- •Передмова
- •I семестр
- •Повторення основних питань курсу хімії основної школи (4 год)
- •Урок 1
- •Урок 2
- •Урок 3
- •Тема уроку. Теорія електролітичної дисоціації. Йонні реакції
- •Урок 4
- •Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки (18 год)
- •Урок 5
- •Тема уроку. Місце неметалічних елементів у періодичній системі, особливості будови атомів. Фізичні властивості неметалів. Поширення в природі
- •Урок 6
- •Тема уроку. Алотропія. Значення озонового шару для життя організмів на Землі
- •Урок 7
- •Урок 8
- •Тема уроку. Сполуки неметалічних елементів з Гідрогеном. Гідроген хлорид. Хлоридна кислота
- •Урок 9
- •Тема уроку. Амоніак: властивості, використання. Солі амонію. Якісна реакція на йон амонію
- •Урок 10
- •Тема уроку. Одержання амоніаку в лабораторії. Загальна схема одержання амоніаку в промисловості
- •Урок 11
- •Тема уроку. Оксиди неметалічних елементів. Кислотний характер оксидів і гідратів оксидів. Кислотні дощі
- •Урок 12
- •Урок 13
- •Тема уроку. Сульфатна кислота. Фізичні й хімічні властивості
- •Урок 14
- •Урок 15
- •Тема уроку. Узагальнення й систематизація знань про неметали, їх оксиди, гідрати. Розв’язання задач
- •Урок 16
- •Тема уроку. Контрольна робота № 1 з теми «Неметали та їхні сполуки»
- •ІІ семестр
- •Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки (продовження)
- •Урок 17
- •Урок 18
- •Урок 19
- •Тема уроку. Карбонатна кислота. Карбонати й гідрогенкарбонати. Якісна реакція на карбонат-іон
- •Урок 20
- •Тема уроку. Силікатна кислота й силікати. Поняття про будівельні матеріали: скло, цемент, бетон
- •Урок 21
- •Тема уроку. Використання неметалів та їхніх сполук. Кругообіг неметалічних елементів у природі. Парниковий ефект
- •Урок 22
- •Тема уроку. Контрольна робота з теми «Неметали та їхні сполуки»
- •Тема 2. Металічні елементи та їхні сполуки (13 годин)
- •Урок 23
- •Тема уроку. Положення елементів-металів у періодичній системі, особливості будови атомів. Металічний зв’язок. Фізичні властивості металів
- •Урок 24
- •Урок 25
- •Тема уроку. Металічні елементи в природі. Загальні способи одержання металів. Виробництво чавуну та сталі
- •Урок 26
- •Урок 27
- •Урок 28
- •Урок 29
- •Тема уроку. Кальцій. Кальцій оксид і гідроксид. Солі Кальцію. Поняття про твердість води. Використання найважливіших сполук Кальцію
- •Урок 30
- •Урок 31
- •Урок 32
- •Урок 33
- •Урок 34
- •Література
I семестр. Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки |
63 |
|
|
Урок 8
Тема уроку. Сполуки неметалічних елементів з Гідрогеном. Гідроген хлорид. Хлоридна кислота
Цілі уроку: розширити знання про хімічні властивості неметалів на прикладі їхніх сполук із Гідрогеном, знання про властивості кислот на прикладі гідроген хлориду та хлоридної кислоти, властивості хлоридів; продовжити формування практичних умінь і навичок визначення речовин на прикладі якісної реакції на хлорид-іон; повторити правила безпечного використання кислот; розвивати вміння й навички складання йонних рівнянь на прикладі хімічних властивостей хлоридної кислоти; ознайомити зі способами одержання й використанням хлоридної кислоти.
Тип уроку: засвоєння знань, умінь і навичок.
Форми роботи: фронтальна бесіда з теми, лабораторна робота, самостійна робота.
Обладнання: періодичнатаблицяхімічнихелементів,таблиця розчинності.
Демонстрація 5. Хімічні властивості хлоридної кислоти. Лабораторний дослід 3. Якісна реакція на хлорид-іон.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань
1. Відповіді на запитання (троє учнів біля дошки)
1)За яких умов узаємодіють із киснем сірка, азот, вуглець? Запишіть рівняння реакцій горіння вуглецю в нестачі й надлишку кисню.
2)Порівняйте умови взаємодії сірки, азоту, вуглецю з воднем. Які властивості проявляє водний розчин сполуки Сульфуру з Гідрогеном, Сульфуру з Нітрогеном, Сульфуру з Карбоном?
3)Запишіть рівняння реакцій узаємодії сірки, азоту, вуглецю з магнієм. Назвіть одержані речовини. До якого класу належать ці речовини?
64Усі уроки хімії. 10 клас. Стандарт і академічний рівень
2. Групові завдання
1)Запишіть схему будови атома Хлору. Визначте можливі ступені окиснення. Поясніть відповідь.
2)Атом Хлору утворює стійкі сполуки з різними ступенями окиснення. Зобразіть схему утворення молекули хлору. Укажіть тип зв’язку.
:Cl + Cl:→:Cl(:)Cl:
3)Напишіть рівняння реакції взаємодії водню та хлору, укажіть тип реакції й умови її перебігу.
Горіння водню в хлорі:
H2 +Cl2 →2HCl
Ця реакція може протікати інакше. Якщо змішати хлор з воднем у товстостінному циліндрі, прикрити отвір і поблизу запалити магній, то в циліндрі станеться вибух. Яскраве світло спричинить вибух суміші. Реакція починається з розщеплення молекули хлору:
Cl2 →2Cl
АтомХлору,стикаючисьізмолекулоюводню,зв’язуєодинатом Гідрогену в молекулу гідроген хлориду, вивільняючи другий атом:
H2 +Cl → HCl+H
Атом Гідрогену реагує з іншою молекулою хлору:
H +Cl2 → HCl+Cl
і так далі. Такі реакції називаються ланцюговими.
Хімічна активність Хлору як окисника проявляється й під час узаємодії з водою. Якщо виставити на світло колбу з хлорною водою, то відбувається реакція:
H2O +Cl2 → HCl+HClO
HClO → HCl+O*
2O* → O2
Сумарно:
2H2O +2Cl2 → 4HCl+O2
На цій реакції ґрунтується застосування хлору.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Гідроген хлорид. Хлоридна кислота
1. Гідроген хлорид
Гідроген хлорид HCl — безбарвний задушливий газ, добре розчинний у воді (в 1 л води розчиняється до 500 л гідроген хлориду за кімнатної температури). Розчин відомий як хлоридна, або соляна, кислота, максимальна концентрація — до 40 %.
I семестр. Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки |
65 |
|
|
Ухімічнихлабораторіяхгідрогенхлоридодержуютьшляхомнагрівання натрій хлориду з концентрованою сульфатною кислотою.
Демонструється установка, учні записують на дошці рівняння реакції:
2NaCl +H2SO4 → Na2SO4 +2HCl ↑
Згадайте, як необхідно збирати гідроген хлорид НСl? (Газ важ-
чий за повітря, тому збирають, опустивши газовідвідну трубку
всуху посудину)
Упромисловості хлороводень синтезують із водню та хлору.
2. Хлоридна кислота
Лабораторний дослід 3. Хімічні властивості хлоридної кислоти
Дослід 1. Дослідження розчину хлоридної кислоти індикатором
HCl → H+ +Cl−
Висновок: хлоридна кислота — безоксигенова одноосновна кислота, сильний електроліт.
Дослід 2. Взаємодія хлоридної кислоти з металами
Zn +2HСl → ZnCl2 +H2
Взаємодія хлоридної кислоти із цинк оксидом: ZnO +2HCl → ZnCl2 +H2O
Дослід 3. Реакція нейтралізації Завдання. Проведіть реакцію нейтралізації в присутності фе-
нолфталеїну, запишіть рівняння реакції в йонно-молекулярній формі:
NaOH +HCl → NaCl+H2O
Дослід 4. Якісна реакція на хлорид-іон Майже всі хлориди розчиняються у воді. До практично нероз-
чинних хлоридів належить аргентум хлорид. Він випадає у вигляді сирнистого осаду білого кольору в результаті додавання розчину аргентум нітрату до розчину, що містить хлорид-іон.
У двох пробірках містяться розчини хлоридної кислоти та натрій хлориду. Дослідіть розчини на наявність хлорид-іонів, запишіть йонно-молекулярні рівняння реакції:
Ag+ +Cl− → AgCl ↓
У результаті додавання до осаду нітратної кислоти осад не розчиняється: аргентум хлорид не розчиняється ні у воді, ні в кислотах. На світлі аргентум хлорид поступово чорніє, тому що розкладається на хлор і металеве срібло, що виділяється у вигляді дуже тонкого темно-сірого порошку.
66 |
Усі уроки хімії. 10 клас. Стандарт і академічний рівень |
|
|
3. Застосування хлоридної кислоти
Учитель пропонує учням з допомогою підручника або інших довідкових джерел розповісти про застосування хлоридної кислоти.
ІV. Застосування отриманих знань. Самостійна робота
Завдання 1. З якою з перелічених нижче речовин реагуватиме хлоридна кислота? Напишіть рівняння можливих реакцій.
Варіант І |
|
а) Магній; |
б) кальцій оксид; |
в) ртуть; |
г) калій гідроксид. |
Варіант ІІ |
|
а) Срібло; |
б) купрум(II) оксид; |
в) алюміній; |
г) натрій гідроксид. |
Завдання 2. Здійсніть перетворення.
Варіант І
Cl2 → NaCl → HCl → MgCl2
Варіант ІІ
Cl2 → HCl → NaCl → AgCl
Завдання 3. Розв’яжіть задачі.
Варіант І
Обчисліть об’єм водню (н. у.), що виділиться внаслідок узаємодії 130 г цинку з 200 г розчину хлоридної кислоти з масовою часткою кислоти 27 %.
Варіант ІІ
Обчисліть об’єм гідроген хлориду (н. у.), одержаного шляхом узаємодії 117 г натрій хлориду з концентрованою сульфатною кислотою масою 150 г (масова частка кислоти — 60 %).
V. Підбиття підсумків уроку
1)Чим відрізняються властивості сполук Гідрогену з Хлором, Сульфуром, Нітрогеном, Карбоном?
2)Чому гідроген хлорид добре розчиняється у воді, а метан — ні?
3)Які хімічні властивості хлоридної кислоти доводять її приналежність до класу кислот?
4)Як визначити наявність аніонів Cl− у розчині?
VI. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання до
нього, виконати вправи.