Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Elektronny_pidruchnik_z_Khimiyi.pdf
Скачиваний:
151
Добавлен:
08.02.2016
Размер:
1.06 Mб
Скачать

II семестр. Тема 2. Металічні елементи та їхні сполуки

131

 

 

10.Технічний барій карбонат масою 24,6 г з масовою часткою карбонату 20 % прореагував із хлоридною кислотою масою 8,6 г. Обчисліть об’єм газу, що утворився (н. у.).

ІІІ. Домашнє завдання

Повторити матеріал параграфів про неметалічні елементи та їхні сполуки.

Тема 2. Металічні елементи та їхні сполуки (13 годин)

Урок 23

Тема уроку. Положення елементів-металів у періодичній системі, особливості будови атомів. Металічний зв’язок. Фізичні властивості металів

Цілі уроку: поглибити знання учнів про металеві елементи, їхположеннявперіодичнійсистемі,особливості будови атомів, будови речовини; ознайомити зтипомхімічногозв’язку,властивимметалам,— металічнимзв’язком;показативпливзв’язкуна фізичні властивості речовин, утворених елемен- тами-металами.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форми роботи: навчальналекція,евристичнафронтальнабесіда, самостійнароботазопорноюсхемою,демонстраційний експеримент.

Обладнання: періодичнатаблицяхімічнихелементівД.І.Менделєєва, ряд активності металів, колекції металів та їх сплавів, модель металевої кристалічної ґратки.

Демонстрація 4. Ознайомлення зі зразками металів і сплавів.

Хід уроку

І. Організація класу

132

Усі уроки хімії. 10 клас. Стандарт і академічний рівень

 

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності, актуалізація опорних знань

Фронтальна робота за питаннями

У 7 класі ми вже ознайомилися з металами на прикладі заліза — однієї з найпоширеніших речовин, утворених хімічним елементом Ферумом.

yy Яких елементів у природі більше: металів чи неметалів? yy Де в періодичній системі знаходяться елементи-метали? yy Назвіть особливості будови металічних елементів.

yy Назвіть характерні ступені окиснення елементів-металів? (Ти-

пові: +1, +2, рідше: +3, +4. Як правило, для металів зі змінною валентністю в сполуках з вищим ступенем окиснення металу проявляються амфотерні властивості)

Троє учнів біля дошки складають схеми будови атомів Натрію Na, Магнію Mg, Алюмінію Al.

Отже, об’єкт нашого вивчення на сьогоднішньому уроці — металічні елементи:

yy особливості будови атомів металів; yy будова простих речовин-металів; yy фізичні властивості металів.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Навчальна лекція, робота зі схемою

1. Положення металів у періодичній системі, будова атомів

Характеризуються незначною електронегативністю, легко віддають електрони, атоми металів можуть лише окиснюватися:

Me0 ne= Men+.

2. Металічний зв’язок

(Розглядаємо модель кристалічної ґратки.)

Зумовлений особливостями будови атомів металів, у вузлах ґраток — атоми й катіони металу, між вузлами — відносно вільні електрони. (Записуємо визначення.)

3. Загальні фізичні властивості металів

Зумовлені наявністю вільних електронів у кристалічних ґратках металів; високою міцністю й рухливістю металічного зв’язку.

(Розглядаємо колекції металів.)

Під час евристичної бесіди на підставі знань учнів, їхніх спостережень у побуті й розглянутих зразків металів робимо висновки про фізичні властивості металів:

II семестр. Тема 2. Металічні елементи та їхні сполуки

133

 

 

yy Агрегатний стан (тверді за н. у., за винятком Hg).

yy Колір: усі відтінки від світло-сірого до темно-сірого (винятки: Cu, Au).

yy Тепло- і електропровідність (за рахунок вільних електронів)

збільшуються в ряді Hg, Pb, Fe, Zn, Mg, Al, Au, Cu, Ag.

yy Чому в радіотехніці для виготовлення точних приладів використовують срібло й мідь?

yy З якого металу найбільш вигідно виготовляти опалювальні системи?

yy Ковкість і пластичність. (Розглядаємо рисунок у підручнику або переглядаємо медіафрагмент зміщення атомів та йонів металів у кристалічних ґратках унаслідок деформації.) Йони безпосередньо один з одним не зв’язані, тому окремі їх шари можуть зміщатися один відносно одного. Найбільш пластичний метал — золото. Найбільш крихкими є хром, манган, стибій (на зовнішньому рівні — п’ять-сім електронів, чимала кількість вільних електронів забезпечує міцність окремих шарів йонів і перешкоджає їх вільному ковзанню).

yy Густина: легкі — ρ< 5 г/см3 (ρ(Li) =0,53 г/см3); важкі — ρ> 5 г/см3

(ρ(Оs) = 22,48 г/см3).

yy Твердість: м’які (лужні метали); тверді (хром).

yy Температура плавлення: легкоплавкі — tпл(Hg) = –38,87 °С; тугоплавкі — tпл(W) = 3 370 °С.

yy Температура кипіння в металів висока.

IV. Первинне застосування отриманих знань

1.Самостійна робота зі схемою

2.Узагальнююча бесіда

yy Чим зумовлені істотні відмінності між властивостями атомів металів і неметалів?

yy Чому в металічних елементів значно більше загальних фізичних властивостей, ніж у неметалічних, у яких фізичні властивості значною мірою відрізняються?

yy Які прості речовини-метали застосовуються найбільше?

yy На яких фізичних властивостях ґрунтується це застосування? yy Спрогнозуйте хімічні властиві металів.

V. Підбиття підсумків

Учитель пропонує двом-трьом учням підбити підсумки уроку, назвати основні питання, розглянуті на уроці, оцінює роботу учнів.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]