- •Факультет дошкільної освіти та практичної психології Кафедра дошкільної освіти робоча програма
- •Теми семінарських занять Семінарське заняття №1 (2 год.) тема: Історія виникнення психологічної служби. Різні підходи до її організації
- •Семінарське заняття №2 (2 год.) тема: Морально-етичні принципи діяльності психолога. Особистісні та професійні якості працівника психологічної служби
- •Семінарське заняття №3 (2 год.) тема: Єдина інформаційна система психологічної служби
- •Семінарське заняття №4 (2 год.) тема: Психологічна служба дошкільного навчально-виховного закладу
- •Семінарське заняття №5 (2 год.) тема: Психологічна служба загальноосвітньої школи
- •Семінарське заняття №6 (2 год.) тема: Психологічна служба у позашкільних закладах
- •Семінарське заняття №7 (2 год.) тема: Особливості діагностичної роботи психолога
- •Семінарське заняття №8 (2 год.) тема: Корекційна і профілактична робота з батьками
- •Семінарське заняття №9 (2 год.) тема: Психологічна допомога. Структурування процесу: перша зустріч
- •Семінарське заняття №10 (2 год.) тема: Комунікативні техніки, їх використання в консультативній бесіді
- •Теми доповідей та міні-рефератів, опорних схем (конспектів)
- •Перелік питань до екзамену:
- •Основна література
- •Додаткова література:
Семінарське заняття №7 (2 год.) тема: Особливості діагностичної роботи психолога
Мета: поглибити уявлення про принципи психодіагностичної роботи психолога, удосконалити методи діагностичної роботи та форми створення розвиваючого середовища в освітньому закладі.
Хід заняття:
Професійно-етичні аспекти психодіагностичної роботи психолога.
Загальна характеристика методів психодіагностики.
Співпраця психолога з педагогами.
Робота психолога з батьками.
Практичне завдання: скласти перелік діагностичних методик щодо роботи психолога з батьками або педагогами.
Оцінювання:
За виступ на конференції студент отримує – 1 бал
За виконання практичного завдання студент отримує - 2 бали
Семінарське заняття №8 (2 год.) тема: Корекційна і профілактична робота з батьками
Мета: розширити уявлення студентів про напрям корекційної діяльності психолога в закладах освіти та профілактичної роботи з батьками
Хід заняття:
Напрями корекційної діяльності:
а) групові психокорекційні заняття;
б) тренінгові заняття з педагогами;
в) індивідуальні психокорекційні заняття;
г) індивідуальні заняття з обдарованими дітьми.
2. Форми профілактичної роботи з батьками:
а) тематичні заняття з батьками;
б) інформаційна та наочна робота з батьками;
в) організація дозвіллєвого відпочинку батьків і дітей (методичні рекомендації щодо його підготовки).
Практичне завдання: скласти добірку матеріалів щодо проведення корекційної роботи психолога з дітьми
Оцінювання:
За виступ на конференції студент отримує – 1 бал
За виконання практичного завдання студент отримує - 2 бали
Семінарське заняття №9 (2 год.) тема: Психологічна допомога. Структурування процесу: перша зустріч
Мета: встановити зв’язки щодо підготовки та проведення першої зустрічі з клієнтом.
Хід заняття:
Вимоги щодо проведення першої зустрічі.
Психодіагностичне обстеження.
Використання сучасних методик.
Зміст проведення першої зустрічі:
а) перша консультаційна бесіда;
б) апробація прийомів в активізації клієнта;
в) звітна документація щодо проведення такої зустрічі.
Практичне завдання: розробити план-конспект першої зустрічі з клієнтом.
Оцінювання:
За виступ на конференції студент отримує – 1 бал
За виконання практичного завдання студент отримує - 2 бали
Семінарське заняття №10 (2 год.) тема: Комунікативні техніки, їх використання в консультативній бесіді
Мета: закріпити навички студентів у використанні комунікативних технік в процесі консультативної бесіди з клієнтом.
Хід заняття:
Зміст комунікативних технік:
а) мовчання;
б) емпатійна слухання;
в) прояснення;
г) рефлексивна вербалізація;
д) інтерпретація;
е) саморозкриття;
є) підведення підсумків.
2. Етапи процесу використання даних комунікативних технік:
а) входження в ситуацію;
б) етап активної дії і проживання ситуацій психологічної допомоги;
в) етап входження в новий досвід;
г) етап входження в повсякденне життя.
Практичне завдання: скласти добірку комунікативних технік та способів їх використання.
Оцінювання:
За виступ на конференції студент отримує – 1 бал
За виконання практичного завдання студент отримує - 2 бали
ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ
ЗМ І
1. Проаналізувати Положення "Про психологічну службу системи освіти України" (2 год.) – 2 бали
2. Написати узагальнену характеристику моделі особистості спеціаліста
(2 год.) - 2 бали
3. Описати основні напрямки просвітницько-пропагандистської діяльності шкільної психологічної служби (2 год.) - 2 бали
ЗМ ІІ
4. Розробити тематику циклу лекцій для вчителів загальноосвітніх шкіл. (2 год.) – 2 бали
5. Розробити корекційно-розвивальну програму для роботи з дітьми дошкільного віку (тематика, напрямок на вибір студента) (2 год.) – 3 б.
6. Підібрати методики для дослідження особливостей шкільної дезадаптації першокласників (1 год.) –2 бали.
7. Скласти діагностичну програму з визначення психологічної готовності дітей до шкільного навчання (1 год.) – 3 б.
8. Розробити основні напрямки роботи шкільного психолога зі старшокласниками (2 год.) – 3 бали.
9. Описати фактори підвищення ефективності психічного розвитку дітей у закладах інтернатного типу(2 год.) – 2 б.
ЗМ ІІІ
10. Підготувати статтю до газети з психологічної допомоги батькам у вирішенні конфліктів з дітьми.(1 год.) – 3 б.
11. Написання програми профілактики вживання психоактивних речовин (1год.) – 3 б.