- •Передмова
- •I семестр
- •Повторення основних питань курсу хімії основної школи (4 год)
- •Урок 1
- •Урок 2
- •Урок 3
- •Тема уроку. Теорія електролітичної дисоціації. Йонні реакції
- •Урок 4
- •Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки (18 год)
- •Урок 5
- •Тема уроку. Місце неметалічних елементів у періодичній системі, особливості будови атомів. Фізичні властивості неметалів. Поширення в природі
- •Урок 6
- •Тема уроку. Алотропія. Значення озонового шару для життя організмів на Землі
- •Урок 7
- •Урок 8
- •Тема уроку. Сполуки неметалічних елементів з Гідрогеном. Гідроген хлорид. Хлоридна кислота
- •Урок 9
- •Тема уроку. Амоніак: властивості, використання. Солі амонію. Якісна реакція на йон амонію
- •Урок 10
- •Тема уроку. Одержання амоніаку в лабораторії. Загальна схема одержання амоніаку в промисловості
- •Урок 11
- •Тема уроку. Оксиди неметалічних елементів. Кислотний характер оксидів і гідратів оксидів. Кислотні дощі
- •Урок 12
- •Урок 13
- •Тема уроку. Сульфатна кислота. Фізичні й хімічні властивості
- •Урок 14
- •Урок 15
- •Тема уроку. Узагальнення й систематизація знань про неметали, їх оксиди, гідрати. Розв’язання задач
- •Урок 16
- •Тема уроку. Контрольна робота № 1 з теми «Неметали та їхні сполуки»
- •ІІ семестр
- •Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки (продовження)
- •Урок 17
- •Урок 18
- •Урок 19
- •Тема уроку. Карбонатна кислота. Карбонати й гідрогенкарбонати. Якісна реакція на карбонат-іон
- •Урок 20
- •Тема уроку. Силікатна кислота й силікати. Поняття про будівельні матеріали: скло, цемент, бетон
- •Урок 21
- •Тема уроку. Використання неметалів та їхніх сполук. Кругообіг неметалічних елементів у природі. Парниковий ефект
- •Урок 22
- •Тема уроку. Контрольна робота з теми «Неметали та їхні сполуки»
- •Тема 2. Металічні елементи та їхні сполуки (13 годин)
- •Урок 23
- •Тема уроку. Положення елементів-металів у періодичній системі, особливості будови атомів. Металічний зв’язок. Фізичні властивості металів
- •Урок 24
- •Урок 25
- •Тема уроку. Металічні елементи в природі. Загальні способи одержання металів. Виробництво чавуну та сталі
- •Урок 26
- •Урок 27
- •Урок 28
- •Урок 29
- •Тема уроку. Кальцій. Кальцій оксид і гідроксид. Солі Кальцію. Поняття про твердість води. Використання найважливіших сполук Кальцію
- •Урок 30
- •Урок 31
- •Урок 32
- •Урок 33
- •Урок 34
- •Література
II семестр. Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки |
127 |
|
|
ведуться з питання глобального потепління: чи не занадто ми, люди, порушуємо енергетичний баланс планети в результаті спалювання викопних видів палива та іншої господарської діяльності, додаючи при цьому зайву кількість вуглекислого газу в атмосферу? Сьогодні вчені одностайно вважають, що ми відповідальні за підвищення природного парникового ефекту на кілька градусів.
Парниковий ефект існує не лише на Землі. Насправді найсильніший парниковий ефект, про який ми знаємо, — спостерігається на сусідній планеті, Венері. Атмосфера Венери майже цілком складається з вуглекислого газу, у результаті чого поверхня планети розігріта до температури 475 °С. Кліматологи вважають, що ми уникли такої долі завдяки наявності на Землі океанів. Океани поглинають атмосферний Карбон, і він накопичується в гірських породах,такихяквапняк,завдякичомувуглекислийгазвидаляється з атмосфери. На Венері немає океанів, і весь вуглекислий газ, який вулкани викидають в атмосферу, там і залишається. У результаті ми спостерігаємо на Венері некерований парниковий ефект.
Група 5. Силіцій
Силіцій — другий (після Оксигену) за масою елемент земної кори. Він інтенсивно накопичувався в речовині літосфери в процесах виплавки. Силіцій у формі високодисперсного кремнезему (SiO2 ) повсюдно міститься в природних водах і використовується багатьма морськими організмами для побудови кістяка. Біологічний кругообіг Силіцію в океані зумовлений переважно життєдіяльністю планктонних водоростей і наступним розчиненням їхніх кістяків.
Урок 22
Тема уроку. Контрольна робота з теми «Неметали та їхні сполуки»
Цілі уроку: узагальнити та скоригувати знання учнів з теми «Неметали та їхні сполуки»; визначити рівень навчальних досягнень учнів з теми, розуміння учнями основних понять, уміння використовувати їх на практиці.
Тип уроку: контролю й коригування знань, умінь і навичок. Форми роботи: письмова контрольна робота за варіантами.
Обладнання: періодичнатаблицяхімічнихелементів,таблиця розчинності, ряд активності металів.
128 |
Усі уроки хімії. 10 клас. Стандарт і академічний рівень |
|
|
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Письмова контрольна робота
Учитель розподіляє варіанти й нагадує учням зміст завдань, час виконання та ключові моменти оформлення відповідей і систему оцінювання:
yy завдання 1, 2, 3, 4, 5, 6 — тестові, кожне завдання оцінюється в 0,5 бала, у сумі перші шість завдань дають 3 бали;
yy завдання 7, 8, 9 оцінюються по 2 бали, разом за дев’ять правильно виконаних завдань — 9 балів;
yy завдання 10 пропонується виконувати учням, які претендують на оцінку 12 балів, оцінюється в 3 бали.
Отже, максимальна оцінка за правильно виконану роботу становить 12 балів.
Час на виконання роботи — 40 хв.
Варіант І
1.Проста речовина хлор:
а) важкий газ зеленого кольору; б) бура летка рідина; в) отруйна речовина;
г) добре розчиняється у воді.
2.Якісна реакція на карбонат-іон: а) дія розчинних солей Аргентуму; б) дія розчинних солей Барію; в) дія сильних кислот; г) дія індикатора.
3.Тільки окисні властивості Сульфур проявляє в сполуці:
|
а) SO3; |
б) H2S; |
|
в) SO2; |
г) H2SO3. |
4. |
Скло для шибок одержують у результаті сплавлення: |
|
|
а) Na2CO3, CaCO3, SiO2; |
б) Na2Cl, CaCO3, SiO2; |
|
в) CaCl2, CaCO3, SiO2; |
г) Na2CO3, NaCl, SiO2. |
5. |
Формула нітратної кислоти: |
|
|
а) HNO2; |
б) N2O3; |
|
в) HNO3; |
г) H3N. |
6.Солі фосфатної кислоти застосовуються: а) як вибухові речовини; б) для виробництва добрив; в) для виготовлення гуми.
II семестр. Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки |
129 |
|
|
7.Запишіть рівняння реакції для здійснення перетворень: Na2SiO3 → H2SiO3 → SiO2 → MgSiO3
8.Напишіть йонно-молекулярні рівняння реакції взаємодії: а) натрій сульфіту та хлоридної кислоти; б) амоній нітрату й барій гідроксиду.
9.Аргентум нітрат масою 8,5 г прореагував із хлоридною кислотою. Випав білий нерозчинний осад масою 7 г. Обчисліть масову частку виходу продукту реакції від теоретично можливого.
10.Крізь розчин кальцій гідроксиду масою 50 г з масовою часткою 74 % пропустили карбон(IV) оксид об’ємом 12,5 л (н. у.). Обчисліть масу солі, що утворилася.
Варіант ІІ
1.Алотропні модифікації Карбону: а) алмаз і графіт; б) білий і чорний; в) алмаз і кварц; г) метан і вугілля.
2. Якісна реакція на хлорид-іон:
а) дія розчинних солей Аргентуму; б) дія розчинних солей Барію; в) дія сильних кислот; г) дія індикатора.
3. |
Тільки відновні властивості Нітроген проявляє в речовині: |
|
|
а) NO2; |
б) N2; |
|
в) HNO3; |
г) H3N. |
4. |
Рідке скло має формулу: |
|
|
а) Na2SiO3; |
б) CaSiO3; |
|
в) CaSiO3; |
г) Na2CO3. |
5.Ортофосфатна кислота є: а) одноосновною; б) двохосновною; в) трьохосновною.
6.Нітратна кислота застосовується: а) у медицині; б) у виробництві вибухових речовин; в) у радіотехніці.
7.Запишіть рівняння реакції для здійснення перетворень:
CO2 → KHCO3 → K2CO3 → KCl
8.Напишіть йонно-молекулярні рівняння реакцій узаємодії: а) амоній сульфату й калій гідроксиду; б) натрій силікату й нітратної кислоти.
130 |
Усі уроки хімії. 10 клас. Стандарт і академічний рівень |
|
|
9.Залізо масою 5,6 г згоріло в атмосфері хлору. Утворився фе рум(III) хлорид масою 15,25 г. Обчисліть масову частку виходу продукту реакції від теоретично можливого.
10.До розчину сульфатної кислоти масою 98 г з масовою часткою кислоти 10 % додали натрій гідроксид масою 10 г. Обчисліть масу солі, що утворилася.
Варіант ІІІ
1.Азот перебуває в природі:
а) у вигляді простих і складних речовин; б) тільки у вільному стані; в) тільки у зв’язаному стані;
г) у вільному стані тільки в космосі.
2.Якісна реакція на сульфат-іон:
а) дія розчинних солей Аргентуму; б) дія розчинних солей Барію; в) дія сильних кислот; г) дія індикатора.
3.Тільки відновні властивості Карбон проявляє в ступені окиснення:
а) +2; |
б) +4; |
в) –4; |
г) 0. |
4.Силікатна промисловість виготовляє: а) цемент, бетон, пісок; б) цемент, скло, залізобетон; в) цемент, скло, кераміку; г) цемент, скло, гуму.
5.Концентрована сульфатна кислота пасивує:
а) Al, Fe, Cr; |
б) Zn, Fe, Cr; |
в) Fe, Al, Pb; |
г) Al, Zn, Pb. |
6.Амоніак застосовується: а) у медицині; б) у будівництві; в) у металургії.
7.Запишіть рівняння реакції для здійснення перетворень:
KNO3 → O2 → P2O5 → H3PO4
8.Напишіть йонно-молекулярні рівняння реакції взаємодії: а) калій карбонату та хлоридної кислоти; б) алюміній сульфату й барій хлориду.
9.У результаті нагрівання магнію масою 2,4 г з фосфором утворився магній фосфід масою 4 г. Обчисліть масову частку виходу продукту реакції від теоретично можливого.