- •Передмова
- •I семестр
- •Повторення основних питань курсу хімії основної школи (4 год)
- •Урок 1
- •Урок 2
- •Урок 3
- •Тема уроку. Теорія електролітичної дисоціації. Йонні реакції
- •Урок 4
- •Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки (18 год)
- •Урок 5
- •Тема уроку. Місце неметалічних елементів у періодичній системі, особливості будови атомів. Фізичні властивості неметалів. Поширення в природі
- •Урок 6
- •Тема уроку. Алотропія. Значення озонового шару для життя організмів на Землі
- •Урок 7
- •Урок 8
- •Тема уроку. Сполуки неметалічних елементів з Гідрогеном. Гідроген хлорид. Хлоридна кислота
- •Урок 9
- •Тема уроку. Амоніак: властивості, використання. Солі амонію. Якісна реакція на йон амонію
- •Урок 10
- •Тема уроку. Одержання амоніаку в лабораторії. Загальна схема одержання амоніаку в промисловості
- •Урок 11
- •Тема уроку. Оксиди неметалічних елементів. Кислотний характер оксидів і гідратів оксидів. Кислотні дощі
- •Урок 12
- •Урок 13
- •Тема уроку. Сульфатна кислота. Фізичні й хімічні властивості
- •Урок 14
- •Урок 15
- •Тема уроку. Узагальнення й систематизація знань про неметали, їх оксиди, гідрати. Розв’язання задач
- •Урок 16
- •Тема уроку. Контрольна робота № 1 з теми «Неметали та їхні сполуки»
- •ІІ семестр
- •Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки (продовження)
- •Урок 17
- •Урок 18
- •Урок 19
- •Тема уроку. Карбонатна кислота. Карбонати й гідрогенкарбонати. Якісна реакція на карбонат-іон
- •Урок 20
- •Тема уроку. Силікатна кислота й силікати. Поняття про будівельні матеріали: скло, цемент, бетон
- •Урок 21
- •Тема уроку. Використання неметалів та їхніх сполук. Кругообіг неметалічних елементів у природі. Парниковий ефект
- •Урок 22
- •Тема уроку. Контрольна робота з теми «Неметали та їхні сполуки»
- •Тема 2. Металічні елементи та їхні сполуки (13 годин)
- •Урок 23
- •Тема уроку. Положення елементів-металів у періодичній системі, особливості будови атомів. Металічний зв’язок. Фізичні властивості металів
- •Урок 24
- •Урок 25
- •Тема уроку. Металічні елементи в природі. Загальні способи одержання металів. Виробництво чавуну та сталі
- •Урок 26
- •Урок 27
- •Урок 28
- •Урок 29
- •Тема уроку. Кальцій. Кальцій оксид і гідроксид. Солі Кальцію. Поняття про твердість води. Використання найважливіших сполук Кальцію
- •Урок 30
- •Урок 31
- •Урок 32
- •Урок 33
- •Урок 34
- •Література
I семестр. Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки |
83 |
|
|
Тип уроку: практичне використання знань, умінь і навичок.
Форми роботи: виконання експерименту, складання звіту. Обладнання: відповідно до інструкції.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Повторення правил техніки безпеки в кабінеті хімії під час проведення хімічного експерименту. Інструктаж перед початком практичної роботи
ІІІ. Виконання практичної роботи за інструкцією
IV. Оформлення звіту про виконану роботу в зошиті, формулювання висновків з роботи
V. Домашнє завдання
Повторити хімічні властивості неметалів, їхніх оксидів. Підготуватися до контрольної роботи з теми.
Урок 13
Тема уроку. Сульфатна кислота. Фізичні й хімічні властивості
Цілі уроку: вивчитифізичнійхімічнівластивостісульфатної кислоти, загальні для всіх кислот, на прикладі взаємодіїзметалами,оксидами,основами,солями; показати відмінності у фізичних і хімічних властивостях концентрованої та розбавленої сульфатних кислот; ознайомити учнів зі специфічними властивостями концентрованої сульфатної кислоти; показати значення сульфатної кислоти.
Тип уроку: комбінований урок засвоєння знань, умінь і навичок і творчого застосування їх на практиці.
Форми роботи: навчальна лекція, фронтальна робота з опорною схемою, демонстраційний експеримент.
Обладнання: періодичнатаблицяхімічнихелементів,таблиця розчинності, ряд активності металів.
84 |
Усі уроки хімії. 10 клас. Стандарт і академічний рівень |
|
|
Демонстрація 6. Хімічні властивості розбавленого розчину сульфатної кислоти.
Демонстрація 7. Взаємодія концентрованої сульфатної кислоти з міддю.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Аналіз практичної роботи 1, обговорення типових помилок, коригування знань
2.Робота біля дошки за питаннями
1)Установіть відповідність.
N2O5
SO2
CO2
SO3
H2CO3 HNO3
H2SO4 H2SO3
2)Запишіть рівняння гідратації оксидів із завдання 1.
3)Здійсніть перетворення.
FeS2 → SO2 → SO3 → H2SO4
4)Укажіть серед цих реакцій ОВР, у кожній реакції зазначте окисник і відновник.
5)Обчисліть масу сульфатної кислоти, яку можна одержати з 1 т піриту, що містить 10 % домішок, якщо вихід продукту реакції становить 87 %.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Фізичні властивості сульфатної кислоти
Безбарвна рідина, важка, дуже гігроскопічна. Поглинає вологу з виділенням великої кількості тепла (79 кДж/моль), утворюючи міцні гідрати. Не можна доливати воду до концентрованої H2SO4: станеться розбризкування внаслідок її нагрівання до температури кипіння. Для розведення H2SO4 її невеликими порціями додають до води (тепло виділяється в товщі води).
Так само «жадібно» H2SO4 поглинає вологу повітря (використовується для осушення).
У продаж надходить 95%-ва сульфатна кислота H2SO4 (ρ = 1,84 г/мл). Нелетка. Не має запаху. Обвуглює органічні речовини, віднімаючи від них воду (цукор, папір, дерево), тому часто
I семестр. Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки |
85 |
|
|
має бурий колір через органічні речовини, що випадково потрапили в неї. Спричиняє сильні опіки!
2. Демонстрація 6. Хімічні властивості розчину сульфатної кислоти
1)Сильний електроліт, у розчині практично повністю дисоціює на йони:
H2SO4 ↔2H+ +SO24−
2)Утворює два ряди солей: кислі й середні. Які саме з них утворяться, залежить від кількісного співвідношення реагентів:
H2SO4 +NaOH → NaHSO4 +H2O
H2SO4 +2NaOH → Na2SO4 +2H2O (демонстрація 2,
учні біля дошки складають йонні рівняння реакцій) 3) З основними оксидами:
CuO +H2SO4 → CuSO4 +H2O (демонстрація зі складанням йонних рівнянь реакцій)
4)Може витісняти більш слабкі кислоти в процесі взаємодії з їхніми солями:
Na2S +2H2SO4 → H2S ↑ +2NaHSO4
Na2S +H2SO4 → H2S ↑ + Na2SO4
5)З металами розбавлена й концентрована кислоти взаємодіють
по-різному: розбавлена реагує з усіма металами до H2 (крім Рb, тому що PbSO4 не розчиняється):
Fe +H2SO4 → FeSO4 +H2
(демонстрація зі складанням йонних рівнянь реакцій)
3. Специфічні властивості концентрованої сульфатної кислоти
1)Концентрована сульфатна кислота не дисоціює на йони.
2)Обвуглювання органічних речовин, що складаються з Карбону
й Гідрогену. Якщо цукор змішати з концентрованою H2SO4, маса чорніє й розігрівається й незабаром зі стаканчика починає виповзати пориста чорна маса (за технічної можливості демонструємо дію концентрованої сульфатної кислоти на цукор):
C12H22O11 +H2SO4 → C +H2SO4 nH2O
3)Концентрована H2SO4 за кімнатної температури не взаємодіє з деякими металами. Це дозволяє перевозити кислоту (≥ 75 %) у сталевих цистернах.
4)Під час нагрівання діє майже на всі метали до Ag включно (крім Pt,Auтадеякихінших).Уцьомувипадкуводеньневиділяється,
86Усі уроки хімії. 10 клас. Стандарт і академічний рівень
аутворюються продукти відновлення S+6: SO2, H2S, S, а також сіль і вода. Продукти залежать від активності металу й умов ре-
акції (температура, концентрація H2SO4 ). Умовно можна прийняти, що сульфатна кислота відновлюється:
yy з малоактивними металами — до SO2 :
2Ag +2H2SO4 → Ag2SO4 +SO2 +H2O
yy у результаті взаємодії з більш активними металами можуть виділятися SO2, H2S і S. Наприклад, узаємодія з Zn (залежно від умов — температури й концентрації):
1)Zn +2H2SO4 → ZnSO4 +SO2 +2H2O
2)3Zn +4H2SO4 →3ZnSO4 +S +4H2O
3)4Zn +5H2SO4 → 4ZnSO4 +H2S +4H2O
4. Демонстрація 7. Взаємодія концентрованої сульфатної кислоти з міддю
Реакція в процесі нагрівання протікає поетапно:
SO2
1) Cu +H2SO4 → CuO +H2SO3
H2O
2)Купрум(II) оксид реагує з надлишком сульфатної кислоти, що можна описати рівнянням:
CuO +H2SO4 → CuSO4 +H2O
Сумарне рівняння можна записати так:
Cu +2H2SO4 → CuSO4 +SO2 +2H2O
5. Значення сульфатної кислоти й сульфатів у народному господарстві
Повідомлення учнів Застосування H2SO4
Фундамент хімічної промисловості. Виробництво мінеральних добрив.
Очищення поверхні металів перед нанесенням металевих покриттів.
Очищення нафтопродуктів (у тому числі бензину й гасу). Утворює продукти, нерозчинні в нафтопродуктах.
Виробництво вибухових речовин, мийних засобів, барвників, хімічних волокон.
В акумуляторах.
IV. Первинне застосування отриманих знань
Завдання 1. Як концентрована H2SO4 діятиме на індикатори? Відповідь обґрунтуйте.
I семестр. Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки |
87 |
|
|
Завдання 2. Напишіть рівняння реакцій узаємодії концентрованої сульфатної кислоти з натрієм, цинком, алюмінієм, вуглецем у молекулярній формі й розставте коефіцієнти методом електрон ного балансу (самостійна робота зі взаємоперевіркою):
8Na0 +5H2S+6O4 → 4Na2+1SO4 +H2S−2 +4H2O Zn0 +2H2S+6O4 → Zn+2SO4 +S+4O2 +2H2O
2Al0 +4H2S+6O4 → Al2+3 (SO4 )3 +S0 +4H2O
C0 +2H2S+6O4 → C+4O2 +2S+4O2 +2H2O
Завдання 3. З перелічених речовин виберіть ті, з якими реагуватиме розбавлена сульфатна кислота. Запишіть рівняння можливих реакцій у молекулярній, повній та скороченій йонній формах.
Ca, Al(OH)3 , CuО, ZnО, Cu, CO2, S, K2CO3.
Завдання 4. Обчисліть масу сульфатної кислоти, яку можна одержати зі 100 кг руди, що містить 70 % Сульфуру, якщо масова частка виходу продукту реакції становить 85 %.
V. Підбиття підсумків уроку
Чому розрізняються хімічні властивості розбавленої та концентрованої сульфатної кислоти?
У цистернах з яких металів можна транспортувати концентровану сульфатну кислоту? (Назвіть умови.)
Чому ці самі цистерни не можна використовувати для перевезення розчинів кислоти?
VI. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.
Творче завдання: підготувати повідомлення про сульфати та їх застосування.