Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Псих. дітей гр.ризику.doc
Скачиваний:
4
Добавлен:
19.11.2018
Размер:
215.04 Кб
Скачать

Факультет дошкільної освіти та практичної психології

Кафедра практичної психології

РОБОЧА ПРОГРАМА

«ПСИХОЛОГІЯ ДІТЕЙ ГРУПИ РИЗИКУ»

для студентів ІІІ курсу відділення «Практична психологія»

Слов’янськ, 2010 р.

СТРУКТУРА ЗАЛІКОВОГО КРЕДИТУ КУРСУ

Кількість годин, відведених на:

Тема

Лекції

Практичні заняття

Самостійну роботу

4 семестр

ЗМ І. Теоретичні засади поняття «Група ризику». Види груп, їх характеристика.

Тема 1. Поняття «група ризику». Класифікація груп ризику.

2

-

2

Тема 2. Психологічні особливості дітей-сиріт та дітей, що позбавлені батьківського піклування.

2

2

-

Тема 3. Психологічні особливості дітей-інвалідів, дітей, які хворіють хронічними соматичними захворюваннями, СНІДом або ВІЛ-інфіковані.

2

-

-

Тема 4. Психолого-педагогічні особливості соціально, педагогічно занедбаних та важковиховуваних дітей та підлітків. Девіантна поведінка та агресія.

2

2

2

Тема 5. Психологічні особливості неповнолітніх злочинців, безпритульних дітей. Діти вулиці. Неформальні молодіжно-підліткові групи.

2

2

-

Тема 6. Психологічні особливості дітей та підлітків, що страждають алкогольною та наркотичною залежністю.

2

-

-

Тема 7. Психологічні особливості дітей, що зазнали насильство.

2

2

2

Всього за семестр:

14

8

6

5 семестр

Змістовий модуль ІІ. Методика роботи з дітьми та підлітками групи ризику.

Тема 1. Методика роботи з дітьми-сиротами та дітьми, що позбавлені батьківського піклування.

2

2

1

Тема 2. Методика роботи з дітьми-інвалідами, дітьми, які хворіють хронічними соматичними захворюваннями, СНІДом або ВІЛ-інфіковані.

2

2

2

Тема 3. Методика роботи з соціально, педагогічно занедбаними та важковиховуваними дітьми та підлітками.

2

-

1

Тема 4. Методика роботи з неповнолітніми злочинцями, безпритульними дітьми.

2

2

2

Тема 5. Методика роботи з дітьми та підлітками, що страждають алкогольною та наркотичною залежністю.

2

2

1

Тема 6. Методика роботи з дітьми, що зазнали насильство.

2

-

1

Всього за семестр:

12

8

8

6 семестр

ЗМ ІІІ. Діагностична, коррекційна та профілактична робота з дітьми та підлітками групи ризику

Тема 1. Діагностична, коррекційна та профілактична робота з соціально-занедбаними, агресивними та девіантними дітьми.

4

2

2

Тема 2. Діагностична, коррекційна та профілактична робота з дітьми та підлітками, що страждають алкогольною, наркотичною залежністю, з підлітками групи ризику аддиктивної поведінки та акцентуаціями характеру.

4

2

-

Тема 3. Діагностична, корекційна робота з дітьми, що зазнали насильство та потерпають від жорстокого ставлення. Психопрофілактика насильства.

2

2

2

Тема 4. Психологічна підтримка та реабілітаційні програми для дітей-інвалідів, дітей, які хворіють хронічними соматичними захворюваннями, СНІДом та ВІЛ-інфіковані.

2

2

2

Тема 5. Соціально-психологічна підтримка дітей-сиріт та дітей, що позбавлені батьківського піклування, дітей, які перебувають у закладах соціальної допомоги та підтримки (безпритульні та бездоглядні діти).

4

2

-

Всього за семестр:

16

10

6

Разом:

42

26

20

Оцінювання лекційних занять – 1 б.

ТЕМИ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

4 семестр

Практичне заняття №1

Тема: Поняття «діти групи ризику». Психологічні особливості дітей-сиріт та дітей, що позбавлені батьківського піклування (2 год.).

Мета: Визначити зміст поняття «діти групи ризику». Встановити психологічні особливості дітей, що залишились без батьківського піклування. Окреслити відмінності статусів дитина-сирота та дитина, що позбавлена батьківського піклування.

Хід заняття

І. Обговорення наступних питань:

  1. Виникнення поняття «група ризику».

  2. Критерії, за якими можлива класифікація дітей групи ризику.

  3. Діти-сироти та діти, що позбавлені батьківського піклування – їх психологічні особливості.

  4. Встановлення статусів дитина–сирота та дитина, що позбавлена батьківського піклування.

ІІ. Знайдіть та занотуйте визначення поняття «група ризику», що наводиться у словниково-довідникових джерелах.

На матеріалі художніх творів доберіть уривки, в яких йде мова про дітей, що залишились без батьків, їх психологічний стан, переживання, міркування тощо.

Оцінювання:

за відвідування, активну роботу на занятті – 1 бал

за відповіді на теоретичні запитання – 1 бал

за виконання практичного завдання – 2 бали.

Практичне заняття №2

Тема: Психологічні особливості неповнолітніх злочинців, безпритульних дітей. Дути вулиці. Неформальні молодіжні групи (2 год.).

Мета: Визначити зміст категорій «неповнолітній злочинець», «безпритульна дитина», «дитина вулиці», «неформальна молодіжна група». Встановити психологічні особливості дітей, що належать до вказаних груп ризику.

Хід заняття

І. Обговорення наступних питань:

  1. Причини, що призводять до потрапляння дитини на вулицю, змушують дитину займатися жебрацтвом.

  2. .Роль родини та батьків у скоєнні злочинів неповнолітніми дітьми.

  3. Причини, які зумовлюють виникнення неформальних молодіжних груп. Чому представниками неформальних молодіжних угрупувань є підлітки?

  4. Психологічні особливості безпритульних дітей.

  5. Психологічні особливості неповнолітніх злочинців.

  6. Психологія молодіжних групувань.

ІІ. Знайдіть та занотуйте визначення наступних груп ризику, що наводиться у словниково-довідникових джерелах: «безпритульна дитина», «дитина вулиці», «неформальна молодіжна група».

Підготуйте повідомлення (5-7 сторінок) «Сучасне молодіжне неформальне угрупування».

Оцінювання:

за відвідування, активну роботу на занятті – 1 бал

за відповіді на теоретичні запитання – 1 бал

за виконання практичного завдання – 2 бали.

Практичне заняття №3

Тема: Психологічні особливості дітей, що зазнали насильство (2 год.).

Мета: Визначити критерії, за якими формується група ризику дітей, що зазнали насильство. Встановити психологічні особливості дітей, що зазнали насильство. Розглянуту типи жорстокого поводження з дітьми.

Хід заняття

І. Обговорення наступних питань:

  1. Історичний аналіз проблеми жорстокого ставлення до дітей.

  2. Діти та насильство. Основні поняття.

  3. Жорстоке ставлення до дітей, його наслідки.

  4. Психологічне насилля, його наслідки.

  5. Фізичне насилля, його наслідки.

  6. Сексуальне насилля, його наслідки.

  7. Нехтування потребами дитини як вид насильства, його наслідки.

ІІ. Заповніть таблицю «Діти, що зазнали насильство»

Жорстокі дії спрямовані на дитину

Дії дорослих

Дії дітей

Реакція дитини, що зазнає насилля

Наслідки пережитого жорстокого ставлення

Складіть перелік рекомендацій (правил) для дорослих, виконання яких сприяло б профілактиці жорстоко ставлення до дітей.

Оцінювання:

за відвідування, активну роботу на занятті – 1 бал

за відповіді на теоретичні запитання – 1 бал

за виконання практичного завдання – 2 бали.

Практичне заняття №4

Тема: Психолого-педагогічні особливості соціально, педагогічно занедбаних та важковиховуваних дітей та підлітків. Девіантна поведінка та агресія (2 год.).

Мета: Уточнити, що визначають категорії «важковиховувані діти», «педагогічно занедбані діти». Визначити психолого-педагогічні особливості важковиховуваних дітей.

Хід заняття

І. Обговорення наступних питань:

1. Девіантна поведінка та агресія як соціальна проблема.

2. Соціальне оточення та його вплив на дитину.

3. Причини виникнення девіантної та агресивної поведінки.

4. Агресія, гіперактивність, емоційні розлади дітей та підлітків.

5. Девіантна поведінка та агресія як форми протесту серед дітей та підлітків. Конфліктні діти. Страхи, фобії, тривожні стани.

6. Психологічні особливості педагогічно занедбаних та важковиховуваних дітей.

ІІ. Складіть психологічний портрет агресивної дитини дошкільного віку.

Класифікуйте поведінку та стани дітей за такими показниками: стан, інтенсивність емоційного переживання, тривалість. Складіть таблицю.

Оцінювання:

за відвідування, активну роботу на занятті – 1 бал

за відповіді на теоретичні запитання – 1 бал

за виконання практичного завдання – 2 бали.