувати навики професійно-педагогічних особливостей уяви.

Хід заняття

Вправа 1. Педагог викликає студента і дає йому завдання (не плануючи наперед мети дії), наприклад, роздивитись кімнату та виміряти її кроками. Студент, не маючи мети, не знаючи для чого потрібно виконувати дану дію, як правило, ніяковіє, діючи поспішно, недоцільно. Педагог пропонує студенту проробити ту саму дію, намітивши мету. Так, наприклад, запропонувати розглянути кімнату, у якій потрібно влаштувати виставку картин. Поведінка студента змінюється, він діє впевнено і вільно.

Вправа 2. “ Групова розповідь.”

Студенти складають розповідь, використовуючи великі фрази. Мета вправи – розвиток фантазії. Її можна ускладнити, поставивши мету – тренувати неперервність внутрішніх бачень.

Вправа 3 . Педагог просить знайти і назвати всі предмети у кімнаті, назви яких починаються, наприклад, з букви “Т”. Вправа тренує зорову пам’ять, спостережливість, фантазію.

Вправа 4 . За даними словами (наприклад: кабінет, ключ, капелюх, сторож, дощ, човен, троянда, крокодил) студентам пропонується скласти, а пізніше зачитати невеликі розповіді.

Вправа 5. Усі учасники групи розсідаються по колу. Один тримає в руках чистий листок паперу і намагається уявити намальовану на ньому картину. Він починає детально описувати її, а всі решта намагаються побачити на листку те, про що він говорить. Пізніше листок передається наступному учаснику. Він продовжує створення уявної картини, доповнюючи вже “написане” новими деталями і т. д.

ТРЕНІНГ № 3

Тема: Основи мімічної і пантомімічної виразності соціального педагога.

Мета: Вміти усвідомлювати особливості своєї невербальної поведінки, розуміти експресію психічних станів особистості, розвивати вміння педагогічно доцільно виражати своє ставлення до людей з допомогою невербальних засобів спілкування.

Вправа 1. “Передаємо предмети”.

Без слів передається по колу уявний предмет. Той, кому він передається, повинен прийняти його та передати дальше. У процесі аналізу звертається увага на те, що, розпізнавання та адекватна реакція залежать від відкритості особистості, її уяви, емоційного настрою.

Вправа 2. “Вікно”.

Станьте один напроти одного. Уявіть, що Вас і Вашого партнера розділяє вікно з таким товстим склом, що спроби кричати марні: партнер Вас не чує. Але Вам необхідно повідомити йому щось дуже важливе. Що робити? Але надто серйозний предмет повідомлення для того, щоб розмахувати руками… Не домовляючись із партнером про зміст розмови, спробуйте передати через скло все те, що Вам потрібно, і одержати відповідь.

Вправа 3. “Хто Ви?”

Напишіть наперед характеристику невербальної поведінки одного із студентів групи. На занятті зачитайте її без вказання адресу. Група повинна визначити, кому вона належить.

Вправа 4. “Зелений крокодил”.

Група ділиться на дві команди. Кожна команда придумує слово, яке означає предмет або абстрактне поняття. Перша команда говорить це слово гравцю із другої команди, який показує це слово своїй команді. Команда має право задавати навідні запитання, на які той, хто показує може невербально давати відповіді.

Вправа 5. Студенти по черзі грають роль вчителя. “Вчитель” записує на дошці. “Учні” повинні записувати в цей час у зошитах. Раптом лунає якийсь “шум”. Ви повертаєтесь, виражаючи подив, осудження, вимогу, гнів, страждання.

Для того, щоб реакція студентів була не зовсім зовнішньою, а органічним виразом внутрішнього ставлення, запропонуйте їм описати причини таких реакцій, оправдати варіанти вибору впливу, уявно домалювати обставини учнівського життя, виразити своє ставлення у вигляді внутрішнього монологу.

ТРЕНІНГ №4

Тема: Увага, спостереження, уява соціального педагога.

Мета: Розкрити значення даних навиків у діяльності соціального педагога, тренувати професійно-педагогічні особливості уваги, спостереження, уяви.

Вправа 1. Тренування вміння переключати та розприділяти увагу.

Соціальний педагог підготував матеріал для виступу на виховній годині (це може бути невеликий вірш). У “клас” заходять “учні” та задають запитання педагогу. Через 3 хвилини перевіряється результативність виконання завдання: розказати вірш, пригадати послідовність заданих питань.

Вправа 2. “Перекладач” (вправа на вияснення сутності та довільності педагогічної уяви).

Один студент готує розповідь (наприклад, про свій університет для студентів, які приїхали з іншої країни). Два “перекладачі” намагаються, зберігши зміст, передати її у зовсім іншій формі. Група робить висновок про те, чий переклад був найбільш оригінальним і запам’ятався.

Вправа 3. Прочитайте уривок тексту з підручника (за профілем підготовки студентів), своїми словами розкажіть про образи, які виникли під впливом тексту.

Вправа 4. Продумайте та опишіть школу майбутнього. Якими Ви бачите учнів та вчителів цієї школи, її особливості.

ТРЕНІНГ №4

Тема: Управління спілкуванням.

Мета: Розвиток комунікативних умінь.

Вправа 1.

Мета: Виявлення причин, які ускладнюють процес спілкування.

Студенту пропонується виступити перед аудиторією та поділитись враженнями про переглянутий фільм. Після виступу аналізується виконання вправи, виявляються причини, які спричинюють виникнення труднощів у спілкуванні. Вказаними причинами можуть бути:

  • поява “м’язевих зажимів” у процесі спілкування, які спричинені публічністю діяльності;

  • невміння одночасно володіти собою, розповіддю, аудиторією, часом, тобто реалізувати всі підструктури спілкування (організаційну, інтерактивну, комунікативну);

  • невміння прогнозувати реакції слухачів (партнерів по спілкуванню);

  • труднощі у встановленні емоційного та ділового контактів у спілкуванні

Вправа 2.

Мета: Аналіз особливостей “добудов” у спілкуванні.

Трьом групам студентів пропонується змоделювати ситуацію спілкування соціального педагога з батьками з приводу зриву учнем уроку. Варіанти поведінки батьків у даній ситуації:

  • Агресивно настроєний батько: “Завжди Ви придираєтесь до моєї дитини!”

  • Байдужий до справ дитини: “Навіщо мене викликали? Ви педагог, Ви й виховуйте”.

  • Розгублений: “Не знаю, щ мені з ним робити!”

Після рольової гри аналізуються причини труднощів, спричинених позицією партнера по спілкуванню, вміння “педагога” вибрати і застосувати систему “долбудов” у спілкуванні.

Вправа 3. “Дзеркало”.

Мета: Формування умінь сприймання і розвиток ідентифікації із суб’єктом.

Два студенти стають один навпроти одного. Один дивиться у “дзеркало”, інший є “дзеркалом”. “Дзеркало” відображає не тільки зміни положення рук, ніг, голови людини, але й її почуття, найменші зміни у настрої.

Вправа 4.

Мета: Формування умінь створювати систему образних “бачень”.

Один студент переказує текст літературного твору, при цьому не просто повідомляє матеріал слухачам, а малює словом, створює образи. Пізніше решту студентів розповідають про особливості системного бачення інформації.

Заняття 2 (семінар). Основні моделі соціально-педагогічної діяльності.

1. Моделі практики соціально-педагогічної діяльності.

2. Зміст та значення соціолого-орієнтованих моделей.

3. Специфіка психолого-орієнтованих моделей.

4. Комплексні моделі соціально-педагогічної діяльності.

Література:

1. Лекции по технологии социальной работы. В 3-х частях / Под ред. Холостовой Е.И. – М.: Социально-технологический институт,1998.– 506 с.

2. Технології соціально-педагогічної роботи: Навч.Посібник /за заг.Ред.Проф. А.Й.Капської. – к., 2000. – с.14-22.

3. Технологии социальной работы: Учебник под общ. Ред. Проф. Е.И.Холостовой. – м.: инфра-м, 2001. – 400 с.

4. Технологии социальной работы: Учеб пособие для студ. Высш. Учеб. Заведений / Под ред. И.Г.Зайнышева. –м.: Гуманит.Изд.Центр владос, 2000. – 240 с.

Контрольні запитання:

1. Назвіть основні моделі соціально-педагогічної діяльності.

2. Охарактеризуйте зміст та значення соціолого-орієнтованих моделей: системної теорії, «моделей життя» екологічної теорії, вирішальної, соціально-радикальної та марксистської моделей.

3. У чому полягає специфіка психолого-орієнтованих моделей?

  1. Що являють собою комплексні моделі соціально-педагогічної діяльності? Наведіть приклади.

Питання для роздумів:

Які особливості вносить в технології соціально-педагогічної діяльності гуманістичні педагогіка і психологія?

Практичне завдання:

На основі одержаних знань про існуючі моделі соціально-педагогічної діяльності, розробіть алгоритми вирішення конкретної соціально-педагогічної проблеми (на власний вибір студента). Проаналізуйте запропоновані моделі.

Р о з д і л II. Види технологій соціально-педагогічної діяльності.

Заняття 3(семінар)-4(практична робота). Технології соціально-педагогічної діяльності з індивідом та групою.

  1. Зміст та завдання соціально-педагогічної діяльності з індивідом та групою.

  2. Основні етапи та підетапи процесу індивідуального соціально-педагогічного впливу.

  3. Функції соціально-педагогічної допомоги групі. Особливості роботи соціального педагога з групою. Ефект групи. Основні етапи соціально-педагогічної роботи з групою.

Література:

1. Василькова Ю.В. Методика и опыт работы социального педагога: Учеб. пособие для студ. высш. пед. учеб. заведений. - М.: Издательский центр «Академия», 2001.-160 с.

2. Козлов а.А., Иванова т.Б. Практикум социального работника. Серия “Учебные пособия”. – Ростов-на-Дону: “Феникс”, 2001. - 320 с.

3. Звєрєва І.Д., Козубовська І.В., Керецман В.Ю., Пічкар О.П. Соціальна робота з дітьми і молоддю (теоретико-методологічні аспекти): Навчальний посібник для дистанційного навчання. – Ужгород, 2000. – 190 с.

4. Педагогическое мастерство и педагогические технологии: Учебное пособие / Под ред. Л.К.Гребенкиной, л.А.Байковой. – 3-е изд., испр. И доп. – м.: Педагогическое общество России, 2000. – 256 с.

5. Технологии социальной работы: Учеб пособие для студ. Высш. Учеб. Заведений / Под ред. И.Г.Зайнышева. –м.: Гуманит.Изд.Центр владос, 2000. – 240 с.

6. Щуркова Н.Е. Практикум по педагогич.технологии. – М., Педагог.общество России, 1998. – 250 с.

Контрольні запитання:

1. Розкрийте зміст та завдання роботи соціального-педагога з індивідом та групою.

2. Назвіть основні етапи та підетапи процесу індивідуального соціально-педагогічного впливу.

3. Визначте основні функції соціально-педагогічної допомоги групі.

4. Розкрийте особливості роботи соціального педагога з групою.

5. Що таке ефект групи? Наведіть приклади.

6. Перелічіть основні етапи соціально-педагогічної роботи з групою.

Питання для роздумів:

Які технології соціально-педагогічної діяльності є простішими у використанні – по роботі з індивідом чи групою? Чому? Відповідь підтвердіть прикладами.

Практичне завдання:

Вправа. Розробіть алгоритм вирішення конкретної соціально-педагогічної проблеми індивіда і групи (на власний вибір студента). Обговоріть ваші пропозиції з колегами. З метою полегшення виконання завдання можна скористатися алгоритмом, розробленим доктором педагогічних наук, професором Н. Е. Щурковою:

1. «Не дивуватись» поведінці дитини. Це загальне психіатричне правило взаємодії із людиною, яка знаходиться в особливому психічному стані, дозволяє соціальному педагогу моделювати поведінку дитини як деяке життєве явище, поширене, на жаль, серед людей:

  • Так, це буває…

  • Це мені знайоме…

  • Я це іноді зустрічав…

  • У мене це те ж бувало у вашому віці…

  • На жаль, це часто буває у хлопчиків…

2. Сприяти психічному врівноваженню шляхом «виправдання» поведінки школяра. Велике значення тут має інтонаційне забарвлення парадигми, яка вимовляється спокійним, м’яким та переконуючим тоном, витримана етично, а також демонструє часткову згоду з ним.

  • Можливо, будь-хто на вашому місці…

  • Я б, можливо, також…

  • Кожен би на вашому місці… а ви ще…

3. Інструментувати вільність вибору для того, щоб допомогти примиренню дитини з самою собою:

  • Звичайно, ви маєте право…

  • Це ваше право…

  • Напевно, у вас є на це причина…

  • Кожен вибирає ту поведінку, якої він достойний. Тому…

4. Проаналізувати предметний та соціальний ритуал того, що зроблено дитиною для того, щоб сприяти самостійному осмисленню:

  • Тепер…

  • Ви, напевно, хотіли… а вийшло…

  • Ви, звичайно, розумієте, що…

  • Ви не подумали проте, що…

  • Вийшло, як бачимо, не те, що ви очікували…

5. Запропонуйте інший спосіб поведінки як альтернативу для самовизначення:

  • Можна було б…

  • Інший спосіб я бачу…

  • Інколи люди в цьому випадку…

6. Зініціювати самопізнання школяра, заставляючи його з”ясувати мотиви та пояснити причини того, що сталося:

  • Що ви самі думаєте…

  • Як ви думаєте, чим це все може закінчитись…

  • Що тепер будуть думати про вас інші люди…

  • Як після цього будуть відноситись до вас інші…

7. «Захист» від зовнішніх принижень для того, щоб створити умови для реалізації дитиною себе на другому рівні культури:

  • Це пройде з віком…

  • Може вам здалось…

  • Це особливість характеру…

  • Людина слабка. Не всі ми бачимо достойними…

8. Несподіване індивідуальне рішення, яке порушує логіку побудованого впливу:

  • Всупереч усьому…

  • І все-таки я сподіваюсь…

  • Мені б слід… але…

Запропонований набір може проводитись повністю по кроках, може розриватись під час діалогу з дитиною та поновлюватись знову, але можливим є і варіант, коли із нього вибираються окремі операції. Це залежить від ряду причин: складність вчинку, стан дитини, професіоналізм соціального педагога і т. ін. Одне тут є очевидним – чим сладніша дитина, тим більша кількість кроків потрібна для реакції на її поведінку. Але, зазначимо, що такий вплив спрямований не на виправлення поведінки, а на розвиток здатності до саморегуляції, особистісної відповідальності за обраний дитиною вибір, що в кінці приводить до її суб’єктності.